Skocz do zawartości

Wibracje i drgania


Gość

Recommended Posts

Dnia 18.08.2019 o 10:02, MariuszZ napisał:

Może stąd lub Stąd ... Musisz poczytać na temat lub chociaż przejrzeć ten wątek. Więcej wiary Melomanie 😉

Bardzo ciekawe filmiki. Natomiast wyczuwam pewną manipulację. Spójrzcie na moment w 1:24 kiedy osoba puka w kolumnę a sejsmograf pokazuje błyskawicznie wygaszony impuls. Tylko, że skupcie się teraz na kolumnie, nie na tablecie. Po puknięciu ta kolumna nadal drga, a aplikacja już nic nie pokazuje. 
Albo manipulacja, albo aplikacja ustawiona na minimalną czułość, przez co reaguje tylko na duże odchylenia.

Przeprowadziłem podobny test. Pobudzeniem było puknięcie kolumny od góry (jak pukanie do drzwi :)). Tak to wygląda jak kolumna stoi na kolcach w kieliszkach i na granicie (czułość maksymalna). 

IMG_7087.thumb.PNG.1b2805f1b77c5034460d16f73d6915b6.PNG

Teraz to samo, ale czułość tym razem ustawiona na minimum.

IMG_7089.thumb.PNG.9835725078f3b1e22b5370aa5f176071.PNG

Mam te same sprężyny co @nowy78 i z nimi sytuacja wygląda jak jakiś układ oscylacyjny (zawahania na osi X i Y w lewej części wykresu to poruszenie telefonu podczas próby zrobienia screenshoota). Czułość maksymalna.

 IMG_7081.thumb.PNG.2054b19f53367632f3e33f704762e8a8.PNG

Na filmiku z podium wygląda to zupełnie inaczej. Naciągany marketing? A może chińskie wynalazki nie spełniają swojej roli? Być może musiałbym zmienić sprężyny na sztywniejsze...

@nowy78 możesz przeprowadzić podobny test u Ciebie? Ja używałem aplikacji na ios o nazwie Hamm Seismograph

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza. Jeżeli kolumna stoi na samych sprężynach, to w układzie masa na sprężynie występuje bardzo małe tłumienie. Po puknięciu kolumna będzie drgała z częstotliwością własną układu dość długo. Przy odpowiednim doborze sprężyn częstotliwość rezonansowa znajduje się jednak dość nisko (kilka Hz) i poza pasmem słyszalnym. Przy odtwarzaniu muzyki nie spodziewamy się więc takich pobudzeń. Zaletą braku tłumienia jest natomiast szybkie opadanie krzywej przejścia idąc w kierunku wyższych częstotliwości, co jest nam na rękę. To tak w skrócie. Ja zauważyłem, że efekt w dźwięku jest tym lepszy, im bardziej "miękko" i z jak najmniejszym tłumieniem jest zawieszona kolumna. Widać to zresztą na fotkach - sprężyny są tak dobrane, że są bliskie zblokowania. Szczelinka pomiędzy elementami podstawki jest minimalna. Dodam jeszcze, że na oryginalnych sprężynach z zestawu, nie da się uzyskać optymalnego efektu, ze względu na obcieranie zwojów sprężyny o ścianki gniazd.

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.08.2019 o 08:42, Melo-man napisał:

Skąd w ogóle pomysł, aby kolumny ustawiać na sprężynach?

Podstawą jest stabilne ustawienie kolumny, aby jej konstrukcja podczas drgania nie wpadała w drgania. Sprężyna - na pewno tego nie zapewnia (wręcz przeciwnie).

Jedynie co ratuje ten "pomysł", to, że kolumny są na szczęście za ciężkie na te sprężyny, co powoduje, że te podczas grania sprężyny w podstawkach nie sprężynują lub wchodzą w mikrodrgania, które nie mają wpływu na brzmienie.

O ustawianiu sprężyn pod źródłu nawet nie będę pisał...

Masz w tym temacie jakies doświadczenie czy tak z głowy? Jeden z nielicznych tematów całkiem nieźle rozpoznanych i teoretycznie jak i praktycznie. 

