Skocz do zawartości

Wibracje i drgania


Gość

Recommended Posts

Ciekawe. Koniecznie muszę wypróbować :) Sądząc po braku jakiegokolwiek loga, przypuszczam, że to konstrukcja diy. Czy można gdzieś znaleźć recenzje tego wynalazku?

5 godzin temu, slaw0001 napisał:

Czy kolumny można odwracać do góry nogami? 

Odwracać można, znaczy nie będzie to miało konsekwencji na działanie kolumny, ale czy się sprawdzi pod względem dźwięku, hmm... Jakiś ciekawy pomysł do przetestowania ?? 🙃

8 godzin temu, tomek4446 napisał:

Jak już Piotr wspomniał, wyglądają podobnie do tych z aledrogo. Te z aledrogo zostały jednak już przetestowane i jak do tej pory, oprócz gumy niewiadomego pochodzenia, której miałem kawałek, okazały się najlepsze. Są też tańsze: link.

6 godzin temu, slaw0001 napisał:
Dnia 17.03.2019 o 11:56, MariuszZ napisał:

podrasuję takie coś link lub link 

Skorzystałem  z linków. Koszty znikome czyli ewentualne rozczarownie do przeżycia. 

@slaw0001, sprężyny z linków Mariusza są dobrane specjalnie do chińskich podstawek z fotki kilka pięter wyżej (na poprzedniej stronie, pod moimi kolumnami). Bez oprawy będą trudne do zastosowania i bardzo niestabilne z racji na rozmiary. Do testów z gołymi sprężynami, lepiej użyć pojedynczych o większych wymiarach i z grubszego drutu. O ile pamiętam znalazłeś już coś podchodzącego :|

9 godzin temu, slaw0001 napisał:

A inni robią na tym biznes...  

https://tewoaudio.pl/#specyfikacja

Ano robią i to niezły (o ile mają nabywców). Kilka stron wcześniej Bogusław wstawił już ten link. Na stronie producenta jest odnośnik do testu na audiophile.pl, w którym można zapoznać się z ceną - 4900 euro - szok :)

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, nowy78 napisał:

Odwracać można, znaczy nie będzie to miało konsekwencji na działanie kolumny, ale czy się sprawdzi pod względem dźwięku, hmm... Jakiś ciekawy pomysł do przetestowania

😁

To tylko do celów montażowych. Stwierdziłem, ze moje kolumny maja przykrecaną podstawę. Wymysliłem zeby pomiedzy wstawić jako wytłumienie 1cm  wysoką spieniona gumę. 

29 minut temu, nowy78 napisał:

O ile pamiętam znalazłeś już coś podchodzącego

Tak. Kupiłem trzy rodzaje wg wymiaru i grubości drutu. Nie było danych do obciażeń. Sprężyny jak widac mają mało zwojów i to przekłada się na znaczne ugięcie, ale z tej z drutem 2mm da sie coś zrobić. (pierwsza z lewej) reszta pod elektronikę pójdzie 

 

IMG_20190319_154226.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, slaw0001 napisał:

Stwierdziłem, ze moje kolumny maja przykrecaną podstawę. Wymysliłem zeby pomiedzy wstawić jako wytłumienie 1cm  wysoką spieniona gumę. 

Jeżeli wstawisz gumę pomiędzy podstawę a kolumnę, ale podstawa będzie nadal przykręcona, to efekt będzie mizerny, o ile w ogóle. Aby to działało, należałoby przykleić gumę do kolumny i podstawy, aby całkowicie wyeliminować wszelkie twarde połączenia.

