Skocz do zawartości

Wibracje i drgania


Gość

Recommended Posts

OK 🙂 nie śledzę tematu aż tak mocno, to przepraszam za plagiat. Jakiś czas temu oglądałem aukcje AP i w komplecie sprzedający miał te podstawki. Ale szczerze to myślałem że one maja między sobą odstęp, jak nie to w sumie nie do końca wiem jak to działa. Ale nie mam wiec zagłębiać się nie będę 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.06.2019 o 17:17, Inferno napisał:

jak nie to w sumie nie do końca wiem jak to działa. Ale nie mam wiec zagłębiać się nie będę 😁

Czasem lepiej nie wiedzieć , szczególnie gdy się wydało 3 tys. :) 

Znalazłem taki produkt 

https://www.sgrhifiracks.com/collection/statement-model-5-high-end-hifi-rack/

firma transparentna ,  są rysunki techniczne ,pomysł fajny, ciekawe czy można taki stolik złożyć za mniej niż opiewa cena tj. 20 tys zł ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując temat wibracji i gadżetów izolujących pochwalę się, że udało mi się ustawić na chińskich podstawkach sprężynowych moje nowe, blisko 60 kg kloce i zrobiłem to sam :D . Mogę także potwierdzić, że zgodnie z wcześniejszymi wyliczeniami i próbami jest to maksymalne obciążenie dla tych podstawek. Przednia para to wszystkie 7 sprężyn zawartych w komplecie, z tyłu dla wypoziomowania kolumny, trzeba było wyjąć po dwie z każdej podstawki. Każda kolumna stoi więc na 24 sprężynach, wykorzystując ich prawie pełne ugięcie.

A efekt jest taki, że nie pozostaje mi nic innego, jak zachęcić tych, którzy jeszcze nie próbowali sprężyn, żeby czym prędzej biegli do "metalowego". Na moje ucho działa to wyśmienicie. Guma, która była pod kolumnami wcześniej (ta najlepsza z posiadanych przeze mnie) jest wyraźnie gorsza. Trzeba też zauważyć, że kolumny są bardzo przyzwoite (recenzja), a mimo to poprawa jest  wyraźna.

UMini2.jpg

UMini3.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka słów jeszcze o stabilności i bezpieczeństwie rozwiązania z powyższych fotografii. Otóż miało być na chwilę, tylko w celu sprawdzenia, czy warto myśleć jak to zrobić w sposób bezpieczny dla innych domowników, ale o dziwo okazało się, że kolumny stoją bardzo stabilnie. Z uwagi na ich masę i nieco rozsunięte punkty podparcia (żeliwny cokół) nie przypuszczam, aby np. dziecko było w stanie przewrócić kolumnę, nawet z premedytacją. Sprężyny są bliskie zblokowania, więc lekkie odchylenie powoduje, że szybko uzyskują maksymalne ugięcie, a to zaś mocno utrudnia dalszy wychył. 

Przesłuchałem jeszcze kilka utworów po wczorajszym wieczornym wpisie i do tej pory jestem podekscytowany zmianami wprowadzonymi przez podstawki. Aż nie mogę się doczekać popołudnia, kiedy to będę mógł nieco bardziej poszaleć z mocą :) Z doświadczeń z monitorami pamiętam, że dopiero wtedy można zaobserwować w pełni, co potrafią zdziałać w dźwięku zwinięte kawałki drutu pod kolumnami.

Jeszcze raz polecam wypróbowanie tego prostego i taniego rozwiązania. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 4.07.2019 o 11:50, nowy78 napisał:

Dzięki. Podstawki widoczne na zdjęciu kupiłem tu. O ile pamiętam, paczka dotarła po ok 3 tyg. od zamówienia, a więc dość szybko. 

te podstawki sprężynowe nadają się równie dobrze do elektroniki, tj przedwzmacniacza/końcówek lampowych?

Jeśli tak, to czy ma znacznie podłoże, na którym stoją podstawki? Mogą stać bezpośrednio na meblu, czy powinno być coś jeszcze pod nimi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bartosz Osica napisał:

te podstawki sprężynowe nadają się równie dobrze do elektroniki, tj przedwzmacniacza/końcówek lampowych?

