Skocz do zawartości

Subwoofer czy ma sens??


Jacek82

Recommended Posts

4 godziny temu, MobyDick napisał:

A moim zdaniem rozwiązanie z niezbyt dużymi kolumnami frontowymi to dobry pomysł w połączeniu z subwooferem bardziej nakierowanym na muzykę: np. REL T5i był by tu dobry i powinien wystarczyć do 30 m2 .

Magnat Quantum 750 również nie należą do kolumn o rachitycznym brzmieniu.

Bardzo mi się podoba ten sub (REL T5i) tylko czy moc wystarczająca? ewentualnie ten co zaproponował S4Home (heco new phalanx 302a) cenowo zbliżone ale mocowo to już duża różnica.. Rozumiem, że to są rozwiązania takie pośrednie, że i KD mocno nie ucierpi a i muzyki będzie się przyjemnie słuchało?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

REL T5i to audiofilski subwoofer którego głównym zadaniem jest właśnie współpraca z takimi monitorami jak Magnat Quantum 753 podłączone do wzmacniacza stereo. Jednak również nadają się do kina. Taki subwoofer oferuje znacznie szybsze oddawanie impulsów niż suby typowo kinowe. Jego 20 cm głośnik również może znacznie więcej niż głośniki tańszych subwooferów o tej średnicy. Do tego ma niewielkie rozmiary i bardzo dobry wygląd. Jednak efekty trzęsienia ziemi mogą nie być aż tak bardzo spektakularne jak w typowo kinowych subwooferach w tej cenie. Te z kolei zupełnie polegną przy muzyce.  Wbrew utartym schematom o wyższości czystego stereo nad zestawem 2.1, umiejętne połączenie takiej trójki głośników może dać lepsze dopasowanie z akustyka pomieszczenia i pozwala lepiej wykorzystać wzmacniacz mniej wydajny basowo, jakim jest przyzwoity amplituner kina domowego. Zwykle głównym problemem w takim zestawieniu jest to że jego posiadacze ustawiają zbyt głośno subwoofer aby go lepiej słyszeć. Zazwyczaj wystarczy zdać się na układ automatycznej kalibracji który ma ta Yamaha.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, MobyDick napisał:

REL T5i to audiofilski subwoofer którego głównym zadaniem jest właśnie współpraca z takimi monitorami jak Magnat Quantum 753 podłączone do wzmacniacza stereo. Jednak również nadają się do kina. Taki subwoofer oferuje znacznie szybsze oddawanie impulsów niż suby typowo kinowe. Jego 20 cm głośnik również może znacznie więcej niż głośniki tańszych subwooferów o tej średnicy. Do tego ma niewielkie rozmiary i bardzo dobry wygląd. Jednak efekty trzęsienia ziemi mogą nie być aż tak bardzo spektakularne jak w typowo kinowych subwooferach w tej cenie. Te z kolei zupełnie polegną przy muzyce.  Wbrew utartym schematom o wyższości czystego stereo nad zestawem 2.1, umiejętne połączenie takiej trójki głośników może dać lepsze dopasowanie z akustyka pomieszczenia i pozwala lepiej wykorzystać wzmacniacz mniej wydajny basowo, jakim jest przyzwoity amplituner kina domowego. Zwykle głównym problemem w takim zestawieniu jest to że jego posiadacze ustawiają zbyt głośno subwoofer aby go lepiej słyszeć. Zazwyczaj wystarczy zdać się na układ automatycznej kalibracji który ma ta Yamaha.

Dziękuję serdecznie MobyDick za wyczerpującą odpowiedź. 
Wobec tego zestaw praktycznie wybrany, pozostaje jeszcze tylko sprawa jakiś nie za dużych gabarytowo głośników efektowych, które chciałbym powiesić na ścianie nad kanapą vis a vis TV. Może mógłbyś również coś ciekawego zaproponować? Fajnie, żeby się zgrywały wyglądem z pozostałymi (tutaj zależy mi na kolorze białym)..