24 minuty temu, slaw0001 napisał:

Tak. Kupiłem trzy rodzaje wg wymiaru i grubości drutu. Nie było danych do obciażeń. Sprężyny jak widac mają mało zwojów i to przekłada się na znaczne ugięcie, ale z tej z drutem 2mm da sie coś zrobić. (pierwsza z lewej) reszta pod elektronikę pójdzie 

Ach, to nie do końca zrozumiałem, które sprężyny kupiłeś. W każdym razie ta z drutu 2 mm wygląda nieźle, jeżeli spojrzeć na gabaryty / proporcje, tyle że ma praktycznie tylko 1 zwój czynny. Jeżeli chodzi o siłę, to akurat jest odwrotnie. Im więcej zwojów tym większe sprężyna będzie miała ugięcie przy tej samej sile. Ta zapewne jest dość miękka (do przewidzianego zastosowania) ze względu na średnicę (im większa tym bardziej miękka jest sprężyna). Ale jeżeli pasuje siłowo to ok. W takim razie czekamy na recenzję :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, na przestrzeni lat ta konstrukcja nieco sie zmieniała. Ale generalnie zamysł jest ten sam. A o to nam chodziło.

Puscilem Ci z zdjęcie bez wygluszonej wneki na tweeter ale widziałem tez konstrukcje z wygluszeniem z gabki, ktora dziala na wysokie czestotliwosci dla niezorientowanych, robiacych panele z gabki...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpływ drgań na sprzęt to bardzo ciekawey temat, wymaga wielu experymentów i pewnej wiedzy. 

Przerobiłem ten temat ładnych kilka lat temu, począwszy od kolców, granitów, marmurów, szkła, Alu, betonu, gumy,drewna itd temat ciągle otwarty. 

Na tą chwilę od dawna mam pod kolumnami Aries płyty wiórowe 25mm,pod cd też wiórowa 35mm i podkładki na łożyskach i stożkach, pod wzmakiem wiórowa i podstawki z brązu i stali, najlepiej sprawdziło się drewno jak dla mnie. 

Ostatnio powróciłem do tematu wpływu drgań na kable bo to jest słyszalne zjawisko a jako, że słucham często na słuchawkach to ciekawi mnie kwestia odizolowania od podłoża kabla słuchawkowego bo i na nim występuje ten efekt, podniesiony gra ewidentnie lepiej a i dociążenie Jacka w gnieździe poprawia efekt. 

Ostatnio zaskoczył mnie efekt wyjęcia kabla słuchawkowego z wzmaka przy słuchaniu na kolumnach, zrobiło się gładziej i precyzyjniej, efekt mocno słyszalny, widać, że kabel działa tu jak antena polecam go wyjmować

Zaślepki na gniazdach rca mam od dawna i to też działa mam cardasa i diy z miedzi. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, nowy78 napisał:

Aby to działało, należałoby przykleić gumę do kolumny i podstawy, aby całkowicie wyeliminować wszelkie twarde połączenia.

Zastosowałem metodę kolegi @Pboczek tj. podłożyłem 4x4 cm. kawałki gumy SBR pod podkładki do kolcy . Podkładki ugięły gumę na ok.3 mm. , ale co ciekawe teraz kolumna mniej się kiwa niż gdy podłożyłem samą gumę / takie same kawałki/, ale bezpośrednio pod podstawę bez kolcy. Pierwsze wrażenie to takie , że nagle zniknął bas. Przełączyłem na mono i posłuchałem jak gra kolumna z podkładkami z gumy i druga bez tylko na kolcach. Okazało się , że bas jest tylko inny i fajnie to było słychać właśnie przy takim rozróżnieniu. Znacznie bardziej punktowy i niżej schodzący jest z podkładką gumową. Ale można to usłyszeć dopiero po chwili bo pierwsze wrażenie , że jest słabszy wynika / u mnie/ z tego , że przestaje rezonować podłoga i znika ten dodatkowy wzmacniający bas element.

Nie wiem czy moje doświadczenia są wiarygodne , bo nadal mam przedwzmacniacz w serwisie i "gram" z amp.KD + końcówka mocy, ale kurde jak na tym usłyszałem zmiany, to co dopiero będzie na pełnym systemie :)  

IMG_2857.JPG

IMG_2859.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgubiłem się w tych waszych opcjach kupowania gum...

pod kolumny 34 kg... to co miałbym kupić?

