Skocz do zawartości

Akustyka w mieszkaniu - rozstawienie kolumn


dj_rybson@

Recommended Posts

Witam Was drodzy forumowicze,

Bardzo proszę o pomoc jakiegoś speca od akustyki. Wiem, że jest to bardzo obszerny temat i nie tak prosty jak by mogło się niektórym wydawać.

Na wstępie konfiguracja sprzętu:

Wzmacniacz Onkyo A-9050 + Odtwarzacz sieciowy Yamaha NP-S303 + Głośniki HECO Music Style 900, kable głośnikowe 100% miedź beztlenowa 2,5mm z polskiej produkcji.

Główne pomieszczenie odsłuchowe: ok. 18m2. Kolumny i "miejsce odsłuchu 1" w trójkącie równobocznym 2,60cm. Całkowita powierzchnia pomieszczenia widoczna na rysunku ma 30m2. 

Do rzeczy, chciałbym aby ktoś mi troszeczkę pomógł/doradził w uzyskaniu lepszego brzmienia w moim domu.  Chodzi o to, że nie czuję 100% satysfakcji z wypełnienia całego pomieszczenia muzyką.

Co bym musiał poprawić/zmienić aby rozchodzący się dźwięk w różnych miejscach brzmiał chociaż podobnie do tego co słychać w „miejscu odsłuchu 1” ? Tutaj jest bardzo ładna stereofonia, bas rozkłada się równomiernie, scena dość szeroka i ogólne wrażenia ze słuchania muzyki są bardzo przyjemne. Natomiast w pozostałych miejscach już nie jest tak dźwięcznie.

Jesteśmy w stanie temu zaradzić? Żeby było łatwiej załączam rysunek poglądowy części mieszkania.

Na rysunku zaznaczyłem miejsca odsłuchu:

1 – Bardzo dobre / wyśmienita stereofonia / bas równomierny – uczucie mocnego wypełnienia.

2 – Dobre ale przy wyższej głośności nasila się bas co nawet daje efekt dudnienia.

3 – Dobre.

4 – Tu jest chyba najgorzej, robi się dość płasko i zdecydowanie brakuje wypełnienia basem.

5 – Średnio / dźwięk jakby uciekał / mało basu / kiepskie wypełnienie.

6 – Jak na tą odległość, brzmienie jest nienajgorsze ale brakuje wypełnienia.

 

Dodam tylko, że wcześniej użytkowałem kolumny podstawkowe 60W, które stały na szafce RTV i moje subiektywne wrażenie jest takie, że dawały one wypełnienie równomierne całego pomieszczenia , natomiast obecnie grające podłogówki dają efekty jakie opisałem wyżej.

Zatem bardzo proszę o doradzenie czy damy radę w jakiś sposób wypełnić  całe pomieszczenie ładnym dźwiękiem z przyjemnym basem w każdym zakątku.

 

Pozdrawiam

Piotr

rozmieszczenie.jpg

Edytowano przez dj_rybson@
korekta
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety kolega wyżej ma rację, po prostu się nie da

możesz zamontować ustroje rozpraszające za kanapą ale tylko jeśli trochę odsuniesz ją od ściany, rozpraszacze działają dopiero od pewnej odległości. Jak dodasz do tego trochę ustrojów pochłaniających albo znowu rozpraszaczy w punkcie pierwszy odbić na ścianie za TV to powinieneś uzyskać sensowną jakoś odsłuchu w rejonie całego narożnika, ale nie ma opcji żeby coś zrobić z odsłuchem w rejonie kuchni i przejścia

No chyba że przestawisz kolumny tak żeby grały wzdłuż pokoju, nie w poprzek w kącie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się skupił na dobrym brzmieniu na miejscach 1-2-3 , nie wiem czy jakieś stojące (ruchome) panele na lewo od 3,4 coś by pomogły + jakieś mniejsze naścienne by "odbicia" były lepiej kontrolowane.

