Skocz do zawartości

Wibracje i drgania


Gość

Recommended Posts

5 minut temu, JohnDoe napisał:

Wiem, że nie dasz spokoju a więc generator właśnie buczy

przecież tego testu nie robisz dla mnie, to dla Twojego zrozumienia skąd bierze się wibracja.

Możesz podać tutaj dwa wyniki kiedy pojawił się sygnał słabo słyszalny i przy jakiej częstotliwości osiągnął w pełni sygnał, to podaj te dwie częstotliwości co wyświetla się na generatorze.

Będą mogli to porównać inni. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Karol64208 napisał:

przy jakiej częstotliwości osiągnął w pełni sygnał

- nie wiem co masz na mysli "pełny sygnał"

 

Słyszę generator na kolumnach od ~ 10Hz do ~15.5kHz.  Ale to również zależy od poziomu głośności, wiadomo.

 Badanie słuchu na kolumnach zrobione. No i co dalej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.05.2020 o 22:02, Karol64208 napisał:

Należy z internetu z ściągnąć generator częstotliwości wave z funkcją sinus i prostokąt.

Proszę przestrzegać obsługi krok po kroku, przeciwnym razie możemy uszkodzić głośniki

Po zainstalowaniu generatora ustawiamy częstotliwość 1kHz (1000Hz) sinus

1. Wzmacniacza tranzystorowy przed włączeniem ustawiamy na 5 - 10% mocy kolumny

2. Generator ustawiamy na 20Hz i zwiększamy do góry częstotliwość powoli po 1Hz do ok 300Hz a później może być to skokowo lub dalej płynnie-  moc wzmacniacza stała

Ważne cały czas kontrolujemy czy membrany nie biją zbyt mocno o karkas głośnika, jeżeli tak  zmniejszamy  moc wzmacniacz.

Czekamy kiedy pojawi się ciągłego słyszalnego sygnał i nadal będzie membrana wibrowała / jak częstotliwość / a następnie przy jakiej częstotliwości pojawi się pełny sygnał /o naiwyższym natężeniu/ bez wibracji membrany.

Dodam jeszcze może być bardzo słaby ruch stały membrany przy osiągnięci pełnego sygnału ciągłego z generatora.

43 minuty temu, JohnDoe napisał:

nie wiem co masz na mysli "pełny sygnał"

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JohnDoe napisał:

Słyszę generator na kolumnach od ~ 10Hz

John to nic osobistego , ale sprawdź jeszcze raz / dolna granica słuchu człowieka to 16 Hz/ , ale jak się potwierdzi 10 Hz to właśnie stałeś się bogatym człowiekiem , lub jak się nazywa Twoja macierzysta planeta ? :)

@Karol64208 podłączyłem kabelek do laptopa , pierwszy wyczuwalny ruch membrany , tak na dotyk mam ok. 9Hz , słyszę od 21 Hz i tak jak reszta wiary nie rozumiem jaki ma być punkt końcowy , czyli tajemniczy pełny sygnał. A tak przy okazji na zdjęciu górna granica mojej słyszalności. Nawet się ucieszyłem , bo mogę zaoszczędzić , nie muszę się już przejmować audiofilskimi kolumnami w cenie odrzutowca z pasmem do 50k Hz :) 

 

   

IMG_1112.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, tomek4446 napisał:

John to nic osobistego , ale sprawdź jeszcze raz / dolna granica słuchu człowieka to 16 Hz/

Hmm... mogę Ci nagrać co tutaj leci z kolumn przy 10Hz i podać plik. Ale co z tego jeśli i tak nie usłyszysz tego co ja potrafię ;) 

A na serio, przy ustawieniu 10Hz zwyczajnie coś tu słychać w kolumnach. To nie musi oznaczać że jestem z innej planety (chociaż by tłumaczyło dlaczego nie umiem dogadać się z Karolem).            Może to jakiś defekt sprzętu/kolumn albo niedokładne wskazania. 

Ale, że poczułem się posądzony o konfabulację to sprawdzę jeszcze raz, bom ciekawy mojego pochodzenia 😆

 

 

Karol, nadal nic nie rozumiem. Jakie wnioski mam wyciągnąć ze swoich dzisiejszych badań?

 

Edit. Na moich kolumnach przy użuciu generatora najniższe częstotliwości jakie słyszę to 8Hz. Nie żartuję! Co jest kuźwa?! 

809584882_Screenshot(116).thumb.png.151fd33c06ee4f4ae7635230774fa7d6.png

 

Edit 2. Sprawdziłem to samo na słuchawkach z laptopa. Jest jeszcze lepiej bo słyszę od 1Hz do 18kHz.  

Miło było Was poznać, czas wracać do swojej galaktyki 🤣

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, JohnDoe napisał:

Na moich kolumnach przy użuciu generatora najniższe częstotliwości jakie słyszę to 8Hz. Nie żartuję! Co jest kuźwa?! 

