Skocz do zawartości

Wibracje i drgania


Gość

Recommended Posts

Dnia 17.04.2019 o 14:41, Bogusław Kożyczkowski napisał:

No i na koniec, już za cenę przekraczającą oba komplety razem, mamy całą platformę na test.

 

20190417_135409.jpg

Widziałem w innym wątku, że platforma już przetestowana :) Bogusławie, czy mógłbyś napisać parę słów jakie zmiany wprowadziła w Twoim systemie, i może coś o samej budowie platformy. Byłoby swego rodzaju odniesienie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

😂  Słuszna uwaga. 

W takim razie może tak :): Bogusławie, czy przetestowana przez Ciebie niedawno platforma antywibracyjna, wniosła jakieś zmiany w dźwięku generowanym przez Twój system audio? Jeżeli tak, to czy mógłbyś się podzielić spostrzeżeniami, opisując przy okazji nieco budowę tejże platformy? Z góry dziękuję.  

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, nowy78 napisał:

Jeżeli tak, to czy mógłbyś się podzielić spostrzeżeniami, opisując przy okazji nieco budowę tejże platformy? Z góry dziękuję.

Jeżeli nie, znaczyłoby to, że u Bogusława system (CD) gra w optymalnych warunkach gwarantujących 100% sprawności sprzętu, co jest logiczne patrząc przez pryzmat jakości sprzętu. Myślę, że tego typu wibroizolatory są bardziej efektywne i podatne na opisanie jakości "oddanej" w mniej wypasionych systemach, które nie gwarantują sobie optymalnych warunków pracy. Dołączam do kolegów z petycją o odniesienie się do wpływu platformy na pracę systemu. Pozdrawiam serdecznie :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pytanie odpowiem pytaniem

Jaki dźwięk uzyskujesz teraz z Twojego seta? Chwila spokojnej kalkulacji, usiać, posłuchaj. ...... czy to granie jest rozdzielcze, dokładne z szybkim basem? a jak instrumenty, po jakiej stronie odbierasz ich dźwięk?      a może........inaczej.....

dlaczego znów czarna płyta ma takie powodzenie? czy uznajemy że pomimo braków w dynamice i szumie oraz trzaskach nie ma nic złego, czemu, pomimo szału na wygodę i chęć sterowania własnym życiem powierzamy naszym smart fonom, a wracamy do przekładania longplayów po 40min na drugą stronę? czego oczekujemy od naszego sprzętu (i ja też)?

Przepraszam że ten długi prolog, jakoś tak mi się zebrało.

Platforma? zawsze najlepiej warto przetestować u siebie, a u mnie? ..............podłożona pod cd Player ociepla i uspokaja dźwięki, to jest ten kierunek o którym pisałem wcześniej, pomimo dźwiękowej niedoskonałości LP mamy już dość "dokładnego?" grania z cd czy plików, jeśli chcemy żeby było przyjemnie, muzycznie a może bardziej naturalnie? i własnie taka zmianę wprowadza nam ta platforma. Są też drobne minusy, "u mnie", - zyskałem większa rozdzielczość na górze, ale.... niestety, już milimetr za dużo, bardziej słyszę sybilanty teraz (przy gwizdkach w moich Heco muszę uważać) po drugiej stronie, to zmiękczenie powoduje chęć przeciągania basu, a że kolumny pod ściana to już to słyszę, zakładam że prawidłowe ustawienie owych i ów efekt zniknie całkowicie. 

Budowy nie znam wiec odsyłam do właściwej strony, http://bazodrut.pl/?p=1665

Ja platformę oddaje bo u mnie nie do końca się sprawdza pod cd, a to na nim mi najwięcej zależało i nie sprawdzałem nic innego, ale zalecam test u siebie jest najbardziej obiektywny.

teraz wracam do treningu F1 bo boid Williamsa złapał przykrycie studzienki na ulicy, posypały się części z podłogi u Rossell`a ---  sesja wstrzymana.

======================================================================================================

Jak oddam platformę to podłoże te krążki hokejowe i zobaczę co w trawie zapiszczy.

 

20190426_143948.jpg

20190426_144126.jpg

A teraz czas na drugi trening F1 (czas trwania edycji 24h to głupota i jeszcze na żadnym forum tego nie spotkałem) wpis 14,53

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Zagwozdka konstrukcyjna dotycząca stópek antywibracyjnych Audio Physic VCF V Magnetic Component (3000 zł za 4 szt.). Redaktor Kulpa z Audio-Video, któremu przypadkowo udało się rozebrać te podkładki, twierdzi, że w środku znajdują się dwa magnesy neodymowe odpychające się z siłą ok. 15-20N. Jeśli dobrze przeliczam, to taka siła wystarczyłaby do trzymania na dystans 1,5-2 kg. Dla czterech sztuk daje to zaledwie 8 kg. Chyba mało, żeby zamortyzować 44 kilogramową kolumnę AP CODEX w której konstrukcji zostały m.in. użyte. Dodatkowo redaktor Kulpa twierdzi, że góra i dół krążków z magnesami są ze sobą sklejone, co w ogóle stawia pod znakiem zapytania możliwość odpychania się magnesów. Ktoś ma pomysł, jak to działa? 

