Skocz do zawartości

Wibracje i drgania


Gość

Recommended Posts

3 godziny temu, Kraft napisał:

Mamy 10-centymetrową warstwę pianki. Przyjmijmy, że przy danym nacisku jednostkowym kolumny ugina się pod wpływem jej ciężaru i drgań tylko 5-centymetrowa górna warstwa tej pianki. Tylko ona odpowiada za tłumienie drgań kolumny. Jednak za izolacyjność odpowiada całe 10 cm pianki (drgania generowane przez kolumnę muszę przejść całe 10 cm by dojść do podłoża. A teraz zwiększamy warstwę tłumiącą trzy razy. Za tłumienie drgań kolumny nadal odpowiada tylko górne 5 cm pianki, za to za izolacyjność od podłoża już 30 cm. Nie mamy zatem prostej zależności tłumienie-izolacyjność. Jeden parametr może się zmienić bez zmiany drugiego.

Nie bardzo :) Ogólnie to trochę inaczej wygląda niż opisałeś. Po pierwsze, dlaczego miałoby się ugiąć jedynie 5 z 10 cm grubości pianki (zakładając jednorodność materiału). Czy ściskając sprężynę (o stałym skoku), ugnie się tylko jej fragment? Można też porównać do rozciąganej gumki recepturki, będzie bardziej podobnie, ze względu na sprężystość wynikającą z materiału, a nie formy elementu sprężystego (także wykonanego ze sprężystego materiału, jednak porównanie nie każdemu może wydać się trafne, dlatego dodałem gumkę :) ). I dalej, dlaczego to ta uginająca się część miałaby odpowiadać właśnie za tłumienie?

Tłumienie związane jest z ruchem, tj im szybkość zmiany położenia (np ścianki kolumny wraz ze wzrostem częstotliwości) jest większa, tym siła reakcji elementu tłumiącego, a więc także podłoża jest większa (B*dx/dt). Przykład: poruszanie tłokiem strzykawki zanurzonej wylotem w wodzie  - im szybciej, tym większej siły trzeba użyć.

W opisywanym przez Ciebie przypadku, tj. zwiększenie grubości podstawy istotnie zwiększy izolację mechaniczną, ale raczej dlatego, że obniży się częstotliwość rezonansowa układu, poprzez zmniejszenie współczynnika sprężystości. Wg mnie tłumienie pozostanie bez zmian (siła wynikająca z wibracji, ugnie każdy z elementów o taką samą wartość jak pojedynczy element, a więc szybkość zmiany położenia tego samego rozważanego punktu w każdym elemencie trójwarstwowej "kanapki" pozostanie taka sama jak przy zastosowaniu tylko jednego z nich).

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, nowy78 napisał:

zwiększenie grubości podstawy istotnie zwiększy izolację mechaniczną,

tłumienie pozostanie bez zmian

Właśnie o tym piszę. Obie wielkości nie muszą być ze sobą powiązane. Jedna się zwiększy, a druga nie zmieni.

18 minut temu, nowy78 napisał:

dlaczego miałoby się ugiąć jedynie 5 z 10 cm grubości pianki (zakładając jednorodność materiału).

