Skocz do zawartości

Uruchomienie gramofonu - ustawienie ramienia


Recommended Posts

Dnia 12.04.2020 o 06:47, Pboczek napisał:

Jego zorientowanie wymaga precyzyjnego określenia osi ramienia na którą się kierujemy i znalezienia pkt odniesienia, który ją wskazuje.

 

11 godzin temu, Audio Autonomy napisał:

 Bez "połączenia" szablonu leżącego na talerzu z osią ramienia ciężko będzie o dokładną kalibrację.

No dobra Panowie , a teraz trochę praktyki . Kładę szablon na talerzu , krzyżujące się linie szablonu przy szpindlu ułatwiają stwierdzenie czy jest on położony centralnie / zdjęcie 1 /.

Ustawiam wkładkę na headshellu tak by igła była styczna z szablonem poczynając od punktu A poprzez punkt zerowy zewnętrzny / zmierzyłem w tym punkcie odległość od igły do osi ramienia (222 mm) zdjęcie 2/ , punkt zerowy wewnętrzny / zdjęcie 3/, punkt B. Po drodze ustawiłem kąt styczności i azymut. Przesięg gdy igła była nad szpindlem wyniósł 17 mm. , zresztą gdy mamy zgodność w wymienionych czterech punktach to chyba musi wyjść prawidłowy.

Jeżeli coś robię nie tak to proszę o sprostowanie.

 

IMG_0929.JPG

IMG_0932.JPG

IMG_0930.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Zobacz na szablon. On ma trzy linie opisane "to the arm pivot point", każda z nich ma przechodzić przez oś ramienia. Oczywiście jak to w ustawieniach gramofonu, chodzi o znalezienie takiego położenia szablonu w którym będzie najbliżej ideału.

Ustal gdzie znajduje się oś, centralny pkt i popatrz na te trzy linie z krawędzi talerza, jakbyś chciał nimi mierzyć w niego. Ustawiałeś tak?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Pboczek napisał:

Ustawiałeś tak?

Co prawda bezwiednie, ale tak. Sprawdziłem dzisiaj na szybko , jak wrócę z pracy spróbuję zrobić jakieś narzędzie by było precyzyjniej. Tylko w jednej pozycji szablonu uzyskuje idealną długość efektywną ramienia / zewnętrzny punkt zerowy/ i właśnie przy takim ustawieniu te trzy linie o których pisałeś przecinają oś ramienia. Dzisiaj spróbuję to jeszcze sprawdzić dokładniej. Dziękuję za wszystkie rady , zawsze jestem otwarty na wiedzę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446 a sprawdzałeś jaka jest odległość pomiędzy osią ramienia i osią talerza? Jest taka jak podana na szablonie? 

12 godzin temu, tomek4446 napisał:

Tylko w jednej pozycji szablonu uzyskuje idealną długość efektywną ramienia / zewnętrzny punkt zerowy/ i właśnie przy takim ustawieniu te trzy linie o których pisałeś przecinają oś ramienia.

Czyli chyba wszystko powinno być w porządku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Audio Autonomy napisał:

Jest taka jak podana na szablonie? 

Sprawdziłem , idealne 205 mm , @Pboczek potwierdzam też , że jeżeli zaczynając od punktu A, a kończąc na B poprzez punkty zerowe ustawi się idealnie igłę, to to ustawienie automatycznie pozycjonuje szablon. Dzisiaj zacząłem od ustawienia tych trzech linii, a dopiero później wkładki , metoda dużo trudniejsza , musiałem blokować taśmą izolacyjną talerz , nanieść punkt osi ramienia  itd. a wyszło identycznie jak w metodzie pierwszej tyle , że dłużej :) Ale możesz mieć rację z takim ustawianiem szablonów uniwersalnych w których / mam taki paskowy Ortofona/ aby ustawić igłę na dwóch punktach zerowych trzeba kręcić talerzem.

IMG_0933.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Pboczek napisał:

Zastanawiam się na tym 🤔. To igła ma być ustawiana do szablonu, a nie odwrotnie. 

 

Dokładnie :)

W każdym razie zakładając, że mamy spełnić wszystkie warunki (długość efektywna ramienia, overhang, styczność w podanych punktach), to od której strony byśmy nie zaczęli, to i tak wyjdzie nam tylko jedno położenie wkładki, które spełni wszystkie warunki. Matematyki nie oszukamy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Pboczek napisał:

To igła ma być ustawiana do szablonu, a nie odwrotnie. 

Kurde właśnie zburzyłeś moją pewność :)

Ale po kolei :

- na poluzowanej wkładce i ustawiam takie położenie by igła miała styczność z punktem A i B i blokuję szablon.

