Skocz do zawartości

Wibracje i drgania


Gość

Recommended Posts

3 godziny temu, audiowit napisał:

Ale zrobcie maly organoleptyczny test. Przy nieco glosniejszej muzyce dotknijcie terminali glosnikowych w kolumnie. Może Was to zaskoczy jak mocno drgają. Pewnie zalezy to od konstrukcji ale u mnie bardzo to jest wyczuwalne.

Kiedyś już się nad tym zastanawiałem. Wprawdzie w kolumnach, które mam teraz, terminale umieszczone są na mosiężnej płytce o grubości min 6 mm (na oko), ale i tak jakoś mam wrażenie, że jest to jedna z większych przyczyn ewentualnej słyszalności kabli głośnikowych - przedostawanie się do nich drgań z kolumny. A jak się głębiej zastanowić, to drgania te mogą za ich pośrednictwem być przenoszone do urządzeń elektronicznych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, nowy78 napisał:

przedostawanie się do nich drgań z kolumny.

Czy drgania skrzyń kolumny ograniczy się dając między kołnierz głośnika, a obudowę gumową uszczelkę? Faktycznie jak dotknę powierzchni kolumny to czuć wibracje. Co jest głównym źródłem tych drgań? Fala akustyczna czy styk kołnierza głośnika z obudową? Pozdrawiam :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle głośniki mają już przyklejone gumowe uszczelki. Faktem jest, że dość cienkie. Mamy jednak wkręty trzymające głośnik. Pomiędzy łbem, a kołnierzem głośnika już nie stosuje się żadnej izolacji. Podobnie zresztą było ze zwrotnicami, dlatego właśnie zdecydowałem się je podwiesić. Wydaje mi się, że źródłem drgań obudowy jest po części i jedno i drugie. Wprawdzie fala akustyczna jest słabo przenoszona z ośrodka o małej gęstości (powietrze) do takiego o dużej (skrzynka głośnika), ale mamy tu dość dużą powierzchnię i zamkniętą przestrzeń. Głośnik jest generatorem drgań, więc gdy je wytwarza, to siłą rzeczy muszą one przenosić się też na obudowę. Tym sposobem znowu dochodzimy do głośnika wyskokotonowego, którego membrana ma bardzo małe wychylenia, a jest przykręcony do tej samej drgającej obudowy co niskotonowy. Z tego nie może wynikać nic dobrego ;) Pozdrawiam.

15 minut temu, audiowit napisał:

Nie jestem pewien czy zwrotnice zewnetrzne ze wzgledu na mnogosć polaczeń i odleglosci się w sumie sonicznie oplacają.

No ale przecież te połączenia i tak występują. Są tylko nieco krótsze, jeżeli zwrotnica znajduje się w pobliżu głośników, czyli w obudowie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, nowy78 napisał:

Tym sposobem znowu dochodzimy do głośnika wyskokotonowego, którego membrana ma bardzo małe wychylenia, a jest przykręcony do tej samej drgającej obudowy co niskotonowy. Z tego nie może wynikać nic dobrego ;) Pozdrawiam.

Czy sądzisz że producent wysokotonowca nie wie o tym?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowy kolumn odkad świat pamieta drgały. Advance na masową skalę w pierwszych konstrukcjach na ss stosowal obudowy betonowe. Inne firmy, kamienne, konglomeratowe, kanapkowe itd. Teraz w modzie jest kewlar i aluminium.

Drgania są spowodowane zarowno siłą ruchu coprawda lekkiej membrany. Ale glownym jej źródlem jest fala elektroakustyczna. Takie uszczelki gumowe, kauczukowe lub z innego materiału Mariusz juz masz. To nie jest takie proste z nimi walczyć. Zresztą nie muszą one byc złe.

Producenci kolumn stosują przerożne wzmacnienia, wregi itd. Temat rzeka na ksiazkę.

Nowy, pisalismy w tym samym czasie :).

Czytalem trochę o zwrotnicach zewnetrznych i jest to problem.

Zapomnialem wkleić Ci kolumny z wysokotonowcem na sprezynach. Postaram się je znależć. Polska konstrukcja.

 

Temat drgań na rynku pro ;)

20190316_180517.jpg

I rozlozony na forum temat gumy.

20190316_181052.jpg

I jednoczesnie Nowy dla Ciebie podpowiedź na zastosowanie patentu :)

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się bardziej ku takim rozwiązaniom skłaniam ;)

2.jpg

664-dsc_0082.jpg

6 godzin temu, Fafniak napisał:

Czy sądzisz że producent wysokotonowca nie wie o tym?

Chyba bardziej konstruktor kolumny powinien na to zwrócić uwagę, o ile ewentualnie ma to znaczenie. Ja tylko podejrzewam, że może mieć i zapewne będę próbował sprawdzić ;)

Dnia 15.03.2019 o 00:31, MariuszZ napisał:

Jak przylecą to pomyślę o chudszych sprężynach bo moje monitory tylko 10kg sztuka waży 😀 0.8mm ?

