Skocz do zawartości

Przełącznik RCA (kilka źródeł, jedno wejście audio we wzmacniaczu).


Mr_Hide

Recommended Posts

Pojawił się u mnie nowy wątek: jak podłączyć do jednego wejścia (AUX, RCA) we wzmacniaczu kilka źródeł, aby nie "wachlować" co chwilę kabelkami przy zmianie źródła.
Do tego wejścia chcę naprzemiennie podłączać:
- gramofon (przez przedwzmiacniacz)
- TV (audio "wyciągnięte" ze złącza SCART, zamiast głośników w telewizorze)
- czasem jakieś inne "egzotyczne" źródełka, jak MP-trójki, keyboard i in.

Potrzebuję zatem jakiegoś przełącznika ("rozmnażacza" icon_wink.gif) RCA. Na razie znalazłem tylko TO, ale ta zabawka, obawiam się, może mieć wpływ na jakość sygnału, a zależy mi, by - zwłaszcza gamofon - grał jak najlepiej.
Znalazłem też przełącznik Bandridge, 10 x droższy (i nie wiem, czy nie za szeroki do wolnego miejsca pomiedzy innymi "klockami")... icon_sad.gif

Czy Szanowni Koledzy (Koleżanek jakoś tutaj malutko , niestety... icon_sad.gif) mają jakiś lepszy pomysł na takie rozmnożenie wejścia RCA?

Odtwarzacz płyt i magnetofon mają swoje dedykowane wejścia, gramofon też miał (AUX), ale dla TV już zabrakło... icon_sad.gif icon_sad.gif

Bedę wdzięczny za poradę.
Pozdrawiam @ll !!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ile w ogóle twój wzmacniacz ma wejść i jak są one opisane. Bo coś mi się nie za bardzo chce wierzyć, że tylko te które wymieniłeś. Co to za wzmacniacz?Nie ma np. takiego wejścia z opisem "video"?


Wzmacniacz... no, może troche przesadziłem... icon_wink.gif To jest Pianocraft E810. icon_smile.gif
Wejścia:
- Component Video
- Tape / MD (RCA)
- AUX/TV (RCA)
- no i ten nieprzydatny - dock do iPoda.
Brakuje co najmniej jednego... icon_sad.gif icon_sad.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz przełączników-zabawek jak piszesz, można zastosować jeden z wielu przedwzmacniaczy. Nie napisałeś jaki masz wzmacniacz, ale któryś z ofert na allegro mógłby się dopasować.
http://www.allegro.pl/20119_przedwzmacniac...&view=gtext


PS. nieco spóźniłem się. Z Piano może być gorzej ze względu na jego mniejsze wymiary.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Oprócz przełączników-zabawek jak piszesz, można zastosować jeden z wielu przedwzmacniaczy. Nie napisałeś jaki masz wzmacniacz, ale któryś z ofert na allegro mógłby się dopasować.
http://www.allegro.pl/20119_przedwzmacniac...&view=gtext

PS. nieco spóźniłem się. Z Piano może być gorzej ze względu na jego mniejsze wymiary.


Dzięki za pomysł z przewdwzmacniaczem. Spodobał mi się.
Choć, faktycznie, mało mam miejsca w tej szafce (na szerokość - bo PC wąski jest!), ale rozejrzę się bacznie, może coś sensownego "dopasuję"...

Do Perkoza1: trzy dychy to "żadna kasa", ale takich "żadnych kas" to ja już mam kilka (jakieś kabelki, przejściówki, adaptery, słuchawki...).
Przysłowie mówi: "Grosz go grosza..." Miałbym już na pół przedwzmacniacza pewnie... icon_mad.gif Albo na "Opowieści z Narnii" dla całej familii! icon_smile.gif icon_smile.gif
Przekonałem się już, że taniej jest pytać i szukać, niż tylko eksperymentować.
Nawet taka 10-centymetrowa "markowa" (HAMA) przejściówka do słuchawek zmienia ich brzmienie, ale nie mam wyjścia (lepszych nie ma w sklepach), a przedłużacz mini-jack tej samej f-my z tych samych pwodów używają teraz dzieciaki do swojego "jamnika" (przynajmniej się nie zmarnował).
Taki chiński przełącznik też może nie być OBOJĘTNY.