- koryguję wkładkę tak by uzyskać prawidłowy overhang.

- w punktach zerowych koryguję azymut, sprawdzam czy jest dobra efektywna długość ramienia.

- wracam do punktu A i sprawdzam, czy igła ma styczność z łukiem na szablonie na całej jego ciągłości .

- sprawdzam ponownie overhang, jeżeli w punkcie wyżej wszystko było ok. to o ile w ogóle korekta przesięgu będzie minimalna.

- sprawdzam czy linie "to the arm pivot point" biegną do osi ramienia.

1 godzinę temu, Audio Autonomy napisał:

to i tak wyjdzie nam tylko jedno położenie wkładki, które spełni wszystkie warunki.

Dokładnie tak jest , obojętnie czym bym nie kręcił , czy wkładka czy szablonem i tak jest tylko jedno takie położenie, by igła zatoczyła narysowany na szablonie łuk.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę to ogarnąć praktycznie, ale skoro wychodzi, to musi. :)

Trochę słabo wyobrażam sobie ustawienia igły w pkt A i B na ruszającym się szablonie i talerzu. To wymagam chyba przesuwania nie tylko wkładki ale też i szablonu? Igła, jeżeli jest opuszczona, może tego nie lubić, a i łatwo o niedokładność.

Nie lepiej jest na początku zorientować się do linii jakie mają przechodzić przez szpindel i jego odległości względem piwota, zablokować talerz z szablonem i ustawiać. 🙄

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pboczek napisał:

To wymagam chyba przesuwania nie tylko wkładki ale też i szablonu?

Tak naprawdę zaczynam od punktu B , to już mi ustala położenie mniej więcej wkładki na sankach , ale naprawdę, czym byś nie ruszał ,aby igła miała ten sam promień co łuk na szablonie jest tylko jedno takie ustawienie i wcale nie tak łatwo je osiągnąć. 

1 godzinę temu, Pboczek napisał:

Nie lepiej jest na początku zorientować się do linii jakie mają przechodzić przez szpindel

tak jak pisałem , zastosowałem też Twoją metodę i oczywiście się da. Ale by to zrobić precyzyjnie tj. ustawić te trzy linie musiałem sporo pokombinować . Najpierw próbowałem za pomocą poziomicy położonej kolejno na liniach , potem postawiłem odwrotnie czubkiem do góry kolce kolumnowe na liniach, i linijką położoną kantem na kolcu zgrywałem z osią pionową pivota / szkoda , że nie zrobiłem zdjęcia :), ale nie miałem jak/. Ogólnie od cholery kombinacji, a efekt wyszedł identyczny , sprawdziłem, bo wkładkę miałem już skalibrowaną pierwszą metodą i nie musiałem nic zmieniać.

Spróbuj , ciekaw jestem jakie będziesz miał wnioski ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla chcącego ... 🙂 ale brakuje jeszcze z 0,5 mm, chyba że zdjęcie takie. 🙄

Ta cała kalibracja wyciska z człeka precyzję której się po sobie nie spodziewał. Mam do korekty Vta o ok. 0,5 mm, bo mi podkładki takiej brakło ostatnio pod headshell i zbieram się pomału do akcji dopingując myślą, że praktyka czyni mistrza 😃.

Vta wpływa na geometrię ustawienia igły, dobrze jest od tego zaczynać kalibrację i korygować na przewidzianym nacisku dla igły.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pboczek napisał:

ale brakuje jeszcze z 0,5 mm, chyba że zdjęcie takie

Wiesz gdzie ja mam te 0,5 mm !!! :) Szczególnie po dwóch godzinach zabawy......  :) 

Ta płyta to 180g , na normalnych jest idealnie. Wiem , że gdybym np. kupił ze dwadzieścia mat, to pewnie któraś by była idealna i w zależności od płytki bym ją zakładał, ale chyba aż takim ortodoksem nie jestem. VTA też nie zamierzam zmieniać w zależności od płyt bo ..... śrubę do regulacji ramienia mam " pod maską " i za każdym razem musiałbym rozkręcać drapaka, a po ostatniej kilkukrotnej zmianie , wlutowywaniu kabli IC na razie odpuszczę. 