Ja mam w tej chwili pod kolumną 4 podstawki po 4 sprężyny z drutu 0,8 mm i wygląda to tak - sprężyny są mocno zgniatane. Kolumny ważą 17,2 kg/szt.

IMG_20190311_235639.jpg

W Twoim przypadku Mariusz, myślę, że można zaryzykować sprężyny z jeszcze cieńszego drutu. Ja sobie zwinąłem kilka z drutów 0,7, 0,8 i 0,9 mm i próbowałem.

IMG_20190316_000006.jpg

Aha, dobrze jest zwinąć sprężynę o nieco mniejszej średnicy niż oryginalna (10 mm). Np z nawijania na pręt 6 mm i drutu CrNi 0,8 mm wychodzi ok 8,8 mm średnicy zewnętrznej (podobnie z 0,7) i myślę, że taka jest ok. Następnie ostatni zwój trzeba nieco rozszerzyć, aby dobrze pasował do gniazda w podstawkach i sprężyna nie ocierała o nie podczas zgniatania. To było problemem przy oryginalnych sprężynach, przez co sprężyny źle pracowały (nie pełną długością).

IMG_20190316_000415.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.03.2019 o 08:08, Fafniak napisał:

Bo o ile maty bitumieczne są raczej cienki i słabo palne (chyba)

Maty bitumiczne palą się jak cholera , w odróżnieniu od butylowych :) 

8 godzin temu, nowy78 napisał:

Ja mam w tej chwili pod kolumną 4 podstawki po 4 sprężyny z drutu 0,8 mm i wygląda to tak

kurde jak patrzę na zdjęcia to zaczynam się przekonywać , że ma to sens i nie wygląda źle , czego się trochę obawiałem. Jak tylko odzyskam swój przedwzmacniacz / serwis/ to chyba się skuszę na sprężyny , a na razie testuje gumę.

A teraz trochę prywaty , powiedzcie mi w jakim celu producenci stosowali podwójne obudowy tzn. po zdjęciu pokrywy górnej mamy jeszcze jedną. Tam mam w CD oraz przedwzmacniaczu , we wszystkich tych 30 letnich klockach po obwodzie i w niektórych miejscach na środkowym polu pokrywy wewnętrznej doklejone są paski gumy gr.0,5 cm. / a propos dzięki temu tematowi w ogóle zwróciłem na to uwagę i kilka z tych pasków jest do wymiany,bo guma już sparciała , także dzięki za wątek/. Z ciekawości rozkręciłem jedyne dwa nowe urządzenia jakie mam w domu tj. RX-A 3030 oraz końcówkę BC-Acosutique i tam już takich ekstrawagancji nie uświadczysz.

Czy wynika to z faktu , jak pisałeś @audiowit , że teraz nowe części są mniej podatne na drgania , czy ze zwykłej oszczędności i niedbalstwa o szczegóły.

W mich kolumnach chyba Pan Flanz przewidział te drgania terminali bo kurde nic nie wystaje po za kolumnę , ale dzisiaj jeszcze sprawdzę jak się sprawy mają kładąc miernik / niestety w telefonie/ na samych wtykach bananowych.

 

 

IMG_0603.JPG

IMG_0161.JPG

IMG_2462.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, nowy78 napisał:

dobrze jest zwinąć sprężynę o nieco mniejszej średnicy niż oryginalna (10 mm). Np z nawijania na pręt 6 mm i drutu CrNi 0,8 mm wychodzi ok 8,8 mm średnicy zewnętrznej (podobnie z 0,7) i myślę, że taka jest ok. Następnie ostatni zwój trzeba nieco rozszerzyć, aby dobrze pasował do gniazda w podstawkach i sprężyna nie ocierała o nie podczas zgniatania. To było problemem przy oryginalnych sprężynach, przez co sprężyny źle pracowały (nie pełną długością).

 

Dzięki za tutoriala. Gdybyś mógł doprecyzować technologię wykonania takiej sprężyny będę wdzięczny. Mechanika jest mi obca niestety. Będę próbował jak tylko dostanę przesyłkę :) No chyba , że skorzystam z gotowca i podrasuję takie coś link lub link Pozdrawiam :) 

Edytowano przez MariuszZ
dodany link
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Kraft napisał:

Niewątpliwie na takim rozwiązaniu wzorował się konstruktor moich słuchawek. Niechcący dołączyłem do klubu posiadaczy głośników na sprężynach.

Nie widzę dokładnie na fotografii. Czy to naprawdę są sprężyny? Jeżeli tak, to miałoby to sens, jak się mocniej zastanowić.

