Skocz do zawartości

Jakie kolumny do Yamaha A-S701


katmai

Recommended Posts

Witam,
Posiadam wzmacniacz Yamaha A-S701 i do tego stareńkie Dali 606. Gra to średnio, jak dla mnie za mało góry, a i dół też jakiś bez wyrazu.
Nadchodzi więc czas wymiany głośników. I teraz pytanie na jakie? Moje oczekiwania to dużo góry i spężysty dół, takie konturowe granie. Ponoć moja Yamaha tak ma grać (wg wielu opinii) ale jakoś na Dali 606 nie zauważyłem tego. Tak dla jasności, nie jestem audiofilem, obce mi są tryby typu pure direct, namiętnie kręcę regulacją barwy - po prostu lubię brzmienie nasycone dużą ilością blach i soczystym basem.
Całość gra w 26m salonie, kolumny stoją w odległości około 25 cm od ściany w odstępie około 3,5m - 4m od siebie. Słuchana muzyka to metal (Metallica, Black Sabbath, Nirvana), rock (U2, Pink Floyd, Kult, Hey), elektronika (Depeche Mode), pop (Jessie Ware). Żródła: CD (Yamaha CD-N301), flac (NAS poprzez CD-N301), vinyl (GS-464 z wkładką Ortofon OM5E).
Wstępnie biorę pod uwagę:
- Dali Zensor 7 (dość często zestawiane z Yamahą przez sprzedawców, no i piękie wyglądają)
- Dali Ikon 6, 7 lub 8 (tylko używane) ze względu na wstęgową hybrydę
- Klipsch RP-250F (tylko czy tuba nie będzie krzyczała jak w altusach?!)
Właśnie w tym Klipschu boję się trochę tej tuby. Mój syn ma altusy i starą diorę WS4422 i aż mie uszy bolą od skrzeczenia tych tub.
A, i jeszcze słowo dlaczego zwróciłem uwagę na wstęgową hybrydę - na czymś podobnym odsłuchiwałem swoją Yamahę w salonie i bardzo mi się podobała góra, pięknie brzmiały blachy i słyszalny był niemal każdy szelest i wybrzmienie, nie zlewało się do w jakąś całość tylko można było odróżnić każdy dźwięk z osobna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Do jakiej kwoty mają być kolumny?

Patrząc na zakres cenowy kolumn jakie wybrałeś to:

Do tej yamahy Klipsche bym odpuścił, do nich jakiś cieplejszy wzmak byłby bardziej odpowiedni. Zresztą do takiego metrażu to model Rp 260 byłby odpowiedni, Rp 250 za małe.

Dali Zensor 7 + Yamaha As 701, czemu nie - może się spodobać.

Do listy bym dopisał jeszcze Heco Aurora 700, Heco Music Style 900, to dość uniwersalne kolumny, a z Yamhą się zgrywają.

Pamiętaj tylko, aby zawsze w miare możliwości odsłuchać dany sprzęt, bo gusta są różne.

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli lubisz wyraźną górą i podkreślony bas, warto wziąć pod uwagę Klipsch, ale zdecydowanie model wyższy RP-260F. Jest lepszy brzmieniowo od RP-250F, dodatkowo lepiej będzie pasował do salonu 26m2. Jest to jednak konfiguracja z dźwiękiem bardzo wyraźnym, analitycznym, z wyraźnie podkreślonymi skrajami pasma. Wiele osób określi to "krew z uszu". Koniecznie przed decyzją zakupu musiałbyś to posłuchać. 

Dali Zensor to dobre połączenie z elektroniką Yamaha, zestaw taki zapewni Ci równy, pełny, lekko ocieplony charakter z dobrą podstawą basową i analityczną, ale na pewno nie ostrą górą pasma. Podobne wrażenia możesz mieć po odsłuchu najnwoszej serii Heco Aurora 700. Myślę, że warto jeszcze posłuchać Dynavoice DF-6 ze świetną wstęgą na górze oraz polską, bardzo uniwersalną konstrukcję Pylon Audio Sapphire 25

Na koniec propozycja trochę droższa, ale obiektywnie na pewno lepsza - System Audio Saxo 40.

