Skocz do zawartości

Gdzie ustawić głośnik centralny?


waldi

Recommended Posts

Zasadniczo głośnik centralny powinien obsługiwać głosy aktorów jeśli znajdują się na pierwszym planie tego na co się patrzy.Więc umieszczenie głośnika bardzo blisko,ale pod tv ma sens.Ja tak zrobiłem.Proponowane jest też rozwiązanie nad tv.Mnie osobiście to nie przekonało bo kiedy aktor coś mówił , ciągle mój wzrok wędrował w górę i "szukałem" źródła dźwięku.To jest moja teoria i można się z nią nie zgadzać choć przeprowadziłem wiele eksperymętów i takie ustawienie najbardziej mi odpowiada.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tv stoi na wysokości 70cm.Więc przy głośniku centralnym 16cm to jest 54cm nad podłogą. A siedzę w odległości około 3m.Środek ekranu tv mam troszeczkę poniżej lini patrzenia na ekran .Mnie takie ustawienie odpowiada bo nie muszę podnosić głowy przy patrzeniu na ekran.Centralny nie może leżeć na podłodze ( kto to wymyślił ) bo to za nisko.Trzeba sobie troche pokombinować.Ja nie dysponuję dużym pokojem i jakoś to gra na ilo to możliwe.Kompromis i tyle.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

umieszczenie głośnika bardzo blisko,ale pod tv ma sens.Ja tak zrobiłem.Proponowane jest też rozwiązanie nad tv.Mnie osobiście to nie przekonało bo kiedy aktor coś mówił , ciągle mój wzrok wędrował w górę i "szukałem" źródła dźwięku.


W takim razie widz czytający ścieżkę dialogową, która prawie zawsze znajduje się u dołu ekranu, powinien ustawić głośnik centralny pod ekranem, zachowując jednak głośnik centralny i średniotowy z frontów, mniej więcej na tej samej wysokości.
Gdyby głośnik był nad ekranem, to osoba "szukająca źródła dźwięku" nad ekranem i czytająca jeszcze tekst dialogu, nie miałaby czasu na oglądanie akcji filmu.
Ja mam tak, że dźwięk poprosu słyszę i nie rozglądam się zanim. Obsewuję czasem jak niektórzy odwracają się, jak z tyłu planu dźwiękowego coś się dzieje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewnie dlatego jest tyle różnych typów kolumn głośnikowych żeby można było sobie dobrać i ustawić gdzie i jak pasuje.Nasza dyskusja to jeszcze jeden dowód na to ,że dobór i ustawienie sprzętu to nie jest prosta sprawa a do tego dochodzą indywidualne preferęcje i pomysły.Ale fajnie ( chyba ),że tak jest.Za zkiś czas dokona się u mnie kolejna mała rewolucja głośnikowo -regałowa i znowu wiele sie zmieni. Mam nadzieję ,że na lepsze. Wespłych świąt i pozdrawiam.
P.S. To odwracanie się jest raczej naturalne .Człowiek instynktownie odwraca głowę jeśli coś dzieje się za nim.Ale to nic.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolf ma racje
ale jest jeszce jedna opcja ustawienia głosnika centarlnego a pinowicie w pionie..ale to juz wymog przy skladzie i zachowaniu rygorystyki THX:)
ie dajmy sie zwariowac glosnik moze byc pod TV spokojnie jezeli masz go zbudowanego pod lekkim ukosem to tym lepiej jezeli nie poprostu musisz go zgrac i dostroic fizycznie i dzwiekowo z reszta sprzetu
*---*---*
te gwiazdeczki to soprany od twojego calego przodu kina musi mniej wiecej byc poprostu w rownej linii.
M_G
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mogę!!! Nopisałeś ,że to badziewie.Przecież producęci głośników centralnych to między innymi japończycy a to yakuza.Już nie żyjesz albo za chwilę. icon_eek.gif A tak poważnie to masz chyba niezłe tv skoro tak dobrze gra.Ten podział na centralne ,przednie ,ibass itd wymyślono po to aby można było lepiej,przestrzenniej oddać plan dźwiękowy.Pisałem na początku i tego się trzymam ,że cały cyrk we własnych odczuciach i eksperymentach ze sprzętem.Jeśli ktoś może oczywiście pokombinować.Jeśli twierdzisz ,że dźwięk z TV + sprzęt Ci odpowiada to nie mam prawa Ci nie wierzysz.Ostro pojechałeś icon_smile.gif oni cię wykończą jak nic.Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dają, dają! Na razie wywaliłem centralny i uruchomiłem głośnik w TV. W ogóle te centralne to jakieś badziewie, TV gra niewiele gorzej, a dźwięk dochodzi jakby precyzyjniej z planu akcji. Dziękuję za wszystkie sugestie!


To jakim sygnałem "zasilane" są teraz głośniki w TV, skoro grają niewiele gorzej, ale jakby lepiej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzialem wiele TV z naprawde dobrymi glosnikami...srednio max naglosnie TV to max 2x10W ...yyy no chyba nie o taki przod Ci chodzilo???? a gdzie sopran??a gdzie wokal?icon_smile.gif a gdzie przeneisienie dzwieku ze sceny...w sumie dwa przody zsumowane wytwarzaja Tobie dzwiek centralny na dobra sprawe..

a co do tego czy Ciebie zjemy.. czy nie to pozstawie wybor reszczcie:)

ja zdecydowanie gustuje w kobietach icon_twisted.gif

M_G
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A tak poważnie to masz chyba niezłe tv skoro tak dobrze gra.Ten podział na centralne ,przednie ,ibass itd wymyślono po to aby można było lepiej,przestrzenniej oddać plan dźwiękowy.


Niekoniecznie icon_neutral.gif
Centralny zazwyczaj jest najgorszym głośnikiem całego zestawu. W dodatku przy nim popełnia się najwięcej błędów na które jest najbardziej wrazliwy:
- stoi wyżej/niżej niż 30cm w stosunku do głośników przednich (średniotonowców)
- jest dostawiony do ściany
- jest w jednej linii z frontami
- ustawiony jest za głośno
- surrondy są pod sufitem icon_confused.gif

Wówczas nie ma prawa dobrze zagrać icon_sad.gif
pozdr
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

paru tysiakow troche mija sie z celem..i jak tu ja przekonac:D


Bardzo prosto icon_smile.gif Wyporzycz i wyświetl normalnie na ścianie bez ekranu. A co do centralnego... Cóż dosyć długo do tego dochodziłem jak ustawić central. Jak masz cierpliwość to poczytaj icon_wink.gif
http://www.superaudio.pl/index.php?name=PN...pic&t=4&start=0

pozdr
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.Czyli tak bardzo to się z prawdą nie mijałem twierdząc,że centralny pod TV.Ładnie to wygląda a i sprytne rozwiązanie bo jast tv i nie ma a przy słuchaniu muzyki nie rozprasza widok wyłączonego telewizora.Szkoda tylko ,że na taki fajny model ustawienia nie mogę sobie pozwolić i wcale forsa nie jest tu najwiekszym problemem.Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolf

co do takiego sposobu to juz o tym myslalem:) gorzej jak na zonie nie zrobi to wrazenia..chcciaz nie je st jakas stroswiecka baba wiec moze zlapie:) bakcyla..ale coz temat na chyba pozneij mysle o przyszlym roku...to jedna sparawa

druga co do centralnego...hmm wiem wiem...i jak rozstawic reszte...hmm tez wiem wiem:)

ale tekst poczytam:)

pozdr.icon_smile.gif

M_G
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...