Jak najbardziej. Bynajmniej ja stosuję i uważam, że działają wyśmienicie. Jest jednak pewne ale. Sprężyny dostarczone w komplecie (7 szt./podstawkę) są nieco zbyt twarde. Np pod odtwarzaczem wystarczyło zainstalować po 1 szt. Odtwarzacz wprawdzie stał w miarę stabilnie, ale i tak wymieniłem sprężyny na nieco bardziej miękkie i o mniejszej średnicy rozszerzając tylko ostatni zwój. Dzięki takiemu zabiegowi zmniejszyło się tłumienie, bo wyższe zwoje nie obcierają o ścianki gniazd, no i sprężyna lepiej pracuje - całą długością. Nie ma też wkurzającego skrzypienia przy każdym poruszeniu sprzętu ;)

1 godzinę temu, Bartosz Osica napisał:

Jeśli tak, to czy ma znacznie podłoże, na którym stoją podstawki? Mogą stać bezpośrednio na meblu, czy powinno być coś jeszcze pod nimi?

U mnie póki co stoją bezpośrednio na meblu, ale planuję podkleić filcem dla wygody ustawiania. W komplecie są natomiast gumowe (czy raczej pcv) podkładki samoprzylepne. Mogą być, ale ze względu na duże tarcie trudno się na nich ustawia, szczególnie cięższe sprzęty.

CA.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Chciałbym się dowiedzieć czy różnica w podstawach granitowych pod kolumny około 1 kg będzie znacząco wpływała na dźwięk?? 

Kolumna będzie cięższa niż sama podstawka. W teorii stosuje się wagę podstaw pod kolumny równej lub większej. 

Podstawa z granitu 5 cm grubości. Mogę dostać dobrą cenę.  

Podstawka o grubości 6 cm jest cięższa, ale też droższa. Różnica między droższą, a tańszą to 67 %.

Względy ekonomiczne przemawiają za.. Wiadomo. 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, 1Ender napisał:

Podstawa z granitu 5 cm grubości. Mogę dostać dobrą cenę.  

Podstawka o grubości 6 cm jest cięższa, ale też droższa. Różnica między droższą, a tańszą to 67 %.

Podstawa (prawdopodobnie niezależnie od użytego materiału) im grubsza tym będzie lepszą, bo lepiej rozproszy wibracje. Jeśli chodzi o granit to zależnie od rodzaju kamienia będzie bardziej dźwięcznym lub głuchym przy tej samej masie (mam dwojakiego rodzaju, ale nie znam ich nazw). W przeciwieństwie do @audiowit'a nie przywiązywałbym większej wagi do "norm" wg których należy masę podstawy uzależniać od wagi zespołów głośnikowych, zresztą podobnie jak nie ma uniwersalnych zależności masy stojaków, ich budowy lub materiałów użytych do ich wykonania i masy monitorów bądź zespołów głośnikowych. Sugerowałbym ustawienie zespołów głośnikowych po prostu stabilnie. Jeśli zdecydujesz się na granit pod zespołami głośnikowymi to raczej próbowałbym podstawienie nóżek z twardej gumy pomiędzy głośniki a podstawę granitową. Oczywiście koledzy, którzy podpowiadają twarde podstawki (np stalowe stożki) mogą mieć rację, ale zanim się nie sprawdzi obu opcji, to naprawdę nie wiadomo co będzie dla Twoich preferencji odpowiednie.

5 godzin temu, Kamill00 napisał:

Wpszoniak ma.....lub miał 3,5 cm granitu pod standami o wadze 40kg, a pod wzmacniaczem 7 cm

Obecnie na tych samych granitach stoją lekkie konstrukcje (zasypane pyłem kwarcowym dla wygłuszenia konstrukcji) pod Klipsch'ami Heresy, ale wcześniej rzeczywiście stojaki pod Chario były straszliwie ciężkie. W każdym razie akurat w przypadku mojego sytemu granity "grają" w minimalnym zakresie, a dokładniej dają podbarwienie dokładnie takie o jakie mi chodzi (dla prawidłowego odwzorowania współczesnego fortepianu)

