Skocz do zawartości

pokój ze skosem , co myślicie o tym?


Michał Jarząb

Recommended Posts

Witajcie, w załączniku dodaje rozmieszczenie kolumn , mam je obecnie pod skosami , jedna w w narożniku pokoju, lewa przy regale, który oddziela sypialnie od pokoju z kolumnami, co nie zmienia faktu, że całkowity metraz pokoju jest zdecydowanie większy . Głownie pytanie tyczy się , czy dla kolumn lepiej jak są pod skosami czy lepiej żeby na ich miejscu była kanapa , a one same pod normalną ścianą z prostym sufitem ? I jeszcze jedna rzecz , mam za sofą sporo miejsca i zastanawiam się czy na scianie za nią nie przykleić maty akustyczne , czy coś poprawi się w dzwieku , tak samo za kolumnami, tylko przy prawej mam kaloryfer i nie wiem co w tym momencie . Uprzedzając, niestety nie mogę zbytnio odsunąć kolumny od okna bo nie mam miejsca. 

Obecnie nagłośnienie mam inne , ae109 z denonem pma1520, rozważam również zakup tannoy marcury bądź starszy model dc2 . Szafke rtv z pod tv wyrzuciłem i sprzęt stoi na podłodze.

pokoj.png

IMG_0423.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy regał od strony lewej kolumny to plecy regału czy wręcz odwrotnie? Jeżeli to plecy regału to zadbałabym o wyrównanie środowiska pracy dla kolumny prawej i lewej, czyli dał gruba kotarę a jeszcze lepiej wypożyczył ustroje akustycznie i montował je symetrycznie.

edytka.

ae109 maja z tylu basrefleks? To w takiej sytuacji gdy tworzy ci sie z tylu taka swoista „studnia” to niskie masz podbite, myślę że 20 cm do przodu nie zrobi wielkiej różnicy użytkowo a dźwiękowo może być spora :)

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie skosy tego typu to spore zło, ogniskują dźwięk i na dzień dobry dokładają Ci silne odbicie zapewniające fluktuacje +- 3dB w całym pasmie przenoszenia kolumn. Zuo.

Zamiana miejscami punktu odsłuchu z kolumnami z teoretycznego (i w większości praktycznego) punktu widzenia nie da absolutnie nic. Istnieje coś takiego jak akustyczna zasada wzajemności, tj. jeśli zamienisz miejscami nadajnik i odbiornik to będzie dokładnie to samo. Czyli ten wariant jest umiarkowanie dobry.

Chyba że wyłożysz któryś z tych skosów materiałem pochłaniającym, nawet prosta pianka tutaj wystarczy. Wtedy proponuję ustawić się tak, żeby ta wyłożona ściana była tą za kolumnami - jeżeli kanapa będzie stać odpowiednio blisko ściany to różnica w dotarciu fali padającej i odbitej będzie mała, łagodniejszy efekt. A wyłożenie materiałem pochłaniającym tego skosu osłabi odbicie od niego i charakterystyka się wyrówna.

2 godziny temu, Fafniak napisał:

ae109 maja z tylu basrefleks? To w takiej sytuacji gdy tworzy ci sie z tylu taka swoista „studnia” to niskie masz podbite, myślę że 20 cm do przodu nie zrobi wielkiej różnicy użytkowo a dźwiękowo może być spora :)

 

umieszczenie bass reflexu w kolumnach nie ma znaczenia, jak jest z tyłu to nie trzeba odsuwać kolumn od ściany, nie robi się żadna studnia. Niskie częstotliwości rozchodzą się wszechkierunkowo, bass reflex nie jest ich źródłem. Na ten temat napisano już mnóstwo rzeczy, polecam choćby filmiki reduktora szumu czy jak tam ten koleś się nazywał 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

umieszczenie bass reflexu w kolumnach nie ma znaczenia, jak jest z tyłu to nie trzeba odsuwać kolumn od ściany, nie robi się żadna studnia. Niskie częstotliwości rozchodzą się wszechkierunkowo, bass reflex nie jest ich źródłem. Na ten temat napisano już mnóstwo rzeczy, polecam choćby filmiki reduktora szumu czy jak tam ten koleś się nazywał 

ekhm... no to u mnie jest inaczej ale ja to w ogóle dziwny jestem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Fafniak napisał:

