Skocz do zawartości

Wibracje i drgania


Gość

Recommended Posts

17 godzin temu, nowy78 napisał:

Nie bez powodu podałem link do uszczelki z gumy porowatej o wymiarach przekroju 15 x 25 mm. Jest zdecydowanie bardziej miękka. Pociąłem ją na kostki o wymiarach ok 15 x 15 x 12 mm. Coś takiego zapewniało już całkiem niezłą podatność przy masie kolumny rzędu 13 kg. Zapewne dlatego zauważone przez Ciebie zmiany w dźwięku nie były tak spektakularne, jak się spodziewałeś ;)

Eksperymentów ciąg dalszy :) dzisiaj wyrwałem z garażu karimatę wojskową z takiej porowatej podatnej na nacisk masy (chyba jakaś guma) i przyciąłem pod kolumny. Efekt jest słyszalny. Szok normalnie bo słyszę w końcu coś hehe ;) Sopranów jakby więcej jest (niektórych utworów nie da się teraz słuchać) i mam wrażenie poprawy rozdzielczości. Pozdrawiam.

44 (Medium).jpg

Poszedłem dalej i pod gumy przy podłogówkach dałem karimatę. teraz "gibają" się kolumny jak na sprężynach. Na filmiku "szturcham" kolumnę i widać co się z nią dzieje. Wrażenia słuchowe na plus. Faktycznie można kręcić głośniej gałką volume i nie przeszkadza głośność jak bez wibro izolatorów :) 

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znana z przykładania wagi do zagadnienia wibracji firma Q Acoustics wypuściła na rynek nowy model monitorów wraz z dedykowanymi do nich standami. Konstrukcja obudowy wykorzystująca technologię Dual Gelcore, wewnętrzne usztywnienia w technologii P2P (Point to Point), stand trójnożny Tensegrity, system zawieszenia podstawy izolującej i przetworniki osadzone na sprężynowych oprawach czynią z kolumn Concept 300 chyba najbardziej zaawansowaną seryjną konstrukcję na rynku, jeśli chodzi o redukcję wszelkich szkodliwych drgań.

54049-kolumny-glosnikowe-q-acoustics-concept-300-audiocompl-fot1.jpg.7b2ae45e12b049efc1a30accf8cfb7fb.jpg

168952199_dz05NjAmaD01OTM_src_54052-kolumny-glosnikowe-q-acoustics-concept-300-audiocompl-fot4.jpg.144fb502f04a41ffb1b5e063eba7b09e.jpg

https://audio.com.pl/newsy/sprzetowe/26197-kolumny-glosnikowe-q-acoustics-concept-300

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Pboczek napisał:

Miło przeczytać. A czy tego się spodziewałeś, tzn. takiego kierunku i rodzaju zmiany?

Ja tak sobie eksperymentuję po lekcjach kolegi Nowy78 i próbuje wyłapać zmiany jakie wibroizolatory wprowadzają. To ciekawe doświadczenia są i zachęcam do zabawy. Jeżeli chodzi o pytanie to raczej się nie spodziewałem usłyszeć zmian. Tym bardziej cieszy eksperyment, że to działa. W kolejnych próbach wykorzystam sprężyny bo zachęciłem się wynikami. Ostatecznie chyba zamówię na alli gotowe rozwiązanie. 2 stówki jakoś przeżyje ? Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Ostatecznie chyba zamówię na alli gotowe rozwiązanie. 2 stówki jakoś przeżyje

A byłem pewny, że już zamówiłeś i to dwa razy po dwa komplety :) Jednak był to ktoś inny - też na "M" (zamówienie z 6 i 8 lutego).

Odnośnie materiału, którego użyłeś jako izolator: czy jest to pianka gumowa, czy z tworzywa? Od razu powiem, że zdecydowanie lepiej działają gumowe. Im większa sprężystość tym lepiej. Mam kawałek takiej porowatej gumy, który nawet pod dużym naciskiem nie odkształca się na stałe. Po usunięciu obciążenia nie widać na nim nawet śladu po tym jak był ściskany. Ta guma działa prawie tak dobrze jak sprężyny. Uszczelka z linku jest gorsza. Pomimo, że gumowa, po długotrwałym obciążeniu nie wraca całkowicie do swojego pierwotnego kształtu. No i właśnie, zbyt duża powierzchnia, tak jak zrobiłeś to w przypadku monitorów nie jest dobra, bo nie daje odpowiedniej podatności. Jak sam zauważyłeś, jak się kiwa jest lepiej ;) Pod monitory wystarczą małe kosteczki. Załączam filmik, jak wygląda bujanie w przypadku sprężyn - oczywiście jest to tylko początek bujania :)