 

A z zupełnie innej parafii.

Mam 2 wyjścia dl gramofonu.

Albo zrobię platforme antywibracyjną albo przeprowadze go na zawieszkę i na ścianę.

W obydwu wypadkach - czy znacie namiar gdzie mozna zamówić PROSTE dechy na konkretne wymiary o grubosci powiedzmy 2-4 cm ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fafniak u mnie podłogówki stoją na czymś takim https://allegro.pl/oferta/uszczelka-gumowa-pianka-guma-porowata-10x40mm-b622-7858119616?snapshot=MjAxOS0wMi0yM1QyMTo1MzowNy42MjJaO2J1eWVyOzdjOTQzNWFlMzY2YjhkZTdmZjA1NzhkN2MyM2YxNDQ4M2E4OTU1MWVmOTFlODUwODllNjE5OWE4OTIyMGI1ODA%3D

(Ooo ale link mi się wkleił, jak to się robi by był taki zgrabny odnośnik, nie wiem.)

W ofercie tego sprzedawcy jest jeszcze grubość 1,5 cm ale na tym to się paczki za bardzo chybały. Tomek znalazł prostokątne sznury - co za nazwa, link wyżej, też wyglądają db. Piotrek - Nowy78 zaleca, kolumna ma się nieco gibać, i wie co pisze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Fonn napisał:

Ostatnio powróciłem do tematu wpływu drgań na kable bo to jest słyszalne zjawisko a jako, że słucham często na słuchawkach to ciekawi mnie kwestia odizolowania od podłoża kabla słuchawkowego bo i na nim występuje ten efekt, podniesiony gra ewidentnie lepiej a i dociążenie Jacka w gnieździe poprawia efekt. 

Nie chce się czepiać, ale fajnie by było dodać ' występuje u mnie ten efekt" :) 

Przed chwilą zrobiłem eksperyment , słuchając na słuchawkach / HD 650/ z kablem / na wszelki wypadek posłużyłem się fabrycznym, a później DIY na Coducfil Sonolene 3014 z wtykiem Furutecha/ walającym się po podłodze , wiszącym w powietrzu oraz będącym na dywanie, i w każdym z trzech przypadków dźwięk /  " I feel it like you" " Malia & Boris Blanc/ był taki sam. Czy coś źle robię :) 

8 godzin temu, Fonn napisał:

Ostatnio zaskoczył mnie efekt wyjęcia kabla słuchawkowego z wzmaka przy słuchaniu na kolumnach,

Niestety nie mogę u siebie poeksperymentować, bo u mnie automatycznie po wpięciu słuchawek przedwzmacniacz odcina kolumny, więc nie ma możliwości słuchania na kolumnach z wpiętymi słuchawkami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Pierwsze wrażenie to takie , że nagle zniknął bas. Przełączyłem na mono i posłuchałem jak gra kolumna z podkładkami z gumy i druga bez tylko na kolcach. Okazało się , że bas jest tylko inny i fajnie to było słychać właśnie przy takim rozróżnieniu. Znacznie bardziej punktowy i niżej schodzący jest z podkładką gumową.

Znaczy się wszystko zrobiłeś jak należy ;) Mogę potwierdzić podobne spostrzeżenia. Właściwie to wszystkiego jest jakby mniej, a przez to bardziej czysto, klarownie i w poukładany sposób. Mniej hałaśliwie. Niektórzy mogą stwierdzić, że dźwięk stracił kopa i energię. Wg mnie natomiast kierunek jest jak najbardziej właściwy :)

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Nie wiem czy moje doświadczenia są wiarygodne , bo nadal mam przedwzmacniacz w serwisie i "gram" z amp.KD + końcówka mocy, ale kurde jak na tym usłyszałem zmiany, to co dopiero będzie na pełnym systemie :)  

