Skocz do zawartości

Czy Yamaha AX-900 nie jest za mocna do Wharfedale 10.7?


piernik

Recommended Posts

Mam kolumny Wharfedale 10.7 impedencja nominalna 6Ω, rekomendowana moc wzmacniacza: 30 – 200W. Wpadł mi w ręce znany wzmacniacz Yamaha AX-900  w dobrej cenie. Jak wiadomo ma on 130W na kanał przy 8Ω . Z tego co często czytałem na forach to jak się uważa na pokrętło głośności to ryzyko uszkodzenia sprzętu jest małe. Ale wolę się upewnić. Czy nie jest ten wzmacniacz zbyt mocny w stosunku do tych kolumn i użytkowanie ich razem nie niesie zbyt dużego ryzyka?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak za mocny wzmacniacz;) Nie ma obowiązku słuchania z gałką volume odkręconą maksymalnie w prawo, masz uszy, i rozum, ustawiasz ją tak by było komfortowo dla odsłuchu( sąsiadów). Za słaby, czy zbyt słaby może być większym problemem, po pierwsze musisz odkręcić pokrętło volume w prawo bardziej (niż przy mocnej wersji danej serii) i generujesz większe zniekształcenia (łatwiej spalić kolumny), dwa bardzo słaby, czy też mało wydajny wzmacniacz (dobrym przykładem są amplitunery kinowe) może mieć problem by dobrze wysterować wymagające kolumny, lub wtedy kiedy miałby pojawić się bas są spadki impedancji np. do 4 ohm (lub niżej), zwiększa się zapotrzebowanie na prąd, a wzmacniacz go nie ma-efekt, skromny bas, lub jak pukanie w pudełko.

Zresztą skoro z jakiegoś powodu zainteresowały Cię cyferki i je cytujesz, to sam widzisz, że moc tego wzmacniacza jak najbardziej zawiera się w rekomendowanej przez producenta kolumn mocy wzmacniacza. Impedancja nominalna kolumn to dziwnie liczona średnia, ważna jest minimalna, niemniej jeśli nominalna oscyluje koło 6, to można być pewnym koło 4-4,5, bywają też producenci informujący o impedancji nominalnej 6 , nawet 8, podczas gdy minima krążą koło 3.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi. Nie byłem pewien czy się mieszczą w przedziale, bo:

1) może to głupie, ale miałem wątpliwości czy jeśli kolumny mają rekomendowany wzmacniacz do 200W to czy bierze się po prostu ze specyfikacji kolumn te 130W czy mnoży się to jeszcze przez 2, skoro 130W jest na jeden kanał,

2)kwestia tej niższej impedencji kolumn, która dodatkowo zwiększy moc wzmacniacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...