Skocz do zawartości

Wibracje i drgania


Gość

Recommended Posts

A moze pod kolumny normalna podstawka stalowa na kolcach ? Nie wiem jak z wysokoscią bo nie jestem obyty w tych wszystkich sprzetach ,no ale przeciez mozna zrobic niską jaką sie chce .Pod talerzyki kolcow mozna pokombinowac samemu wycinając z roznych  materiałow jak guma czy cos innego .Chyba ze w gre wchodzilby sam blat z kolcami ,to w sumie tez moze byc jesli odpowiednio gruby .Przepraszam za nieznajomosc Twoich kolumn 

Dobrze jest przetestowac firmowe rozwiazania i sprawdzic co pasuje najlepiej .Ja jednak bardzej bede sie skupial na DIY. Pierwsze co wyprobuje pod zrodlo to bedzie MDF z deską bambusową jako kanapka i pod to kolce a pod kolcami talerzyki a pod nimi rozne rzeczy i sprawdze co bedzie lepsze dla mnie . 

Pozdrawiam :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, THX1138 napisał:

Moze sie myle ale  jak bysmy zalozyli sobie sprezyny na nogi i skoczyli z tą samą siłą to na sprezynach skoczymy wyzej niz z tą samą siłą bez sprezyn

No nie wiem jak u Ciebie, ale sprzetem nie rzucam, czyli przykład lekko chybiony

. Mówimy tu o niskich amplitudach i wysokich częstotliwościach, zresztą to bardzo dokladnie już wyjaśniał w tym wątku kolega Nowy78. Trzeba tylko poczytać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slaw tu nie o to chodzi ze ktos rzuca :D  Przyklad mial posluzyc jako obazowanie tego ze spręzyna dziala w ten sposób ze potęguje przylozoną energie analogicznie jak z hustawką tylko teraz nie pisz ze nie bujasz sprzetu na hustawkach :D 

Po prostu gdy postawisz sprzet na podkladce ze sprezyn obawiam sie ze one spotęgują drgania (wibracje) ktore dotrą do tych sprezyn 

Czytalem caly wątek(prawie)  ;) i dlatego odpisalem tak a nie inaczej 

Tu widze problem ze sprezyne musielbysmy dobrac do ciezaru sprzętu aby nie byla zbytnio chętna do potegowania energii wibracji czyli dostatecznie twarda . Nie widze tego na sprezynach i obstaje jednak przy kanapkach ;) w mysl ze musi byc material ktory bedzie pochlanial energie wibracji .Przyklad dam na oknach  : Tym mniej halasu dociera z zewnatrz im wiecej jest szyb w oknie ktore to pochlaniają kolejno wibracje czyli zasada kanapki ,fakt ze akurat w oknach liczy sie tez rama etc a bardzo liczy sie tez komora zamknietego powietrza lub jakiegos gazu miedzy szybami no ale to tez zasada  kanapki ;)

Ale oczywiscie moge sie mylic ,jak kazdy ;) 

 

 

pozdrawiam :) 

Edytowano przez THX1138
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, THX1138 napisał:

Po prostu gdy postawisz sprzet na podkladce ze sprezyn obawiam sie ze one spotęgują drgania (wibracje) ktore dotrą do tych sprezyn 

Moje kolumny stoją właśnie na spreżynach plus zrobiłem też kanapkę z gumy i maty bitumicznej co wcześniej opisałem i dodałem zdjęcia. Kanapka praktycznie nic nie dała natomist sprężyny dały zdecydoeanie zauważalną poprawę. 

 

36 minut temu, THX1138 napisał:

Tym mniej halasu dociera z zewnatrz im wiecej jest szyb w oknie ktore to pochlaniają kolejno wibracje czyli zasada kanapki ,fakt ze akurat w oknach liczy sie tez rama etc a bardzo liczy sie tez komora zamknietego powietrza lub jakiegos gazu miedzy szybami no ale to tez zasada  kanapk

Mylisz izolację z pochłanianiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to moze sie myle co do sprezyn .Wcale nie mowilem ze musze miec racje ;) a  probowales innych eksperymentow  ? Np na kolcach pod nimi talerzyki a pod talerzykami np guma lub filc? (chodzi o same wielkosci podkladek  pod talerzyki ) 

 

Skoro uwazasz ze myle izolacje z pochlanianiem to prosze wykaz gdzie sie myle .Skoro szyby pochlaniają dzwiek to muszą tez pochlaniac wibracje bo dzwiek to wlasnie wibracje . Pal szesc czy to sie nazywa izolacja czy pochlanianie skoro pochłania i iozoluje dzieki temu od hałasu :D 