To na tyle łatwo usłyszeć, że nawet koledzy w pracy byli zdziwieni co się stało, gdy podłożyłem słabo dopasowane sprężyny (akurat miałem pod ręką) pod kolumnę (tak jedną) od jakiegoś rupiecia (pod względem technicznym) z hipermarketu, którego lata świetności już dawno minęły i kończy żywot na hali produkcyjnej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomek4446 napisał:

Przełączyłem na mono i posłuchałem jak gra kolumna z podkładkami z gumy i druga bez tylko na kolcach. Okazało się , że bas jest tylko inny i fajnie to było słychać właśnie przy takim rozróżnieniu. Znacznie bardziej punktowy i niżej schodzący jest z podkładką gumową. Ale można to usłyszeć dopiero po chwili bo pierwsze wrażenie , że jest słabszy wynika / u mnie/ z tego , że przestaje rezonować podłoga i znika ten dodatkowy wzmacniający bas element.

Nie wiem, czy eksperyment jest poprawny. Każda z kolumn gra pewnie w trochę innej sytuacji akustycznej (np. odległość od ścian), więc różnice w basie mogą być tym spowodowane. Powtórz próbę, ale na odwrót. Jeśli wnioski z drugiej próby będą podobne, to znaczy, że jest tak jak piszesz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Fafniak napisał:

pod kolumny 34 kg... to co miałbym kupić?

Uzupełnię jeszcze odpowiedź Piotra. Aby uzyskać odpowiednią podatność podkładek z gumy, którą zamieścił w linku trzeba odpowiednio dobrać ich powierzchnię do wagi kolumny.

1 godzinę temu, Pboczek napisał:

kolumna ma się nieco gibać

O właśnie :) Znaczy nie tyle chodzi o gibanie, co uzyskanie jak najmniejszej częstotliwości rezonansowej układu guma-kolumna, przy w miarę małym tłumieniu własnym izolatora. Powolne i długo wygaszane gibanie jest dobrą tego oznaką.

2 godziny temu, Fafniak napisał:

W obydwu wypadkach - czy znacie namiar gdzie mozna zamówić PROSTE dechy na konkretne wymiary o grubosci powiedzmy 2-4 cm ?

Drewniany blat kuchenny wydaje się być idealnym rozwiązaniem :) Niestety zwykle trzeba kupić cały (3 - 4 m). Ale może w jakimś zakładzie zajmującym się produkcją mebli mieliby jakieś kawałki.

3 minuty temu, Kraft napisał:

Nie wiem, czy eksperyment jest poprawny. Każda z kolumn gra pewnie w trochę innej sytuacji akustycznej (np. odległość od ścian), więc różnice w basie mogą być tym spowodowane. Powtórz próbę, ale na odwrót. Jeśli wnioski z drugiej próby będą podobne, to znaczy, że jest tak jak piszesz. 

Fakt, dobry pomysł. Ja mam właśnie taką sytuację. Jedna z kolumn gra wyraźnie bardziej "basowo". Zamieniałem kolumny, jak również kanały we wzmacniaczu aby się upewnić, że nie pochodzi to od sprzętu i.... nie pochodzi.

Aha, gdyby ktoś się zdecydował na chińskie podstawki z linku zamieszczonego przez Mariusza to chwilowo się skończyły :) . Wiem, wydaje się niewiarygodne, ale to prawda. Zamówiłem kolejne dwa komplety (po 4 szt.) i dostałem odpowiedź, że dostępny jest tylko jeden, a kolejny mogą dosłać po 15.04. Nie wyrabiają z produkcją :) Czyżby aż tyle osób czytało wątek o wibracjach? 😂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, nowy78 napisał:

Właściwie to wszystkiego jest jakby mniej, a przez to bardziej czysto, klarownie i w poukładany sposób. Mniej hałaśliwie.

Dźwięki stają zwarte, skondensowane, przez co wydaje się że jest ich mniej, bo się nie rozłażą. Układa się całe pasmo jak to zwykle przy poprawie jakiegoś aspektu brzmienia. Oczywiście, tak po mojemu.

