Skocz do zawartości

ustawienie "siły" dźwięku w Denon X2300W


pawelradzio

Recommended Posts

Cześć i czołem,

nie bijcie jak będę pisał jakieś głupoty albo to o co pytam będzie oczywistą oczywistością.

"Problem" jest taki:

Do Denona X2300W mam podpięte kolumny MA (Bronze 5, Center i FX).

Podczas słuchania muzyki w trybie stereo albo oglądania filmów w surround muszę dość mocno rozkręcić wzmacniacz, tj. na ok. 40-50+/-,  żeby dźwięk był na tyle głośny aby dało się tego sensownie słuchać. Zacząłem się zastanawiać nad tym czy może coś źle ustawiłem albo podpiąłem po tym jak pojechałem do teścia, który ma X1300W i kolumny Warfendale Obsidian 600 - w jego przypadku jest już bardzo głośno przy nastawie ok. 20. Czepiam się i szukam dziury w całym czy zrobiłem coś źle?

Z góry dzięki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weż się dobrze przypatrz na cyferki które sa na wyświetlaczu.Wzmocnienie zaczyna się od minus np.50 a kończy na plus np.15.Czyli jak zwiększasz siłe głosu to cyferki się zmniejszają.Np.50..40..30..20.10 itd aż do plus 15.Czyli jak będziesz miał wartość 20 to będzie bardzo głośno.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale to przy założeniu, że mam ustawienie w dB. W denonie natomiast domyślnie jest w skali od 0 do 98. Można zmienić to ustawienie na od –79,5 dB do 18,0 dB.

No bo tak teoretycznie, mam niby mocniejszy wzmacniacz a kolumny są mniej więcej takie same, a różnica w głośności jest zauważalna. Co więcej mój pokój jest znacznie mniejszy, niż jego.

 

edit.

W sumie wpływ na to mogą mieć jeszcze dwie rzeczy. 1) ja używałem audyssey, a on ustawiał wszystko ręcznie 2) ja mam włączony tryb eco, on nie

Edytowano przez pawelradzio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyłem, nastawiłem jeszcze raz audyssey i zmieniłem wyświetlanie poziomu głośności na db. Przy ustawieniu między -47 dB a -45 dB (czyli dawne ok. 33), jest ok. W przypadku tv i ustawieniu stereo - tvn24 (cyfrowy polsat) - -40dB jest ok.

Nie wiem tylko czy te parametry oznaczają, że jest mocno rozkręcone czy cicho :-P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pawelradzio napisał:

"Problem" jest taki:Do Denona X2300W mam podpięte kolumny MA (Bronze 5, Center i FX).

Podczas słuchania muzyki w trybie stereo albo oglądania filmów w surround muszę dość mocno rozkręcić wzmacniacz, tj. na ok. 40-50+/-,  żeby dźwięk był na tyle głośny aby dało się tego sensownie słuchać. Zacząłem się zastanawiać nad tym czy może coś źle ustawiłem albo podpiąłem po tym jak pojechałem do teścia, który ma X1300W i kolumny Warfendale Obsidian 600 - w jego przypadku jest już bardzo głośno przy nastawie ok. 20. Czepiam się i szukam dziury w całym czy zrobiłem coś źle?

Przede wszystkim to dwa zupełnie różne zestawy, więc różnice muszą być, tym samym, jak różnice mogą niepokoić ?   Pierwsza rzecz skoro słuchasz swojego amplitunera  w trybie " kinowym" amplituner ma małą moc i wydajność ( około 5 x 60W przy 8 ohm) , teść ma nieco niższy model( ale bardzo zbliżony), niemniej słucha w trybie stereo, a moc wtedy wynosi u niego 2x 109W ( 8 ohm) , więc gałkę ma nazwijmy to , bliżej początku skali.  Nawet jakbyś słuchał muzyki jak on w trybie stereo,( zresztą jak pewnie wiesz tak należy), też byłoby inaczej z głośnością. Druga sprawa ( choć może powinna być pierwsza)kolumny, Twoje  MA bronze 5 mają raczej przeciętną efektywność ( to nic złego, taka cecha) , zakładam że raczej niższą  (dB), niż tamte Wafle, więc by grać głośno nie trzeba rozkręcać aż tak bardzo amplitunera . Różnica nawet 2-3dB w efektywności kolumn (jeśli zmierzona, a nie tylko z tabliczki), to duża różnica.  Trzecia rzecz to różne źródła dźwięku, bo nawet  dwa odtwarzacze CD  jeden firmy X , a  inny Y, może podawać mocniejszy sygnał do wzmacniacza, co przełoży się że, nawet ten sam zestaw wzmacniacza i kolumn, raz zagra głośniej, raz ciszej, inaczej ...a co dopiero  sygnał z różnych innych źródeł.

