Skocz do zawartości

Recommended Posts

Odsuwanie ustroju od ściany ma sens w przypadku absorberów. Zwiększa właściwości pochłaniania niskich częstotliwości. W przypadku dyfuzorów nie powinno mieć znaczenia, bo fala nie ma przelecieć przez ustój, tylko się od niego odbić.

Edytowano przez Kraft

1 godzinę temu, Pboczek napisał:

@wpszoniak na pewno próbowałeś odsuwać je od ściany, podstawy na to pozwalają. Rozumiem że "zwyciężyło" ustawienie bez odstępu, przylegające. Jakie słyszałeś różnice?

Panele mam odsunięte od ściany wg zaleceń producenta, czyli 2cm. Jednocześnie zaznaczał- "albo 2cm albo bez odstępu", nie przyszło mi do głowy dopytywać dlaczego tak musi być.

48 minut temu, Kraft napisał:

Odsuwanie ustroju od ściany ma sens w przypadku absorberów. Zwiększa właściwości pochłaniania niskich częstotliwości. W przypadku dyfuzorów nie powinno mieć znaczenia, bo fala nie ma przelecieć przez ustój, tylko się od niego odbić.

Zgadzam się z pierwsza częścią Twojego twierdzenia, natomiast druga część to.... Vide wyżej.

Ciekawe, jakie jest wytłumaczenie dla tych 2 cm. Widocznie ustrój część fal jednak przepuszcza i może chodzić o ich ponowne przejście przez dyfuzor (w odpowiedniej sekwencji) po odbiciu od ściany. Szkoda, że nie dopytałeś:(

Edytowano przez Kraft

Też żałuję, ale jak będzie okazja to spytam. Jednocześnie, tak sobie myślę- ile jest właśnie wpływu tej luki dwucentymetrowej  w efekcie dźwiękowym jaki się pojawił po zastosowaniu stojaka a tym samym poduszki powietrznej? Już za późno by to to sprawdzać....

Edytowano przez wpszoniak

Mam listwy dystansowe (grubości 2cm) przyklejone do ściany, które również spełniają rolę "chwytaków" antywstrząsowych, bo... Mieszkam w Bytomiu, w którym ziemia się trzęsie jak w Grecji czy we Włoszech tyle, że tam to trzęsienie ziemi wywołuje te wstrząsy a w Bytomiu tąpnięcia górnicze.

No to się nie dowiemy jak słychać te 2cm, chyba że ktoś inny sprawdzi.

Pytam o te odległości, wysokości, bo sam czekam na zamówione 1D, a akustyka i pomiarów u mnie nie będzie.

Jak to się nie dowiemy? Mam nadzieję, że Ty to sprawdzisz. Liczę, że temat się będzie rozwijał i następnym testem w nim zamieszczonym będzie relacja z odsłuchów Twoich nowych paneli. Może napiszesz już teraz, jakie to ustroje? Czy takie same jak kolegi wpszoniaka?

Edytowano przez Kraft

Hi hi hi.... Słusznie zauważył @Kraft! Dowiemy się od Ciebie drogi Pboczku. Też ciekawym bardzo co też Ty- Pboczku szykujesz za niespodziankę.

Pochwalę się jak dotrą od firmy z początku tego wątku. Ale 2 cm to ja nie usłyszę, chyba że świerszcz coś podpowie...

pozdrawiam

Zamówione dyfuzory dotarły, a po testach znalazły swoje miejsce. Kupiłem zrobiony na zamówienie wariant https://bluetone.pl/qrd-31n Na osobnych, solidnych i estetycznych podstawach o wysokości ok. 40 cm, postawiłem dwa dyfuzory każdy wysoki ok. 1 m i szeroki ok. 65 cm. Stoją pomiędzy kolumnami. Ich lokalizacja za słuchającym w moim wariancie pokoju nie sprawdziła się tak dobrze. Efekty były co prawda świetnie słyszalne, zwłaszcza dla brzmienia instrumentów, mniej dla przestrzenności, ale wymuszała znaczne oddalenie od nich słuchającego i przybliżenie do bazy.

Co usłyszałem? Słuchając i porównując po raz trzeci wydania Deep Purple In Rock, LP: P-10108W oraz CD: 1877-2, a w zasadzie dwóch utworów: "Bloodsucker", „Child in Time” zauważyłem m.in. różnice w dynamice obu wydań. Odbieram to jako nienaturalne jej zwiększenie w zapisie CD, w sposób efektowny podkręcające dźwięk ale prowadzące do zatracenia zawartości muzycznej. Przy tempie z CD gubi się określona część utworu, gdyż jest grana wolniej. Ponadto usłyszałem że na CD, czy to przez dynamikę, czy też coś innego, „Child in Time” ma wręcz inne zakończenie. Chodzi o ostatnich kilkanaście/dziesąt sekund, gdzie na Lp pojawiają się znacznie urozmaicone dźwięki, a na CD przedstawione są monotonnie, bezbarwnie.

18 minut temu, Pboczek napisał:

Co usłyszałem? Słuchając i porównując po raz trzeci wydania Deep Purple In Rock, LP: P-10108W oraz CD: 1877-2, a w zasadzie dwóch utworów: "Bloodsucker", „Child in Time” zauważyłem m.in. różnice w dynamice obu wydań.

Świetny wybór- piekny panel (i chyba relatywnie niezbyt drogi w stosunku do korzyści jakie płyną z ich zastosowania). pozwolilem sobie wygarnąć fotkę ze strony Bluetonu (chyba mi to wybaczą?) Sądząc po swoich doświadczeniach (choć mam Schroedery z innego materiału) będziesz miał wiele radochy z rozpoznawania "smaczków" muzycznych jakie do tej pory nie były możliwe do ujawnienia. Mam nadzieję, że Twój Pboczku wpis nie bę(dladzie wyjątkiem i że opiszesz jeszcze parę fajnych obserwacji... Mam wrażenie, że takie opisy będą dla wielu wskazówką, albo zachętą tylko do kroczenia ścieżką audiofilską ( a może i inni jacyś dołączą do piszących w tym wątku?). 
Dziękuję za wpis i pozdrawiam, WP

dyf-31-3.thumb.jpg.fcae1aa046aed354c5f2d7ffcbe1774b.jpg

1 godzinę temu, Pboczek napisał:

Kupiłem zrobiony na zamówienie wariant https://bluetone.pl/qrd-31n Na osobnych, solidnych i estetycznych podstawach o wysokości ok. 40 cm, postawiłem dwa dyfuzory każdy wysoki ok. 1 m i szeroki ok. 65 cm. Stoją pomiędzy kolumnami. 

Nie mogę tego rozgryźć. Czy masz obecnie panele ustawione szczelinami równolegle do podłogi? Czy może panele zrobione specjalnie, ze szczelinami obróconymi o 90 stopni, do ustawiania w pionie? Może wrzucisz fotkę?

Edytowano przez Kraft

3 godziny temu, Kraft napisał:

Czy masz obecnie panele ustawione szczelinami równolegle do podłogi?

Moje wyglądają tak jak na zdjęciu zamieszczonym przez Wojtka. Powierzchnia ma wymiar 1m x 1,30m i jest złożona z dwóch paneli.

Pboczku, gratulacje. Bardzo dobry wybor. Paneli i ustawienia.

Te 2d najlepiej sprawdzają się dokladnie między kolumnami. Jesli rozwazasz coś za sluchaczem to polecam panele pochlaniające( eliminujace przy okazji poglos) lub skyline jesli nie chcesz tracić dynamiki.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się