U mnie osobiście się sprawdza.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MariuszZ napisał:

Jak masz sprężyny to może skoncentruj się na odsłuchach, a nie pomiarach. Ja mimo, że słuch tępy mam to różnice wychwytuję. Pozdrawiam 😀

Oczywiście testy są w toku, ale skoro pomiary pokazują coś zgoła innego niż zakładane rezultaty. Przypuszczam, że nawet w tym przypadku można usłyszeć poprawę, jednak obszarze w którym sprężyny rezonują pasmo to będzie zakłócone. Na zmanipulowanej (moim zdaniem) prezentacji platformy antywibracyjnej, wszystkie drgania były tłumione natychmiastowo. I tak powinno to wyglądać.

Dodam tylko, że kieliszki pod kolcami są dodatkowo podklejone kawałkiem taśmy-pianki, żeby kolumna nie przesuwała się na płycie granitowej. To też dodatkowo tłumi drgania. 

image.thumb.png.3e4715544eafa4eb795f79b494cf0878.png

2 godziny temu, nowy78 napisał:

Wszystko się zgadza. Jeżeli kolumna stoi na samych sprężynach, to w układzie masa na sprężynie występuje bardzo małe tłumienie. Po puknięciu kolumna będzie drgała z częstotliwością własną układu dość długo. Przy odpowiednim doborze sprężyn częstotliwość rezonansowa znajduje się jednak dość nisko (kilka Hz) i poza pasmem słyszalnym. Przy odtwarzaniu muzyki nie spodziewamy się więc takich pobudzeń. Zaletą braku tłumienia jest natomiast szybkie opadanie krzywej przejścia idąc w kierunku wyższych częstotliwości, co jest nam na rękę. To tak w skrócie. Ja zauważyłem, że efekt w dźwięku jest tym lepszy, im bardziej "miękko" i z jak najmniejszym tłumieniem jest zawieszona kolumna. Widać to zresztą na fotkach - sprężyny są tak dobrane, że są bliskie zblokowania. Szczelinka pomiędzy elementami podstawki jest minimalna. Dodam jeszcze, że na oryginalnych sprężynach z zestawu, nie da się uzyskać optymalnego efektu, ze względu na obcieranie zwojów sprężyny o ścianki gniazd.

Sam "nakręcałeś" sprężyny? Jakiego materiału użyłeś?

Byłoby na prawdę ciekawie jakbyś mógł przeprowadzić podobny test z sejsmografem na swoich kolumnach. jestem ciekawy jakie będziesz miał rezultaty :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, nowy78 napisał:

Dodam jeszcze, że na oryginalnych sprężynach z zestawu, nie da się uzyskać optymalnego efektu, ze względu na obcieranie zwojów sprężyny o ścianki gniazd.

Piotrek , niedługo ruszam z projektem podstaw pod kolumny na bazie:

https://www.sgrhifiracks.com/collection/statement-model-5-high-end-hifi-rack/

pomyślałem , że zamiast tych gumowych odbojów można zastosować sprężyny , i tu pytanie do Ciebie jako fachowca , gdzie można nabyć i jakie gniazda zastosować do sprężyn oraz z czego można wykonać ten blat platformy, by on również spełniał wymogi tłumienia drgań ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kukocz napisał:

Na zmanipulowanej (moim zdaniem) prezentacji platformy antywibracyjnej, wszystkie drgania były tłumione natychmiastowo. I tak powinno to wyglądać.

Nie rozumiem uporu. Wg mnie fizyka broni w tym wypadku rozwiązania bez tłumienia.

6 godzin temu, kukocz napisał:

Byłoby na prawdę ciekawie jakbyś mógł przeprowadzić podobny test z sejsmografem na swoich kolumnach. jestem ciekawy jakie będziesz miał rezultaty :) 

Proszę. Starałem się tak popchnąć kolumnę, aby uchwycić ruch w każdym kierunku. Zwróć uwagę na częstotliwości drgań. Dodam, że u mnie dotknięta kolumna buja się naprawdę długo. Nie jest to efekt uboczny, a właściwie to kosztowało mnie to całkiem sporo zachodu :)

6 godzin temu, kukocz napisał:

Sam "nakręcałeś" sprężyny? Jakiego materiału użyłeś?

