Skocz do zawartości

Pokój kinowy przed remontem. Pomysły?


modelarz01

Recommended Posts

Przed remontem i wymiany amplitunera min. w celu budowy kina pod dolby atmos. Wymiana amplitunera + głośniki sufitowe (2szt.magnat icp 82)

Na oku mam Yamaszke 683/onkyo 676. Lub jeśli nie spełnią moich wymagań to coś do 3,5tys. (ale wówczas zakup przesunie się o kilkanaście miesięcy)

Nie wiem czy będzie jakaś różnica miedzy tymi amplitunerami ,a moim Onkyo 606. Wiem ,że nowy amplituner dużo lepiej mi skalibruje głośniki i to może wystarczy żeby mnie zaspokoić :)

Kino 70-80%. Reszta stereo uruchamiane z urządzenia Dune solo lite lub dysku USB.

Stereo może nie chciałbym żeby grało gorzej niż teraz.

 

Pokój kinowy nie ma wymiarów optymalnych pod kino domowe.

Wymiary jak na obrazku. Do tego wysokość może pod ATMOS tyci niskie 208cm. Atmos wg. wytycznych minimum 215cm

Ekran zakrzywiony zbudowałem w tym roku i jestem z niego mega zadowolony. Jeśli będą zainteresowania to opiszę kilka słów o nim w innym wątku.

Pułapki basowe są z wełny 10cm rockton od podłogi po sam sufit 4szt.  oddalone od samego środka. Spełniają swoją rolę bardzo dobrze. Bywa czasem scena filmu ,w której wszystko drży. Ale bardzo rzadko raz na kilka filmów i dlatego się zastanawiam czy nie usunąć pułapek bocznych (2szt.) przed remontem. Na podłodze leży PIANOMAT 8mm.

Boczne ściany pokoju są w 80% przykryte 5cm wełny i przykryte płytą k-g. Wygłuszony jest pokój dość mocno. Na ścianach miałem jeszcze panele ,które samemu robiłem ale musiałem je usunąć bo za mocno było wszystko wygłuszone. Czasami się wydaje ,że i tak jest mocno. Wiem ,że można coś poprawić. Może Pianomat usunąć częściowo? albo wystarczy sama kalibracja nowego amplitunera?

Może jeszcze  jakieś pomysły?

Amplituner przeniosę na przód (jak na zdjęciu ostatnim)

 

e99b201274ae0efe.jpg

 

46c4ac39c8c18e05.jpg

 

8fe96530c646b1f9.jpg

 

3fda88f756142cd3.jpg

 

Jeden z lepszych jakie oglądałem ostatnio na faktach "Tylko dla odważnych 2017"

ffcef06648e75bed.jpg

7fd23ac549aa8811.jpg

 

Pułapk basowa przykryta płytą k-g. w celu poprawy akustyki zrobiłem dziurki

cfcd1b3bed088168.jpg

 

Pułapka basowa boczna:

bc46f19d41ee42d9.jpg

 

ed53bd2363350f3f.jpg

 

50c89be1c4383744.jpg

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje że te panele na pierwsze odbicia od ścian bocznych są trochę za daleko przesunięte w stronę ekranu... na rzucie z góry który wrzuciłeś wygląda to dobrze, ale w rzeczywistości chyba nie do końca, cofnąłbym nieco kolumny tak ze 30 cm, może 40.

Masz zupełnie niezagospodarowaną tylną ścianę. jak ma grać stereo to ja bym zrobił w rozpraszaczach całą, to jest doskonałe miejsce na panele rozpraszające.

Bo jak Dolby Atmos... to jest system typu wave field synthesis. Po pierwsze, trochę za mało głośników nie uważasz? To powinny być systemy wielogłosnikowe. Bardzowielogłośnikowe :P I stąd druga opcja - pomieszczenie pod wave field synthesis powinno być mocno wytłumione, bo nie chodzi w nim o to żeby słuchać pomieszczenia tylko mocy DSP i immersive audio, pomieszczenie jest wtedy wartością negatywną i trzeba je mocno tłumić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Dnia 4.03.2018 o 12:06, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

Masz zupełnie niezagospodarowaną tylną ścianę. jak ma grać stereo to ja bym zrobił w rozpraszaczach całą, to jest doskonałe miejsce na panele rozpraszające.

Bo jak Dolby Atmos... to jest system typu wave field synthesis. Po pierwsze, trochę za mało głośników nie uważasz? To powinny być systemy wielogłosnikowe. Bardzowielogłośnikowe :P I stąd druga opcja - pomieszczenie pod wave field synthesis powinno być mocno wytłumione, bo nie chodzi w nim o to żeby słuchać pomieszczenia tylko mocy DSP i immersive audio, pomieszczenie jest wtedy wartością negatywną i trzeba je mocno tłumić.

 

Hmm. Przy tylnej ścianie usunąłem całkowicie zasłony (ok.1m od tylnej ściany). I prowizoryczne panele w całym pomieszczeniu(coś na zasadzie kilkudziesięciu dużych obrazów na ścianie)

Echo się zwiększyło. Ale co dziwne w kinie domowym lepiej dźwięk jest odbierany przez moje ucho. Nie jest tak tłumione. Więc chodziło pewnie o tłumienie profesjonalne ,a nie na zasadzie to tu to tam i jakoś to będzie. I dlatego wyszło dziadosko.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

juz jeden z profesjonalistow w tej dziedzinie pomogl mi poprzez email. zaproponował mi 'absorbery szerokopasmowe. akurat mi wystarczyły 2szt. na sam tyl. grubość 5cm i jest extra. Juz  nic  nie zmieniam raczej. jeszcze dla pewności poszedłem do kina na jurassic word do multikina- dzwiek gluchy za mocno wygluszony -niepodobalo mi sie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, audiowit napisał:

 

Ten jbl E150 nie jest za mały? Może E250?

Raczej nie. Jest super od momentu kiedy skorzystalem z kaukulatora gdzie powinien stac subwoofer. W amplitunerze mam 2wejscia na subwoofery. Zastanawiałem sie nad drugim takim samym ale chyba na razie jest dobrze z jednym. Ampli to yamaha 683

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, audiowit napisał:

Myślałeś o tych ścianach, rozpraszaczach i dyfuzorach? 

Raczej nie. Chce żeby było tez ładnie ,a nie na ścianach takie cus co wygląda brzydko. Zresztą przeglądając "pokoje kinowe" raczej jest to niespotykane.

Aktualnie akustycznie jest teraz dobrze. Zamiast styropianu dekoracyjnego (kratka) dojdą deski (google "deski na sciane")

d0896e0d4953.jpg

Edytowano przez modelarz01
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...