Dlatego ciekaw jestem Waszych sugestii i doświadczeń. icon_smile.gif
I dziękuję za podpowiedzi. icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez kiedys mialem taki problem, ale sie z niego wyleczylem kupujac wzm, ktory ma 6 wejsc. Jestem w posiadaniu takiego przelącznika tj. av 205.
Jesli myslisz o sluchaniu muzy z gramofonu to daruj sobie ta zabawke . To cos szumi delikatnie przy wysokich poziomach glosnosci , (co prawda delikatnie ale na sluchawkach to slychac) Jesli podepniesz do tego przewod np z telewizora z sygnalem video albo super video to wtedy zaczyna sie masakra tzn zaklocenia takie ,ze muzy sie sluchac nie da. Przy samym stereo jest znosnie, ale nie rewelacyjnie.
Jesli kupisz tragedii nie bedzie ,ale wybor nalezy do ciebie.

ps
Sam sobie zrobilem pozniej taki przelacznik na dwa rca ze starego wzm i byl lepszy niz ten 205.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tez kiedys mialem taki problem, ale sie z niego wyleczylem (...)
Jesli myslisz o sluchaniu muzy z gramofonu to daruj sobie ta zabawke .(...) Jesli podepniesz do tego przewod np z telewizora z sygnalem video albo super video to wtedy zaczyna sie masakra tzn zaklocenia takie ,ze muzy sie sluchac nie da. Przy samym stereo jest znosnie, ale nie rewelacyjnie.
(...).


1. Wzmacniacza innego, niż obecnie posiadany, nie przewiduję na razie. Muszę więc "rozmnażać" posiadane zasoby...

2. Z TV wyciągam tylko sygnał audio (odpowiednią przejściówką ze SCARTa na RCA, i dalej na AUX wzmaka), a wizja idzie sobie dalej z DVD na SCART w TV.
Na razie nie słyszę zakłóceń, ale też dokładnie się nie wsłuchiwałem...
Wizji przez taki przełącznik przepuszczać na razie nie planuję, więc może nie byłoby najgorzej?

3. Natomiast obawiam się właśnie zniekształceń typu owych szumów, o których piszesz, albo obcięcia pasma, utraty szczegółowości czy dynamiki...
Daltego wyszperałem jeszcze na Allegro taki nieduży przedwzmacniacz. Ma oprócz wejścia "Phono" także wejście AUX (RCA) i przełącznik pomiędzy nimi (manualny, ale zawsze). Może to byłoby lepsze od tego AV205?
Szkoda tylko, ze nie ma więcej wejść dodatkowych, ale ma minimum, które potrzebuję dzisiaj. Choć wolałbym jeszcze 1-2 wejścia więcej...
Jakby był jakościowo lepszy od AV205, to chyba się zdecyduję.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Na razie nie słyszę zakłóceń, ale też dokładnie się nie wsłuchiwałem...


Nie rozumiem tego, kupiles ten przelącznik, czy nie ?
Przeciez jesli podlączysz tv bezposrednio do wzm to specjalnie nic sie nie zmieni.

Obciecia pasma czy utraty dynamiki raczej nie musisz sie obawiac.
Mialem na mysli, ze taki przelacznik nie jest przezroczysty, minimalnie moze zbierac zaklocenia z otoczenia. U mnie w okolicy tv, wzm i calej reszty jest duza ilosc kabli. Moze to jest przyczyna tych zmian (ktore sa slyszane tylko na bardzo wysokich poziomach glosnosci a i to raczej tylko wtedy, gdy jest przerwa miedzy utworami).
Mysle, ze zakup czegos takiego i tak bedzia lepsy niz wachlowanie kablami przy przelaczaniu zrodla. Predzej czy pozniej wtyki albo kable tego nie wytrzymaja.



