Skocz do zawartości

wzmacniacz do Bang & Olufsen CX 100


aeaa

Recommended Posts

Cześć.

Posiadam kolumny Bang Olufsen CX 100 ale nie mam do nich wzmacniacza a także dużych funduszy, więc prosił bym o propozycje do 300 zł. Kolumny będą przenoszone z jednego pokoju do drugiego w zależności od humorków żony (dzieci śpią , za głośno i takie tam). Muzyka najróżniejsza. Źródłem będzie CD, laptop, TV, tuner radiowy, USB czyli to co akurat będzie pod ręką. Oczywiście zdaję sobie sprawę z kompromisów i rezygnacji z jednego czy dwóch źródeł dźwięku. Wzmacniacz używany, wygląd bez znaczenia.

z góry dzięki :)


 

 

p.jpg

Edytowano przez aeaa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako kompletny laik mam do Was kolejne pytanie...

Kolumny które mam nie mają kabli. Znalazłem zdjęcie oryginalnych dedykowanych pod te kolumny przewodów. Z jednej strony jest wtyczka do kolumny z drugiej strony wtyczka do wzmacniacza? W drodze do mnie jest wzmacniacz NAD 3220pe który nie posiada gniazda pod takie końcówki. Sytuacja hipotetyczna ... gdybym miał przewody ze zdjęcia, jedna końcówka pasuje do kolumn druga zaś do ... odcinam więc wtyczkę i wkładam przewody w zaciski Nad-a tylko jak rozpoznac który + i -. Nie będę kupował przewodów ze zdjęcia, chcę kupić jakieś w sklepie stacjonarnym. Jak opisać sprzedawcy jakie kable/wtyki potrzebuje (jakoś to się nazywa).

z góry dzięki za  pomoc ...

 

kable.jpg

Edytowano przez aeaa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy odciąć wtyczki i podłączyć je po odizolowaniu do gniazd w wzmacniaczu. Jak widzisz te przewody posiadają złącza których nie da się podłączyć odwrotnie. Oba przewody muszą być podłączone z tą samą polaryzacją do wzmacniacza. Który pin jest doprowadzony do którego przewodu najłatwiej sprawdzić miernikiem elektrycznym. Taki miernik można zastąpić obwodem z baterią i żarówką która się zaświeci po zamknięciu obwodu. Do podłączenia przewodu do takiej kolumny będziesz potrzebował gniazdo głośnikowe din takie jak to, do każdej kolumny po jednym.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki ... właśnie na takie łopatologiczne wytłumaczenie liczyłem. Czekam teraz aż sprzęt dotrze do mnie i się zaczyna impreza :)

kolejne pytanie...

dotychczas korzystałem z takiego "wynalazku", jest to jedyny grajek w domu.

https://uk.yamaha.com/files/download/other_assets/2/323982/TSX-140_AB-1.pdf

czy jakimś cudem da się podpiąć CD oraz Tuner z tej miniwieży do wzmacniacza  i puścić sygnał na zewnętrzne kolumny ?

na 4 stronie pdf-u są gniazda jakie posiada yamaha. Jest też wejście zwykłe słuchawkowe.

 