Może lodówka się włącza :) John , jestem pod coraz większym wrażeniem , jak będę chciał zmienić kolumny to normalnie funduję przelot i poproszę Cię o konsultację  :) Jak dojdziesz do 1 Hz , to daj znać :) 

Sorry , i zarazem dziękuję , miałem ciężki dzień w robocie i niesamowicie poprawiłeś mi humor.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy takim nasłuchiwaniu Hz z tego generatora, na wzmacniaczu/kolumnach/słuchawkach musi być ustawiona jakaś konkretna głośność? Czy to już zależy jak sobie chcę? Pytam, bo poniżej/powyżej pewnych wartości (Hz) słyszę dopiero kiedy dodam vol.   To, że coś słyszę, to fakt. Ale pewnie coś tutaj źle jest robione.

Niepotrzebnie Karol wciągnąłeś mnie w te sztuczki swoje cwane. Teraz nie będę mógł spać 🤣

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest , że generując niskie częstotliwości możemy określić czułe miejsca naszego pokoju. Przypominam sobie jak mój kumpel " zbudował " sobie system 5.0 i chciał się dowiedzieć jak to zabrzmi z subem. Przytargałem do niego swój subwoofer i po włączeniu okazało się , że nie da się słuchać. Żona kolegi była fanką kryształów i stało tego mnóstwo w szklanej szafeczce na szklanych pólkach. Po załączeniu suba całe to szkło zaczęło tak rezonować , że szybciutko zaniechaliśmy eksperymentu. A więc , włączając niską częstotliwość można się przejść po pokoju i posłuchać , czy przypadkiem oprócz muzyki nie grają nam meble.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji eksperymentów z " zabijaniem " wibracji , nadal poszukuję złotego ustawienia kolumn. Niby nic , a sprawia dużo frajdy. Obecnie jestem już bliski ideału . @JohnDoe możesz mi się teraz odpłacić , bo ja za to po kilkudziesięciu różnych konfiguracjach ustawienia zacząłem słyszeć różnice w dźwięku spowodowaną przesunięciem kolumn o 10 cm. Z trójkąta równobocznego , znowu zrobił się równoramienny / rozstaw kolumn 2,6 m , punkt odsłuchu 2,8 m/ . Scena stała się bardziej zwarta ale nie wąska . Odkryłem , że niesamowity efekt dało odsunięcie kolumn od ścian bocznych / 1,2 m/ a szczególnie lewej gdzie mam komodę i pierwsze odbicie na nią trafiało. Takie eksperymenty i poszukiwania miejsca są szczególnie istotne , gdy chcemy podłożyć gumę czy inne materiały utrudniające przesuwanie kolumn. Lepiej to zrobić przy ich optymalnym ustawieniu.

A na kalkulatorze Bartka teraz wygląda to tak:

Adnotacja 2020-05-22 200152.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest to co już napisałem. Przy okazji ruchy membrany słychać rożne dźwięki które nie są  ta częstotliwością, tylko coś co należało by nazwać zniekształceniami. Np. szum ruchu powietrza przez tunel br. Częstotliwości generowane przez niego tak niskie zwykle znoszą się z tym co produkuje membrana. O reprodukcji tak niskiej częstotliwości jak 10 Hz zwykle nie ma mowy. W takie rejony są w stanie zejść tylko bardzo nieliczne subwoofery w obudowie zamkniętej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, JohnDoe napisał:

Edit 2. Sprawdziłem to samo na słuchawkach z laptopa. Jest jeszcze lepiej bo słyszę od 1Hz do 18kHz.  

Miło było Was poznać, czas wracać do swojej galaktyki 🤣

zanim wrócisz do swojej galaktyki to przed tym wypożyczę twój układ słuchowy:).

Panowie nie wiem co ten generator online tworzy, ale proponuje Wam skorzystania z tego co wkleiłem.

Jeszcze raz postaram się przetłumaczyć z mojego na polski:D.

2 godziny temu, Karol64208 napisał:

1. Wzmacniacza tranzystorowy przed włączeniem ustawiamy na 5 - 10% mocy kolumny

2. Generator ustawiamy na 20Hz i zwiększamy do góry częstotliwość powoli po 1Hz do ok 300Hz -  moc wzmacniacza stała

ustawić do 10% moc  kolumny.

 

2 godziny temu, Karol64208 napisał:

Czekamy kiedy pojawi się ciągłego słyszalnego sygnał i nadal będzie membrana wibrowała / jak częstotliwość / a następnie przy jakiej częstotliwości pojawi się pełny sygnał /o naiwyższym natężeniu/ bez wibracji membrany.

uproszczę to; należy skanować kolumnę po kolei od 20Hz do czasu kiedy pojawi się najgłośniejszy ciągły sygnał z generatora a membrana nie będzie wibrować. Nie regulować siły wzmocnienia.

Przy jakiej częstotliwości to nastąpi.

Może to da lepszy obraz testu. 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Karol64208 napisał:

 

zanim wrócisz do swojej galaktyki to przed tym wypożyczę twój układ słuchowy:).

Panowie nie wiem co ten generator online tworzy, ale proponuje Wam skorzystania z tego co wkleiłem.

Jeszcze raz postaram się przetłumaczyć z mojego na polski:D.

ustawić do 10% moc jaką mają kolumny.

