Skocz do zawartości

Kino domowe Dolby Atmos / ok. 20 000 zł


Paweł Mroczek

Recommended Posts

Cześć
Jestem na wstępnym etapie doboru głośników i amplitunera pod kątem kina domowego z atmosem.
Zestaw (z LG 65b7V) będzie wykorzystywany głównie do oglądania filmów (Netflix ale nie tylko, filmy 4k, seriale itp), genaralnie filmów oglądam bardzo dużo. Dodatkowo czasem posłuży do gry na PS4pro czy posłuchania wieczorem muzyki (ale to już rzadziej)
W załączniku przesyłam rozmieszczenie urządzeń w mieszkaniu. Salon z kuchnią ma 29m2, lecz nie potrebuję doboru kina pod kątem całego pomieszczenia gdyż częśc salonowa w sumie znajduje się na ok 3,82m x 4,53 co daje przestrzeń ok 17,3m2. Wiadomo dzwięk będzie uciekał dalej ale nie jest to istotne. Kanapa faktycznie jest przy ścianie samej i do tv od ściany do ściany jest 3,82m.
Początkowo myślałem o systemie 5.1.4 ale wiem czy 4 głośniki do atmosa mają sens przy moim rozmieszczeniu kanapy i czy nie zrobić tylko 5.1.2. Problemem jest to, że nie mam sufitu podwieszanego więc albo pozostaje montaż zwykłych głośników na suficie (co chyba nie jest rozwiązaniem super systemowym...?), albo też jest ten system do atmosa z odbijaniem dzwięku na kolumnach przednich. Na rzucie rozmieściłem swoją propozycję na głośniki, jeżeli chodzi o czerwone gwiazdki to w tych miejscach mam już wypuszczone kable pod głośniki na wysokości ok 136 cm od podłogi,  rozstaw między kablami to jakieś 256cm.
Na razie nie byłem w żadnej sali odsłuchowej, do niej się wybiorę jak już potwierdzą mi się pewne typy. W teorii nie potrzebuję bardzo dużej mocy (nie muszę oglądać filmów bardzo głośno - mieszkanie w bloku - więc nie chce wojen z sąsiadami) ale chodzi bardziej  efekt, fajny feeling, czystość oraz moc przy umiarkowanych ilościach decybeli (co nie znaczy, że będę słuchał kina domowego cicho :) ).

Jeżeli chodzi o zestawy to dużo dobrego słyszałem, o zestawie Onkyo + klipsch. Wstępnie co udało mi się wyłuszczyć to co by mnie interesowało to

1. Amplituner TX-RZ820 bądź TX-RZ1100 - przy zestawie 5.1.2 przy TX-RZ1100 miałbym 2 kanały wolne co wydaje się pewnego rodzaju rozrzutnością, ale słyszałem, że ma on lepszą wydajność prądową co powoduje lepszą słyszalność dzwięków nawet przy niskiej głoścności. Poza tym daje mi ewentualną możliwość rozbudwy w przyszłości (chyba, że od razu iść w 5.1.4 mi mo braku sufitu podwieszanego oraz z obeznym rozmieszczeniem urządzeń) 

2. Kolumny RP260F - zastanawiałem się na różnicą pomiędzy RP260F, RP-250F a R26F. Seria Reference premier jest napewno nowsza ale poza tym to nie wiem... Są jeszcze koleumny z wbudowanym atmosem R-26FA. Choć efekt można uzyskać przy kupnie kolumny i nakładki surroundowej.

3. Głośnik centralny - myślałem pomiędzy RP-250C a RP-440C

4. Głośniki tylne - RP-150M, RP-160M, R-15M - a może mimo wszystko surroundy RP-240S, RP-250S - choć u mnie skoro pomieszczenie jest otwarte to nie wiem czy zda tutaj egzamin. 

5. Subwoofer , R-12SW, R-110SW, słyszałem też o fajnym subwooferze z innehj parafii t.j. Sub Rel T7i - a dla fajnmego efelktu jestem w stanie dorzucić parę złotówek. 

6. Atmos - RP-140SA -jeżeli nie pójdę w rozwiązanie sufitowe to myślałbym o tych głośnikach umiejscowionych na kolumnach przednich

Także główne pytanie to czy 5.1.4 czy 5.1.2 czy kombinować coś z sufitem itp. Bruzd w ścianach, malowanie, remontu itp się nie boję, pytanie tylko czy jest sens, a jak jest sens to jak to wykonać

Pozdrawiam i proszę rzetelną podpowiedź :)
 

Rozmieszczenie.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stricte atmosa nie przerabiałem, więc nie będę pajacował i się w tej kwestii mocno wypowiadał ;)  ale jedno co mogę powiedzieć na pewno, to daruj sobie te odbijane wynalazki. Albo konkret, "jak bóg przykazał", wchodząc w sufit, albo wcale.

