Skocz do zawartości

Subwoofer czy ma sens??


Jacek82

Recommended Posts

Witam serdecznie,

mam prośbę o pomoc w doborze odpowiedniego subwoofera do kina domowego..

To co do tej pory wybrałem to: amplituner - RX-V683, Magnat Quantum Center 73 oraz 2x Quantum 753..
i normalnie do tego wybrałbym sub od zestawu z tym, że ograniczają mnie wymiary.. musi mieć max do 45cm wysokości, żeby mi ładnie wpasował się w rtv-kę (rysunek poglądowy w załączeniu)
Dodam, że salon to ok 30m2 + otwarta jadalnia 12m2 (wizualizacja w załączeniu).
Mam jeszcze pytanie czy na ścianę vis a vis tv nad kanapą jest sens wieszać dodatkowe dwa głośniki? 
Sprzęt będzie służył 50/50 do słuchania myzyki (rock, metal, disco czyli jednym słowem wszystko po trochu) oraz kino domowe.

Z góry dziękuję za pomoc..

pozdrawiam
12.thumb.jpg.056be799ce1280604f3cc42b20926b15.jpg

SZAFKA RTV+ SPRZĘT A B.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zbudować dobry system kina domowego, niestety musisz pomyśleć o powieszeniu głośników efektowych. Także subwoofer jest praktycznie docelowo niezbędny żeby uzyskać dobre efekty kinowe. Żadne, nawet najlepsze kolumny przednie nie będą w stanie zapewnić takich doznań dynamicznych, basowych, jak system wspomagany subwooferem.

Wspomniałeś o zmieszczeniu w szafce subwoofera - to nie jest dobra opcja. Cała szafka będzie drżała, wpłynie to bardzo negatywnie na odsłuch.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za podpowiedź... wobec tego w którym miejscu w salonie taki sub powinien stanąć, żeby był w miarę jak najlepszy efekt?
I proszę wobec tego o sugestie jakie głośniki efektowe wiszące? Czy można ewentualnie zastosować takie same co wybrałem do postawienia na rtv-ce przy tv?

pozdrawiam

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki serdeczne, sub stanie wobec tego przy kominie..
Czyli reasumując cały zestaw - (RX-V683, Quantum Center 73 oraz 2x Quantum 753 przy tv, 2x Quantum 753 wiszące nad kanapą i sub Quantum 731 A) jest w porządku?

Czy może coś warto wymienić?

pozdrawiam 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Jedynie wybrałem, ponieważ jestem na etapie projektowania wnętrza salonu. Muszę podać zestaw KD projektantce, żeby mogła wrysować. Zakup dopiero przede mną..

Co ważne zestaw głośników powinien być w białym kolorze, więc tu się pojawiły pewne ograniczenia.. No i gabaryty.. głośniki podłogowe od razu odpadły z braku miejsca..

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko jest kwestią budżetu. Czy cena tego wspomnianego przez Ciebie Magnata jest górną granicą, czy jednak budżet możliwy jest większy?

wykorzystanie muzka/kino w Twoim przypadku to 50/50, a subwoofery mają to do siebie, że albo są bardzo dobre w muzyce i ok w kinie, albo na odwrót. Nie jest łatwo tu znaleźć złoty środek.

Czy owa projektantka, poza wizualnym umiejscowieniem wybranych przez Ciebie sprzętów, bierze pod uwagę kwestie techniczne/akustyczne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tak.. budżet niestety przez tego Magnata został już nawet przekroczony.. Planowałem zamknąć cały zestaw w kwocie do 7000zł.. 
Jeśli chodzi o projektantkę to dla niej niestety to musi jedynie wyglądać.. I tu jest problem. 
Wiem czytałem dużo na ten temat że albo coś do muzyki albo do kina ale w tym wypadku musimy znaleźć jakiś złoty środek.. Czy poza tym subwooferem to te głośniki to również przerost ceny (w tym wypadku) nad treścią?

pozdrawiam

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, mariusz1967 napisał:

Sub to nie jest mebel !!!, on musi mieć swoje  miejsce aby miał sens , chyba że lubisz słuchać basu np. w łazience . Pozdrawiam

Owszem, jest w tym wypadku :1_grinning:. Gdyby kolega Jacek82 urządzał typową salę kinową przeznaczoną tylko i wyłącznie do oglądania filmów, to wtedy się zgodzę. Wszystko byłoby podporządkowane akustyce pomieszczenia. Jednak myśląc w ten sposób , to właściwie nigdzie nie dałoby się zbudować poprawnie brzmiącej instalacji audio bez dedykowanych temu pomieszczeń. Niestety, życie jest sztuką kompromisów i w znaczącej ilości przypadków instalacji audio dotyczy przestrzeni mieszkalnej w której, jest tylko dodatkiem. Nie wiem , dlaczego uważasz, że miejsce koło kominka jest złe. I tak jest lepsze niż w szafce ( a gdzieś go postawić musi ), jak to pierwotnie planował założyciel wątku. Myślę, że subwoofer spokojnie może stać koło kominka. Zresztą przecież nikt nie zabrania dokonywania korekt miejsca postawienia subwoofera :1_grinning:. Zawsze można poeksperymentować.