Jak już się uporasz z izolacją, podrzucę Ci instrukcję w jaki sposób zrobić kable, które - jestem przekonany - usłyszysz i jeszcze do tego zostaniesz miło zaskoczony ;)

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

... i przetworniki osadzone na sprężynowych oprawach czynią z kolumn Concept 300 chyba najbardziej zaawansowaną seryjną konstrukcję na rynku, jeśli chodzi o redukcję wszelkich szkodliwych drgań.

To mnie mocno zainteresowało, jako że sam ostatnio kombinuję, jak "zawiesić" głośnik wysokotonowy - oczywiście na sprężynach :) Szkoda, że nie ma zdjęć, jak to zostało zrobione w przypadku prezentowanych kolumn :| W każdym razie jak już wymyślę, to może znowu będzie jakaś sensacja ;)

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, nowy78 napisał:

Odnośnie materiału, którego użyłeś jako izolator: czy jest to pianka gumowa, czy z tworzywa?

To raczej tworzywo jest ale wraca do pierwotnego kształtu po odkształceniu. 

 

9 minut temu, nowy78 napisał:

Pod monitory wystarczą małe kosteczki.

Tak zrobię.

 

9 minut temu, nowy78 napisał:

Załączam filmik, jak wygląda bujanie w przypadku sprężyn - oczywiście jest to tylko początek bujania :)

Strasznie podskakują. Tak ma być? Myślałem, że ma sprężyna szybko wygaszać się.

 

10 minut temu, nowy78 napisał:

Jak już się uporasz z izolacją, podrzucę Ci instrukcję w jaki sposób zrobić kable, które - jestem przekonany - usłyszysz i jeszcze do tego zostaniesz miło zaskoczony ;)

Super. Na pewno skorzystam. Z góry dziękuję :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, nowy78 napisał:

Od razu powiem, że zdecydowanie lepiej działają gumowe. Im większa sprężystość tym lepiej.

Ponieważ śledzę z zapartym tchem wątek , poszukując rozwiązania czym zastąpić obecne kolce w kolumnach ważących 45kg/szt. mam pytanie , doczytałem , że niezłym materiałem tłumiącym drgania jest butyl a tak się składa , że mam darmowy dostęp do taśmy aluminiowo -butylowej gr. 2 mm / wyłożyłem wnętrze listwy zasilającej /?/ /. Czy dało by się ten materiał to jakoś wykorzystać ?

https://okucia24.com/illbruck-me405-butyl-alu-1-2-mm-rolka-25-mb,id967.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MariuszZ napisał:

Strasznie podskakują. Tak ma być? Myślałem, że ma sprężyna szybko wygaszać się.

Zauważyłem, że im mniejsze tłumienie, tym efekt jest lepszy - dlatego właśnie sprężyny. Ma to sens o tyle, że zwiększając tłumienie, nachylenie krzywej przejścia izolatora jest mniejsze (po przekroczeniu częstotliwości rezonansowej układu), a więc izolacja jest mniej skuteczna. Tłumik ma taką zaletę, że zmniejsza "górkę" dla częstotliwości rezonansowej. W niektórych zastosowaniach jego brak nie byłby dobry, (np w samochodzie) ze względu na możliwość wystąpienia pobudzenia o częstotliwości rezonansowej. Skutek można sobie wyobrazić. Tu nie spodziewamy się, że coś nam rozbuja kolumny, gdy te stoją niedotykane. Dlatego im mniejsza częstotliwość rezonansowa układu (wolniej się buja) i mniejsze tłumienie (dłużej się buja) tym lepiej - oczywiście są to moje wnioski na podstawie moich obserwacji :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, nowy78 napisał:

To mnie mocno zainteresowało, jako że sam ostatnio kombinuję, jak "zawiesić" głośnik wysokotonowy - oczywiście na sprężynach :) Szkoda, że nie ma zdjęć, jak to zostało zrobione w przypadku prezentowanych kolumn :| W każdym razie jak już wymyślę, to może znowu będzie jakaś sensacja ;)