Edytowano przez Pboczek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, audiowit napisał:

Witaj Fonn. Jakże miło, ze ktoś słyszacy zawitał w nasze progi.

Ciekaw jestem jak grają Ariesy. Mam podobną konstrukcję z iluminatorem na dole tylko nie z morelem, a szpilką na gorze.

Jaki wzmacniacz?

Dziękuję za miłe przyjęcie😁

Tak to prawda należę do tych stety niestety słyszących :)

Ariesy grają  na tą chwilę z AudioGd Precision 2  po niewielkich modyfikacjach 

10 godzin temu, tomek4446 napisał:

Nie chce się czepiać, ale fajnie by było dodać ' występuje u mnie ten efekt" :) 

Przed chwilą zrobiłem eksperyment , słuchając na słuchawkach / HD 650/ z kablem / na wszelki wypadek posłużyłem się fabrycznym, a później DIY na Coducfil Sonolene 3014 z wtykiem Furutecha/ walającym się po podłodze , wiszącym w powietrzu oraz będącym na dywanie, i w każdym z trzech przypadków dźwięk /  " I feel it like you" " Malia & Boris Blanc/ był taki sam. Czy coś źle robię :) 

Niestety nie mogę u siebie poeksperymentować, bo u mnie automatycznie po wpięciu słuchawek przedwzmacniacz odcina kolumny, więc nie ma możliwości słuchania na kolumnach z wpiętymi słuchawkami.

Tutaj wszystko zależy od transparentności systemu i słuchawek, u mnie efekt jest zauważalny i nic na to nie poradzę,   na moich Audioqestach NH jest to do wychwycenia. 

Tu chodzi o to aby kabel Słuchawkowy był wpięty do wzmaka, u mnie też sygnał jest odcinany jak przełączę się na kolumny, widać że zakłucenia wnikają do środka pomimo odcięcia słuchawek i to słychać podobnie jak działanie zatyczek na gniazda rca

Edytowano przez Fonn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Pboczek napisał:

Dźwięki stają zwarte, skondensowane, przez co wydaje się że jest ich mniej, bo się nie rozłażą. Układa się całe pasmo jak to zwykle przy poprawie jakiegoś aspektu brzmienia.

 

17 minut temu, Pboczek napisał:

Właściwie to wszystkiego jest jakby mniej, a przez to bardziej czysto, klarownie i w poukładany sposób. Mniej hałaśliwie.

Bardzo dobrze to określiliście. Tak właśnie można określić granie całości po wniesieniu  czegoś pozytywnego do systemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Fonn napisał:

Tutaj wszystko zależy od transparentności systemu i słuchawek, u mnie efekt jest zauważalny i nic na to nie poradzę, 

Nie zrozum mnie źle , nie neguję tego, że słyszysz w słuchawkach rezonanse drgań lub inne zjawiska zachodzące podczas płynięcia prądu przez przewodnik powodowane przez styk kabla słuchawkowego z różnymi materiałami podłoża na którym ten kabel leży bądź nie.. Tak mi przyszło na myśl , że w Twoim przypadku , można by poeksperymentować z różnymi rodzajami dodatkowych  oplotów , lub materiałów podkładanych pod przewód słuchawkowy , ciekaw jestem jak zmienia się dźwięk ,gdy kabel leży na drewnianej podłodze , metalowej płycie, dywanie , podstawkach pod kable głośnikowe / tak a propos nikt jeszcze nie wpadł na to , lub nie znalazłem podstawek pod kabel słuchawkowym, a więc mamy niszę/, ceramice lub gumie.

