Skocz do zawartości

Wibracje i drgania


Gość

Recommended Posts

Dotarły wreszcie moje deski pod monobloki , są sosnowe  , gr. 3 cm. Sosna to miękkie drewno więc to chyba dobrze :) 

Pod deskami zamontowałem podstawki na sprężynach, od sprzedaży których kolega Piotr / @nowy78 /jako odkrywca i propagator na rynku polskim tegoż wynalazku, powinien dostawać od Chin prowizje. PKB Chin znacznie wzrósł od czasu pierwszej wzmianki o podstawkach. Podstawki są świetne ale ... polecam po pierwsze przykręcenie jednej części podstawki do platformy, założenie sprężyn , wciśnięcie drugiej części / tak ze wszystkimi czterema/ i dopiero postawienie platformy na podłożu. Próbowanie równego ustawienia podstawek, gdy sprzęt stoi na platformie może doprowadzić do alkoholizmu , po prostu na trzeźwo się nie da :) Po drugie , nie doklejamy do podstawek dołączonych samoprzylepnych krążków z tworzywa , bo ręczę , że nie uda nam się przesunąć już sprzętu bez spowodowania wypadania sprężyn. Polecam podklejenie filcem / u mnie 4 mm . ze względu na wagę monobloków /, sprzęt teraz mogę dowolnie i z łatwością przesuwać bez rujnowania układu sprężyn. Podstawki mają budowę pozwalającą na zastosowanie różnej ilości sprężyn w zależności od ciężaru urządzenia . W moim przypadku musiałem pokombinować , ponieważ środek ciężkości monobloków jest w tylnej części obudowy / trafa/. Z przodu dałem cztery z tyłu sześć sprężyn. Polecam zastosowanie poziomicy , na zasadzie prób i błędów wkładamy sprężyny , stawiamy sprzęt , kładziemy poziomicę i sprawdzamy jak wygląda poziom we wszystkich płaszczyznach / polecam sprawdzić również po przekątnych/. Jutro sprawdzę jak sprawy się mają z tłumieniem drgań.   

IMG_1058.JPG

IMG_1064.JPG

IMG_1065.JPG

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samopoczucie na pewno, tak samo jak mnie po zakupie 2 platform Monolith Audio (zamieszczam stare foto). 

U mnie na dziś dzień świetnie się spisują jako miejsce na ustawienie płyty LP przy odsłuchu ponieważ nie mam na nich co postawić 😂

1 platforma była nowa w pudełku, druga bez - a koszt nowych to 500 Euro... 

Monolith prezentował te platformy na AVS wraz z firmą Rega (są one projektowane pod ich serię,, R"). 

"Starannie dobrane drewno o naturalnym równoległym usłojeniu zapewnia głębokie doznania estetyczne. Aby wyprodukować jedną platformę, konieczne jest wykonanie ok. 100 3 (!) Tarcicy, która jest suszona do osiągnięcia wilgotności 8-10%. Wymaga to dużo pracy i dużych mocy produkcyjnych.

Platforma pokryta jest wysokim lakierem, który jest dostępny w wielu kolorach. Wymiary w cm: szer. 30 x gł. 45 x wys. 16cm"

Jak za te $, które zapłaciłem..... WARTO 😅

IMG_20200408_140808.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kamill00 napisał:

Starannie dobrane drewno o naturalnym równoległym usłojeniu zapewnia głębokie doznania

to jest sedno:) przy projektowaniu podstawek, kolumn, itd.

Musimy do tego podejść z rozsądkiem, nie każdy ma takie możliwości finansowe i przestrzenne, dlatego należy zastanowić się czy warto kupować zbyteczne gadżety, skoro nie mamy możliwości rozlokowania sprzętu w przestrzeni.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Kamill00 napisał:

Tarcicy, która jest suszona do osiągnięcia wilgotności 8-10%. Wymaga to dużo pracy i dużych mocy produkcyjnych.