Poszukaj materiałów o Conceptach 500. To bliźniacza konstrukcja. Powinno być trochę o nich w sieci. Przypuszczam jednak, że ich zawieszenie sprężynowe to coś innego niż to, co Ci chodzi po głowie;)

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, tomek4446 napisał:

poszukując rozwiązania czym zastąpić obecne kolce w kolumnach ważących 45kg/szt. mam pytanie , doczytałem , że niezłym materiałem tłumiącym drgania jest butyl

Hmm... Okazuje się, że nie zawsze ciężkie kolumny są lepsze ;) Żartuję oczywiście. Maty aluminiowo-butylowe - no właśnie - tłumią drgania. Zamieniają energię kinetyczną na ciepło. U mnie świetnie sprawdziły się jako wytłumienie obudów elektroniki: CD i wzmacniacza (tu trzeba uważać, gdzie się klei z wiadomych powodów). To naprawdę nieźle działa. Niestety może być problem z odsprzedażą, jeżeli okaże się, że nie da się tego całkowicie usunąć :) W każdym razie jako wibroizolacja się nie nadaje. Tomek, w Twoim przypadku chyba jedynym wyjściem są podstawy zwiększające stabilność. Coś jak w podłogówkach Mariusza. Jak już z tym się uporasz, to dobór gumy, czy sprężyn nie będzie problemem.

2 minuty temu, Kraft napisał:

Przypuszczam jednak, że ich zawieszenie sprężynowe to coś innego niż to, co Ci chodzi po głowie;)

Też tak przypuszczam :) Ja po prostu chciałbym sprawdzić teorię z drgającym wraz z obudową wysokotonowcem - czy to może mieć jakiś wpływ.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, nowy78 napisał:

w Twoim przypadku chyba jedynym wyjściem są podstawy zwiększające stabilność.

Poprzedni właściciel moich kolumn nie stosował kolców tylko podkładki gumowe , ponoć właśnie podstawa jest tak skonstruowana by nie przenosiła drgań. No ale kombinuję, bo jak wiadomo zawsze może być lepiej a i uczy się człowiek przy okazji.

A, i publicznie się poskarżę , że odrzuciłeś mój inowacyjny pomysł zastosowania sprężyny docisku sprzęgła :) 

 http://sklep.agrogama.eu/ursus/969-sprezyna-docisku-sprzegla-8-zw-ursus-c-360-c4011-c-330-c330-m-5051-105050511050.html

IMG_2620.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)Aż przeliczyłem: współczynnik sprężystości 10,5N/mm co daje w przybliżeniu ok 1kg/mm. Twoja kolumna waży 45 kg. Zakładamy równe obciążenie 4 sprężyn, czyli mamy po ok 11 kg obciążenia na sztukę. Uzyskasz więc ugięcie 11 mm. I tak nieźle. Przyznam, że jak zobaczyłem drut o średnicy 4 mm, to się zastanawiałem, czy w ogóle drgnie ;) Jak widać przy tej średnicy sprężyny coś tam jednak się podda. Wracając do rozważań, z długości w stanie swobodnym 85 mm, zmniejszy się do 74 mm pod naciskiem. Trochę dużo, a przez to mniej stabilnie. No i prawdopodobnie dość spora częstotliwość rezonansu własnego - do policzenia.

Co do podstawy, to chodziło mi o zwiększenie jej zasięgu, tak aby stopki (sprężyny lub guma) były poza obrysem kolumny. Na kolcach stoi stabilnie, ale jak zastosujesz coś miękkiego w zamian, to kolumna może się zbyt mocno wychylać od pionu, nawet przy delikatnym trąceniu. A jak się wychyli za bardzo ..., to będziesz chciał rekompensatę za zniszczenia, i to zapewne ode mnie, bo pomysł z miękkimi podstawkami podsunąłem ;)

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, nowy78 napisał:

Odnośnie materiału, którego użyłeś jako izolator: czy jest to pianka gumowa, czy z tworzywa?

Cokolwiek to jest pod duże kolumny nie nadaje się. Po około 24h siadła ta niby guma i ledwo sprężynuje. Nie zrobiły się "placki" ale jakby powietrze z niej zeszło hehe. Pod monitory wyciąłem kwadraty 15x15 ale też im nie rokuję przyszłości. Zamówiłem z ciekawości na kolejną próbę to link . Następny krok to już sprężyny będą :) Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.02.2019 o 20:18, audiowit napisał:

Ja pod kolumnami mam plytki chodnikowe. Chcialem je wymienic na granit ale w obecnej konfiguracji obawiam się, ze moze tego dobra być juz za duzo i zastanawiam się nad piaskowcem.