Z rynku wtórnego Dali Ikon to opcja dobra, ale w połączeniu z Yamaha musisz się liczyć także z jasnym, lekko ostrym dźwiękiem, podobnie jak Klipsch to nie są bezpieczne wyboru, trzeba koniecznie przed zakupem spokojnie odsłuchać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ikon 8 to nie będzie mniej basu niż przy Dynavoice DF-6?

Jeśli chodzi o recenzje i parametry na papierze (25Hz - 32 kHz) to dynavoice-y kładą większość tutaj wymienionych. Tylko pytanie czy to marketing czy faktycznie takie rewelacyjne?

Edytowano przez katmai
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, katmai napisał:

parametry na papierze (25Hz - 32 kHz)

Pytanie przy jakim spadku jest podawane te 25Hz? Pewnie -9dB, bo większe DF8 pomierzone tutaj DF-8 mają przy 30Hz spadek -6dB. Wdać też, że dolne pasmo jest w DF-8 potężnie podbite (górka 9dB przy 100Hz). W DF-6 pewnie jest tak samo, tylko spadek zaczyna się wcześniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa 1. Używane Dali Ikon 8 mk1, przemalowane na piano black (co wygląda naprawdę efektownie), cena 3.400zł (ale myślę że zejdzie do 3000zł) - warto brać pod uwagę, czy wogóle dać sobie spokój?

Sprawa 2. Gdzie odsłuchać Klipsch RP 260F i Dynavoice DF-6? Mieszkam koło Zielonej Góry, więc w grę by wchodziły miejszcowości: Zielona Góra, Gorzów i Poznań. Pabianice niestety trochę za daleko :-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do parametrów na papierze to te niskie Hz mogą zabrzmieć , ale to jak one zabrzmią to już inna sprawa ;)

Dynavoice df-5 słuchałem i miały niby 28Hz zejście a basu mniej niż wybrane i zakupione focale 716 z parametrycznym 50Hz ... :P nie no focale schodzą do jakiś 40 , ale ogólnie te ~50Hz to już ładnie trzęsie. Poniżej to trzeba by mieć ogromne kolumny albo używać subwoofera by nie było zbyt dużych zniekształceń.

katmai - dynavoice df-6 Cię "zmiażdży"  ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, więc czy warto wogóle brać pod uwagę używane Dali Ikon 8 mk1, przemalowane na piano black za około 3000 pln, czy skupić się na wyborze pomiędzy Klipschem a Dynavoicem?

I jeszcze jedno, zauważyłem że Yamaha 701 jest przez sprzedawców dość często zestawiana z Klipschem ale z RP-280F.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎2018‎-‎03‎-‎14 o 11:19, Kubakk napisał:

katmai - dynavoice df-6 Cię "zmiażdży"  ;) 

Jeszcze do niedawna byłem posiadaczem Dynavoice df-8 i nie mogę powiedzieć złego słowa , szczególnie dla lubiących bas :). Tak w stereo jak i w KD spisywały się rewelacyjnie , warunek jest jednak taki , że trzeba dobrać odpowiedni wzmacniacz. Z Vincentem SA-31 + SP331 była porażka , dudniący nieprzyjemny bas nie do opanowania ( wycofane basy na pre a i tak tragedia). Z NADem 3100 już naprawdę całkiem fajnie, punktowy bas, niezła średnica i świetne wysokie. Najlepiej zagrały gdy podłączyłem C-70 (potem CX-1000) + MX-1000 , pełna kontrola. W małych pomieszczeniach może być problem z nadmiarem basu , ponadto nie są złe, ciężkie , stabilne dobrze wykonana obudowa , stosowania gąbek do basreflexów nie polecam.

IMG_0059.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że te Ikony już nieaktualne - sprzedane.

Czyli na placu boju zostają Klipsch i Dynavoice. 

I jeszcze jedno: czy warto dołożyć trochę kasy i wziąć większe, tzn. Klipsch RP-280F lub Dynavoice DF-8 zamiast RP-260F i DF-6? W tych większych są 20 cm głośniki. Przy 16 cm w swoich Dali 606 muszę się wspomagać subem, bo inaczej basu zupełnie brak, taki płytki kartonowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...