Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wiesz co ogólnie jechałem z całą konstrukcją za jednym razem. Wylutowałem trymer by zasilanie zewnetrzne podpiąć to i wrzuciłem od razu kondensator. U mnie akurat jest ELNA SILMIC II RFS 100uF/35V. Koszt żaden, a nie miałem czasu zabawiać się w porównywanie. Polegając na opinii kolegi, który dosyć dużo ich przetestował zdecydowałem się akurat na ten.

Kolega wcześniej robił takie testy przy okazji DACMagic 100 i tak je scharakteryzował:

"ELNA SILMIC II natomiast zaskoczyły mnie swoją neutralnością. Sprawiają wrażenie, jakby w żaden sposób nie wpływały na charakter brzmienia. Oczywiście wpływają one na poprawę jakości. Wyraźnie oczyściły scenę, dodały powietrza i precyzji. Poprawił się zakres wyższych częstotliwości, zyskał na łagodności. Wzrosła również dynamika w całym paśmie, jednak nie doszukałem się podkreślania lub zabarwiania żadnego zakresu."

http://audiopurist.pl/mods-pl/cambridge-audio-dacmagic-100-modification/#Zastosowanie_zasilacza_stabilizowanego

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Ci dziękuję za informację. Miałem dylemat co tam wstawić. Warto sprawdzić jak wpłynie na całość. W pierwszej wersji wykorzystałem co było pod ręką z zasilaczem impulsowy. Było dobrze ale na liniowym jest znacznie lepiej. Przede wszystkim pojawił się wyraźny dół, czego brakowało i trzeba było podciągać bas na korektorze. 

Zamawiam i testuję :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 4.03.2020 o 13:40, 5k7 napisał:

Wiesz co ogólnie jechałem z całą konstrukcją za jednym razem. Wylutowałem trymer by zasilanie zewnetrzne podpiąć to i wrzuciłem od razu kondensator. U mnie akurat jest ELNA SILMIC II RFS 100uF/35V. Koszt żaden, a nie miałem czasu zabawiać się w porównywanie. Polegając na opinii kolegi, który dosyć dużo ich przetestował zdecydowałem się akurat na ten.

Kolega wcześniej robił takie testy przy okazji DACMagic 100 i tak je scharakteryzował:

"ELNA SILMIC II natomiast zaskoczyły mnie swoją neutralnością. Sprawiają wrażenie, jakby w żaden sposób nie wpływały na charakter brzmienia. Oczywiście wpływają one na poprawę jakości. Wyraźnie oczyściły scenę, dodały powietrza i precyzji. Poprawił się zakres wyższych częstotliwości, zyskał na łagodności. Wzrosła również dynamika w całym paśmie, jednak nie doszukałem się podkreślania lub zabarwiania żadnego zakresu."

http://audiopurist.pl/mods-pl/cambridge-audio-dacmagic-100-modification/#Zastosowanie_zasilacza_stabilizowanego

 

Naprawdę jestem pod WIELKIM wrażeniem Twojej pracy. Zarówno pierwszy jak również drugi projekt jest super. Szacun. Mam do Ciebie dwie prośby :) Jeśli mógłbyś w wolnej chwili podać link do strony z przełącznikiem podświetlanym to byłbym wdzięczny. I druga rzecz czy możesz jeszcze raz umieścić schemat zasilacza już po wszystkich modyfikacjach (więcej kondensatorów itd.). Też się przymierzam do budowy zasilacza a jeszcze się tego wszystkiego uczę. Z góry dziękuję i życzę powodzenia w dalszych modernizacjach.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.03.2020 o 20:43, lenart8 napisał:

Naprawdę jestem pod WIELKIM wrażeniem Twojej pracy. Zarówno pierwszy jak również drugi projekt jest super. Szacun. Mam do Ciebie dwie prośby :) Jeśli mógłbyś w wolnej chwili podać link do strony z przełącznikiem podświetlanym to byłbym wdzięczny. I druga rzecz czy możesz jeszcze raz umieścić schemat zasilacza już po wszystkich modyfikacjach (więcej kondensatorów itd.). Też się przymierzam do budowy zasilacza a jeszcze się tego wszystkiego uczę. Z góry dziękuję i życzę powodzenia w dalszych modernizacjach.

 

Czy taki schemat i elementy są ok?

20200322_131814.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Misiek78 napisał:

Na pewno dorzuciłbym do tego schematu transformator ;) Poza tym dla ochrony jeszcze jedną diodę pomiędzy Out/In  dla LM338. Mostek pewnie Ci wystarczy 5A.

