Skocz do zawartości

Wibracje i drgania


Gość

Recommended Posts

Dopracowałem konstrukcję moich stópek antywibracyjnych. Poznajcie rewelacyjne Kraft "Sex Pistons" #01

W konstrukcji stópek wykorzystałem zasadę łączenia ze sobą materiałów o odmiennych właściwościach, co powinno eliminować sygnaturę każdego z nich i pozwalać tłumić drgania o różnych częstotliwościach. Warstwa tłumiąca ma aż 2 cm. Składają się na nią: 1 cm pianki o dużej podatności, 0,5 cm masy mocującej (o trudnej do określenia podatności) i 0,5 cm filcu o małej podatności. 

Samouczek, jak je wykonać. Należy zaopatrzyć się w: końcówki karniszy, sprężystą piankę, masę mocującą, podkładki filcowe, odpowiednie śrubki i nakrętki.

2083184279_KraftSP00.jpg.707ecc9dda92d5b50e3730f5a87b367d.jpg

1. Docinamy piankę i wkładamy ją do końcówki karnisza.

295348337_KraftSP02.jpg.e73122beaeac536f5d2b9180702cefa7.jpg

2. Na piance umieszczamy masę mocującą patefix (3 kosteczki).

702854620_KraftSP03.jpg.5690f2335fcda7010e81ffc645915d00.jpg

3. Na spód stópki przyklejamy podkładkę filcową.

652611580_KraftSP04.jpg.8ce8bb5ae4f5e8fbe8cdfb31c7f21af0.jpg

4. Sklejamy ze sobą trzy warstwy samoprzylepnych podkładek filcowych i mocujemy do nich śrubkę (do strony z klejem).

841271553_KraftSP05.jpg.4fa536ce5f60ab7e96cbcc5fec56fd41.jpg

5. Wkładamy tłoczek do cylindra. Nakręcamy nakrętkę kontrującą.

1330389704_KraftSP06.jpg.9d99b1ea1d3272474fdfd41e61922eb0.jpg 

6. Stópka jest gotowa.

425399216_KraftSP07.jpg.a77ed71b96b1eba2a330487de05e5aaa.jpg

7. Instalujemy stópki w naszym sprzęcie.

1408027300_KraftSP08.jpg.4574106963fdc3210bf1eeea5d269613.jpg

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo… Mnie też się podoba. Zarówno wygląd samych stopek, jak i ogólnie spasowanie estetyczne całości na b. dobrym poziomie 👍 

Skoro jednak podjąłeś się wykonania tego zadania, to nasuwa się wniosek, że wcześniejsze próby z piankami ściernymi coś jednak wykazały. No bo jakoś nie przypuszczam, aby stopki powstały, gdybyś to akurat Ty Kraft uznał, że nie działają ;) Napiszesz coś o tym? :D 

Myślę też, że Bogusław słusznie zauważył, że mogłeś jeszcze chwilę pozostać w stadium eksperymentów i wypróbować również inne materiały (szczególnie gumę i sprężyny :) ).

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Kraft napisał:

Czas wykonania całości ok. 30 min. Koszt 7-8 zł za sztukę. A czy skuteczność wielce nieznana? Przecież wystarczy zamontować i posłuchać.

wow! ......czy napisałeś? "posłuchać"?

ja tu liczyłem na na test z generatorem drgań, ale jest mi miło że tak napisałeś, szacun.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

ja tu liczyłem na na test z generatorem drgań

Pracuję nad takim testem, ale jeszcze parę kwestii pozostało do rozwiązania. 

3 godziny temu, nowy78 napisał:

Skoro jednak podjąłeś się wykonania tego zadania, to nasuwa się wniosek, że wcześniejsze próby z piankami ściernymi coś jednak wykazały. No bo jakoś nie przypuszczam, aby stopki powstały, gdybyś to akurat Ty Kraft uznał, że nie działają ;) Napiszesz coś o tym? :D 

Myślę, że pianki ścierne się sprawdziły, ale miały niestety minusy estetyczne. Miałem wprawdzie pomysł, jak sobie z tym poradzić, ale ostatecznie stwierdziłem, że metalowe stópki są jednak bardziej glamour.

Być może pianki wrócą do łask, jeśli wykażą swoją wyższość w teście drgań, który planuję w przyszłości przeprowadzić.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

wow! ......czy napisałeś? "posłuchać"?

ja tu liczyłem na na test z generatorem drgań, ale jest mi miło że tak napisałeś, szacun.

Też mnie to zaintrygowało , zawsze były testy , wypominanie wpszoniakowi ,że na słuch się nie sprawdza , a tu takie zmiany :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Kubakk napisał:

Też mnie to zaintrygowało , zawsze były testy , wypominanie wpszoniakowi ,że na słuch się nie sprawdza , a tu takie zmiany :D 

To prawda, myślę że dziś Wojtek by się ucieszył.

Ale, .......już widzę techniczny przebłysk u naszego kolegi, no nic i tak można jaki się nie ...............................pewnym własnego słuchu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

wow! ......czy napisałeś? "posłuchać"?

Istnieją dwa przypadki odsłuchowe.

1. Testujący słyszy różnice, choć teoria, pomiary i testy obiektywne (ślepe) każą nam sądzić, że to niemożliwe.

2. Testujący słyszy różnice, a teoria i pomiary wskazują, że te różnice mają prawo wystąpić.

Nie należy wrzucać do jednego wora tych dwóch rodzajów odsłuchów. Pierwsze są zawsze wątpliwe. Drugie mogą zawierać prawidłowe wnioski (choć z powodu zastosowania błędnej metodologii mogą być też tak samo mylne, jak pierwsze).