Sprawdzone empirycznie. Jak nacisnę piankę palcem, to spód pianki nie odkształci się na podobieństwo palca. Palec do pewnej głębokości zagłębi się w piance, ale dalej pianka będzie coraz mniej odkształcona, aż odkształcenie zaniknie. Pianka zachowa się inaczej niż sprężyna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku gąbki która nie będzie wystawała poza obrys kolumny która na niej stanie sprawa będzie wyglądała inaczej. Ugięcie jej nastąpi na całej jej wysokości. Na jej powierzchniach stykających się z kolumną i podłożem to ugięcie będzie nieco mniejsze. w rejonach bliższych środkowi będzie większe dlatego że gąbka będzie mogła swobodniej zwiększyć swój przekrój. Jeśli jednak układ będzie obciążony na tyle mocno że zmiany wysokości będą duże w stosunku do wysokości, wtedy układ ulegnie wyboczeniu i obciążenie spadnie. Dlatego podstawa z gąbki nie może być zbyt wysoka i sama głąbka musi być dość twarda. A te podkładki piankowe, z tego co wiem stosuje się wyłącznie przy ustawieniu monitorów bliskiego pola i stawia się je na bardzo stabilnym podłożu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii uginania, zgadzam się z MobyDickiem. Rzeczywiście, odkształcenie sprężyny będzie bardziej równomierne na całej wysokości, ale jeżeli jednorodny materiał sprężysty obciążony będzie w miarę równomiernie na całej swojej powierzchni, to nie ma możliwości, aby odkształceniu ulegała tylko część wysokości, a reszta pozostawała bez zmian. Aby łatwiej było to sobie uzmysłowić, jeszcze raz posłużę się przykładem w postaci sprężyny. Jeżeli spojrzymy na nią jak na obiekt składający się z wielu części - zwojów, to można zauważyć, że każdy z nich obciążony jest siłą o wartości równej całkowitej sile przyłożonej do końców sprężyny. Dlatego też, każdy ugnie się tak samo. Oczywiście im więcej zwojów, tym większe ugięcie całkowite, pod wpływem tej samej siły. Podobnie mamy w elastomerach, z taką różnicą, że aby mogły się uginać, muszę mieć miejsce "z boku", aby zmniejszenie wysokości miało gdzie się podziać ;) . Lita guma umieszczona w opakowaniu o takich samych wymiarach jak ona sama i dociskana tłokiem dopasowanym do pojemnika, nie nie podda się nawet kapkę. Porowata ma w sobie pęcherzyki gazu więc tu sytuacja wygląda inaczej. Wracając do równomierności uginania, podstawka wykonana z 10 warstw gumy będzie przecież "pracowała" całą swoją wysokością, tj każda z warstw ugnie się tak samo jak pozostałe, podobnie jak ma to miejsce w przypadku zwojów sprężyny, a stąd już niedaleko do podstawki a takich samych wymiarach, ale wykonanej z jednego kawałka materiału :) 

9 godzin temu, Kraft napisał:
9 godzin temu, nowy78 napisał:

zwiększenie grubości podstawy istotnie zwiększy izolację mechaniczną,

tłumienie pozostanie bez zmian

Właśnie o tym piszę. Obie wielkości nie muszą być ze sobą powiązane. Jedna się zwiększy, a druga nie zmieni.

Ale są, co obrazują krzywe przejścia :) Jednoznacznie widać, że gdy częstotliwość pobudzająca jest wyższa od częstotliwości własnej układu, wraz ze wzrostem tłumienia, maleje nachylenie krzywej, czyli pogarszają się właściwości izolacyjne. Inaczej. Zmiana częstotliwości rezonansowej powoduje "przesuwanie" krzywej przejścia w poziomie, a ponieważ opada ona wraz ze wzrostem częstotliwości, zmniejszenie częstotliwości rezonansowej będzie skutkowało poprawą izolacji dla pewnej obserwowanej częstotliwości pobudzenia ponad nią. Tłumienie zmienia zaś nachylenie krzywej. Jego zmniejszanie powoduje, że jest bardziej stroma, co także przekłada się zwiększenie izolacji dla tej samej obserwowanej częstotliwości pobudzenia. Tłumienie i współczynnik sprężystości (podatność) podstawy, determinujący wraz z masą obiektu częstotliwość własną układu, są więc parametrami określającymi skuteczność izolacji. Zmiana każdego z nich wywoła skutek w postaci zmiany tej skuteczności. Oczywiście nie oznacza to, że ww parametry są powiązane ze sobą, tzn że zmiana jednego pociąga za sobą zmianę drugiego. Czy nie o to właśnie chodziło? ;)  

9 godzin temu, Artsky napisał:

A nie lepiej skupić się na słuchaniu muzy, a nie na tych niuansach i rozkminianiu co i jak?