Dzięki za odpowiedź. Oczywiście:) miałem wpisać 12V a w końcu wyszła bzdura:)

Jaką typ diody masz na myśli? Taką jak w mostku?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być to samo co D5. Ja akurat wykorzystałem u siebie 1N4007, ale to bez znaczenia. Trafa nie dawaj na 12v do 5V na wyjściu. Za dużo. Będziesz musiał dać spory radiator dla LM338 bo każdy dodatkowy 1V ponad to co potrzebne idzie w ciepło. Trafo najlepiej 8-9V na wyjściu.  U mnie komponenty wyglądają tak :

 

IMG_20200322_154057.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Misiek78 napisał:

Może być to samo co D5. Ja akurat wykorzystałem u siebie 1N4007, ale to bez znaczenia. Trafa nie dawaj na 12v do 5V na wyjściu. Za dużo. Będziesz musiał dać spory radiator dla LM338 bo każdy dodatkowy 1V ponad to co potrzebne idzie w ciepło. Trafo najlepiej 8-9V na wyjściu.  U mnie komponenty wyglądają tak :

 

IMG_20200322_154057.jpg

Super, wielkie dzięki 🙂 gdzieś wyczytałem że musi być 12 V do takiego napięcia bo są straty ale ok, kupię na 9V. Dawałeś u siebie może rezystory metalizowane, myślisz że coś dadzą dobrego?

Buduję odtwarzacz z malinką i takim dac:

https://www.audiophonics.fr/en/dac-and-interfaces-for-raspberry-pi/audiophonics-dac-i-sabre-es9038q2m-raspberry-pi-i2s-spdif-pcm-dsd-usb-c-power-supply-p-12795.html

Zobaczymy czy mi się uda to wszystko uruchomić 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze nie. Moje rozeznanie jest takie, że nie mają (zastosowane w zasilaczu) znaczącego (słyszalnego) wpływu na efekt końcowy. Uznałem, że nie ma co na siłę podbijać ceny. Komponenty do dwóch zasilaczy w takiej wersji i tak znacząco przewyższają wartość reszty podzespołów. :) Osobiście zasilacz dla raspberry wykonałem w nieco skromniejszej wersji. 

Co do trafa zaleca się 3-4v naddatku, więc 8-9v dla 5v na wyjściu jest zupełnie wystarczające. Tym bardziej, że na kondensatorach nieco to napięcie będzie podbite. Sam na początku wykorzystałem trafo 12V 80VA, bo takie miałem i w konsekwencji zrezygnowałem. Przy testach zasilacza pod obciążeniem ok 1,5A robił się z tego niemiłosierny kaloryfer.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Misiek78 napisał:

Szczerze nie. Moje rozeznanie jest takie, że nie mają (zastosowane w zasilaczu) znaczącego (słyszalnego) wpływu na efekt końcowy. Uznałem, że nie ma co na siłę podbijać ceny. Komponenty do dwóch zasilaczy w takiej wersji i tak znacząco przewyższają wartość reszty podzespołów. :) Osobiście zasilacz dla raspberry wykonałem w nieco skromniejszej wersji. 

Co do trafa zaleca się 3-4v naddatku, więc 8-9v dla 5v na wyjściu jest zupełnie wystarczające. Tym bardziej, że na kondensatorach nieco to napięcie będzie podbite. Sam na początku wykorzystałem trafo 12V 80VA, bo takie miałem i w konsekwencji zrezygnowałem. Przy testach zasilacza pod obciążeniem ok 1,5A robił się z tego niemiłosierny kaloryfer.

 

Jasna sprawa. Sam też pozostanę przy zwykłych a lepiej zainwestuje w jakieś lepsze kondy 🙂

Mam jeszcze jedną prośbę 🙂 mógłbyś mi podać link do tego włącznika podświetlanego... 

Z góry dziękuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensatory dają znaczącą różnicę. Każda modyfikacja mojego zasilacza dawała zauważalne zmiany. Niestety, ja nie podam Ci bezpośredniego linka do tego wyłącznika. Ja go nie stosowałem u siebie jak kolega wcześniej. Ja wykorzystałem gotową obudowę z Cambridge Audio P500.   Widziałem mnóstwo takich przełączników na aliexpress i chyba BOTLAND też je ma w ofercie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lenart8 napisał:

Słuchajcie gdzie można kupić taką szybkę przyciemnianą do obudowy za którą będzie wyświetlacz? Szukam ale nie mogę nigdzie znaleźć. Czy to tylko samemu trzeba dorobić...