 

uproszczę to; należy skanować kolumnę po kolei od 20Hz do czasu kiedy pojawi się najgłośniejszy ciągły sygnał z generatora a membrana nie będzie wibrować. Nie regulować siły wzmocnienia.

Przy jakiej częstotliwości to nastąpi.

Może to da lepszy obraz testu. 

@Karol64208 A nie lepiej ustawic glosnosc akceptowalna na ok 1khz by bylo dobrze slyszalne i powoli "schodzic" w dół nie ruszajac wzmocnienia?

To chyba uprosci zabawę

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak najprościej to kiedy /przy jakiej częstotliwości membrana przestaję wibrować/ i będzie czysty sygnał z generatora

15 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

@Karol64208 A nie lepiej ustawic wzmocnienie na ok 1khz by bylo dobrze slyszalne i powoli "schodzic" w dół nie ruszajac wzmocnienia?

tak chodzi o bezpieczeństwo kolumn, ale 10% mocy kolumny nie powinno być przekroczone jak masz 120W RMS ustawiasz na ok 12W.

Gdy membrana będzie zbyt mocno bić o karkas to zmniejszyć wzmocnienie i wg tego wzmocnienia przetestować

3 godziny temu, Karol64208 napisał:

Po zainstalowaniu generatora ustawiamy częstotliwość 1kHz (1000Hz) sinus

tak zaczynamy i ustawiamy poziom głośności na ok 10% mocy kolumn.

Przy tym generatorze można sprawdzić też czy głośniki i kolumny są w fazie.

Testowałem ten generator na swoim laptopie i porównywałem z generatorem zewnętrznych, błąd wynosi do 1,4Hz , może to zależeć od karty dźwiękowej w laptopie-tego już nie sprawdzałem czy to jest zależne od karty.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Karol64208 napisał:

A tak najprościej to kiedy /przy jakiej częstotliwości membrana przestaję wibrować/ i będzie czysty sygnał z generatora

I przy jakiej częstotliwości tak się dzieje u Ciebie? To jedna częstotliwość, czy takich punktów jest w paśmie więcej? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kraft napisał:

Powtórzę. I przy jakiej częstotliwości tak się dzieje u Ciebie?

nie testowałem przez wzmacniacz tylko prosto z generatora i przy 1W mocy kolumn.

Dlatego moje wyniki mogą Was mylić,

16 minut temu, Kraft napisał:

To jedna częstotliwość, czy takich punktów jest w paśmie więcej? 

Nie biorę pod uwagę słabych GDN-ów bo wtedy  w paśmie niskich tonów /bassów/ może się pojawić kilka takich punktów wibracji.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Karol64208 napisał:

nie testowałem przez wzmacniacz tylko prosto z generatora i przy 1W mocy kolumn.

Czy źródłem dźwięku były Twoje kolumny, bo znowu nic nie rozumiem?

37 minut temu, Karol64208 napisał:

A tak najprościej to kiedy /przy jakiej częstotliwości membrana przestaję wibrować/ i będzie czysty sygnał z generatora

Co przestawało u Ciebie wibrować? Membrana Twoich kolumn? Były podłączone, czy tylko sobie stały, a dźwięk był generowany przez inne urządzenie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używanie generatora częstotliwości sinus często ujawnia bardzo poszarpaną charakterystykę głośników użytych w kolumnie. Dlatego często do pomiarów głośników używa się przestrajanego wycinka pasma z szumem zawierającym jednakowe ilości różnych częstotliwości. To znacznie wygładza charakterystyki pasma przenoszenia kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, MobyDick napisał:

Przy okazji ruchy membrany słychać rożne dźwięki które nie są  ta częstotliwością, tylko coś co należało by nazwać zniekształceniami

Zainstalowałem taką apkę na andku "Spectroid". 

99423277_622811471921413_1895470072470700032_n.jpg.94cfa732272364a8c23dae334984c22b.jpg

Żeby zmierzyć co słychać z głośników w czasie generowania dźwięków. No bo coś słyszę. I oto co wyszło:

Powyżej 30Hz apka wskazuje zgodnie z ustawieniami generatora. Poniżej 30Hz głośniki zaczynają chyba wariować i apka to pokazuje.

 

Przy częstotliwości generatora 30Hz odczyt z apki 29Hz:

98204050_683088569141112_5104451902674829312_n.thumb.jpg.7d875dc52cd8b403f6cac692e90629e2.jpg

Przy częstotliwości generatora 25Hz odczyt z apki 76Hz:

98204063_709171116485537_249740726080897024_n.thumb.jpg.5ac7a47ac2ce71c8e0dab060e7b08e5b.jpg

Przy częstotliwości generatora 20Hz apka pokazuje 59Hz :

98301567_2721176634874153_6850151891393839104_n.thumb.jpg.b9788fc92ca1a195f52d3b7c4f18f4c4.jpg

Ta apka jest dość wygodna i mierzy z daleka. Można położyć tel na stole i zmieniać płynnie częstotliwość w generatorze - obserwując wskazania apki. Ciekawe nawet. 

 

 

98018264_264999911219684_2110352517559746560_n.jpg

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...