Ja w związku z niestety nie transparentnym systemem nie jestem w stanie tych zmian usłyszeć , podkładki gumowe pod kolumny "słyszę" , ale widocznie percepcja mojego systemu jest znacznie ograniczona i nie obejmuje kabla słuchawkowego i właśnie się zastanawiam komu wytoczyć sprawę, producentowi słuchawek firmie Sennheiser , firmie Yamaha,  P.Flanzowi za kolumny a może gościowi który kładł parkiet bo widocznie coś skopał i nie ma tych właściwych mikro rezonansów :)  

Po to jest ten wątek i propozycje eksperymentów by weryfikować pewne aspekty związane z drganiami i ich wpływem na dźwięk i każda nowa propozycja jest mile widziana.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Nie zrozum mnie źle , nie neguję tego, że słyszysz w słuchawkach rezonanse drgań lub inne zjawiska zachodzące podczas płynięcia prądu przez przewodnik powodowane przez styk kabla słuchawkowego z różnymi materiałami podłoża na którym ten kabel leży bądź nie.. Tak mi przyszło na myśl , że w Twoim przypadku , można by poeksperymentować z różnymi rodzajami dodatkowych  oplotów , lub materiałów podkładanych pod przewód słuchawkowy , ciekaw jestem jak zmienia się dźwięk ,gdy kabel leży na drewnianej podłodze , metalowej płycie, dywanie , podstawkach pod kable głośnikowe / tak a propos nikt jeszcze nie wpadł na to , lub nie znalazłem podstawek pod kabel słuchawkowym, a więc mamy niszę/, ceramice lub gumie.

Ja w związku z niestety nie transparentnym systemem nie jestem w stanie tych zmian usłyszeć , podkładki gumowe pod kolumny "słyszę" , ale widocznie percepcja mojego systemu jest znacznie ograniczona i nie obejmuje kabla słuchawkowego i właśnie się zastanawiam komu wytoczyć sprawę, producentowi słuchawek firmie Sennheiser , firmie Yamaha,  P.Flanzowi za kolumny a może gościowi który kładł parkiet bo widocznie coś skopał i nie ma tych właściwych mikro rezonansów :)  

Po to jest ten wątek i propozycje eksperymentów by weryfikować pewne aspekty związane z drganiami i ich wpływem na dźwięk i każda nowa propozycja jest mile widziana.  

Zgadza się ten temat po to właśnie jest by podyskutować 😉

Pewnie to widzieliście ale wkleję, niestety tak to działa, wszystko ma znaczenie

 

Miałem kiedyś za dobrych czasów te hd650 i wiem jak grają do mistrzów transparentności nie należą za to do słuchania dla przyjemności owszem 😉

Kabel od NH jest naprawdę bardzo dobry bo próbowałem innych i ten narazie pozostaje nie ma elastycznego pokrycia i może dlatego tak jest wrażliwy na podłoże 

Na tą chwilę wolę słuchać z podniesionym kablem

Te podstawki drewniane Cardasa to ciekawa sprawa, w audistylu mają je pod kablami, może by takie wystrugać, tylko to jest jakiś konkretny gatunek drewna o mocnym tłumienia. 

Tak jak pisałem wcześniej mnie najbardziej sprawdziły się pod sprzętm drewniane podstawy. 

Tu ktoś robi

https://allegro.pl/oferta/podstawki-pod-kable-glosnikowe-rfi-antywibracyjne-7805546929

Edytowano przez Fonn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Fonn napisał:

Kiedyś gdzieś znalazłem info o materiałach wpływu drgań w systemach audio wydanych przez firmę Nordost, był by to ciekawy materiał, szukałem po necie ale nie znalazłem może coś wiecie na ten temat. 

Być może chodzi Ci o artykuł zamieszczony przez Bogusława, dwie strony wcześniej:

https://forum.audio.com.pl/topic/49052-wibracje-i-drgania/page/15/?tab=comments#comment-271939

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, nowy78 napisał:

Być może chodzi Ci o artykuł zamieszczony przez Bogusława, dwie strony wcześniej:

https://forum.audio.com.pl/topic/49052-wibracje-i-drgania/page/15/?tab=comments#comment-271939

Nie to nie to, to miało być wyczerpującące opracowanie wszystkich problemów związanych z drganiami

To rozwiązanie firmy Moon jest ciekawe

 

Edytowano przez Fonn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...