Edytowano przez aeaa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wyjście słuchawkowe może do tego posłużyć. Jednak lepiej było by się do tego zaopatrzyć w urządzenia do tego przeznaczone które zapewnia lepszej jakości sygnał. Na wyjściu słuchawkowym najprawdopodobniej jest podawany sygnał z wyjść głośnikowych przez rezystory a to sprawia ze przy wysokiej impedancji wejściowej wzmacniacza trzeba by bardzo przyciszyć głośność. Można w taki sposób uszkodzić wzmacniacz jeśli zostanie podany zbyt silny sygnał. Wynika z tego że takie rozwiązanie jest niezbyt dobrym pomysłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak takie podłączenie jest najprostsza metoda połączenia tego TV ze wzmacniaczem. Lepszym rozwiązaniem powinno być podłączenie TV do przetwornika cyfrowo/analogowego czyli DAC-a przewodem optycznym i następnie ten DAC na drodze analogowej przewodem RCA do tego wzmacniacza. To na ile to drugie rozwiązanie jest lepsze zależy od tego jakiej jaości są użyte komponenty po drodze i od reszty toru audio. Przy tym wzmacniaczu i niezbyt wyrafinowanym DAC-u różnice mogą być bardzo niewielkie w stosunku do najprostszego podłączenia. No chyba że jakość wyjścia z TV jest bardzo słaba.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzisiaj nastąpiła próba generalna, podłączyłem kolumny pod TV (aktualnie tylko takie źródło dźwięku posiadam, planuje dokupić tuner).  Zasilanie: NAD 3220pe który w końcu do mnie dotarł. Kable głośnikowe - nie poszalałem - jakieś japońskie z lat 90-tych, zasilające ale wysokiej jakości od elektroniki precyzyjnej, niestety wtyczki din 2 które zamówiłem to jakaś chińszczyzna, blaszki przy lutowaniu się po prostu rozsypały i musiałem to jakoś polepić domowym sposobem - tragedia. Wrażenia po odpaleniu ?  Ja pierdziu :) To aż nieprawdopodobne że zwykłe małe kolumienki potrafią tak ładnie grać z tak słabym źródłem jakim jest cyfrowy polsat.  Jestem bardzo zadowolony ale dodam że to moje pierwsze spotkanie z zestawem audio i ta opinia to tylko moja subiektywna ocena niepoparta kompletnie żadnym odsłuchem czegoś innego. 

Edytowano przez aeaa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kupiłem antenę: http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1ruz_b_A0210.htm

Zamontowałem na balkonie i jest znośnie (kabel koncentryczny bdb jakości długość 15m). Za kilka tygodni antena trafi na dach. Przyznam że jakość dźwięku poszczególnych stacji radiowych nie powala i jest raczej przeciętna.

Mam kolejne pytanie. Czy takim dedykowanym kablem z konsoli xbox 360 można ją podpiąć do wzmacniacza pod gniazda CD? Kabel ma 3 wtyki rca od strony wzmacniacza, obraz i 2xdźwięk. Podłączyłem to testowo pod wzmacniacz (2 wtyki rca dźwięku, wtyk obrazu został) i płyta CD z xboxa "gra". Czy jest to bezpieczne ? W konsoli używam gniazda AV.

 

Z góry dzięki za sugestie :)

 

DSCF6624.JPG

DSCF6626.JPG

Edytowano przez aeaa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych co mają podobne wątpliwości.

Nie uzyskawszy odpowiedzi od Was odnośnie bezpieczeństwa użytkowania xbox-a podpiętego do wzmacniacza "dziwnym kablem" postanowiłem testować. Od 2 dni po kilka godzin dziennie słucham płyt CD ze źródła jakim jest xbox (podłączenie jak w opisie wyżej) i nic się złego nie dzieje. Dźwięk lepszy niż z miniwieży Yamaha którą posiadam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta przejściówka służy do podłączenia xboxa do tv i tak jest w instrukcji. Przejściówka ma z jednej strony 3 rca. Zastanawiał mnie wtyk obrazu, czy musi być również podłączony aby nic się nie popaliło. Dla ciebie pytanie może idiotyczne bo siedzisz w temacie ale możliwe że będziesz potrzebował kiedyś porady w sprawie o którym nie masz pojęcia i zadasz równie "idiotyczne pytanie" jak ja, będzie wtedy ubaw po pachy.

Edytowano przez aeaa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak się przekonałeś wizja nie jest niezbędna do podłączenia. :) Dobre jest jednak zabezpieczyć wolną wtyczkę aby nie zwarła się z czymś. W szczególności pin wewnętrzny. Można owinąć ją taśmą izolacyjną lub jakąś inną samoprzylepną. Ideałem byłby specjalny plastikowy kapturek na taką okazję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...