A czy regał od strony lewej kolumny to plecy regału czy wręcz odwrotnie? Jeżeli to plecy regału to zadbałabym o wyrównanie środowiska pracy dla kolumny prawej i lewej, czyli dał gruba kotarę a jeszcze lepiej wypożyczył ustroje akustycznie i montował je symetrycznie.

edytka.

ae109 maja z tylu basrefleks? To w takiej sytuacji gdy tworzy ci sie z tylu taka swoista „studnia” to niskie masz podbite, myślę że 20 cm do przodu nie zrobi wielkiej różnicy użytkowo a dźwiękowo może być spora :)

ten regał tak naprawdę nie jest ścianą, jest co prawda wysoki do sufitu, lecz ma prześwit  do łóżka sypialnianego, na polkach są tylko kwiaty/ozdoby. Zastanawiam się czy nie zrobić ścianki w regale od strony kolumny, tak żeby zyskać na symetrii, ale z drugiej strony nie wiem czy to dobry pomysł, jeżeli zrobie ją z płyty meblowej (ewentualnie przykleje na nią mate akustyczną ). AE109 ma br z tylu u góry tylnej sciany kolumny, jest on charakterystyczny dla tej marki, bo jest podłużny, pisze oczywiście o tej nowej serii.

 

o bas mi zbytnio nie chodzi, bo jest spory, wywołany tak myślę po części skosami sufitu. Bardziej chciałbym uzyskać przestrzeń i lepszą stereofonię. Przede wszystkim równy dźwięk.

4 godziny temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

Wszelkie skosy tego typu to spore zło, ogniskują dźwięk i na dzień dobry dokładają Ci silne odbicie zapewniające fluktuacje +- 3dB w całym pasmie przenoszenia kolumn. Zuo.

Zamiana miejscami punktu odsłuchu z kolumnami z teoretycznego (i w większości praktycznego) punktu widzenia nie da absolutnie nic. Istnieje coś takiego jak akustyczna zasada wzajemności, tj. jeśli zamienisz miejscami nadajnik i odbiornik to będzie dokładnie to samo. Czyli ten wariant jest umiarkowanie dobry.

Chyba że wyłożysz któryś z tych skosów materiałem pochłaniającym, nawet prosta pianka tutaj wystarczy. Wtedy proponuję ustawić się tak, żeby ta wyłożona ściana była tą za kolumnami - jeżeli kanapa będzie stać odpowiednio blisko ściany to różnica w dotarciu fali padającej i odbitej będzie mała, łagodniejszy efekt. A wyłożenie materiałem pochłaniającym tego skosu osłabi odbicie od niego i charakterystyka się wyrówna.

 

umieszczenie bass reflexu w kolumnach nie ma znaczenia, jak jest z tyłu to nie trzeba odsuwać kolumn od ściany, nie robi się żadna studnia. Niskie częstotliwości rozchodzą się wszechkierunkowo, bass reflex nie jest ich źródłem. Na ten temat napisano już mnóstwo rzeczy, polecam choćby filmiki reduktora szumu czy jak tam ten koleś się nazywał 

czyli teorytorycznie powinienem wyłożyć skosny sufit wraz z tylnią scianą za kolumnami pianką, musze tylko pomyslec co ze stroną lewą gdzie jest  regał , powinien mieć podobne warunki jak prawa kolumna , też obudowałbym go scianką i przykleił mate akustyczną, bo kotary nie mam zbytnio jak tam zawiesić

Edytowano przez Michał Jarząb
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

może to wynikać z wielu innych rzeczy, ale na pewno nie z umieszczenia bass reflexu, fizyki raczej innej u siebie nie masz

Nie chcę się spierać ale moje doświadczenia z obserwacji zmian w domu przy przestawianiu kolumn wskazują że kolumna wepchnięta  coraz głębiej "w studnię" która jest "za nią" ma coraz mocniej podbite niskie tony. Nie jest to bezpośrednio wina tylnego basrefleksu a raczej "środowiska akustycznego" które otacza kolumnę. I tu mogę sie zgodzić. Natomiast z moich doświadczeń amatorskiego poznawania  wpływu ustawień kolumny wynika że przy przednim basrefleksie takie zjawisko jest mniejsze. I tu jest problem, aby to jednoznacznie rozstrzygnąć trzeba by mieć dwie podobnie zbudowane kolumny jedną z przednim drugą z tylnym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...