Kamil , platformy są estetyczne , wyglądają super , zawsze się zastanawiam, po co producent i tak dobrego wyrobu jeszcze sztucznie chce go dowartościować. Podana wilgotność jest normą przy drewnie użytkowym / parkiety, deski podłogowe 6-9 %/, a suszarnie do drewna to nie kosmiczny wynalazek . Kurde , gościa od marketingu wywaliłbym na zbity pysk , bo takie głupie wstawki stawiają pod znakiem zapytania uczciwość producenta. A jak patrzę na Twoje platformy ,to nie widzę potrzeby dobudowywania ideologii do istniejącego faktu. Są ładne i tyle. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, JohnDoe napisał:

Ostatnio, szukając odpowiedniej pianki (do całkiem innego projektu), natknąłem się na produkt o nazwie Sorbothane.

Podobno jest to jeden z lepszych materiałów tłumiących wibracje. Jeśli kogoś interesuje to można poczytać:

https://www.sorbothane.com/what-is-the-best-material-to-reduce-vibration.aspx

 

Tutaj są dostępne produkty z opisem ich właściwości oraz sposobu dobierania względem wagi, częstotliwości (Hz) drgań itd... :

https://www.sorbothane.com/Data/Sites/31/pdfs/product-guides/Sorbothane-SPG.pdf

1563175557_Screenshot(106).thumb.png.84a11c6f55f260a9872e9b01cafa73b5.png

 

I jeszcze jeden link jak dobierać Sorbothane hemisphere (półkule):

https://www.qtasystems.co.uk/articles/how-to-use-sorbothane-hemispheres.htm

Sam już szukam bo widzę, że to nie jest drogie, więc może spróbuję. Ważne, żeby dobrać odpowiednio do wagi bo zgadywanie nic nie da a może jeszcze pogorszyć wibracje.

Nazwa Sorbothane była już kilka razy wspominana na forum, ale jakoś wcześniej nie sprawdzałem co to dokładnie jest. Może dlatego, że padała w kontekście produktów (gadżetów) "for audio", na które mam akurat uczulenie ;) Dodam, że nabyte 😂 W każdym razie linki  @JohnDoe ułatwiają sprawę leniuchom :)👍 A wygląda na to, że materiał może być całkiem ok. Oczywiście wśród elastomerów. Do jakości wibroizolacji możliwej do uzyskania za pomocą sprężyn trochę jednak brakuje, ale "w roli" gumy może się sprawdzić. 

Jeżeli chodzi o dobór pod konkretne zastosowanie, nie tylko w przypadku tego materiału trzeba zwracać uwagę na odpowiedni dobór podatności do wagi. To determinuje częstotliwość rezonansową układu, która powinna być mniejsza niż najniższa przewidywana częstotliwość pobudzająca. Generalnie im niższa tym jakość izolacji lepsza. Niestety jej obniżanie powoduje zmniejszanie stabilności, ze względu na coraz większą podatność podstaw. Jak zwykle... kompromisy, kompromisy, kompromisy... ;) 

20 godzin temu, Karol64208 napisał:

A może tak, należy zmienić podejście do zagadnienia wibracji i zacząć od zlokalizowania emisji wibracji.

Co może być  źródłem ?

1.     Najczęściej powodują ją głośniki, które nie mogą sobie poradzić z pasmem przenoszenia / zaniżone pasmo głośników /, oraz dobór natężenia dźwięku do pomieszczenia:/.

Itd...

Widzę, że tradycyjnie, tj.:  "Nie mam o tym pojęcia, ale odpowiem. Zresztą... Jak trochę ominę pytanie to pewnie i tak nikt nie zauważy" 🤣

16 godzin temu, tomek4446 napisał:

Jutro sprawdzę jak sprawy się mają z tłumieniem drgań.

Wszyscy czekają z niecierpliwością. Oczywiście nikt nie naciska. Tomek, nie spiesz się i sprawdź dwa razy zanim odpowiesz, dlaczego to właśnie sprężyny były jak do tej pory najlepszym upgradem w Twoim systemie audio 😂 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie zakupiłem te półkule sorbothan'owe dla moich trzech klocków. Całość kosztowała £27 więc nie drogo i takie ryzyko to nic ;)

Sklep: https://www.qtasystems.co.uk/articles/how-to-use-sorbothane-hemispheres.htm   (płatne PayPal)

To moja wycena otrzymana na e-mail: 

671075251_Screenshot(108)_LI.jpg.c97a5f3fbfa12706c3b5d55efce0f6fd.jpg

Twardość (Duro) tych (pół)kulek dobiera się łatwo, według poniższych tabelek. Przy zakupie należy podać symbol produktu emailem. W razie wątpliwości można poprosić o radę.