Edytowano przez Iron
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Dzięki serdeczne Iron za zrozumienie. W tym akurat wypadku muszę iść na kompromisy. Owszem, ma to dobrze brzmieć ale i również wyglądać.. Stąd mój wybór padł na sub Magnat Quantum 731A ewentualnie Magnat Sub 300A. I tu proszę o wyjaśnienie, czemu kolega Markcox wyżej napisał, że to nie subwoofery..? Ewentualnie jakieś propozycje wymiany..

pozdrawiam

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Jacek82 napisał:

... Stąd mój wybór padł na sub Magnat Quantum 731A ewentualnie Magnat Sub 300A. I tu proszę o wyjaśnienie, czemu kolega Markcox wyżej napisał, że to nie subwoofery..? Ewentualnie jakieś propozycje wymiany..

pozdrawiam

Szczerze mówiąc nie wiem. Być może chodziło mu o to, że dobrze brzmiący subwoofer zarówno w kinie jak i muzyce jest nieosiągalny w tej cenie. Najlepiej jak sam sprecyzuje swoją wypowiedź :1_grinning:

Może warto się skupić na subwooferze przeznaczonym stricte do kina ( może ktoś z branży coś sensownie dobierze) , a muzyki słuchać w stereo ( jednocześnie akceptując ograniczenia subwoofera w muzyce albo ... nie używać go wtedy :1_grinning:). Ale to tylko moja opinia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mariusz1967 napisał:

Nie uważam że miejsce koło kominka jest złe jako takie , ale że jest złe w sensie że jest z góry postanowione że tam musi stać . Kompromisów nie ma albo jest bas albo go nie ma . Jeżeli z góry akceptujesz dźwięk jaki osiągniesz w ten sposób , to znaczy że nie masz dużych wymagań co do niego . Ale to Twoje mieszkanie i Ty tam będziesz mieszkał , więc zrobisz jak będziesz uważać .

Nie jest również powiedziane, że przy kominku będzie źle. Zresztą w tym akurat salonie za wiele możliwości innego umiejscowienia sub-a mieć nie będę. Wszędzie są albo przejścia albo okna tarasowe, więc możliwości są jedynie takie żeby gdzieś go postawić przy tej ściance z kominkiem i szafką rtv..

5 godzin temu, Iron napisał:

Szczerze mówiąc nie wiem. Być może chodziło mu o to, że dobrze brzmiący subwoofer zarówno w kinie jak i muzyce jest nieosiągalny w tej cenie. Najlepiej jak sam sprecyzuje swoją wypowiedź :1_grinning:

Może warto się skupić na subwooferze przeznaczonym stricte do kina ( może ktoś z branży coś sensownie dobierze) , a muzyki słuchać w stereo ( jednocześnie akceptując ograniczenia subwoofera w muzyce albo ... nie używać go wtedy :1_grinning:). Ale to tylko moja opinia.

Bardzo proszę Kolegów z branży o opinie na temat wybranych przeze mnie subwooferów (Magnat Quantum 731A lub Magnat Sub 300A), ewentualnie o propozycje w podobnym (nie wyższym) przedziale cenowym. Jeśli nie można w żaden sposób tego wypośrodkować to postawmy raczej na KD ponieważ do tego będzie jednak trochę częściej używany.

Potrzebne mi są jeszcze dwa głośniki efektowe wiszące, teoretycznie mógłbym zastosować takie same jak wybrałem do postawienia na szafce rtv ale wolałbym troszkę mniejsze gabarytowo, tylko czy to będzie dobre rozwiązanie?

pozdrawiam 

Edytowano przez Jacek82
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę nie imputować mi, że powiedziałem coś, czego nie powiedziałem - słowem nie wspomniałem o 302A.