Tak, sprężyny zwinąłem sam. Mam dostęp do szerokiej gamy drutów sprężynowych (różne materiały i średnice). Do podstawek użyłem drutu CrNi w gatunku 1.4310 - względy estetyczne, no i odpada problem ewentualnej korozji ;)

KolumnaDrgania.png

5 godzin temu, tomek4446 napisał:

tu pytanie do Ciebie jako fachowca , gdzie można nabyć i jakie gniazda zastosować do sprężyn oraz z czego można wykonać ten blat platformy, by on również spełniał wymogi tłumienia drgań ?

Mnie się podobają podstawki sprężynowe z ali - duża możliwość regulacji, estetyczne wykonanie, można przerobić pod własne projekty, no i tanie. Wykonanie takich detali u nas byłoby wielokrotnie droższe.

Jeżeli chodzi o blat trudno mi powiedzieć. Już kiedyś opisywałem przygody z platformami w postaci stalowych płyt o grubości 10 i 15 mm osadzonymi na sprężynach. Na ucho lepiej było bez płyt i tak też mam ustawione w tej chwili.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Ciekawe, jak poradzili sobie z odizolowaniem mechanicznym stabilizujących bolców. Jeśli nie są odizolowane, to one będą przenosić wibracje między górną a dolną częścią platformy. Druga sprawa to kwestia wyważenia. Czy siła działania poszczególnych magnesów jest regulowana? Sprzęty rzadko mają równomiernie rozłożoną masę. Czy na platformie będą stały poziomo?

Relaxa-particolare.thumb.jpg.35f04a9d587347d6aa2b28106522be4e.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Kraft napisał:

Ciekawe, jak poradzili sobie z odizolowaniem mechanicznym stabilizujących bolców. Jeśli nie są odizolowane, to one będą przenosić wibracje między górną a dolną częścią platformy. Druga sprawa to kwestia wyważenia. Czy siła działania poszczególnych magnesów jest regulowana? Sprzęty rzadko mają równomiernie rozłożoną masę. Czy na platformie będą stały poziomo?

Relaxa-particolare.thumb.jpg.35f04a9d587347d6aa2b28106522be4e.jpg

 

Z tego co widać na innym zdjęciu to są odizolowane. Zdjęcie numer 4. Lewy górny róg.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Stolarz napisał:

Z tego co widać na innym zdjęciu to są odizolowane.

Niestety już nie tak skutecznie jak w kierunku pionowym. Z tego co zauważyłem, efekt jest najlepszy, gdy izolacja działa równie dobrze w każdym kierunku w przestrzeni. Ma to sens jak się głębiej zastanowić. Poza tym nawet w kierunku pionowym skuteczność jest pogorszona przez tarcie pomiędzy elementami trzymająco-prowadzącymi. Ogólnie idea wydaje się niezła, ale wg mnie trzeba popracować nad konstrukcją i wyeliminować wszelkie punkty styku. Niestety sprawa się wtedy bardzo komplikuje. Podobnie jak Krafta, zastanawia mnie także sposób poziomowania w przypadku urządzeń o nierównomiernym rozkładzie masy, a więc zdecydowanej większości. Z fotografii można wywnioskować, że robi się to przypuszczalnie poprzez regulację wysokości dolnych magnesów.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na serio...

Z podziwem czytałem to co @nowy78 realizował wewnątrz swoich urządzeń, choć w niektórych przypadkach pojawiał mi się duzy znak zapytania.

Jednak tutaj mam realne (chyba) wątpliwości ktore dotyczą pola magnetycznego które musi powstawać dookoła silnych magnesów. Stawianie tam źródła wydaje mi się dość... yy ryzykowne? Zresztą o tym już rozmawialiśmy

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...