1413464702_Screenshot(109).thumb.png.b2d21dd1d9bd8d2734a316d5ca1c531b.png

1937834269_Screenshot(110).thumb.png.7c6f24046f39ed1dd758e133d1d9a143.png

955834853_Screenshot(111).thumb.png.ebcef3b8fbe3009e021a0758a82addea.png

Sorbothane półkule są dostępne czasem również na eBay ale sprzedawcy nie podają w opisie wartości "Duro", co nie pozwala na odpowiednie dobranie twardości. Sam rozmiar półkuli to nie wszystko bo mogą być wykonane z różnej gęstości materiałów. 

 

No dobra, czekam na dostawę magicznych kulek. Jestem ciekawy czy uda mi się podłożyć je pod końcówkę 38kg 😆

 

@nowy78 nie wiem, czy dobrze zrozumiałem,  Ty już masz te sorbothane hemisphere? Wydaje mi się (wyobraźnia mi podpowiada), że taki materiał "żelowy" może być chyba bardzo podobny w zachowaniu do sprężynek. 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, JohnDoe napisał:

 Wydaje mi się (wyobraźnia mi podpowiada), że taki materiał "żelowy" może być chyba bardzo podobny w zachowaniu do sprężynek. 

Wyglada na to, ze te żeliki zrobią najlepsza robotę jesli chodzi o niezbyt ciezkie urzadzenia. Taki produkt pomiedzy guma a sprężyna.

Trzeba sie tym zainteresować tym bardziej ze cena przychylna.

Acha. Podane tam jest by nie laczyc tego z drewnopodobnymi materialami bo barwia nieco.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, nowy78 napisał:

Widzę, że tradycyjnie,

nie wiem jakiej odpowiedzi oczekiwałeś,  guma i zależności, podałem link jest opis i wykresy. Bez zidentyfikowania źródła wibracji i  częstotliwości, to możemy tylko eksperymentować bez przyrządów.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Co jest zrodlem niechcianej wibracji wedlug Ciebie?

Nie jestem ekspertem od materiałoznawstwa i gumy, ale postaram się wyjaśnić jak zlokalizować lub wykluczyć czy to są kolumny.

Proponuję doświadczenie dla każdego kto ma laptop, PC.

Należy z internetu z ściągnąć generator częstotliwości wave z funkcją sinus i prostokąt.

Proszę przestrzegać obsługi krok po kroku, przeciwnym razie możemy uszkodzić głośniki

Po zainstalowaniu generatora ustawiamy częstotliwość 1kHz (1000Hz) sinus

1. Wzmacniacza tranzystorowy przed włączeniem ustawiamy na 5 - 10% mocy kolumny

2. Generator ustawiamy na 20Hz i zwiększamy do góry częstotliwość powoli po 1Hz do ok 300Hz a póżniej może być to skokowo lub dalej płynnie- nie moc wzmacniacza

Ważne cały czas kontrolujemy czy membrany nie biją zbyt mocno o karkas głośnika, jeżeli tak  zmniejszamy  moc wzmacniacz.

Czekamy kiedy pojawi się słyszalny sygnał i nadal będzie głośnik wibrował / jak częstotliwość / a następnie przy jakiej częstotliwości pojawi się pełny sygnał bez wibracji membrany i o tym samym natężeniu co sygnał 1kHz.

W ten sposób możemy sprawdzić zakres przenoszenia kolumn w całym zakresie, czy też nie ma zaniku sygnału w jakimś zakresie częstotliwości.

Można następnie bezpiecznie zwiększyć moc uważając aby membrany nie uderzały mocno w karkas i powtórzyć doświadczenie .