Ja miałem przez kilka dni po jednej płycie chodnikowej pod każdą kolumną i zdecydowanie nie spodobało mi się to, co stało się z dźwiękiem. Ostatecznie kolumny stoją na kolcach, które przez wykładzinę na filcu przebijają się do betonu podłogi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MariuszZ napisał:

Cokolwiek to jest pod duże kolumny nie nadaje się. Po około 24h siadła ta niby guma i ledwo sprężynuje.

Miałem podobne doświadczenia z piankami z tworzywa. Uszczelka z linku też nie jest taka super i trochę się niestety poddaje z czasem, ale myślę, że efekt dźwiękowy będzie lepszy. Niestety nie wiem, skąd wziąć tą porowatą gumę, która sprawdziła się najlepiej. Wiem tylko, że ma gramaturę ok 700 kg/m3 (zważyłem i przeliczyłem). Ale skoro masz też w planach sprężyny...

3 godziny temu, Pboczek napisał:

Spróbuję podgumować.

Lita guma też się sprawdza, ale trzeba ją odpowiednio dociążyć. Grubość w każdym razie przyzwoita. Dobrze by było gdyby jeszcze była miękka i sprężysta. W każdym razie trzeba tak dobrać/dociąć wielkość podstawek, aby się wyraźnie ugięły pod naciskiem kolumny (przesadzić też nie można, guma wraz ze zwiększaniem obciążenia utwardza się w sposób progresywny). Podłożenie całych kawałków tj 80 x 40 zbyt dużo może nie dać.

35 minut temu, wallace napisał:

Ostatecznie kolumny stoją na kolcach, które przez wykładzinę na filcu przebijają się do betonu podłogi.

Masz ustawione w ten sposób tylko dlatego, że nie spróbowałeś jeszcze jak jest, gdy odizolujesz od podłoża ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może. I nawet jak spojrzałem na linki, to mi się przypomniało, że już byłem na tych stronach. Niestety minimalne ilości zakupu, a przez to ceny mnie zniechęciły. Ale to było chyba jedyne miejsce jakie znalazłem, oferujące porowatą gumę SBR. Wydaje mi się, że to właśnie z takiej jest kawałek który mam. Uszczelka z gumy EPDM z linku inaczej się zachowuje. Jest jakby mniej sprężysta i przy długotrwałym nacisku trwale się odkształca, wprawdzie nieznacznie ale jednak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, nowy78 napisał:

Niestety minimalne ilości zakupu, a przez to ceny mnie zniechęciły. Ale to było chyba jedyne miejsce jakie znalazłem, oferujące porowatą gumę SBR.

Bo , żeś wykombinował te 700kg/m3 :) 

A 800 kg/m3 może być ?

http://mikroguma.pl/products/view/851

Sklep jest w moim rodzinnym mieście , zadzwonię do nich może mają jakieś odpady lub uszczelki z tej gumy w bardziej przystępnej cenie.

I jeszcze prośba , przy moich nieszczęsnych 45 kg /kolumnę to jaka gęstość wchodzi w rachubę ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to przepraszam, skleroza.  Na tej stronie też byłem :). I nawet się zdecydowałem na zakup płyty porowatej SBR o grubości 10 mm (158 netto/m2). Niestety, gdy próbowałem dokonać transakcji wyskoczyła m in. informacja, że minimalne zamówienie to 2 m2 (pomimo, że w ofercie jest 1m2). Zrezygnowałem. 

Co do twardości/gęstości gumy, to myślę, że taka sprawdziłaby się dobrze także pod Twoimi kolumnami. Sporo można wyregulować powierzchnią podkładek. U mnie pasowały kosteczki 20 x 20 (grubość 10), Ty dotniesz powiedzmy 35 x 35, lub więcej. Przy takiej masie kolumn mogłaby się sprawdzić też miękka lita guma. Wtedy trzeba dociąć małe podkładki np. 10 x 10 x 10 i efekt mógłby być podobny. 

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.02.2019 o 18:20, Pboczek napisał:

Dostałem. 10 mm jest twarda, czuć przy ściśnięciu że tylko minimalnie pracuje. 80 mm jest bardziej podatna, jeszcze bardziej 50 ale nie wiem czy nie za cienka. Niebawem je podocinam, sprawdzę jak wtedy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...