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tutaj Ci nie pomogę , zawsze tak dobierałem kolumny, by nie musieć wspierać basu subem . Subwoofer do kina to niskie schodzenie i praktycznie wystarczy, do stereo to precyzja i szybkość. Tak naprawdę to nie jestem zwolennikiem stosowania tego urządzenia w stereo ,bo niby po co , raz że kasa, dwa nigdy nie ma pewności czy się wpasuje w równowagę tonalną kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to trudno jest spasować z dobrymi kolumnami subwoofery burczybasy o słabej kontroli swojego pasma. Po drugie zakup dobrego subwoofera nie musi wyjść drożej niż kolumny podłogowe. Para MAGNAT QUANTUM 755 kosztuje 4800 zł. Para MAGNAT QUANTUM 753 + REL T5i można kupić nowe za 4400 zł i w pierwszym przypadku nadal jesteśmy bez subwoofera. Powierzchnia głośników niskotonowych w przypadku tego 2.1 jest podobna do 2 szt 755. Jednak głośnik subwoofera ma znacznie większy skok i ma dodatkowy wzmacniacz wyspecjalizowany do poruszania swoim głośnikiem. Również możliwości dostrajania są większe w układzie 3 kolumn, co jak pisałem bywa problemem gdy ktoś koniecznie che spieprzyć coś co może dobrze zagrać. Jakiś czas temu za REL-a T5 trzeba było zapłacić niespełna 2 tyś. To czyniło różnice ceny jeszcze większą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, S4Home napisał:

New phalanx 302a to jest audiofilski subwoofer. 

Poprosiłem kiedyś klienta o zamknięcie oczu i puściłem mi mini monitoring z nim. Był przekonany że słucha swojego rela t9. Miał takowego w domu. A tu zonk. Rewelacyjny model. Świetne dzielo, szkoda że wychodzi z sprzedaży:( 

Pozdrawiam

Sądzisz, że ten "New phalanx 302a" mógłby być lepszym rozwiązaniem od RELA T5i? Na pewno jest mocniejszy, jednak czy ja to wykorzystam? Cena - ten sam poziom. Na minus na pewno gabaryty..

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, na pewno bym skorzystał, z tym że w tym momencie dom jest jeszcze w stanie surowym.. jestem na etapie projektowania wnętrza i dlatego muszę do projektu już wybrać jakie nagłośnienie będzie w salonie. Ale myślę, że w okolicach czerwca-lipca możemy wrócić do tematu. Jeśli byłaby by możliwość wypożyczenia sprzętu i zapoznania się z jakością to grzech nie skorzystać z oferty.. Tylko co jak już np. tego suba 302a już nie będzie. Masz jakąś dobrą kontr propozycje równie audiofilską?

pozdrawiam

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heco New Phalanx 302A nie znam. Wiele wskazuje na to że to może być dobry uniwersalny subwoofer. Trochę zastanawia fakt że nie zrobił on zbyt dużej furory i znika z oferty producenta. Ze swojej strony muszę zaznaczyć że więcej nie zawsze znaczy lepiej. Choć są i tacy odbiorcy dla których ma znaczenie aby właśnie było więcej, bez względu na na to jak. Co do REL-a to ma opinię producenta subwooferów audiofilskich. Jednak nie do końca jest to prawdą ze wszystkie jego produkty maja mieć takie zastosowanie. Te bardziej kinowe są zwykle bardziej uniwersalne niż audiofilskie. Ja bym szukał ewentualnie większego suba w obudowie zamkniętej niż takiego który miałby grać jeszcze głośniej, jeśli  ma mieć zastosowanie do muzyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MobyDick napisał:

Heco New Phalanx 302A nie znam. Wiele wskazuje na to że to może być dobry uniwersalny subwoofer. Trochę zastanawia fakt że nie zrobił on zbyt dużej furory i znika z oferty producenta. Ze swojej strony muszę zaznaczyć że więcej nie zawsze znaczy lepiej. Choć są i tacy odbiorcy dla których ma znaczenie aby właśnie było więcej, bez względu na na to jak. Co do REL-a to ma opinię producenta subwooferów audiofilskich. Jednak nie do końca jest to prawdą ze wszystkie jego produkty maja mieć takie zastosowanie. Te bardziej kinowe są zwykle bardziej uniwersalne niż audiofilskie. Ja bym szukał ewentualnie większego suba w obudowie zamkniętej niż takiego który miałby grać jeszcze głośniej, jeśli  ma mieć zastosowanie do muzyki.

Do muzyki jak najbardziej ale jeśli istnieje taka możliwość, fajnie żeby się również i w KD sprawdził..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...