PS. Nie ma co wchodzić w debatę impedancji poszczególnych kolumn, konta impedancja kolumn, a także akustyki, lub metrażu pomieszczenia, bo to już poboczne sprawy meritum.  Tak więc niepokoić mogłoby "różne granie" identycznych zestawów audio w takich samych gabarytowo i akustycznie pokojach, ale tak to musi być inaczej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Żeby tylko doprecyzować - teść też ma 5.0 - zestaw obsidian, ale tak czy siak mowa jest o słuchaniu na dwóch kolumnach frontowych. Co do źródła dźwięku to sprawdziłem go na tym samym, czyli na spotify connect (nie jest to szczyt marzeń, ale dość potężna baza muzyki do posłuchania ;) ). Problem jest oczywiście wymyślony, ale zastanawiałem się czy nie robię czegoś źle, że muszę "bardziej rozkręcić" wzmacniacz żeby osiągnąć te same efekty w zakresie głośności, która i tak nie jest przecież najistotniejsza.

co do samych kolumn:

Warfendale (opis z "pudełka)

trójdrożna kolumna podłogowa z Bass Reflex, głośnik niskotonowy: 8" 200mm, głośnik średniotonowy: 2 x 5" 125mm, głośnik wysoktonowy: 25mm tex,

czułość (2.83V@1M): 89 dB,

pasmo przenoszenia (-6dB): 40 Hz - 20 kHz,

impedancja nominalna: 4Ω,

rekomendowana moc wzmacniacza: 25-200W

wymiary HxWxD: 1100x190x350 mm

Monitor Audio (opis z "pudełka")

Konstrukcja 2,5-drożna

Pasmo przenoszenia 37 Hz — 30 kHz

Skuteczność (1W@1M) 90 dB

Nominalna impedancja 8 ohms

Maksymalny SPL 113.8 dBA (pair)

Moc maksymalna (RMS) 120 W

Zalecana moc wzmacniacza 30 — 120 W

Wymiary obudowy (szer. X głęb. X gł.) 850 x 165 x 248 mm

i opis z audio.com.pl

Moc [W] 30-120 Wymiary [cm]* 85 x 16,5 x 25 Typ obudowy br-p-t Rodzaj głośników W Efektywność [dB] 85 Impedancja (Ω)** 4

 

Zastanawiam się też nad tym czy jeżeli zmierzona impendancja tej kolumny wynosi 4 (4,5) ohma, a nie wskazane 8, to czy nie powinienem zmienić ustawienia impendancji na denonie na 4 ohm?

 

 

 

 

Edytowano przez pawelradzio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitor Audio( choć oczywiście to nie jedyny producent) bywało, że nieco zawyżał dB, osobiście nie sądzę by bronze 5 miały 90dB. Znajomy porównywał z jakimiś kolumnami co faktycznie miały bodaj 88dB i nie grały głośniej. Co do tej impedancji na tabliczce znamionowej to niestety też spora część firm kusi informacją o łatwych 8ohm, podczas gdy jest inaczej, czasem nawet bardzo.  Czasami warto wejść na stronę internetową producenta, tam bywa, że wyniki są dokładniejsze, faktyczne, dotyczące danej kolumny. Oczywiście w 99% przypadków parametrem dB nie ma co się podniecać, kolumny przede wszystkim powinny podobać się brzmieniem i zgrywać także nim z wzmacniaczem, a np. większą efektywność o 2 dB od innych w danej grupie, przyjmijmy z dobrodziejstwem inwentarza, mniejszą też.

Edytowano przez jacek75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...