W moim przypadku jedno drugiemu nie przeszkadza - rozkminiam podczas słuchania ;)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.06.2020 o 19:37, tomek4446 napisał:

Tak się zastanawiam nad czymś takim;

https://supersound.pl/64828-isoacoustics-iso-200sub?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

jest więcej rodzajów

https://audiotechpro.pl/produkt/iso-puck/?radius=500

to co mnie przekonuje, to brak magii w opisach.

Ale tanie to nie jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.06.2020 o 13:43, Karol64208 napisał:

Dokończę temat eksperymentu na głośnikach z generatorem:D.

Proponowałem podanie wartości przy której  częstotliwości przestaje wibrować membrana w głośniku GDN i pojawi się czysty dźwięk.

 W momencie kiedy  membran jeszcze wibruje i podamy drugi sygnał / o innej częstotliwość wyższej/ zamiast tych dwóch częstotliwości pojawia nam się fałszywa trzecia częstotliwość /harmoniczna/ która zmienia brzmienie dźwięku jak by to trzy sygnały były podłączone. Opis bardzo skrótowyB| ale może wyjaśni dlaczego jest  ważna jakość kolumn / głośników/ i czy usunięcie wibracji  poprawi dźwięk-brzmienie ? niestety nie:S pozostaje ten trzeci sygnał bez względu co zrobimy z akustyką i z wibracjami.

Aby zmniejszyć to zjawisko niedoskonałości głośników stosuje się systemy trójdrożne o lepszych parametrach głośników.

Dodam jeszcze że muszą być zachowane proporcje w wielkościach głośników GDS do GDN nie mogą być tych samych rozmiarów /membrany/. Uwzględnia to długość fal jakie emitują.

Troche mnie nie bylo na forum i widze ze ominela mnie ciekawa dyskusja. Od razu na wstepie przeprosze @RoRo ze cytuje caly post ale sytuacja tego wymaga by zrozumiec zagadnienie. Otóż @Karol64208 ma Po Czesci racje. Tzn istnieje cos takiego jak falszywa harmoniczna tyle ze produkowana nie przez glosnik a przez nasz narzad sluchu! 

To teraz ja podam doswiadczenie:

Dwa niezalezne generatory jeden na lewy kanal drugi na prawy. Na lewym ustawiamy np. 23khz na prawy 24khz (oba poza slyszalnoscia ludzka ,no chyba ze jestesmy Batmanem). 

Puszczamy tylko kanał lewy z 23khz i nic nie slyszymy. Ok puszczamy tylko kanal prawy z 24khz i znow nic! To puscmy oba! Pojawia sie wyrazny dzwiek 1khz!!!!!

Jak to. Przeciez generator nie podawal takiej sinusoidy.

To "my" sami stworzylismy sobie ta harmoniczna...

 

Ps; podrecznik akustyki z 2004 roku.

 

Screenshot_20200619-111200_Acrobat for Samsung.jpg

Strona 93

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz zastanowmy sie skoro obie czestotliwosci leza poza granica sluchu a mimo to nasz "wbudowany odbiornik" jakims cudem przechwycil te dwie skrajne czestotliwosci i podał dokładną różnicę miedzy w/w sinusoidami, oznacza to ze w jakis sposob odbieramy wyzsze pasmo i ze faktycznie ma ono wplyw na pasmo slyszalne. Widocznie supertweeter to nie sciema.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

To "my" sami stworzylismy sobie ta harmoniczna...

Po pierwsze, nie jest to harmoniczna żadnego z sygnałów użytych w doświadczeniu ;) 

58 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Puszczamy tylko kanał lewy z 23khz i nic nie slyszymy. Ok puszczamy tylko kanal prawy z 24khz i znow nic! To puscmy oba! Pojawia sie wyrazny dzwiek 1khz!!!!!

Jak to. Przeciez generator nie podawal takiej sinusoidy.

Myślę, że zjawisko jest związane z dudnieniem.

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pomyśleć, że niedawno bezczelnie zarzucano nam niski poziom merytoryczny wpisów. A tu proszę - szelest kartkowania podręczników fizyki i rzucane od niechcenia funkcje trygonometryczne, zmiany obwiedni w czasie i wzory na pulsacyjne modulacje głośności. Brawo My!

