Skocz do zawartości

Wybór sprzętu do kina


AFD

Recommended Posts

Witam uczestników tego forum,

Jestem tu po raz pierwszy i proszę o opinie. Modernizuję kino domowe i  mam trochę wątpliwości dot. wyboru sprzętu. Kino jest oparte o TV LG OLED Signature 65”.

Mam dekoder nc+ już ze wsparciem dla 4k. Stąd potrzeba modernizacji do 4 k i dźwięku Dolby Atmos. Jestem prawie zdecydowany na BR Sony UBP x800.  

Warunki odsłuchowe: salon 4,5 m x 7,0 m z przylegającą z boku jadalnią ok. 15m2. Z uwagi na  fakt, że poprawna odległość oglądania treści 4k na TV wielkości 65” to max. 3,5 m

a usytuowanie tylnych głośników to ok. 1-1,5 m za fotelami więc daje to w sumie scenę odsłuchową z odpowiednimi efektami o wymiarach ok. 4 m x 5 m.

Rodzaj słuchanych treści: 90-95% kino domowe (w tym sporo koncertów z płyt Blu Ray). Reszta to muzyka ale towarzysząca imprezom domowym więc nikt nie będzie się czepiał drobnych

niuansów brzmieniowych.

Ponieważ nie jestem specjalnym melomanem ,więc nie mam jakiś wygórowanych oczekiwań . Lubię posłuchać rocka, country, ale priorytet dla mnie to efektowność brzmienia kina domowego.

Co do głośników górnych to nie ma problemu bo jest kilka typów które łatwo można wpuścić w sufit podwieszony.

Pewnym problemem jest dla mnie dobór amplitunera a przede wszystkim kolumn. Po dłuższym studiowaniu ofert i opinii internetowych wyłoniły się 2 modele:

Denon AVR x2400 oraz Yamaha RX- V583 lub 683 .

Aktualnie mam zestaw KODA 702 (2 kolumny podłogowe, centralna, 2x surround + sub). Nie oczekuję wiele po tym zestawie więc po wstępnych próbach będę chciał się go pozbyć

i kupić np. TAGA Harmony TAV606 i na razie zostawić dobrze grającego suba z Kody.

Jestem ciekaw opinii znawców tematu z tego forum na temat moich zamierzeń i będę bardzo wdzięczny za jakieś uwagi jak również konstruktywną krytykę.

AFD

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

zacznę od elektroniki - wybierałbym pomiędzy trzema amplitunerami - Onkyo TX-NR676, Yamaha RX-V683 oraz Denon AVR-X2400H. Każdy z powyższych amplitunerów jest praktycznie w pełni wyposażone, różnice są w brzmieniu. Onkyo jest najbardziej uniwersalne, oferujące mocny, szybki, analityczny, dokładny dźwięk. Świetnie sprawdza się w kinie domowym, bardzo dobrze także w systemie Dolby Atmos. Yamaha jest najbardziej efektowna, dodaje trochę od siebie, wyraźniej eksponuje skraje pasma. Denon natomiast to najspokojniejsze brzmienie z dobrą plastyką, spójnością i lekkim ociepleniem. 

Kwestia kolumn - dużym ograniczeniem będą Twoje kolumny Koda, chociaż z drugiej strony znacznie lepiej jest zbudować system etapami, sukcesywnie wymieniając poszczególne elementy zestawu. Jeśli system będzie wykorzystywany przede wszystkim do kina domowego, na pewno namawiałbym na kolumny Klipsch. Na przód warto zastosować w Twoim salonie model R-28F oraz pozostałe dedykowane kolumny do konfiguracji 5-kanałowej. Jako subwoofer zastosowałbym Klipsch R-12SW lub jeśli budżet pozwoli, większy i mocniejszy R-112SW.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie Panowie za sugestie. Odwiedziłem dzisiaj kilka salonów RTV i wszyscy sprzedawcy sugerowali mi raczej wybór Yamaha RX V683. Wg. nich  amplituner Yamahy w porównaniu do Denona jest łatwiejszy w obsłudze i konfiguracji, o wiele szybciej i łatwiej czyta MP3 zapisane na pendrive oraz jego brzmienie powinno być bliższe moim oczekiwaniom. Argumenty te mnie przekonały ale ostatecznie zadecyduję po odsłuchu na który jestem już umówiony. Gorzej z kolumnami. Mam jeszcze jedno ograniczenie o charakterze technicznym. Otóż kolumny frontowe będą ulokowane we wnękach zabudowy z gips-kartonu która obejmuje również wnękę na TV. Wnęki te mają wymiar 120 x 30 x 33 cm (wys.x szer. x głęb.) W związku z tym odpadają raczej kolumny które są głębsze niż 30 cm i mają z tyłu otwór bass reflex. Co prawda mogę w tylnym dnie wnęki wyciąć otwór o większej średnicy niż otwór bas reflex w kolumnie i da mi to dodatkowe ok. 10 cm przestrzeni z tyłu. Ale nie jestem pewien czy tego typu rozwiązanie nie spowoduje jakiś innych zakłóceń w pracy kolumny.