Prawda? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, THX1138 napisał:

Przyklad mial posluzyc jako obazowanie tego ze spręzyna dziala w ten sposób ze potęguje przylozoną energie analogicznie jak z hustawką tylko teraz nie pisz ze nie bujasz sprzetu na hustawkach :D 

Po prostu gdy postawisz sprzet na podkladce ze sprezyn obawiam sie ze one spotęgują drgania (wibracje) ktore dotrą do tych sprezyn 

Czytalem caly wątek(prawie)  ;) i dlatego odpisalem tak a nie inaczej 

Czytaj ze zrozumieniem bo "ręce opadają" ;) Gdyby było jak piszesz to samochody zamiast jeździć skakały by po ulicach jak pchły na psie, ze względu na sprężyny w zawieszeniu podwozia. Pozdro :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie samochody tak skaczą ale nie az tak jak to opisales ze jak pchly bo spręzyny  sa dobrane do ciezaru samochodu .O to mi wlasnie chodzi ze zle dobrana sprezyna do ciezaru moze przenosic wstrzasy i je potegowac choc oczywiscie nie bedą to wstrząsy wieksze  .W samochodzie ktory jezdzi po wertepach ma to za zadanie zminimalizowac te wstrzasy ktore uszkodzily by konstrukcje .Mi chodzi o mikrowibracje czy one sie wygubią przez sprezyny czy nie . W samochodzie napewno to dziala super ale czy przy sprzecie audio tez bedzie ? Przeciez w audio te wibracje sa o wiele delikatniejsze 

Nie zgodze sie z Tobą ale spoko ;) juz nie zabieram glosu 

Pozdrawiam rowniez 

PS: Marusz zle mnie rozumiesz .Mi nie chodzi o to ze na sprezynach wibracje bedą wieksze bo spotegowane ale o to ze w ogole one sie beda dlugo wygubiac (te mikro wibracje powstałe od wstrząsu pojedynczego impulsu) czyli skoczysz przy sprzecie a sprezyna to zamortyzuje ale dlugo bedzie wygubiac te mikrowibracje zamiast je wchlonac 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, THX1138 napisał:

Skoro uwazasz ze myle izolacje z pochlanianiem to prosze wykaz gdzie sie myle .Skoro szyby pochlaniają dzwiek to muszą tez pochlaniac wibracje bo dzwiek to wlasnie wibracje . Pal szesc czy to sie nazywa izolacja czy pochlanianie skoro pochłania i iozoluje dzieki temu od hałasu

To idąc Twoim tropem, przykład na chłopski rozum. Weź sie zamki nij w szklanym akwarium z najgróbszych wielokrotnie zespolonych, klejonych szyb i puść na maksa muzę. Gwarantuje ze ogłuchnusz. Zrob to samo w pokoju z pianki... Widzisz to oczyma bujnej wyobraźni? 

Twoje posty są trochę irytujące. Rzucasz temat, później twierdzisz, ze sie na tym nie znasz a później podważasz jak ktoś Ci coś próbuje wytłumaczyć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 To jak zamykasz okna i masz w nich szyby to masz ciszej przy otwartych czy zamknietych jesli chodzi o dzwieki z zewnatrz? Widzisz to oczyma wyobrazni jakze malo bujnej? :D tu nie trzeba zresztą  wyobrazni bo to fakt ze bedzie ciszej przy zamknietych 

ta dyskusja staje sie mecząca wiec juz sie nie udzielam . Nie mam zamiaru sie wkurzac ;)  bo po co sobie psuc humor 

 

Pozdrawiam i papa ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.04.2019 o 11:45, Bogusław Kożyczkowski napisał:

 

20190426_144126.jpg

 

Miałem sporo czasu by przesłuchać krążki w rożnych konfiguracjach. Nie zalecam kupowania w ciemno, można się rozczarować, na test i owszem, ale nie kupować, tak jak ja to zrobiłem.

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Nie zalecam kupowania w ciemno, można się rozczarować, na test i owszem, ale nie kupować, tak jak ja to zrobiłem.