To samo możemy zrobić dla wzmacniaczy lampowych, ale efekt może być inny /chodzi o jakość wzmacniacza/.

W ten sposób sprawdzimy kolumny i czy maja wpływ na wibracje otoczenia.

Proszę o opisanie zjawisk i wyników z doświadczenia dla innych kolegów.

Pozdr.

dodaję gotowy generator do ściągnięcia

Generator.exe

możemy to samo powtórzyć dla funkcji prostokąta sygnału.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to raczej sprawdzenie "na ucho" pasma przenoszenia kolumn i ewentualne wykrycie modow pomieszczenia. Przeciez tak na ucho nie odgadniesz czy np. Kolumny wprowadzaja niechciane wibracje bo nie ma tego jak porownac z ideałem. Chyba ze posiadasz dokladnie takie same zestawy ale z solidniejsza obudową.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Karol64208 napisał:

nie pisałem tego żeby dyskutować przed doświadczeniem, zrób ja jesteś zainteresowany:15_yum:.

Wiesz nie po to rozgladam sie za mikrofonem pomiarowym by probowac na ucho

42 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Obudowa kolumn? Transformator wzmacniacza? Podłoga? Płyty karton-gips?

 

Pytalem raczej co jest najwiekszym zrodlem niechcianej wibracji?

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Karol64208 napisał:

W tym doświadczeniu nie chodzi o ucho tylko jak membrany i kolumny się zachowują przy określonej częstotliwości

mikrofon nie jest potrzebny 

Ale jest potrzebny wibrometr laserowy! Jak inaczej chcesz to ocenic?

Ludzkie oko jest niestety tak jak sluch bardzo elastyczne i nie stwierdzisz poprawnie bez wibrometru obudowy. Z membrana mozesz spróbować wykorzystac lampe stroboskopowa z regulowanym błyskiem. Ale moim zdaniem szkoda oczu. :)

ps: pytanie nadal wisi...!

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Karol64208 napisał:

ale kombinujesz :4_joy: tylko oczy i lekki dotyk palcami membran i chęć poznania co i dlaczego.

 

@Karol64208 chyba zartujesz... obudowe tez wyczujesz?

Opuszkiem palca?

Ps: nie wiem jak u Ciebie, ale u nas taka imotka " 😂" to wysmianie kogoś totalnie. Proponuje nie nadużywać tej imotki bo moze to zostac zle odebrane.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Karol64208 napisał:

zrób to co napisałem, i wtedy odpisz. 

Pzdr.

Skupiles sie na kolumnie a gdzie reszta? Stolik rtv, transformator, podloga...?

Nie bez powodu zadaje te pytania do Ciebie.

10 minut temu, Karol64208 napisał:

zrób to co napisałem, i wtedy odpisz. 

Specjalnie dla Ciebie zrobilem test obudowy "palcem" i nic nie czuję... bez generatora na zwyklej muzyce.

Co prawda u nas inna strefa czasowa chociaz jeszcze jasno... ale podglosnic za bardzo nie mogę. 

20200515_224118.jpg

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawialiście się dlaczego świadomi audiofile podstawiają pod kable zasilające podstawki? 

Wielu pewnie uważa to co uważa czyli "głupota". Poważnie? 

Ten wątek może to wyjaśnić. Fale akustyczne, drgania cząsteczek otoczenia przenoszą się do sąsiadujących środowisk. Z drewnianej czy płytkowej podłogi mniej tych drgań dotrze do PCB wzmacniacza jeżeli kable odizolujemy od środowiska, które lepiej "przewodzi" takie fale czyli z podłogi na podstawki uniesiemy w powietrze. Mniej drgań dostanie się do wnętrza wzmaka, Trafa, PCB itd. 

To czysty zabieg higieniczny. Jeden z wielu, które warto zrobić by w sumie uzyskać drobny krok do przodu w walce z zalewającymi nasze systemy zakłóceniami. Odizolować się od wirusa, którym są zakłócenia wywołane pasożytniczymi drganiami to jeden krok naprzód. 

W kablach czyli w metalu te drgania naprawdę się "lepiej" propagują niż w powietrzu 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...