Skocz do zawartości

Antyszumowe zaślepki RCA i XLR... Warto je użyć?


Gość

Recommended Posts

23 godziny temu, wpszoniak napisał:

@wallace,
zrozumiałem (chyba) Twoje podejście do problemu- jest czysto inżynierskie. Jednak czy rozważałeś i to, że gniazda, mimo że nieużywane (raczej właśnie przez fakt, że nie są używane) są niejako anteną "zbierającą śmieci" z otoczenia w postaci zakłóceń elektromagnetycznych i radiowych (te w większym stopniu) a przecież te wej/wyj RCA i XLR nie są fizycznie odcinane od układu, prawda?

Zgadza się, podchodzę do tematu inżyniersko. I również zgadza się, że wejście nieużywane może być anteną, jednak kontakt sygnałowy gniazda RCA czy XLR musiałby wystawać poza otaczający go pierścień masy urządzenia i to dość znacznie. Druga sprawa jest taka, że duża część wzmacniaczy (chyba większość tych z wyższej półki cenowej) ma wejścia przełączane na przekaźnikach lub kontaktronach, które jednak fizycznie odcinają gniazdo od reszty układu. Pozostałe rozwiązania na kluczach/multiplekserach scalonych mają tłumienie co najmniej 60dB dla sygnału odłączonego (czyli 1V zakłóceń podany na odłączone wejście spada do wartości 1uV poza kluczem).

Dla sygnałów wysokiej częstotliwości stosuje się tzw. terminatory impedancji, które z wyglądu przypominają zaślepkę, ale są zakończeniem linii o impedancji falowej 50 lub 75 ohm dopasowanej do impedancji wejścia sygnałowego. Robi się to w celu uniknięcia odbicia sygnału na niedopasowaniu linii (tzw. return loss). Ale to nie dotyczy częstotliwości z zakresu audio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wallace,
dziękuję za wyjaśnienie dogłębne. Jednak to nie zmienia faktu, że nawet bardzo drogi (rzędu 20 000 i więcej zł, a wiele ich słyszałem) sprzęt jest czuły na zakłócenia RFI i EMI tak samo (tyle że lepiej je słychać) jak znacznie tańszy sprzęt (paradoksalnie kiepski sprzęt jest pozornie nieczuły, a dokładniej- nie słychać zmian). Ten poważny sprzęt, mam wrażenie, wymaga więcej uwagi ze strony użytkownika niż sugeruje cena... Nie ma tak dobrze, że kupując sprzęt, nawet za dziesiątki tys zł, gra tylko dlatego że jest dobrze skonstruowany. Trzeba mu dać platformę odpowiednią, okablowanie (które nie spowoduje ograniczeń) i... I filtry RFI i EMI.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpszoniak masz u mnie wielki szacunek za wytrwałość w tłumaczeniu rzeczy tak oczywistych. Przypomina mi to sytuację  z zeszłego roku z pewnym czarnoskórym,, hamerykańskim" raperem który twierdził że ziemia jest płaska bo jak okiem sięgnąć jest płasko na horyzoncie. Naukowcy mu tłumaczyli a on dalej swoje.... Dlatego żadna reakcja ludzi mnie juz nie zdziwi. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż... to raczej wasze obserwacje przypominają obserwacje tego rapera. Przecież wy to słyszycie a on widzi.... 

Na wielokrotne pytania o pomiary, które odnosiłyby sie do realnych poziomów przy słuchaniu muzyki, dowody ma wpływ, odpowiadacie że dowodem jest to że słyszycie. Wybacz ale właśnie w ten sposób wpisujecie się w poziom obserwacji wspomnianego przez Ciebie rapera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy trzeba udowadniać wciąż i ciągle, że problem z RFI i EMI istnieje? Że ich wpływ jest istotny wiadomo od paru dekad...I kto tu "raperem"? Mam trawić czas na szukanie wykresów? Przyznam Ci się, że nie chce mi się. Czy Ty @Fafniak'u zanim przekroczysz murek, który widzisz przed sobą go mierzysz?

P.S. Dyskusja nie powinna być o tym czy zjawisko istnieje, bo dochodzimy do jakiejś paranoi, lecz o tym jak się przed nim chronić. Jeśli nie miałeś do czynienia z zaślepkami to raczej Ty dywagujesz a nie my (@mario100007 i ja).

