Skocz do zawartości
Rafał  Szymański

Uruchomienie gramofonu - ustawienie ramienia

Recommended Posts

Witam,
na początek przygody z gramofonem kupiłem Denona DP-300F licząc, że sobie poradzę z uruchomieniem.
Niestety zaciąłem się na ustawieniu obciążenia ramienia.
W instrukcji kroki są następujące:

1. zakładamy przeciwwagę na ramię ustawioną na podziałce na 0 - proste
  2. przesuwając ją w przód i tył mam wypoziomować ramię aby było poziomo - mniej więcej, ustawiam tak, że optycznie igła jest na poziomie +- maty
  3. jak ramię jest poziomo to na przeciwwadze ustaw nacisk wkładki na 2 gr. - tutaj są jaja bo przekręcając pierścień na 2 ramię odchyla się do góry a nie w dół.
  4. ustaw antyskating na 2 - proste, nie ma filozofii.

Generalnie problemy są dwa:

1. jak ustawię ramię na poziomie maty to po ustawieniu nacisku ramię odchyla się w górę a nie w dół.
  2. jak ustawię ramię dalej poziomo ale poniżej poziomu maty i ustawię docisk to nie mogę słuchać płyt bo igła po niej skacze i nie da się słuchać.

Macie jakieś pomysły albo czy jest ktoś z Warszawy, kto ma praktykę i mógłby pomóc?

Pozdrawiam
Rafał

2 godziny temu, Rafał Szymański napisał:
  • jak ramię jest poziomo to na przeciwwadze ustaw nacisk wkładki na 2 gr. - tutaj są jaja bo przekręcając pierścień na 2 ramię odchyla się do góry a nie w dół.
  •  

Musisz zrobić to w następujący sposób:

- ustawiasz balans ramienia (to już masz opanowane),

- chwytasz jedną ręką przeciwwagę, a drugą ręką przekręcasz sam pierścień na którym masz oznaczenia do obciążenia wkładki; ustawiasz pierścień w takiej pozycji żeby zero znajdowało się w pozycji "startowej" (czyli na samej górze, w punkcie zaznaczonym krechą na ramieniu),

- teraz dokręcasz całą przeciwwagę razem z pierścieniem, tak żeby kreska wskazywała np. 2 gramy. Ważne jest to, żeby przeciwwagę dokręcać do ramienia, a nie odkręcać (wtedy ramie nie poszybuje Ci do góry ;) ),

- na koniec ustawiasz antyskating na 2

Może przeoczyłeś któryś z podpunnktów. Spróbuj na spokojnie jeszcze raz i na pewno się uda! :)

Hej,
dzięki za odpowiedź.

1. balans opanowany za pomocą ustawienia przeciwwagi
  2. mam już wtedy przeciwwagę ustawioną na 0 na tej kresce na ramieniu
  3. tutaj chyba leży problem ponieważ napisałeś: "teraz dokręcasz całą przeciwwagę razem z pierścieniem, tak żeby kreska wskazywała np. 2 gramy. Ważne jest to, żeby przeciwwagę dokręcać do ramienia, a nie odkręcać (wtedy ramie nie poszybuje Ci do góry)"
    a ja kręciłem samym pierścieniem a nie całą przeciwwagą. Te dwa elementy nie są na stałe zespolone, myślałem, że sam pierścień wystarczy
  4. antyskating to nie ma żadnej filozofii

W takim razie teraz już powinno wszystko działać. Daj znać czy udało Ci się ustawić ramię :)

Pamiętaj też o tym że ważny jest kierunek, w którym będziesz dokręcać przeciwwagę. Musisz ją wkręcać tak żeby przesuwała się w kierunku wkładki, dociążając ją w ten sposób.

P.S. Jaką masz tam wkładkę zamontowaną? Pytam, bo to determinuje nacisk jak ustawiasz na ramieniu. 

dziękuję, będę próbował dalej.

Przeciwwaga nie ma wewnątrz żadnego gwintu a pierścień z podziałką na niej chodzi swobodnie.
Piszę to bo nie ma wyraźnego momentu do zauważenia czy ona przybliża się do igły czy oddala.
Wydaje mi się, że to po prostu kawałek metalu i tyle.

Na razie najlepsze efektu uzyskałem właśnie ruszając przeciwwagą w przód i tył, tyle, że to są minimalne poruszenia nawet nie w mm tylko mniej. Problemem jest, że to wbrew zasadom bo wtedy ta skala nie ma znaczenia tzn nie słychać zmian jakiś istotnych.

Na oko nie widać oczywiście czy przeciwwaga zbliża się czy oddala od wkładki. To są bardzo mało różnice w położeniu obciążnika, dlatego ważna tu jest dokładność i precyzyjne ustawienie obciążania. Dobrze jest gdy mamy wagę do sprawdzenia rzeczywiście ustawionego obciążenia, jednak i bez tego można sobie poradzić.

Spróbuj kilka razy i w końcu musi się udać :)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się