PS chyba, że klejem posmarował je dystrybutor, żeby mu czasem nie zginęły jakieś części podczas wysyłania do testów.

2-1.jpg.9d54933d02c4e39a3b9230dc7657a3a3.jpg

b_7845.jpg.22124f79ef7b1c7c29ba718860f1f698.jpgaudio-physic-vcf-v-magnetic-component_7845_1.jpg.192ba735440d6ef1452bf4a95dbf098c.jpgaudio-physic-vcf-v-magnetic-component_7845_0.jpg.2eee46c3387ba3f1d37955aeed6cbab1.jpg

ap.jpg.53cc4440e439d1a72736a172abfd8ffd.jpg

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Jeśli dobrze przeliczam, to taka siła wystarczyłaby do trzymania na dystans 1,5-2 kg. Dla czterech sztuk daje to zaledwie 8 kg.

Natchnąłeś mnie. Mam w planie wykonać półko-platformę na sprzęt zalegający na biurku i kalkulowałem zrobić na sprężynach ale magnesy neodymowe będą lepsze. Np. takie link 4 szt. na platformę i 4 szt. na półkę trzymająca sprzęt i będzie lewitował CDk ;) Już zamówiłem na próbę. Zasada działania będzie jak na filmiku link. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiesz na to?

"WPŁYW NA URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE

Magnesy neodymowe generują bardzo silne pole magnetyczne, może ono mieć niekorzystny wpływ na urządzenia elektryczne, elektroniczne czy nośniki pamięci. Mogą również zakłócić pracę rozruszników serca."

Może lepiej nie ryzykować?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Natchnąłeś mnie. Mam w planie wykonać półko-platformę na sprzęt zalegający na biurku i kalkulowałem zrobić na sprężynach ale magnesy neodymowe będą lepsze. Np. takie link 4 szt. na platformę i 4 szt. na półkę trzymająca sprzęt i będzie lewitował CDk

No to teraz Kolega mnie natchnął, co by wręcz zrezygnować z platformy a magnesy podłożyć bezpośrednio pod nóżki. Takie niewidzialne sprężyny 😜

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea lewitacji sprzętu przez wykorzystanie pola magnetycznego, która to ma na celu (lewitacja) odizolowanie mechaniczne od podłoża wydaje się ciekawa, no i przede wszystkim skuteczna. Nasuwa się jednak wiele pytań, jak rozwiązać problem budowy takich podstaw od strony technicznej. Wg mnie pomysły z wszelkiego typu prowadnicami od razu można skreślić, z uwagi na styk twardych elementów, które przenoszą drgania pomiędzy sobą. Pozostaje odpowiedni układ magnesów stabilizujący platformę. Może nie być łatwo ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że do stabilizacji platformy można zastosować długie paski pianki przyklejone do obu platform. Będą one bardzo podatne na ściskanie w pionie, a jednocześnie bardzo mało podatne na odkształcenia w płaszczyźnie poziomej. Na pewno nie pozwolą platformom na ruchy horyzontalne względem siebie, a z dziecięcych zabaw z magnesami pamiętam, że uciekanie na boki, to największy problem przy zbliżaniu do siebie odpychających się magnesów 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

z dziecięcych zabaw z magnesami pamiętam, że uciekanie na boki, to największy problem przy zbliżaniu do siebie odpychających się magnesów

Hehe . Ja także oparłem swoje wątpliwości o tego typu obrazy utrwalone w pamięci :)

Niemniej jednak starałbym się użyć tylko magnesów, także do stabilizacji platformy w płaszczyźnie poziomej. Chodzi o to, aby uzyskać możliwość pełnej oceny skuteczności takiego rozwiązania. Dlatego wydaje mi się, że brak jakichkolwiek materialnych połączeń pomiędzy elementami byłby jak najbardziej wskazany. 

Myślę, że jest to do zrobienia przy użyciu minimum 24 magnesów :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

jak to chcecie skompensować ?

Opcji jest kilka. Można metodą prób i błędów szukać środka ciężkości przesuwając w różne strony wzmacniacz lub postawić go na środku i przesuwać magnesy. Zakładając, że od lżejszej strony magnesy będą bliżej środka platformy. Można dołożyć odpowiednią liczbę magnesów od cięższej strony. Pewnie są inne rozwiązania tylko czekają na wymyślenie 😜

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) temat bardzo ciekawy 

Panowie a nie uwazacie ze te sprezyny czy magnesy latwiej przenosza energie wibracji potegując ją? Moze sie myle ale  jak bysmy zalozyli sobie sprezyny na nogi i skoczyli z tą samą siłą to na sprezynach skoczymy wyzej niz z tą samą siłą bez sprezyn .Nie wiem czy to samo bedzie na magnesach ale chyba podobnie .

Wydaje mi sie ze energie wibracji nalezy wygubic zupelnie zeby nie dotarla do klocka czyli opcjuje za "kanapkami" z odpowiednich materialow ktore wchloną te wibracje w siebie .

