Skocz do zawartości

Słyszalność basu a odległość słuchacza od subwoofer


ZwyklyCzlowiek

Recommended Posts

Witam, jak to jest że bass jest słyszalny z pewnej odległości subwoofera od słuchającego np. mniejsze suby, a z takiego subwoofera logitech z906 czy też z-2300 bass słychać praktycznie od razu z niego.

Wiem że niski bass ma dużo większą długość fali i dla tego słyszymy go dopiero z pewnej odległości, jednakl co decyduje o tym że niski bass jest słyszalny nawet w dość małych pomieszczeniach?

Sam kiedyś nie chcąc wyrzucać głośnika estradowego (30cm) zrobiłem obudowę bass reflex. Ze względu na dość dużą membranę chciałem sprawdzić jak będzie się zachowywał jako subwoofer i rezultat nie był powalający. Z odległości 1-3m basu praktycznie wg nie słychać, z 5m już był bardzo słyszalny (nawet ten niski).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest kwestia wielkości suba ani w ogóle że to sub, tylko zjawisk falowych w pomieszczeniu. Te dwa suby o których mówisz przenosiły widocznie różne częstotliwości i jeden miał szersze pasmo, które nie wygaszało się w danym punkcie i dlatego wydawało się że gra "wcześniej", jakkolwiek to interpretować. Przez to, że lokalnie tworzą się wzmocnienia i wygaszenia dźwięku na skutek zjawisk falowych w jednym punkcie może być głośniej, a w drugim ciszej, nawet jeśli ten cichszy punkt jest powiedzmy bliżej głośnika... polecam kanał youtube propersound:

 https://www.youtube.com/c/PropersoundPl 

w piątek na tym kanale ukaże się film z naszym udziałem, gdzie opowiadamy właśnie o zjawiskach falowych i tych problemach z basem... znajdziesz odpowiedź na swoje pytania. W tej kwestii najistotniejsze jest ustawienie subwoofera.

Jeśli chodzi o rozmiar pomieszczenia to jest to nieprawda jak i to że słyszalność basu zależy od długości fali... jak sub przenosi to przenosi i koniec. Kiedyś usłyszałem od kogoś że w pomieszczeniu nie mogą powstać częstotliwości o długości fali mniejszej niż jego największy wymiar... no mega bzdura, serio.

Edytowano przez Bartek z Mega-Acoustic
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subwoofer to specyficzny rodzaj kolumny głośnikowej z zazwyczaj jednym głośnikiem. Od parametrów głośnika w nim zamontowanego zależą parametry i charakterystyka pasma przenoszenia. Zależą w podobnym stopniu jak w kolumnach aktywnych. W stosunku do kolumn pasywnych różnica jest taka ze jeśli w kolumnie jest wbudowany wzmacniacz , to jego elektronika może korygować właściwości głośnika. Dlatego różne subwoofery mogą mieć różne pasmo przenoszenia , inny kształt charakterystyki pasma przenoszenia. Również na to jak głośno może zagrać mają wpływ możliwości do pracy z dużymi poziomami głośności i moc wzmacniacza. Różne mogą być też możliwości dynamiczne subwooferów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...