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, nowy78 napisał:

Po pierwsze, nie jest to harmoniczna żadnego z sygnałów użytych w doświadczeniu ;) 

Z calym szacunkiem ale zmuszasz mnie do wstawienia cytatu z ksiazki.....

Screenshot_20200619-124028_Acrobat for Samsung.jpg

Screenshot_20200619-124046_Acrobat for Samsung.jpg

Te dudnienia o ktorych piszesz sa raczej w nizszych czestotliwosciach.....

Screenshot_20200619-124409_Acrobat for Samsung.jpg

I jeszcze jak juz jestesmy w temacie to taki bonusik :)

 

Screenshot_20200619-124550_Acrobat for Samsung.jpg

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej chwili pomyślałem o zniekształceniach intermodulacyjnych, jednak brakowało mi elementu nieliniowego, który mógłby je wytwarzać, a którym jak się okazjuje jest nasz organ słuchu. Dlatego właśnie uwagę skierowałem na zjawisko dudnienia. Swoją drogą ciekawe :) Nie rozumiem natomiast dlaczego produkty zniekształceń intermodulacyjnych są nazywane harmonicznymi 🤔 Mam wrażenie, że ostatni wklejony fragment opisuje inne zjawisko, bardziej "wirtualne" i nie jest tu wytłumaczeniem.

25 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Te dudnienia o ktorych piszesz sa raczej w nizszych czestotliwosciach.....

W wikipedii podany jest przykład obserwacji dudnienia powstałego w wyniku nakładania się fal z dwóch niezależnych źródeł światła :P 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to i ja dorzuce cos od siebie. Po udanych eksperymentach z wariacja na temat isol coulping 2 

zakupilem za ebayu podkladki sorbothane z checia porownania do moich zelkow rozowych. No i zelki sa bardziej plastyczno-elastyczne. Bardziej sie sprzet buja. 

Sorbothane podlozylem pod streamer. ale z uwagi na to ze wazy on tylko 1,3kg dociazylem go o jakies 1.2kg plytka granitowa. (sorbothane jest na obciazenie 1.5 do 3kg). 

No i tez jest roznica. Nie jakas wielka ale slychac wiekszy zakres niskich tonow. Nie muli i to najwazniejsze.

Koszt nie duzy. Bede sluchal i jeszcze kilka razy powyciagam te sorbothane zeby sie upewnic

IMG_20200619_175205.jpg

IMG_20200619_175104.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pboczek , super , że masz te sprężyny , sprzęt wygląda wg. mnie super a i ........ a o wpływie na dźwięk to już sam zobaczysz.

Polecam podkładanie tych podstawek z poziomicą , ułatwia to dobór ilości sprężyn do każdej z podstawek.

@Mikelas76 fajnie wygląda i świetnie , że działa , choć Heos nie wygląda na zadowolonego, jak mu walnąłeś tą płytę granitową :)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Kto nie jest przekonany, że sprężyny są dobrą izolacją antywibracyjną w audio może zobaczyć na tym filmie , że Boenicke W 5 są wyposażone w sprężyny ( na filmie od 4.50).  Boenicke to producent hi-endowych kolumn za gruuube pieniądze o rewelacyjnym brzmieniu, dla mnie najlepszym jakie słyszałem z audio ( model W 13). 

Edytowano przez Fortepiano
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to ich pierwszy produkt na sprężynach? Bo nie śledzę tego producenta i jego technologii...

@Fortepiano jako fan tej firmy... masz może jakieś info na temat od kiedy to stosują i w ilu modelach bo mam trudności w poszukiwaniach odpowiedzi :P

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt jestem fanem tej firmy od trzech lat po odsłuchach na AVS W 5 i W 13.  W 13 rewelacyjnie oddały zmiany tonalne, barwy, przestrzeń.  Sprężyny zastosowane są w W5. Do W 8, 11, 13 dodawany jest swing base. Nie znam jednak wcześniejszych serii.

Edytowano przez Fortepiano
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...