Skocz do zawartości

taka Kabina Nagraniowa ma sens?


wuadek94

Recommended Posts

witam, chciałbym zrobić studio do nagrywania wokali. Pomieszczenie jest zupełnie puste, obite tylko rigipsami i pomalowane. i teraz nasuwa się pytanie, czy taka mała kabina ma sens?, czy lepiej jakoś zaadoptować całe pomieszczenie? (wolałbym kabinę, bo po 1 mniejsze koszty wygłuszenia, a po 2 mniej słychać by mnie było na zewnątrz- nie mieszkam sam)

studio.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak zamierzasz oddzielić taką kabinę? Od razu mówię, że "kotara" czy inna zasłonka ma mało sensu, trzeba by stawiać ściankę działową i to porządną.

Pomijając sprawy związane z modami własnymi takiego pomieszczenia (trzeba by wyliczyć i odpowiednio wyeliminować, ustalić dobre proporcje), ma to trochę sensu tylko w momencie gdy naprawdę solidnie to odizolujesz od reszty pokoju. Ogólnie nie jestem fanem takiego rozwiązania i zawsze odradzam, takie rozwiązania powodują często dużo problemów, ludzie nie chcą zastosować porządnych materiałów do adaptacji, robią to tanimi panelami 5 cm grubości i potem się dziwią skąd taki silny bas na nagraniach a reszta jakby schowana... naprawdę lepiej całe pomieszczenie, jak będziesz miał przestrzeń to wystarczy mocno obniżyć pogłos i to nawet niekoniecznie w najniższych rejestrach, wyeliminować wady akustyczne i już będzie dużo lepiej.

A to czy Cię będzie słychać na zewnątrz to już zupełnie osobna sprawa, adaptacja akustyczna pomoże bo obniży sumaryczną energię akustyczną w pomieszczeniu i mniej też będzie się wydostawało na zewnątrz, ale bezpośrednim działaniem byłoby tutaj zwiększenie izolacji ścian. Droga impreza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem nad nad zastosowaniem wełny mineralnej isover pt80 (10cm) do tej kabiny. konstrukcje chciałem wykonać z płyty wiórowej. Adaptacja całego pomieszczenia to drogie rzeczy, trzeba się liczyć z tym że jest wysoko, lekko ponad 3m, a wełna tania nie jest. dlatego pomyślałem o kabinie gdyż moglbym troche obnizyc (ale ile?). też nie chce zrobić jakiegos kibla i mieć stlumiony wokal ☺. a i jeszcze jedno. jeżeli szerokość to tylko 130 to glugosc jaka powinna być odpowiednia ? i oczywiście ustalić ta wysokość jeszcze...

Edytowano przez wuadek94
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Masz jeszcze rozwiązanie zrobić kabinę, celowo ją trochę przetłumić (ścianki płyta+PT80), na to miejscami piramidki. Wówczas przestrzeń dodajesz na etapie produkcji. Możesz dodać kilka drobnych elementów rozpraszających pole akustyczne i ewentualnie nakryć się pod lekkim skosem (poeksperymentuj - również z przestawianiem mikrofonu-zdziwisz się). :)

Co do pytania, czy wszędzie PT80 - nie, bo przetłumisz. Wykorzystaj wysokość 3m - całkiem fajna sprawa i można ciekawie wykorzystać, 4m długości też ok, ale strasznie ogranicza wąskie gardło 130 cm i z tego powodu trzeba będzie trochę porozpraszać, pouginać. Jeśli sufit nie jest podwieszany, sporo możesz zdziałać.

Jeśli masz pytania, śmiało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...