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kamill00, zrobiłbym tak (czy słusznie? Należy sprawdzić): pod granity podłożyłbym na całej powierzchni wykładzinę podłogową na filcu, albo dość gruby filc (również na całej powierzchni). Przy okazji zapytam, czy masz przed głośnikami dywan? Oczywiście nie ma on zastąpić filcowych przekładek, ale pytam tylko ze względu na względy akustyczne.
Pozdrawiam i życzę upartego dążenia do lepszego dźwięku, WP

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko skończę z ustrojstwem do akustyki / DDRC-24/ to zaczynam projekt podstaw pod kolumny na bazie :

https://www.sgrhifiracks.com/collection/statement-model-5-high-end-hifi-rack/

Znalazłem firmę która jest w stanie z blachy grubości 1 cm. wyciąć taki krzyżak w jednym kawałku bez łączeń. Potem jeszcze pozostanie wiercenie otworów pod kolce , malowanie i wymyślenie płyty podstawy. Podoba mi się pomysł tej platformy z uwagi na nieograniczona możliwość stosowania różnorodnych materiałów tłumiących między krzyżakiem konstrukcji a platformą , lub krzyżakiem a samą kolumną. Zastanawiam się, czy zamiast czterech punktów podparcia jak w oryginale nie zrobić trzech. Zawsze stabilniej . Mam nadzieję , że zmieszczę się w cenie poniżej 3000 $ za szt./ cena oryginału/  :)  

statementm5-amp-product.png

model5-heavy-duty-brace.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd w ogóle pomysł, aby kolumny ustawiać na sprężynach?

Podstawą jest stabilne ustawienie kolumny, aby jej konstrukcja podczas drgania nie wpadała w drgania. Sprężyna - na pewno tego nie zapewnia (wręcz przeciwnie).

Jedynie co ratuje ten "pomysł", to, że kolumny są na szczęście za ciężkie na te sprężyny, co powoduje, że te podczas grania sprężyny w podstawkach nie sprężynują lub wchodzą w mikrodrgania, które nie mają wpływu na brzmienie.

O ustawianiu sprężyn pod źródłu nawet nie będę pisał...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Melo-man napisał:

Podstawą jest stabilne ustawienie kolumny, aby jej konstrukcja podczas drgania nie wpadała w drgania. Sprężyna - na pewno tego nie zapewnia (wręcz przeciwnie).

Jedynie co ratuje ten "pomysł", to, że kolumny są na szczęście za ciężkie na te sprężyny, co powoduje, że te podczas grania sprężyny w podstawkach nie sprężynują lub wchodzą w mikrodrgania, które nie mają wpływu na brzmienie.

Fiu, fiu... No i po co to pisać takie... ekhm, rzeczy. Nie lepiej najpierw zapoznać się z tematem dogłębniej, a później pisać ;) Nawet nie w odniesieniu do audio. Tak po prostu jak to jest z tymi sprężynami z fizycznego punktu widzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już temat nieco wypłynął, to pochwalę się jeszcze pewną przeróbką poprawiającą stabilność. Otóż gdy w konfiguracji pokazanej na fotkach w poście #756 wstawiłem sprężyny o mniejszej średnicy zewnętrznej (o czym także pisałem wyżej) stabilność całości trochę się jednak pogorszyła. Górna część podstawki umieszczona pod kolcem podstawy kolumny, miała na tyle dużą możliwość ruchu, że pozostawienie kolumny w takim stanie wydało mi się niezbyt bezpieczne. Prosty trik załatwił jednak sprawę. Zrobiłem tak. W miejsce kolców wkręconych w większe stożki widoczne na fotografiach wkręciłem śruby dociskowe M6 (takie bez łba z gniazdem na imbus) o takiej długości aby wystawało jeszcze ok 8 - 10 mm gwintu. W górnej części podstawki sprężynowej rozwierciłem i nagwintowałem otwór w którym uprzednio spoczywał kolec i nakręciłem ją na wystającą śrubę. Teraz podstawki są o wiele bardziej stabilne. Po zmontowaniu wygląda to tak:

Podstawki1.jpg

Podstawki2.jpg

Jak zwykle nie miałem zbyt dużo czasu i niestety nie robiłem zdjęć w trakcie prac :| 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...