Bogusław , czytając Twoje posty jak i opis sprzętu który posiadasz odnoszę wrażenie , że pewne elementy / dodatki/ nabywasz nie ze względu na osiągnięcie rewolucji / na plus oczywiście/ w dźwięku tylko po to by mieć coś nie standardowego , wysokiej jakości . Ot tak dla poprawy samopoczucia / tego codziennego gdy patrzy się na system/ i domknięcia bardziej wyglądu systemu niż jego brzmienia. I nie ma w tym niczego niewłaściwego , ja codziennie kombinuje jak go / system/ lepiej ustawić , co jeszcze dodać do wyglądu by był bardziej efektowny . Zmiana nóżek z oryginalnych czarnych plastikowych na srebrne aluminiowe w trzech klockach niczego w dźwięku nie zmieniła a wizualnie system zyskał , jak pisałem już w innych postach nie jestem zwolennikiem teorii "grających kabli, ale ich wygląd ma już dla mnie znaczenie :) Nawet tych nie widocznych od frontu IC , stąd oploty i oryginalne wtyki.

Obecnie mam podłożoną gumę pod kolce kolumnowe i ..... działa , ale wygląd dużo pozostawia do życzenia , więc już kombinuje nad zakupem podkładek na sprężynach , czekam tylko na relację kolegi @nowy78 jak się sprawują podłożone pod podłogówki.

A'propos moich ostatnich irracjonalnych zakupów :)  :    

Supra 1.JPG

Supra.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraft, przecież tu sami wariaci (oczywiście w tym pozytywnym znaczeniu :)). Ci "normalni" kupują Pianocraft'a i są zadowoleni.  Nie drążą dalej tematu, bo przecież słychać dobrze. Każde hobby prowadzi do zachowań przez ogół uznawanych za niezbyt racjonalne :) 

28 minut temu, tomek4446 napisał:

Obecnie mam podłożoną gumę pod kolce kolumnowe i ..... działa , ale wygląd dużo pozostawia do życzenia , więc już kombinuje nad zakupem podkładek na sprężynach , czekam tylko na relację kolegi @nowy78 jak się sprawują podłożone pod podłogówki.

No i właśnie tu pojawia się pewien problem, który w monitorach był jakby mniej zauważalny - stabilność :) Dodatkowo, sprawy nie ułatwia waga kolumn: 57,5 kg/szt (wg parametrów katalogowych - mogę jednak potwierdzić, że są b. ciężkie). To na pewno będzie wymagało więcej zachodu :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przeglądałem parę www z kablami , kiedyś trzeba będzie coś lepszego (niż okablowanie za ~100zł) zastosować. Opisy , wygląd zewn. robi robotę , trudno się oprzeć :D 

Powyższe kable Supra , made in sweden z ręcznie opisaną karteczką ze sznureczkiem to już nie to tamto ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, tomek4446 napisał:

Bogusław , czytając Twoje posty jak i opis sprzętu który posiadasz odnoszę wrażenie , że pewne elementy / dodatki/ nabywasz nie ze względu na osiągnięcie rewolucji / na plus oczywiście/ w dźwięku tylko po to by mieć coś nie standardowego , wysokiej jakości . Ot tak dla poprawy samopoczucia / tego codziennego gdy patrzy się na system/ i domknięcia bardziej wyglądu systemu niż jego brzmienia.

hmmm... chyba masz racje, nie ma w tym racjonalnego wytłumaczenia, ale jednak stawiam na dźwięk. Musze coś znaleźć pod CD, ale nie może już rozjaśniać góry, i nie mogę też zmiękczyć bardziej dźwięku, bo... bas jest na granicy przeciągania, pójście bardziej w konturowy sound zamienia dźwięk na szybszy ale i też ten bardziej twardy (odchodzę wtedy od tego analogowego), ......trudna sprawa. Nie mam pomysłu co robić dalej? Wygląd? oczywiście że ważna sprawa, nawet dla poprawy samopoczucia.

Kolega "Pawcio70" na innym forum pisze:

....u producenta jest tylko dostępny PAB 8CT, który mnie akurat nie przypadł bo zbyt duża separacja i konturowość (na minus), konturowy bas - jak kto lubi i do usunięcia problemów z akustyką pomieszczenia i słabsze wypełnienie ale rewelacyjna holografia, szybkość i układ sceny. PAB 8 CT moim zdaniem do korekcji brzmienia systemu dobry a nie bezwzględnej poprawy dźwięku. Jak napisałeś  o swoich doświadczeniach to Keplery muszę wypróbować.

Z ciekawostek mam też franc audio ceramic big foot (te stosowane w Ayon 35HF tylko czarne) i jak stawiam na nich luzem swojego Ayona 35 SP to zupełnie inaczej działają niż jak na sztywno połączę je śrubą redukcyjną M4/M8 (jakiś bliżej mi nieznany stop) z obudową. Różnica jest diametralna (szokująco inny dźwięk) a ta sama stopka i ten sam tor tylko różny sposób sprzęgnięcia z obudową. Na dźwięk (jak słychać) na wpływ materiał jakim następuje transmisja energii stopka <->  obudowa.....

