Skocz do zawartości

Testy paneli akustycznych


Gość

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 134
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

1 godzinę temu, Pboczek napisał:

@wpszoniak na pewno próbowałeś odsuwać je od ściany, podstawy na to pozwalają. Rozumiem że "zwyciężyło" ustawienie bez odstępu, przylegające. Jakie słyszałeś różnice?

Panele mam odsunięte od ściany wg zaleceń producenta, czyli 2cm. Jednocześnie zaznaczał- "albo 2cm albo bez odstępu", nie przyszło mi do głowy dopytywać dlaczego tak musi być.

48 minut temu, Kraft napisał:

Odsuwanie ustroju od ściany ma sens w przypadku absorberów. Zwiększa właściwości pochłaniania niskich częstotliwości. W przypadku dyfuzorów nie powinno mieć znaczenia, bo fala nie ma przelecieć przez ustój, tylko się od niego odbić.

Zgadzam się z pierwsza częścią Twojego twierdzenia, natomiast druga część to.... Vide wyżej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też żałuję, ale jak będzie okazja to spytam. Jednocześnie, tak sobie myślę- ile jest właśnie wpływu tej luki dwucentymetrowej  w efekcie dźwiękowym jaki się pojawił po zastosowaniu stojaka a tym samym poduszki powietrznej? Już za późno by to to sprawdzać....

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam listwy dystansowe (grubości 2cm) przyklejone do ściany, które również spełniają rolę "chwytaków" antywstrząsowych, bo... Mieszkam w Bytomiu, w którym ziemia się trzęsie jak w Grecji czy we Włoszech tyle, że tam to trzęsienie ziemi wywołuje te wstrząsy a w Bytomiu tąpnięcia górnicze.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to się nie dowiemy? Mam nadzieję, że Ty to sprawdzisz. Liczę, że temat się będzie rozwijał i następnym testem w nim zamieszczonym będzie relacja z odsłuchów Twoich nowych paneli. Może napiszesz już teraz, jakie to ustroje? Czy takie same jak kolegi wpszoniaka?

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Zamówione dyfuzory dotarły, a po testach znalazły swoje miejsce. Kupiłem zrobiony na zamówienie wariant https://bluetone.pl/qrd-31n Na osobnych, solidnych i estetycznych podstawach o wysokości ok. 40 cm, postawiłem dwa dyfuzory każdy wysoki ok. 1 m i szeroki ok. 65 cm. Stoją pomiędzy kolumnami. Ich lokalizacja za słuchającym w moim wariancie pokoju nie sprawdziła się tak dobrze. Efekty były co prawda świetnie słyszalne, zwłaszcza dla brzmienia instrumentów, mniej dla przestrzenności, ale wymuszała znaczne oddalenie od nich słuchającego i przybliżenie do bazy.

Co usłyszałem? Słuchając i porównując po raz trzeci wydania Deep Purple In Rock, LP: P-10108W oraz CD: 1877-2, a w zasadzie dwóch utworów: "Bloodsucker", „Child in Time” zauważyłem m.in. różnice w dynamice obu wydań. Odbieram to jako nienaturalne jej zwiększenie w zapisie CD, w sposób efektowny podkręcające dźwięk ale prowadzące do zatracenia zawartości muzycznej. Przy tempie z CD gubi się określona część utworu, gdyż jest grana zbyt szybko (na LP wolniej). Ponadto usłyszałem że na CD, czy to przez dynamikę, czy też coś innego, „Child in Time” ma wręcz inne zakończenie. Chodzi o ostatnich kilkanaście/dziesiąt sekund, gdzie na Lp pojawiają się znacznie urozmaicone dźwięki, a na CD przedstawione są monotonnie, bezbarwnie.

Edytowano przez Pboczek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Pboczek napisał:

Co usłyszałem? Słuchając i porównując po raz trzeci wydania Deep Purple In Rock, LP: P-10108W oraz CD: 1877-2, a w zasadzie dwóch utworów: "Bloodsucker", „Child in Time” zauważyłem m.in. różnice w dynamice obu wydań.