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Na razie nie słyszę zakłóceń, ale też dokładnie się nie wsłuchiwałem...


Nie rozumiem tego, kupiles ten przelącznik, czy nie ?
Przeciez jesli podlączysz tv bezposrednio do wzm to specjalnie nic sie nie zmieni.


Na razie podłączyłem TV ZAMIAST gramofonu do AUX, (tor audio na RCA wyciagnięty ze SCARTa w TV) - i tutaj nie słyszę zakłóceń spowodowanych torem wizji. icon_smile.gif

Cytat

Obciecia pasma czy utraty dynamiki raczej nie musisz sie obawiac.


Czyli wg Ciebie dźwięk z gramofonu na takim przełączniku (bez puszczania przez niego wizji - np. SVHS) nie straci?

Cytat

Mialem na mysli, ze taki przelacznik nie jest przezroczysty, minimalnie moze zbierac zaklocenia z otoczenia. (...)


U mnie sieje zakłóceniami obecnie używany przedwzmacniacz gramofonowy (albo jego zasilacz?) - słychać to na słuchawkach (wyraźny przydźwiek sieciowy). Prawdopodobnie powinienem go uziemić (?).

Dzięki za odpowiedź.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Na razie podłączyłem TV ZAMIAST gramofonu do AUX, (tor audio na RCA wyciagnięty ze SCARTa w TV) - i tutaj nie słyszę zakłóceń spowodowanych torem wizji.


Mialem na mysli sytuacje, gdy do av 205 podlaczasz sygnal audio i video do jednego z czterech wejsc JEDNOCZESNIE. Ciebie to nie dotyczy, jesli dasz sygnal video z dvd besposrednio do tv, a przelącznik wykorzystasz tylko do zmiany zrodla w wzm.
Napisales : (tor audio na RCA wyciagnięty ze SCARTa w TV) - nie przeszkadza to w niczym, bo wtedy tv jest po prostu kolejnym zrodlem liniowym do aux, przeciez na scarcie odzdzielnie jest prowadzony sygnal audio (wej i wyj), a osobno video, chodzi jedynie o to by nie spotkaly sie one w av 205.
Jasniej juz chyba tego nie potrafie wytlumaczyc.
Ja nie mam gramofonu ani przedwzmacniacza do niego wiec nt uziemienia i przydzwieku nie bede sie wypowiadal.
Po prostu uziem ten przedwzm i zobacz co sie wtedy wydarzy icon_lol.gif , jesli sie poprawi to punkt dla ciebie, jesli nie i tak nic nie stracisz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

(...)Mialem na mysli sytuacje, gdy do av 205 podlaczasz sygnal audio i video do jednego z czterech wejsc JEDNOCZESNIE. Ciebie to nie dotyczy, jesli dasz sygnal video z dvd besposrednio do tv, a przelącznik wykorzystasz tylko do zmiany zrodla w wzm.(...)


Wytropiłem jeszcze taki przełącznik audio: Bandridge. Nazwijmy go markowym... icon_smile.gif
Chyba lepszy od tej chińszczyzny z pierwszych postów. I 5 razy droższy.
Ale tak sobie myślę, czy warto?
"Audiofilowanie" czasem prowadzi do przesadnej pogoni za ideałem...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Chciałbym zauważyć, że kolega wymienił takiego (podobnego, droższego) Bandridge' a w pierwszym poście...


No. Kolega nie całkiem uważnie porównał: TAM był przełącznik component video, a TU jest przełącznik audio. Ceny też sie różnią, firma ta sama.
Optymalizuję stopniowo potrzeby... icon_wink.gif

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...