Dodam jeszcze ze na magnesy ponadto nie  zdecydowal by sie z uwagi na niekorzystny  wplyw pola na elektronike .

 

Chyba ze takie "miekkie" bujanie sie na tych sprezynach czy magnesach po wstrzasie  to juz nie sa szkodliwe wibracje 

 

Edytowano przez THX1138
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, THX1138 napisał:

Witam :) temat bardzo ciekawy 

Panowie a nie uwazacie ze te sprezyny czy magnesy latwiej przenosza energie wibracji potegując ją? Moze sie myle ale  jak bysmy zalozyli sobie sprezyny na nogi i skoczyli z tą samą siłą to na sprezynach skoczymy wyzej niz z tą samą siłą bez sprezyn .Nie wiem czy to samo bedzie na magnesach ale chyba podobnie .

Wydaje mi sie ze energie wibracji nalezy wygubic zupelnie zeby nie dotarla do klocka czyli opcjuje za "kanapkami" z odpowiednich materialow ktore wchloną te wibracje w siebie .

Dodam jeszcze ze na magnesy ponadto nie  zdecydowal by sie z uwagi na niekorzystny  wplyw pola na elektronike .

 

Chyba ze takie "miekkie" bujanie sie na tych sprezynach czy magnesach po wstrzasie  to juz nie sa szkodliwe wibracje 

 

Było już coś takiego http://www.highfidelity.pl/@listy-1271&lang=

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław dziękuje za link :) I az wzialem go w zakladki  i oczywscie przeczytalem tekst . Utwierdzam sie w przekonaniu zeby dac "kanapki " z materiałow pochlaniajacych wibracje i energie .Np wg opisu sklepu  Rogoz Audio plyta MDF pochlania dobrze energie a drewno uwazam ze miekkie czyli lekkie dobrze pochlania wibracje . Takim drewnem bedzie np bambus i na forach anglojezycznych znalazlem opinie potwierdzającą dobry wplyw bambusa .Bede mial sprzet juz docelowo to poeksperymentuje z kanapkami poustawianymi na kolcach ,podkladkach pod pralke oraz oraz moze innymi materialami .

Pozdrawiam :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@THX1138 Nie ma sprawy. Sam chce pokombinować z kanapką pod kolumny, ale jeszcze nie teraz. https://www.audiostereo.pl/magazyn/recenzje/recenzje-akcesoria/izolacja-przed-drganiami-platforma-tewo-gum-r693/

Inni stawiają na marmur a ja chce postawić na tym, jest jeszcze możliwość zamówienia na wymiar (już dzwoniłem pytać).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boguslaw i znowu dziekuje za link :)  Co do podstawiania tego ustroju pod kolumny  sprobowac nie zaszkodzi bo czemu nie?

Z tego co czytalem komentarze to nikt tam nie rozumie wplywu wibracji na dzwiek. Objawia sie to niewiedzą czym jest dzwiek a dzwiek jak to pisalem gdzie indziej na forum to wlasnie wibracje (konkretnie zmiany cisnienia ) tak wiec sądze ze tutaj przede wszystkim chodzi nie o to ze bedzie brzeczec obudowa i zaburzac cisze ale o to ze wibracje z roznych materialow dolozą swoj dzwiek (zaburzą jego czystosc etc ) do dzwieku plynącego z glosnikow .

Nie wiem czy mam racje ale tak wlasnie uwazam 

 

Jak sie tak teraz po chwili zastanowilem to budowa tej podkladki jest twarda a guma w srodku ma za zadanie niwelowac wibracje ..hmm to mysle warto wyprobowac jednak pod wszystko i sprawdzic wplyw :) 

Mam nadzeje ze jak bedziesz testowal to skreslisz pare slow o wynikach 

Pozdrawiam  :)

 

PS Jesli na wymiar to nie bedziesz mial mozliwosci zwrotu ,sugerowal bym najpierw przetestowanie "gotowcow" 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@THX1138 tak, masz racje na test - pełny wymiar.

Ciężko mi tak znaleźć coś pod kolumny, (waga i gabaryt) a jak koniecznie coś testuje to kolumny 1m do przodu ruchem wahadłowym (niestety, brak miejsca docelowego ...jeszcze) i tu jest największy kłopot, bo przez chwile cały ciężar na jednej krawędzi, a niewiele podstawek wytrzymuje 50Kg + zapas. Keplery bym połamał w 5sekund, a takiej platformie krzywdy to ja nie zrobię.

Nie wiem kiedy będę testował, bo obecnie szukam czegoś pod CD, pomimo tego, że to Kepler`y wypadły najlepiej, to szukam czegoś innego (innego producenta), tak, by po wymianie szklanych półek na sklejkę, mieć możliwość zmiany, zamiany i ponownego optymalnego dopasowania. Sorry że tak rozumuje, praca w Germany nauczyła mnie logistyki, tak 2-3 kroki do przodu.

Pozdrawiam:D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...