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, nowy78 napisał:

Zarówno wygląd samych stopek, jak i ogólnie spasowanie estetyczne całości na b. dobrym poziomie 👍 

To był ważny argument za stópkami. Ostatnio Pylon wprowadził do swoich kolumn podobne (ale tylko z wyglądu;) stópki, jako alternatywę dla kolców. Moje wyglądają więc, jakby były firmowe.

162652392_ce7c3dc021cdf53be4025c36265f1ce5(1).thumb.jpg.21fb581f78fc7dd1ba53b32993fb0b03.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

To prawda, myślę że dziś Wojtek by się ucieszył.

Ale, .......już widzę techniczny przebłysk u naszego kolegi, no nic i tak można jaki się nie ...............................pewnym własnego słuchu.

Ja też dostrzegam tu pełzającą ewolucję poglądów😃

Po obudowanej naukowym opisem bazie i naszych doświadczeniach jakie zostały zaprezentowane w tym wątku i u Ciebie na "blogu", nie da się zaprzeczyć temu, że wykpiwane niedawno gadżety grają (nawet jak samemu nie słyszy się  wpływu).

Wpszoniak chichocze...

Edytowano przez Pboczek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kraft napisał:

Zapewniam, że rzeczona ewolucja poglądów u mnie nie nastąpiła (co pewnie będę miał jeszcze nie raz okazję udowodnić;)

Tak trzymaj :) 

Stopki wyglądają rewelacyjnie i dostrzegłem w nich potencjał. Można wszak do środka pakować różne materiały i sprawdzać ich wpływ / lub brak/ na dźwięk opierając się wciąż na tej samej bazie / końcówce karnisza/ , jak dla mnie genialne.

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Kraft napisał:

Dopracowałem konstrukcję moich stópek antywibracyjnych. Poznajcie rewelacyjne Kraft "Sex Pistons" #01

W konstrukcji stópek wykorzystałem zasadę łączenia ze sobą materiałów o odmiennych właściwościach, co powinno eliminować sygnaturę każdego z nich i pozwalać tłumić drgania o różnych częstotliwościach. Warstwa tłumiąca ma aż 2 cm. Składają się na nią: 1 cm pianki o dużej podatności, 0,5 cm masy mocującej (o trudnej do określenia podatności) i 0,5 cm filcu o małej podatności. 

Samouczek, jak je wykonać. Należy zaopatrzyć się w: końcówki karniszy, sprężystą piankę, masę mocującą, podkładki filcowe, odpowiednie śrubki i nakrętki.

2083184279_KraftSP00.jpg.707ecc9dda92d5b50e3730f5a87b367d.jpg

1. Docinamy piankę i wkładamy ją do końcówki karnisza.

295348337_KraftSP02.jpg.e73122beaeac536f5d2b9180702cefa7.jpg

2. Na piance umieszczamy masę mocującą patefix (3 kosteczki).

702854620_KraftSP03.jpg.5690f2335fcda7010e81ffc645915d00.jpg

3. Na spód stópki przyklejamy podkładkę filcową.

652611580_KraftSP04.jpg.8ce8bb5ae4f5e8fbe8cdfb31c7f21af0.jpg

4. Sklejamy ze sobą trzy warstwy samoprzylepnych podkładek filcowych i mocujemy do nich śrubkę (do strony z klejem).

841271553_KraftSP05.jpg.4fa536ce5f60ab7e96cbcc5fec56fd41.jpg

5. Wkładamy tłoczek do cylindra. Nakręcamy nakrętkę kontrującą.

1330389704_KraftSP06.jpg.9d99b1ea1d3272474fdfd41e61922eb0.jpg 

6. Stópka jest gotowa.

425399216_KraftSP07.jpg.a77ed71b96b1eba2a330487de05e5aaa.jpg

7. Instalujemy stópki w naszym sprzęcie.

1408027300_KraftSP08.jpg.4574106963fdc3210bf1eeea5d269613.jpg

 

 

Prosty i estetyczny pomysł na wykonanie podstawek jak i estetyczne przedstawienie pomysłu.  Mam pytanie do autora jak wpłyneły na brzmienie kolumn te podstawki?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Fortepiano napisał:

Mam pytanie do autora jak wpłyneły na brzmienie kolumn te podstawki?

Zamontowałem je wczoraj wieczorem. Nie miałem jeszcze czasu na odsłuchy. Tylko trochę posłuchałem radia. Nie słyszę żeby było gorzej. Teoretycznie powinno być lepiej i ta świadomość musi mi na razie wystarczyć. W przyszłości będę dążył do ustalenia prawdy obiektywnej w tym zakresie. Szkoda wielka, że odsłuchy porównawcze stópek są takie uciążliwe. Przekręcanie ośmiu nóżek to prawdziwy koszmar. Mogę podczas tego zapomnieć, jak się nazywam, a co dopiero, jak brzmiał odsłuchiwany wcześniej utwór testowy;)

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Kraft napisał:

Zamontowałem je wczoraj wieczorem.

Bravo Ty! 

Oczyma wyobraźni już tam widzę w środku moje sprężyny! 9_9

16 minut temu, Kraft napisał:

Przekręcanie ośmiu nóżek to prawdziwy koszmar. Mogę podczas tego zapomnieć, jak się nazywam, a co dopiero, jak brzmiał odsłuchiwany wcześniej utwór testowy;)

Podłóż coś, może np. książki?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, slaw0001 napisał:

Oczyma wyobraźni już tam widzę w środku moje sprężyny! 9_9

Myślałem też o sprężynach, ale w tym przypadku może być kłopot. Obawiam się, że efekt sprężynowego zawieszenia może zostać popsuty z powodu przenoszenia wibracji ze sprężyn i ich górnego zmocowania na boczne ścianki walca. Sprawa do głębszego przemyślenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...