Inną kwestią jest, że wycofuję się z tego, co wczoraj napisałem 

18 godzin temu, Markcox napisał:

to, co na pewno mogę jeszcze doradzić, to wymiana tego "sub'a". To co podałeś, 

19 godzin temu, Jacek82 napisał:

sub Quantum 731 A

to z subwooferem raczej nie wiele ma wspólnego

powyższą opinię wystosowałem na szybko, w oparciu o pierwszy z brzegu opis produktu, który sam w sobie brzmi

"Kolumna podstawkowa   Konstrukcja: 2-drożna, bass-reflex Pasmo przenoszenia: 28-55.000 Hz Skuteczność (1W/1m): 90 dB Impedancja nominalna: 4-8 Ohm Głośnik średnio-niskotonowy" - opis nie ma nic wspólnego z tym produktem

stąd z mojej strony wprowadzenie zamieszania, za które przepraszam ;) 

 

co do kolumn efektowych, to nie mają one w KD aż tak bardzo dużego znaczenia, jak centralny, sub, czy fronty. Możesz pokusić się o wzięcie jakiegoś mniejszego modelu 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Markcox napisał:

proszę nie imputować mi, że powiedziałem coś, czego nie powiedziałem - słowem nie wspomniałem o 302A.

Inną kwestią jest, że wycofuję się z tego, co wczoraj napisałem 

powyższą opinię wystosowałem na szybko, w oparciu o pierwszy z brzegu opis produktu, który sam w sobie brzmi

"Kolumna podstawkowa   Konstrukcja: 2-drożna, bass-reflex Pasmo przenoszenia: 28-55.000 Hz Skuteczność (1W/1m): 90 dB Impedancja nominalna: 4-8 Ohm Głośnik średnio-niskotonowy" - opis nie ma nic wspólnego z tym produktem

stąd z mojej strony wprowadzenie zamieszania, za które przepraszam ;) 

 

co do kolumn efektowych, to nie mają one w KD aż tak bardzo dużego znaczenia, jak centralny, sub, czy fronty. Możesz pokusić się o wzięcie jakiegoś mniejszego modelu 

Tutaj ja przepraszam, że wtrąciłem słowo o 300A. A podasz mi może różnicę między jednym a drugim? Czy warto w tym wypadku dopłacać ok 900zł do 731A?
A co do głośników efektowych, to większego znaczenia nie mają ale dobrze żeby były.. tak, dobrze to zrozumiałem?

pozdrawiam

Edytowano przez Jacek82
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znam obu - nie słyszałem ich, ale na "papierze" różnica jest choćby w samej mocy, wadze... Z resztą z tego, co ja widzę, to różnica w cenie jest w granicach 2k, a nie 900zł, gdzie pewnie do 731 m.in. dopłacasz za jego wygląd. Tu a propos różnic w brzmieniu musiałby się wypowiedzieć ktoś, kto miał przyjemność z oboma obcować.

Z resztą u "branży" masz możliwość wypożyczenia sprzętu do domu i wypróbowania go we własnych warunkach, więc warto skorzystać

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Markcox napisał:

... co do kolumn efektowych, to nie mają one w KD aż tak bardzo dużego znaczenia, jak centralny, sub, czy fronty. Możesz pokusić się o wzięcie jakiegoś mniejszego modelu 

Zdecydowanie się z tym zgadzam. W zasadzie służą one raczej do przedstawiania tła dźwiękowego i czasami jakiś efekt typu: uderzenie pioruna lub warkot śmigłowca. Tak więc, również uważam , iż możesz śmiało zainwestować w mniejsze modele. Dodatkową zaleta będzie to, że nie będą się tak rzucać w oczy na ścianie, jak większe kolumny.Choć oczywiście będą widoczne ;-) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek , patrze na wizualizację i ponieważ na co dzień pracuje z architektami mam jedno pytanie, chcesz KD ,aby je mieć, czy chcesz KD by móc w pełni korzystać z dźwięku przestrzennego ,a jeszcze wieczorem posłuchać dobrego brzmienia muzyki ?