Co więcej... Zdecydowanie seria RP, R jednak brzmieniowo wypada gorzej w odbiorze. Co do konkretnych modeli, RP250F omijaj szerokim łukiem, niestety mimo "legendy" Klipsch'a, ta konstrukcja jest wyjątkowo nieudana. Central, między 250 a 440 to jest jednak przepaść, a że w kinie (co u Ciebie ma być przeważającym wykorzystaniem) porządne central i subwoofer to podstawa, to tutaj nie oszczędzaj, zwłaszcza, że budżet masz.

Obawiam się tylko, czy rozstawienie frontów nie będzie w Twoim przypadku jednak za wąskie. Rozumiem, że zamurowanie tych drzwi balkonowych (??) nie wchodzi w gre?! ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od rozstawienia kolumn przednich - trochę za wąsko, przydałoby się przynajmniej tak jak głośniki efektowe. Wiem, że często nie mamy ruchu, ale Przemyśl ten temat.

Druga sprawa Dolby Atmos - jeśli nie masz jak wmontować kolumn w sufit, pozostałbym przy nakładkach na kolumny przednie. W praktyce efekt jest niewiele gorszy od tego, jaki uzyskujemy przy zastosowaniu głośników sufitowych.

Wracajac do konkretów, tutaj będę namawiał Cię na amplituner Onkyo TX-RZ1100. Jest lepszy od 820 szczególnie w kwestii wydajności i jakości dżwieku. Natomast konfiguracja kolumn zależy już od Twoich indywidualnych preferencji. Z Twojego opisu wynika, że większość czasu system będzie wykorzystywany do kina domowego, tak więc wybór Klipsch jest jak najbardziej optymalny. Na pewno namawiam na skupienie się wyłącznie na serii Reference Premiere. System zbudowałbym na Klipsch RP-260F z nakładkami Dolby Atmos RP-140SA, głośniku centralnym RP-440C, efektowymi RP-150M oraz subwooferze REL T/7I lub lepszy REL T/9I. Będzie to konfiguracja prawie bezkompromisowa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.02.2018 o 17:17, Markcox napisał:

Stricte atmosa nie przerabiałem, więc nie będę pajacował i się w tej kwestii mocno wypowiadał ;)  ale jedno co mogę powiedzieć na pewno, to daruj sobie te odbijane wynalazki. Albo konkret, "jak bóg przykazał", wchodząc w sufit, albo wcale.

Co więcej... Zdecydowanie seria RP, R jednak brzmieniowo wypada gorzej w odbiorze. Co do konkretnych modeli, RP250F omijaj szerokim łukiem, niestety mimo "legendy" Klipsch'a, ta konstrukcja jest wyjątkowo nieudana. Central, między 250 a 440 to jest jednak przepaść, a że w kinie (co u Ciebie ma być przeważającym wykorzystaniem) porządne central i subwoofer to podstawa, to tutaj nie oszczędzaj, zwłaszcza, że budżet masz.

Obawiam się tylko, czy rozstawienie frontów nie będzie w Twoim przypadku jednak za wąskie. Rozumiem, że zamurowanie tych drzwi balkonowych (??) nie wchodzi w gre?! ;) 

Pytanie tylko jakie sufitowe rozwiązanie zastosować bez sufitu podwieszanego :) Na tą chwilę chyba pójdę w te nadkładki a jak rozwiązanie mi nie podejdzie to może zrobię sobie sufit nad salonem. Ok, czyli w pierwszym odsłuchu pójdę w RP260F i centralny RP-440C. Z miejscem jeżelio chodzi o fronty faktycznie jest krucho, mniejsza część okna balkonowego jest raczej nie otwieralna więc mogę głośnik nieco przesunąć tylko trzeba pomyśleć gdzie subwoofer wtedy. 

11 godzin temu, Q21 napisał:

Zacznę od rozstawienia kolumn przednich - trochę za wąsko, przydałoby się przynajmniej tak jak głośniki efektowe. Wiem, że często nie mamy ruchu, ale Przemyśl ten temat.

Druga sprawa Dolby Atmos - jeśli nie masz jak wmontować kolumn w sufit, pozostałbym przy nakładkach na kolumny przednie. W praktyce efekt jest niewiele gorszy od tego, jaki uzyskujemy przy zastosowaniu głośników sufitowych.

Wracajac do konkretów, tutaj będę namawiał Cię na amplituner Onkyo TX-RZ1100. Jest lepszy od 820 szczególnie w kwestii wydajności i jakości dżwieku. Natomast konfiguracja kolumn zależy już od Twoich indywidualnych preferencji. Z Twojego opisu wynika, że większość czasu system będzie wykorzystywany do kina domowego, tak więc wybór Klipsch jest jak najbardziej optymalny. Na pewno namawiam na skupienie się wyłącznie na serii Reference Premiere. System zbudowałbym na Klipsch RP-260F z nakładkami Dolby Atmos RP-140SA, głośniku centralnym RP-440C, efektowymi RP-150M oraz subwooferze REL T/7I lub lepszy REL T/9I. Będzie to konfiguracja prawie bezkompromisowa.