....Ogólnie fajna zabawa i zdumiewające efekty przy eksperymentowaniu z dźwiękiem bez dużych nakładów. W lampowych urządzeniach, głośnikach i zasilaniu to naprawdę bardzo słychać... w całym torze.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kraft napisał:

Twoja postawa nieustannie mnie zadziwia.

Kraft , ja Ci to zaraz wyjaśnię :) Zacznę od tych kabli ze zdjęć , zdaje sobie sprawę , że między tym HDMI za 500zł a takim z MM za 50 zł różnicy w przesyłaniu obrazu, a co za tym idzie tym co widzimy na ekranie nie ma żadnej. Dźwięk chciałem mieć osobno, stąd ten też nie najtańszy optyk , i tak jak w przypadku HDMI , różnica żadna poprawienia jakości nie wystąpiła w porównaniu z tym kabelkiem " no name" jaki miałem. Wiedziałem o tym przed zakupem że tak będzie. Kupiłem nowy TV i po prostu chciałem zamknąć temat , kabli z MM przerobiłem już z siedem sztuk i niestety po jakimś czasie [ TV mam na ruchomym / 70 cm możliwość odjechania od ściany/ uchwycie Vogelsa] te kabelki przestawały łączyć , najczęściej blaszka styku wpadała do środka i kombinerkami musiałem wyciągać , za każdym razem obawiając się, czy po włączeniu czegoś nie zewrę i nie pójdzie płyta główna w TV lub amplitunerze, a kilka takich spalonych od HDMI amplitunerów już widziałem. Co do optyka to chciałbym poznać gościa który zaprojektował gniazdo i wtyczkę do tego typu połączeń. Nie wiem jak u Ciebie ale moje doświadczenia są takie że z czterech posiadanych przeze mnie przewodów jako tako trzyma się w gnieździe jeden / ale był za krótki - Qed/ a reszta po prostu przy małym poruszeniu sprzętem , np. podczas odkurzania sama odpada :) 

Nie jestem zwolennikiem wydawania kasy bez sensu , nie będę nikomu wmawiał , że dźwięk ,czy obraz mi się poprawił / mimo opisów na stronie producenta/ , bo tak nie jest, ale są jeszcze inne aspekty jak święty spokój. :)

Dlatego uważam , że jeżeli tylko budżet na to pozwala nie wszystkie zakupy muszą się wiązać wyłącznie z poprawą dźwięku. Ważne jest natomiast by szczerze opisywać szczególnie przy drogich akcesoriach co one wnoszą lub nie wnoszą. Tak by sprawa była transparentna.       

2 godziny temu, nowy78 napisał:

No i właśnie tu pojawia się pewien problem, który w monitorach był jakby mniej zauważalny - stabilność :) Dodatkowo, sprawy nie ułatwia waga kolumn: 57,5 kg/szt (wg parametrów katalogowych - mogę jednak potwierdzić, że są b. ciężkie). To na pewno będzie wymagało więcej zachodu :) 

Piotrek , no nareszcie masz poważne wyzwanie, i skończyły się jak mniemam sugestie , że jak mam jakiś problem ze stabilnością kolumn przy gumowych podkładkach, to mam sobie kupić monitory :)  

2 godziny temu, Kubakk napisał:

Powyższe kable Supra , made in sweden z ręcznie opisaną karteczką ze sznureczkiem to już nie to tamto ;) 

O , to ,to , ta karteczka robi największą robotę , górę tonuje , basik punktowy , koloru dodaje, a i jest tam podpis gościa od kontroli jakości, więc jak przestanie działać to i będzie wiadomo kogo pozwać :) Normalnie same plusy !

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.05.2019 o 11:51, tomek4446 napisał:

Piotrek , no nareszcie masz poważne wyzwanie, i skończyły się jak mniemam sugestie , że jak mam jakiś problem ze stabilnością kolumn przy gumowych podkładkach, to mam sobie kupić monitory :)  

Taki był niewinny żarcik. No nic, słowo się rzekło, to trzeba teraz konsekwencje przyjąć na klatę ;):)

W każdym razie to mnie zmotywowało do szybszych działań i chyba już coś wstępnie mam :P Wiadomo, wymaga dopracowania.

Kon.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...