Skocz do zawartości

Kolumny do dużego salonu - sens długiego wybierania sprzętu, i jego koszt


ttupak

Recommended Posts

Dzień dobry. Kilka tygodni temu prosiłem o pomoc dobraniu głośników podłogowych. Chciałem kupić głośniki w cenie do 2,5k. Po kilku odsłuchach różnych głośników postanowiłem ... zwiększyć budżet.

- zamierzam kupić amplituner Yamaha R-N803D i odtwarzacz CD

- salon ok. 45m (plan, zdjęcie)

- różnorodna muzyka: pop, rock, folklor, …., szczególnie dużo słucham jazzu i muzyki symfonicznej

- teraz zamierzam kupić głośniki w cenie 4-7 tysięcy (nowe)

Myślę, że Wasze propozycje bardzo mogą pomóc mi w doborze głośników do kolejnych odsłuchów,  co w konsekwencji  doprowadzi mnie do szczęśliwego końca moich zakupów.

Bo stanowczo za długo to trwa. A im dłużej trwa tym więcej kosztuje.:2_grimacing:

Andrzej

29026362_2283372465010072_4207140957168074752_n.jpg

prezjpg.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak jest.

Im więcej czytasz tym mniej wiesz. Paradoks audio trwa od wielu lat. Każdy mówi co innego, gazetki zalewają nas rewelacyjnymi testami no i tak to wygląda.

Oczywiscie jest sens posiedzieć i wybrać z głową, ale nie ma sensu analizować wszystkiego bo zobaczysz ze to do niczego nie prowadzi.

Co do kolumn pod RN803: Heco Aurora 1000, Elac Uni Fi u5, tanie STX Electrino 500, Klipsch RP280.

 

Co do akustyki. Przy tej prawej kolumny przydały by się absorbery lub pułapki basowe do rogów.

 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli decyzja zapadła na Yamaha R-N803D, szukałbym kolumn o równym charakterze. Na pewno w Twoim salonie dobrze sprawdzą się Heco Aurora 1000. To jedna z tańszych propozycji, która jest w stanie bez problemu nagłośnić większy salon, a przy tym oferuje bardzo dobre brzmienie. Można spojrzeć na Klipsch, ale tylko serię Reference Premiere (kolumny RP), natomiast jest to na pewno dźwięk jasny, bardzo analityczny z wyraźnie wyeksponowanymi skrajami pasma. Dla niektórych będzie to zbyt agresywny przekaz szczególnie w połączeniu z elektroniką Yamaha. Dużą zaleta tych kolumn jest wysoka skuteczność, nie obciążają zbytnio wzmacniacza nawet przy głośniejszych odsłuchach. Z mojej strony zainteresowałbym Cię jeszcze kolumnami Dynavoice DF-8 oraz Focal Chorus 726. A jeśli lubisz bardziej spokojny, ciepły charakter, koniecznie Kef Q750 oraz Dynaudio Emit M30.

Chociaż tak przyglądam się planowi pomieszczenia, pomimo dużej powierzchni, cześć odsluchowa jest ograniczona i nie wiem, czy jest sens stosować tak potężne konstrukcje, tak naprawdę to wystarczyłby model Heco Aurora 700, może lepiej wyższą serię Heco Aleva GT602. Pozostaje na pewno przy propozycji Dynaudio, ale warto jeszcze posłuchać polską konstrukcję Audio Academy Hyperion IV, może Audiovector QR3.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, S4Home napisał:

Co do kolumn pod RN803: Heco Aurora 1000, Elac Uni Fi u5, tanie STX Electrino 500, Klipsch RP280.

Co do akustyki. Przy tej prawej kolumny przydały by się absorbery lub pułapki basowe do rogów.

 

Piotrek

Dziękuję, będę próbował odsłuchać zaproponowane głośniki.

A o absorberach i pułapkach basowych informacje pewnie gdzieś znajdę na forum.

6 godzin temu, Q21 napisał:

Chociaż tak przyglądam się planowi pomieszczenia, pomimo dużej powierzchni, cześć odsluchowa jest ograniczona i nie wiem, czy jest sens stosować tak potężne konstrukcje, tak naprawdę to wystarczyłby model Heco Aurora 700, może lepiej wyższą serię Heco Aleva GT602. Pozostaje na pewno przy propozycji Dynaudio, ale warto jeszcze posłuchać polską konstrukcję Audio Academy Hyperion IV, może Audiovector QR3.