Może ktoś z Was wie to proszę o info.

W modushop mogą Ci przygotować z ciemnego plexi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.03.2020 o 15:43, Misiek78 napisał:

Może być to samo co D5. Ja akurat wykorzystałem u siebie 1N4007, ale to bez znaczenia. Trafa nie dawaj na 12v do 5V na wyjściu. Za dużo. Będziesz musiał dać spory radiator dla LM338 bo każdy dodatkowy 1V ponad to co potrzebne idzie w ciepło. Trafo najlepiej 8-9V na wyjściu.  U mnie komponenty wyglądają tak :

 

IMG_20200322_154057.jpg

Czy ma znaczenie umieszczenie kondensatora C4? Tu na schemacie jest przed elektrolitem a widziałem dwa schematy KITu AVT gdzie był za elektrolitem stąd moje pytanie. 

 

Polutowałem w końcu ten zasilacz tylko zastanawiam się nad tym C4...

20200331_092050.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.11.2019 o 13:32, 5k7 napisał:

Wyprowadzenia masz gotowe na płytce właśnie. L/GND/R. Zwróć tylko uwagę na to że jak wsadzisz jedno (DAC) na drugie (RASP) to wyjścia analogowe masz po prawej a usb u góry. Coś trzeba bedzię z tym zrobić. Choć jak wsadzisz analogowe w obudowe to powinieneś mieć miejsce aby przejść przelotką usb czy eth w zależności od potrzeby.

Poniżej masz zdjęcie DACa, wyjścia o których mowa są po lewej od wyjść. Teraz dolutowałem jeszcze goldpiny do niego by podłączyć jedno i drugie taśmą. Zdjęcie też poniżej.

Generalnie tak. Jeżeli kwestią jest by było tanio to bierzesz obudowę plastikową. Wpinasz jedno i drugie i bierzesz zasilacz jakiś lepszy. W zasadzie jest to wystarczające. Ja patrzyłem na aspekt jakości w kontekście zasilania. Do swojej płytki DAC+PRO wrzuciłem dodatkowy kondensator oraz odłączyłem zasilanie od PI podając bezpośrednio 5V na DACa, tak by ograniczyć zakłócenia. W zależności od potrzeby.

photo_2019-11-26_13-31-05.jpg

photo_2019-11-26_13-34-08.jpg

Czy mógłbyś podać jakiego wyświetlacza użyłeś? Jak podłączyć żeby kontrolować przez Volumio?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekran to Waveshare LCD IPS 7' - tutaj masz linka - https://botland.com.pl/pl/wyswietlacze-raspberry-pi/4688-ekran-dotykowy-waveshare-c-pojemnosciowy-lcd-ips-7-1024x600px-hdmi-usb-rev-31-dla-raspberry-pi-4b3b3b2bzero.html

Co do podłączenia to normalnie masz HDMI, które podłączasz do raspa oraz USB do obsługi dotyku. Potrzebujesz jeszcze tylko rozdzielczość skorygować w /boot - masz to również opisane tutaj - https://www.waveshare.com/wiki/7inch_HDMI_LCD_(C) (Working with Raspberry Pi)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, 5k7 napisał:

Ekran to Waveshare LCD IPS 7' - tutaj masz linka - https://botland.com.pl/pl/wyswietlacze-raspberry-pi/4688-ekran-dotykowy-waveshare-c-pojemnosciowy-lcd-ips-7-1024x600px-hdmi-usb-rev-31-dla-raspberry-pi-4b3b3b2bzero.html

Co do podłączenia to normalnie masz HDMI, które podłączasz do raspa oraz USB do obsługi dotyku. Potrzebujesz jeszcze tylko rozdzielczość skorygować w /boot - masz to również opisane tutaj - https://www.waveshare.com/wiki/7inch_HDMI_LCD_(C) (Working with Raspberry Pi)

Super, dzięki...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
4 godziny temu, tomek4446 napisał:

Słychać u Ciebie " sianie" z tych zasilaczy impulsowych do Maliny ?

Cześć Tomku. Nie słyszę różnicy zasilając malinkowym zasilaczem czy powerbankiem. Znaczy nic nie sieje. Jakość jest OK. Sporo zależy od samej jakości nagrania ale dzisiaj słuchając nie doświadczyłem żadnego dyskomfortu. Pozdrawiam :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...