Świetny wybór- piekny panel (i chyba relatywnie niezbyt drogi w stosunku do korzyści jakie płyną z ich zastosowania). pozwolilem sobie wygarnąć fotkę ze strony Bluetonu (chyba mi to wybaczą?) Sądząc po swoich doświadczeniach (choć mam Schroedery z innego materiału) będziesz miał wiele radochy z rozpoznawania "smaczków" muzycznych jakie do tej pory nie były możliwe do ujawnienia. Mam nadzieję, że Twój Pboczku wpis nie bę(dladzie wyjątkiem i że opiszesz jeszcze parę fajnych obserwacji... Mam wrażenie, że takie opisy będą dla wielu wskazówką, albo zachętą tylko do kroczenia ścieżką audiofilską ( a może i inni jacyś dołączą do piszących w tym wątku?). 
Dziękuję za wpis i pozdrawiam, WP

dyf-31-3.thumb.jpg.fcae1aa046aed354c5f2d7ffcbe1774b.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pboczek napisał:

Kupiłem zrobiony na zamówienie wariant https://bluetone.pl/qrd-31n Na osobnych, solidnych i estetycznych podstawach o wysokości ok. 40 cm, postawiłem dwa dyfuzory każdy wysoki ok. 1 m i szeroki ok. 65 cm. Stoją pomiędzy kolumnami. 

Nie mogę tego rozgryźć. Czy masz obecnie panele ustawione szczelinami równolegle do podłogi? Czy może panele zrobione specjalnie, ze szczelinami obróconymi o 90 stopni, do ustawiania w pionie? Może wrzucisz fotkę?

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, audiowit napisał:

Te 2d najlepiej sprawdzają się dokladnie między kolumnami. 

Zapewne myślałeś (a źle napisałeś) o Schroederach 1D... Skyline, to z kolei inna edycja Schroedera 2D
P.S. Logicznie rzecz ujmując (albo może bardziej- geometrycznie) 1D to oczywiście forma 2D, a 2D jest trójwymiarowa bardziej niż 1D... Też wolałby żeby nazewnictwo było inne i zaczynało się od 2D a kończyło na 3D. Ale niestety przyjęło się inaczej nazywać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Wojtku. Oczywiscie masz racje. Zawsze się mylę. Wiesz z jakiego powodu :).

W Krakowie jest tez manufaktura robiaca tanie panele. Ceny podobne jak w blutone. Z tego co pamietam to w wersji base chyba troszkę tansze.

Jest jeszcze Megaakustik. Bartek(wlasciciel) obstawiał wiele stoisk na Audioshow w zeszlym roku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem całkowicie pewny tego że 1D zawsze jest lepiej wieszać przed słuchaczem. Po tym co usłyszałem.

Producentów paneli jest sporo ale nie wszyscy mają w ofercie stojaki pod drewniane 1D. A taki stojak to nie jest prosta sprawa. Jeden panel 100x65 cm ma ok. 12 kg co - biorąc pod uwagę gabaryty - jest nie łatwym ciężarem. Panele muszą stać odpowiednio wysoko, stabilnie, bezpiecznie, a podstawy powinny jeszcze wyglądać. Muszą też dawać możliwość operowania ustrojamii w pomieszczeniu. To nie bułka z masłem.

Bluetone zrobili to dobrze i teraz słucham sobie po trochu ugruntowując wrażenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pboczek, nie jest stojak kłopotem, bo jego konstrukcja nie jest ważna. Ważna jest wysokość... Około 30- 40 cm. Stojak w formie ławeczki (dla przykładu) zmontujesz sam, albo w pięć minut za małe pieniądze u stolarza. 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek Twoje panele ważą 5 kg, moje 25kg. Skyline 2D drewniane to są już ogromne ciężary. Stojaki muszą być dobrze zrobione i to przez osobę która wie, za co bierze odpowiedzialność. Obok dyfuzorów stoją przecież Nasze klocki.

Bluetone twierdzi że metodą doboru wysokości - bez pomiarów, a więc uproszczoną, jest ustawienie powyżej wysokości uszu słuchacza. Ja mam na 40 cm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...