Z kolumnami przednimi spróbuje coś pokombinować. Ok, czyli mam wstępny dobór do odsłuchu. Dam znać jak wrażenia, dzięki za pomoc :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Dzień dobry 

Tak jestem już po zakupie całego zestawu.  U mnie wybór tych nakładek był podyktowany brakiem możliwości montażu typowych głośników sufitowych (brak sufitu podwieszanego itp.) Z nakładek jestem zadowolony ale należy pamiętać że jak jest możliwość montażu głośników sufitowych to zawsze należy montować sufitowe. One zawsze dadzą lepszy efekt. U mnie stoją na głośnikach frontowych i swoją rolę spełniają. Lecz jak porównywałem to z zestawem 7.1.4 ( i atmosy są na suficie to różnica jest naprawdę duża w odczuwalnosci dźwięku) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież Klipsch RP-140SA można powiesić na ścianie przedniej lub tylnej przy suficie do tego też one służą (skierowane są pod kątem żeby z góry w twoja strone szedł dźwięk) w amplitunerze ustawiasz "front high" lub "rear high" U siebie mam tak ustawione i efekt jest lepszy niż na kolumnach. Po obejrzeniu filmu "A Quiet Place " aż się przestraszyłem tych efektów , ( jak potwory na górze chodziły ) hehe :D

Edytowano przez anderg
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, anderg napisał:

Przecież Klipsch RP-140SA można powiesić na ścianie przedniej lub tylnej przy suficie do tego też one służą (skierowane są pod kątem żeby z góry w twoja strone szedł dźwięk) w amplitunerze ustawiasz "front high" lub "rear high" U siebie mam tak ustawione i efekt jest lepszy niż na kolumnach. Po obejrzeniu filmu "A Quiet Place " aż się przestraszyłem tych efektów , ( jak potwory na górze chodziły ) hehe :D

Faktycznie o tym rozwiązaniu nie pomyślałem a wydaje się bardzo dobre i... Chyba tak zrobię :). Można podpytać o zastosowane rozwiązanie montażowe (jakieś uchwyty itp. )? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesza się je na zwykły kołek rozporowy ,mają otwór taki specjalny. Tylko dobierz odpowiedni kołek do jakości ściany bo lekkie nie są 3,5 kg. min. 6,7 cm. kołek.

Masz tu jak wygląda jakiś brodacz z youtube montuje :D:D  Możesz zawiesić 2 z przodu 2 z tyłu 5.1.4 

 

 

 

Edytowano przez anderg
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem nie dokładnie!

Bo front high to nie jest dolby atmos!!

Wiem już wszyscy zapomnieli ale ten dekoder to dolby pro logic IIz. 

Musimy ustalić jedno. To co producent podaje i jak próbuje sprzedać swój produkt to jedno. A to co zostało założone przez producenta dźwięku przestrzennego to drugie. 

Sproboj widelcem zjeść zupę. No nie przyjmie się. Ale parasol na deszcz. No udało się ( mimo że nie pod to był wynaleziony).

Tu jest podobnie. 

Głośniki przednie górne to nie atmos. Tak samo ich sposób montażu może dać namiastkę atmosa. Ale może też być klapa. Nie sugerujcie się producentem kolumn, tylko zaleceniami producenta dźwięku 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoim zdaniem tylko nad głową to atmos hehe , wszytkie górne to atmosy . Powstaje dużo kin z atmosem i myślisz że tam głośniki są tylko nad głowami ,są wszędzie po bokach z tyłu wszytkie high to atmos. Naoglądali się obrazków że musi być nad głową. Głosniki HIGH to nie tylko Atmos są filmy też w DTS X on też miksuje dźwięk podobnie. 

10636539_947026308648132_4767682597258171527_o-1024x577.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym słowem bez odsłuchu się nie obejdzie, mało nie kosztują trzeba sprawdzić.
Teraz jest dylemat czy lepiej zainwestować w głośniki czy w odtwarzacz do CD. Myślę że jedno i drugie wniesie podobne rezultaty.

Zastanawiam się też czy nie lepiej takie atomsy zamontować z tyłu, na d głową , w moim przypadki prawie siedzę pod samą ścianą metr od niej , a jakby wisiały nad frontami to maja 3 metry do mnie, chyba trzeba przeprowadzić testy, ciekawe co z tego będzie.

Odniosłem ważenie że nie warto wchodzić w atomsa jak ma być jego lokalizacja inna jak w suficie, szkoda.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...