Bartek może coś by doradził z linkami ze swojej www w tym temacie ? ;) 

btw. przy lepszym sprzęcie dźwięk nie jest wszędzie taki sam dlatego wydaje się nam iż wieża sony czy jakieś kiepski podstawki itp. dawały Nam lepsze brzmienie. To nie było lepsze natomiast takie samo wszędzie ...

 

PS: Bartek jest ekspertem , https://www.mega-acoustic.pl/ :D

Edytowano przez Kubakk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Kubakk napisał:

To nie było lepsze natomiast takie samo wszędzie ...

Bardzo dobrze to ująłeś :) takie też mam właśnie odczucie. Teraz dźwięk jest bardzo szczegółowy, natomiast w każdym miejscu brzmi inaczej.

16 minut temu, Kubakk napisał:

Ja bym się skupił na dobrym brzmieniu na miejscach 1-2-3

O te miejsca też najbardziej mi chodzi, żeby było w miarę równo.

Dziękuję za odpowiedź.

35 minut temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

niestety kolega wyżej ma rację, po prostu się nie da

możesz zamontować ustroje rozpraszające za kanapą ale tylko jeśli trochę odsuniesz ją od ściany, rozpraszacze działają dopiero od pewnej odległości. Jak dodasz do tego trochę ustrojów pochłaniających albo znowu rozpraszaczy w punkcie pierwszy odbić na ścianie za TV to powinieneś uzyskać sensowną jakoś odsłuchu w rejonie całego narożnika, ale nie ma opcji żeby coś zrobić z odsłuchem w rejonie kuchni i przejścia

No chyba że przestawisz kolumny tak żeby grały wzdłuż pokoju, nie w poprzek w kącie...

Bartku napisz proszę konkretnie co mam kupić i gdzie/w jaki sposób umieścić żeby na miejscach 2,3,4 uzyskać pożądany efekt.

Edytowano przez dj_rybson@
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skontaktuj się ze mną na priv, najlepiej mailem, omówimy sytuację ;): akustyka@mega-acoustic.pl

dzięki że mnie powołaliście jako eksperta to już nie muszę sam tego robić :D niestety w żadnym pomieszczeniu bez względu na kształt nie da się uzyskać jednolitej odpowiedzi w każdym punkcie, da się to wykonać tylko w tzw. polu rozproszonym ale tego naprawdę nie chcielibyście słuchać, a modów własnych i zjawisk falowych w zakresie niskich częstotliwości i tak się nie uniknie. Chyba ze mówimy o jakimś systemie multiroom albo wave field synthesis (dolby atmos?), ale to serio moim zdaniem nie jest zastosowanie domowe :P

w kwestii wyrównania najważniejsze są właśnie mody własne pomieszczenia (czyli rezonanse w niskich częstotliwościach) i głównie to odbierasz jako nierównomierności. Da się to najprościej zlikwidować pułapkami basowymi, ale dla pomieszczenia w takim kształcie punktów kumulacji modów byłoby dużo i to na każdy mod pewnie inne, bardzo ciężko byłoby to zwalczyć dlatego mówię po prostu o zwiększeniu rozproszenia dźwięku i kontroli pierwszych odbić tych które się da kontrolować tj. ściana za kanapą i ściana za telewizorem, ścianami bocznymi nie ma sensu się zajmować bo okna/kuchnia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat uważam za zamknięty.
Rozwiązaniem okazało się zatkanie bas refleksu w prawej kolumnie oraz wygłuszenie prawego narożnika pianką akustyczną. Delikatnie podkręciłem bas na wzmacniaczu i teraz lewa kolumna dorównuje prawej. Całe pomieszczenie gra na tyle równo, że w końcu czuję satysfakcję gdziekolwiek się znajduję :) słyszę mocny, niski bas, który pięknie niesie ze sobą wysokie częstotliwości. 

Zaangażowanym bardzo dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...