Budżet na komplet kolumn (bez suba i głośników sufitowych to ok. 2000 zł. Elastyczność budżetu - 500 zł w górę ale musi być żelazne uzasadnienie np. zdecydowanie lepsze brzmienie podczas odsłuchu.

Wg. kilku opinii które dziś usłyszałem kolumny Klipsch  będą raczej lepsze dla młodszych użytkowników lubiących agresywne brzmienie hard rocka i silny dudniący bas a nie dla starszego pana jakim jestem. Nie mogę się do tego odnieść bo nie słyszałem ich brzmienia. Byłbym wdzięczny za jakieś podpowiedzi tak aby iść na odsłuch z wstępnie wybranymi 3-4 modelami.

Pozdrawiam. AFD

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś doradza Ci Yamahę, grającą skrajami pasma, ale odradza Ci Klipscha, który również ma taką cechę. Nota bene stąd mój wcześniejszy wpis, że tych dwóch elementów się nie łączy, gdyż - jak to mawiają niektórzy - takie zestawienie, to krew z uszu i w pełni z tym się zgadzam. Poza tym brzmienie, to przede wszystkim kolumny, a ampli ma je w tym uzupełniać, nie na odwrót. Natomiast wspomniałeś o oczekiwaniach, gdzie 95% to kino, i wymóg efektowności - stąd padła m.in. propozycja Klipscha, ale budżet przez Ciebie przeznaczony, to jedna sztuka frontu RP, więc temat nie przejdzie. 

Ponadto nie wiem, czy upychanie frontów, czy to z przednim, czy tylnym BR, we wnękach jest akustycznie dobrym pomysłem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Markcox napisał:

... Natomiast wspomniałeś o oczekiwaniach, gdzie 95% to kino, i wymóg efektowności - stąd padła m.in. propozycja Klipscha, ale budżet przez Ciebie przeznaczony, to jedna sztuka frontu RP, więc temat nie przejdzie. 

Ponadto nie wiem, czy upychanie frontów, czy to z przednim, czy tylnym BR, we wnękach jest akustycznie dobrym pomysłem

... czyli wracamy do początku. Szybko podliczyłem : Ampli ok. 2300, odtwarzacz 1400, budzet na głośniki do 2500, głośniki sufitowe - zakładam 600 (nie liczę kabli, suba, podstawek pod kolumny tylne daje to ok. 6800 zł. Pytanie: czy w tej kwocie nie da się zmieścić zestawu  zapewniającego 4 k i Atmos nie dla wytrawnego melomana a dla niezbyt wymagającego, zupełnie przeciętnego odbiorcy który zechce od czasu do czasu popatrzeć na film typu Dunkierka i czasami puścić dla grona 60 latków   stare przeboje Abby, The Eaggles czy Czerwonych gitar?

Co do wnęk. Ich likwidacja wiąże się ze sporym remontem salonu a to nie wchodzi w grę. Kiedyś robiłem próbę i postawiłem kolumny przednie na stołkach poza wnękami. Różnicy żadnej w dźwięku nie słychać było żadnej. Przynajmniej dla mnie. Wzmiankę o wnękach zamieściłem tylko po to  aby zwrócić uwagę na fakt, że kolumny przednie nie mogą być zbyt duże. Moje stare fronty od Kody mają wymiary: szer.22 cm wys. 85cm, głęb. 26 cm A zatem poszukuję kolumn o takich wymiarach lub nieco tylko większych. Poza tym o ile mi wiadomo przednie kolumny emitują dźwięk do przodu więc przy tylnym BR kluczową sprawą jest odległość tyłu kolumny od ściany. Na pewno przydałaby się tu opinia akustyka a w ostateczności sprawę rozstrzygnie próba bo na pewno wynegocjuję pożyczenie kolumn na dzień lub dwa przed zakupem. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ponad 90% będziesz tego używał do kina.

Onkyo 676 lub Yamaha 683 + taga 606v3 + KlipschR12SW bedzie w sam raz. Dokładając kolejny tysiąc nie odczujesz różnicy w kinie. Moim zdaniem to nie ma sensu.

Jak chcesz to podjedz do nas na odsłuch albo wyślę Ci takowy sprzęt na testy do domu.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, S4Home napisał:

Jak chcesz to podjedz do nas na odsłuch albo wyślę Ci takowy sprzęt na testy do domu.

Piotrek

Dzięki Piotrek. Na pewno skorzystam z Twojej oferty prezentacji sprzętu. Odwiedzę Was w salonie za tydzień lub dwa jak dorwę trochę czasu.

Pozdrawiam. Adam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, modelarz01 napisał:

...A ten odtwarzacz za 1400zł to co będziesz na nim odtwarzał? blu ray? czy filmy mkv?

Co do Kody 702 miałem kiedyś. Wymieniłem na mission m34i. Warto było. Grają teraz bardzo ładnie z Onkyo.

Sony UBP x700. Będę odtwarzał płyty Blu ray, osiągalne filmy w 4k, może wypuszczą jakieś koncerty ze ścieżką Dolby Atmos. Odtwarzacz oferuje możliwośc strumieniowego przesyłania materiałów 4k z serwisów np. Netflix  itp. Zerknij w specyfikację .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...