14 godzin temu, tomek4446 napisał:

we wszystkich tych 30 letnich klockach po obwodzie i w niektórych miejscach na środkowym polu pokrywy wewnętrznej doklejone są paski gumy gr.0,5 cm.

To najprawdopodobniej właśnie w celu tłumienia drgań obudowy.

11 godzin temu, MariuszZ napisał:

Gdybyś mógł doprecyzować technologię wykonania takiej sprężyny będę wdzięczny.

Te z linków będą jak najbardziej pasowały - przyznam, że zaskakujesz mnie tymi znaleziskami :) . Ich minusem jest brak pokrycia (a są ze zwykłej stali sprężynowej). Mimo to wyszczególnię w punktach jak zwinąć sprężynę domowym sposobem, gdyby ktoś potrzebował.

  1. Na końcu pręta wiercimy otwór nieco większy niż średnica drutu na sprężynę. Średnicę pręta należy dobrać doświadczalnie. Sprężyna, ze względu na sprężystość drutu, będzie miała nieco większą średnicę zewnętrzną niż średnica pręta + 2 x śr. drutu - o ile, zależy od wielu rzeczy, wiec najłatwiej popróbować.
  2. Pręt od strony otworu umieszczamy w imadle pomiędzy dwoma deskami i zaciskamy niezbyt mocno, po czym należy przekręcić pręt tak aby widzieć wywiercony wcześniej otwór.
  3. Do otworu wkładamy koniec drutu sprężynowego (tak aby nie wyszedł drugą stroną) i zaczynamy powoli kręcić prętem, obserwując jak się układa drut. Musi nawijać się w kierunku drugiego końca pręta.
  4. Skok sprężyny nadaje się w pierwszych obrotach pręta. Później trudno to zmienić. Jeżeli sprężyna ma być z minimalnym skokiem (bez przerw pomiędzy zwojami), drut należy prowadzić nieco "z tyłu" (w kierunku początku sprężyny) miejsca zwijania. Miejsce to nie zmienia położenia, gdyż już nawinięta część sprężyny "wkręca się" w szczelinę pomiędzy deskami. Prowadzenie drutu jest dość ważne. Aby uzyskać ładną, regularną sprężynę, trzeba podawać drut w ten sam sposób przez cały czas zwijania.
  5. Przy cieńszych sprężynach można pomóc sobie wiertarką ręczną, zaciskając uchwyt na drugim końcu pręta - bardzo usprawnia to pracę. Niestety sprężyn z drutu 2 mm (ok 20 śr. zewn.) kilkuset watowa bez wielobiegowej przekładni mechanicznej już nie uciągnęła :)
  6. Trzeba zachować ostrożność przy rozluźnianiu imadła po zwinięciu sprężyny, szczególnie, jeżeli pozostała jakaś część nienawiniętego drutu. Sprężyna ulegnie częściowemu rozkręceniu i może dać po łapkach ;)
Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

🤣

A podobno jak coś do internetu wpada, to już tam pozostanie na zawsze ;)

28 minut temu, Kraft napisał:

Elementy przypominają gumę i są dość elastyczne. Można je mocno rozciągnąć. 

Na pierwszy rzut oka nie wydaje się, że to coś szczególnego. Być może takie rozwiązanie ma jednak niebagatelne znaczenie dla dźwięku. W słuchawkach tego typu przetworniki połączone są przecież pałąkiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, slaw0001 napisał:

Skorzystałem  z linków. Koszty znikome czyli ewentualne rozczarownie do przeżycia

A jak zamierzasz to zaimplementować? Ja ciągle czekam na przesyłkę z Chin i tak kombinuję jak jakąś prowizorkę na sprężynach zrobić do eksperymentów. Myślałem, żeby kolce wykorzystać jako opór sprężyny od góry, a na dół z kawałka drewnianej podstawki z nawierconym otworem pod wymiar sprężyny dać drugi opór (wstyd ale nawet nie wiem jak to fachowo się nazywa). Do moich chińskich oryginałów zakupiłem już profilaktycznie (żeby nie zabrakło 😜) sprężynki 0,7mm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, MariuszZ napisał:

A jak zamierzasz to zaimplementować? Ja ciągle czekam na przesyłkę z Chin i tak kombinuję jak jakąś prowizorkę na sprężynach zrobić do eksperymentów. Myślałem, żeby kolce wykorzystać jako opór sprężyny od góry, a na dół z kawałka drewnianej podstawki z nawierconym otworem pod wymiar sprężyny dać drugi opór (wstyd ale nawet nie wiem jak to fachowo się nazywa). Do moich chińskich oryginałów zakupiłem już profilaktycznie (żeby nie zabrakło 😜) sprężynki 0,7mm.

No nie będzie to tak profeska jak Wasze. Mam pare pomysłów w zależności które sprężyny sie sprawdzą. Zrobię zdjecia i podeślę. 

Czy kolumny można odwracać do góry nogami? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...