Mariusz 1967 już napisał , że sub to nie mebel, i to samo dotyczy pozostałych kolumn. Tutaj rządzą pewne reguły i owszem jest jakieś pole manewru i kompromisy ,ale nie wielkie. Masz 30 m2 i chcesz wcisnąć małe kolumienki ,bo tak jest na wizualizacji ? Wystarczy wywalić dwa skrajne segmenty szafki RTV i masz miejsce na kolumny podłogowe . Kolumny efektowe też ( mimo kalibracji amp.KD ), nie wiesza się tam gdzie akurat mamy kawałek wolnej ściany. Chcę Cię przestrzec przed wydaniem forsy na coś co będzie substytutem kina domowego. Co do ustawienia suba to też się trzeba trochę namęczyć, i najczęściej złośliwie nie brzmi najlepiej w miejscu, gdzie nam się komponuje z wystrojem wnętrza :). Widziałem już sporo scen , iż ludziska z projektantem przez dwa dni " jeżdżą "po salonie ze stolikiem do kawy , gdzie będzie najlepiej konweniował z szarością ścian, a kolumny wciskają w kąt przy oknie balkonowym ,by nie zaburzały wizji architektonicznej. A potem spotykam ich po latach, w diametralnie przemeblowanym wnętrzu, bo ile można patrzeć na meble ,ściany, a nie móc się cieszyć dobrym dźwiękiem bo taki był projekt.Nie piszę tego złośliwie, po prostu znam te dylematy bo spotykam się z nimi prawie codziennie :) 

Stąd było moje pytanie na wstępie.

    

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Tomku, zdecydowanie chciałbym, żeby to przynajmniej zbliżyło się dźwiękiem do prawdziwego KD. Ok, już wiem, że z sub-em będę musiał pokombinować ale czy te "kolumienki" (przyp. 2x Quantum 753 oraz centralny 73) wsparte niezłym sub-em naprawdę na 30m2 nie zagrają? Będzie to aż tak słabe? Ja nie mam przestrzeni 60m2+ żeby konieczne były aż podłogówki..  ??

pozdrawiam

 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Jacek82 napisał:

Witaj Tomku, zdecydowanie chciałbym, żeby to przynajmniej zbliżyło się dźwiękiem do prawdziwego KD. Ok, już wiem, że z sub-em będę musiał pokombinować ale czy te "kolumienki" (przyp. 2x Quantum 753 oraz centralny 73) wsparte niezłym sub-em naprawdę na 30m2 nie zagrają? Będzie to aż tak słabe? Ja nie mam przestrzeni 60m2+ żeby konieczne były aż podłogówki..  ??

pozdrawiam

Budując system KD na tych kolumnach 753 jako fronty, oczywiście uzyskasz w KD. dźwięk przestrzenny.  70% realizacji i tak odtwarza centralny. Za bas przy odcięciu w amp.KD kolumn na 80 Hz, będzie odpowiadał sub. więc też tragedii nie będzie. Ale już jak przyjdzie Ci do głowy posłuchać jakiejś muzyki np. ze Spotify lub CD to niestety nie będzie najlepiej. Te małe kolumienki w 30 m2 nie dadzą basu, bo to konstrukcja dwudrożna z 170 mm głośnikiem ,a fizyki i akustyki się nie oszuka. Możesz się oczywiście wspomóc w stereo subem ,ale i tu niestety jest pewien problem, bo sub. który chcesz nabyć nadaje się do KD. i tylko do KD. 

Ja mam podłogówki i to nie małe w 24m2 i w tej kubaturze sprawują się znakomicie, monitory mam w sypialni bo jest tam tylko 14m2 i dają radę. Ale jak je ( monitory) wstawię do 24m2 to jest kicha. Po prostu w Twoim pomieszczeniu kolumna podłogowa jest bardziej uniwersalna , tak do KD. jak i do muzyki.

IMG_0777.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, tomek4446 napisał:

Budując system KD na tych kolumnach 753 jako fronty, oczywiście uzyskasz w KD. dźwięk przestrzenny.  70% realizacji i tak odtwarza centralny. Za bas przy odcięciu w amp.KD kolumn na 80 Hz, będzie odpowiadał sub. więc też tragedii nie będzie. Ale już jak przyjdzie Ci do głowy posłuchać jakiejś muzyki np. ze Spotify lub CD to niestety nie będzie najlepiej. Te małe kolumienki w 30 m2 nie dadzą basu, bo to konstrukcja dwudrożna z 170 mm głośnikiem ,a fizyki i akustyki się nie oszuka. Możesz się oczywiście wspomóc w stereo subem ,ale i tu niestety jest pewien problem, bo sub. który chcesz nabyć nadaje się do KD. i tylko do KD. 

Ja mam podłogówki i to nie małe w 24m2 i w tej kubaturze sprawują się znakomicie, monitory mam w sypialni bo jest tam tylko 14m2 i dają radę. Ale jak je ( monitory) wstawię do 24m2 to jest kicha. Po prostu w Twoim pomieszczeniu kolumna podłogowa jest bardziej uniwersalna , tak do KD. jak i do muzyki.

IMG_0777.JPG

Dobrze, a wobec tego jak bym chciał wymienić ten sub na inny, bardziej uniwersalny to co byś zaproponował?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...