Dziękuję za propozycje głośników. Powierzchnia salonu istotnie jest duża a miejsce odsłuchowe niewielkie. Niestety nie dało znaleźć się lepszego miejsca na ustawienie głośników. A co do tego czy potrzebne są tam większe głośniki czy wystarczą mniejsze, zdania fachowców są podzielone (ja się na tym nie znam). Niektórzy mówią, że mimo, że powierzchnia odsłuchowa jest niewielka, to sam fakt, że pomieszczenie jest bardzo duże, wymusza zakup większych głośników.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście całkowita powierzchnia odgrywa rolę, natomiast jeśli siedzimy blisko kolumn, dodatkowo kominek po lewej stronie także oddziela cześć odsłuchową, można spokojnie zastosować konstrukcje mniejsze.  Z obrazka wynika, że fotel będzie stał w odległości niewiele powyżej 2m od kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 13.03.2018 o 14:11, ttupak napisał:

Czy ktoś mi pomoże wybrać połowę?

...........

Ale może nie ci, którzy propozycje zgłosili  :D

A słuchałeś czegoś z tych modeli, które wymieniałeś wcześniej?

Q750 sam wziąłem do 803D i jestem bardzo zadowolony z tego połączenia, choć nie każdego może to uwieść. Są neutralne, świetnie zbalansowane, dokładne i zdyscyplinowane, za to Yamaha trochę daje od siebie i mi się to świetnie komponuje. Jak szukasz do żywej Yamahy czegoś zrównoważonego i spokojniejszego to Elac U5 też zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Masz większe pomieszczenie więc u Ciebie dźwięk i bas mogłyby rozejść się jeszcze przyjemniej. Nie skreślałbym na Twoim miejscu Heco Auror (chyba, że ich już słuchałeś), potrafią pozytywnie zaskoczyć, nie są tak eleganckie i zrównoważone jak Kefy czy Elaci ale mają po swojej stronie sporo plusów i są IMO efektowniejsze w brzmieniu, ja akurat nie tego szukałem. Klipsche RP280 mają potęgę w brzmieniu ale dla mnie to był zestaw głównie pod kino domowe, do stereo inne rzeczy bardziej mi się podobały i widziałem więcej takich opinii. Z Focal Chorus też pozytywne wrażenia ale z Yamahą inne rzeczy zgrywały mi się lepiej, tu mnie w jakimś sensie zmęczyły, bo bardziej eksponują wysokie tony, są agresywniejsze i bardziej dynamiczne. Podejrzewam, że z Onkyo/Pioneerem byłoby im lepiej. Reszty z Twojego zestawienia nie słyszałem. Co do bardzo pochlebnych recenzji Dynaudio to przewija się często pogląd, że potrzebują mocniejszej elektroniki i piszący te opinie raczej nie mają na myśli Y803D. Nie wiem, nie słyszałem. Pomieszczenie masz metrowo bardzo duże ale samo miejsce odsłuchu już wygląda na dość standardowe. Nie zdziwiłbym się, tak jak kolega z Q21 pisał, jakby mniejsze modele (Aurora 700, Q750) okazały się tu wystarczające ale w kwestiach akustyki masz na forum znacznie lepszych doradców.

Żeby się nie powtarzać, odsyłam do tematu "Prośba o ocenę/dobór zestawu stereo" - tam bardziej się uzewnętrzniałem samemu szukając sprzętu i jest sporo, często skrajnych, opinii innych użytkowników też szukających kolumn do Y803D. Wniosek z tego będzie zawsze taki sam i "słuchać i słuchać", musisz przerobić jak najwięcej zestawów przed dokonaniem wyboru a finałowy odsłuch Twoich faworytów przed zakupem musisz zrobić w domu (zwłaszcza jak masz takie specyficzne pomieszczenie), bo żadne fora ani opinie tu nie wystarczą.

 

No i z rad, zacytuję jacek75 z pokrewnego tematu:

15 godzin temu, jacek75 napisał:

Potem zmiana na kolejne kolumny, bo 3 to mały wybór... pamiętając też o tym samym repertuarze muzycznym i tych samych ustawieniach głośności tonów( najlepiej na pure direct) i głośność podobna, bo jak coś gra głośniej to ma lepszą dynamikę i w 90% wypada atrakcyjniej nawet jak jest nazwijmy to "średnie" .

 

Edytowano przez ToraTora
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim posłuchaj, bo jak dla mnie 3, a nawet 4 z tych propozycji kolumn przedstawiają tak odmienne wobec innych brzmienie, że to jak nie przymierzając wybór między : kremowym deserem,  pyszną aromatyczną ziołami pieczenią, kontra dobrym, acz standardowym obiadem.  Do listy dopisałbym też Monitor Audio silver 8 ( oby już wygrzane). Moją cichą rekomendacją niech tu będzie AA Hyperion IV, wyjątkowo wykwintne, przemyślane i atrakcyjne danie(i AA hyperion nie są tu kremowym delikatnym deserem) ... cóż sporo by pisać, ale smaki mamy różne, więc nie ma co przekonywać, które jest bardziej i które lepsze bo "moisze".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...