A co do cierpliwości to masz rację , świetny trening , bo na co dzień to jakoś tak nie mam :) 

Tak jeszcze pomyślałem , że to co tutaj skrobiemy powinno być tłustym drukiem w wątku np. " gramofon dla początkującego" , ciekaw jestem ile osób by się zdecydowało na zakup drapaka :) Na razie z tego co obserwuję wpisy na forum , jest jakaś dziwna tendencja typu " Mam gramofon i potrzebuje amplituner 5.1 / konieczne HDMI/ i głośniki do niego" :) Może się zestarzałem ? No , nie wiem ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.04.2020 o 09:59, tomek4446 napisał:

 

Tak jeszcze pomyślałem , że to co tutaj skrobiemy powinno być tłustym drukiem w wątku np. " gramofon dla początkującego" , ciekaw jestem ile osób by się zdecydowało na zakup drapaka :) Na razie z tego co obserwuję wpisy na forum , jest jakaś dziwna tendencja typu " Mam gramofon i potrzebuje amplituner 5.1 / konieczne HDMI/ i głośniki do niego" :) Może się zestarzałem ? No , nie wiem ?

A mnie się wydaje, że demonizujesz. Miałem kiedyś adapter lub gramofon (nie pamiętam jak się wtedy mówiło) taki wbudowany w radio na lampie i tych VTA nie ustawiałem a pocztówki leciały, że miód. Po wielu latach jakiś Bernard 4.. wkładka mf100 i tylko przeciwwagę się ustawiało a Panie jak to grało, że łooo.

I tak pewnie podchodzi do tematu spora grupa nowych zapaleńców, kupić i ma grać. Przyznam, że znam kilka osób, które mają vinyle i to całkiem fajne (choć nowe) tytuły i poza naciskiem igły i może anyskatingiem to niewiele ich obchodzi. Takie czasy, specjalizacja - ja jestem od np. lakierowania i tego się ode mnie wymaga, więc i ja wymagam by gramofon grał. 

Czytam i nie jestem pewien, czy to co napisałem jest czytelne, to spróbuję inaczej - ludzie lubią gotowe rzeczy i patrzą na swoje potrzeby przez pryzmat swoich doświadczeń, dlatego dla nich gramofon i kino domowe to idealne połączenie ;)

PS ja cały czas jestem pod wrażeniem, gdy czytam, że ktoś ustawiał gramofon przez godzinę, bo u mnie w 20 minucie lecą przekleństwa, rodzina wychodzi z domu a ja obawiam się o stan sprzętu i muszę się napić ;) Gdy jednak siłą woli /determinacją uprę się, że dam radę, to ta chwila, gdy skończę ach.....warto żyć.

Pozdrawiam gramofonowych fascynatów :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Chili napisał:

A mnie się wydaje, że demonizujesz.

Być może , zależy od tego co takimi argumentami chce się osiągnąć.

31 minut temu, Chili napisał:

Po wielu latach jakiś Bernard 4.. wkładka mf100 i tylko przeciwwagę się ustawiało a Panie jak to grało, że łooo.

Miałem kiedyś Artura z tekturowymi kolumienkami w zestawie , też, grało ,ale wtedy nie miałem pojęcia , że można inaczej. Fora takie jak to są między innymi po to by uświadamiać ludzi , że muzykę można "podać' w lepszy lub gorszy sposób. Że dźwięk jaki znają ze słuchawek podpiętych do smartfona to nie szczyt brzmienia.

53 minuty temu, Chili napisał:

ludzie lubią gotowe rzeczy i patrzą na swoje potrzeby przez pryzmat swoich doświadczeń, dlatego dla nich gramofon i kino domowe to idealne połączenie

Każdy ma wolny wybór , trzeba sobie tylko zadać pytanie dlaczego lubią , czy tak zostali wychowani przez marketing , czy nie mają wiedzy, że może być inaczej , czy chcą mieć gramofon, bo to modne , czy lubią bylejakość byle miała pilota , HDMI i USB. Bo jak to tylko tylko brak wiedzy, to od tego jesteśmy na forum aby pomóc.

    

1 godzinę temu, Chili napisał:

 Gdy jednak siłą woli /determinacją uprę się, że dam radę, to ta chwila, gdy skończę ach.....warto żyć.

Życzę jak najwięcej takich chwil , bo że warto to już wiesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie gramofon bez kalibracji to nieporozumienie. Nie ma co pchać się w winyl, kiedy brak chęci do zabawy/udręczania się przy ustawieniach. Widać w nowych budżetowych modelach tendencje do ograniczania ilości parametrów, rezygnuje się z VTA, Azymutu. Takie urządzenia mogą być wstępem do zapoznania się z tematem i zabawą, bo żeby to miało zagrać lepiej od CD zwłaszcza muzykę nagraną cyfrowo na winyl, to już raczej nie.

Jeżeli komuś nie chce się ustawiać wkładki, to fajne CD daje świetny dźwięk. Po to wymyślono ten format, żeby nie trzeba było pieprzyć się ustawieniami i żeby grało bardzo dobrze. Nawet może lepiej w pewnych aspektach, jeżeli chodzi o przekaz. Charakteru cyfrowego zapisu ma swoją charakterystykę, a analog swoją. 🙂

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...