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie udowodniłeś realnego wpływu. Przekonujesz tylko że jest bo ty wierzysz że jest bo wydaje ci się że usłyszałeś. Ten raper tez widział że ziemia jest płaska. No niezły ubaw ;)

Ale spoko rozbijaj dalej jajko na masce auta i testuj wpływ tego zabiegu na osiągi samochodu. Jak sprawia ci to frajdę.....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi. Naukowcy mu tłumaczyli i przedstawiali dowody bezskutecznie. Ja albo wpszoniak mamy poświęcać czas na szukanie dla jakiegokolwiek sceptyka dowodów teoretycznych? To ja nie mam co z czasem robić? Wolne żarty! Masz możliwość zrobić test samemu a internet jest dla każdego wystarczy tylko chcieć poszukać informacji, czy nawet poczytać opinii autorytetów w kwestii audio jeżeli wogole dla ciebie tacy są bo dla niejednemu jest wygodnie być autorytetem samemu dla siebie. Tylko ze takim juz nic nie pomoże. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

18 minut temu, Fafniak napisał:

Nigdzie nie udowodniłeś realnego wpływu. Przekonujesz tylko że jest bo ty wierzysz że jest bo wydaje ci się że usłyszałeś. Ten raper tez widział że ziemia jest płaska. No niezły ubaw ;)

Ale spoko rozbijaj dalej jajko na masce auta i testuj wpływ tego zabiegu na osiągi samochodu. Jak sprawia ci to frajdę.....

Nie sugeruj, że ja jakieś jajko rozbijałem, bo jeszcze ktoś pomyśli o mnie jak o nienormalnym. To Ty taki przykład dałeś bezsensowny. Nie mam zamiaru niczego na forum udowadniać, bo to miejsce jest dla tych co próbują, a to co piszę jest tylko wskazówką i niczym więcej. Niby po co miałbym Ci udowadniać cokolwiek? Mam w tym interes jakowyś? Mamy tu wymieniać informacje a nie wymyślać sobie nawzajem, że to co słyszy to nie słyszy, jeno mu się zdaje, bo ktoś inny po prostu nie wierzy, że zjawisko istnieje. Nie chcesz to nie wierz sobie, nie chcesz próby robić to nie próbuj, ale nie wmawiaj innym, że nie słyszą bo Ty nie słyszysz, albo że nikt dowodu nie przedstawił. Jeszcze raz powtarzam, forum nie po to by udowadniać, lecz dla wymiany informacji... A jaką Ty masz dla mnie informację? Że ja nie słyszę? No, dzięki CI...

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fafniak, bardzo Ciebie proszę o merytoryczne wypowiedzi na temat zaślepek RCA, albo w ogóle o niezabieranie głosu jeśli nie miałeś z nimi do czynienia.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie ,tak z ciekawości ,czy jak mój wzmacniacz ma trzy wejścia i do każdego mam coś podłączone to do

"odsłuchu krytycznego" mam zostawić jedno żródło ,resztę poodłączać i te nieużywane w tym momencie wejścia zaslepić

tymi zaślepkami ?

Pytam bo może w tym coś jest ,że topowe Firmy w branży hi-endowego audio lampowego swoje najlepsze/najdroższe

konstrukcje wyposażają tylko w jedno wejście .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fono Master,

tego nie wiem, bo takich prób nie robiłem. Mówi się o "blokowaniu" wejść i wyjść nieużywanych. Nie przyszło mi do głowy, że to rzeczywiście może robić pewną różnicę skoro zaślepki różnych firm tak znacząco inaczej "grają" (używam słowa klucza, ale wszyscy wiemy ze akcesoria nie grają jeno instrumenty). Z kolei u siebie mam układ najprostszy z możliwych- jeden odtwarzacz i jeden wzmacniacz zintegrowany... Nie mam jak sprawdzić. Zresztą u przyjaciela gdzie robiliśmy test gdzie porównaliśmy Cardasy z Oyaide też był układ najprostszy... W każdym razie problem do rozważenia nie teoretycznego lecz poprzez praktyczne rozeznanie. Może @mario100007 będzie miał takie możliwości?

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fono Master,
to chyba naturalne, że produkty poważnych firm różnią się wpływem na dźwięk systemu.... Tak w przypadku kabli (interkonektów na przykład) jak i w przypadku zaślepek. I jest też tak, że jeden wyrób firmy X wygrywa z podobnym wyrobem firmy Y i na na odwrót w przypadku innego sprzętu. Jeszcze może być tak, że zaślepki (bo to jest temat tej dyskusji) Cadrasa sie u mnie i u kumpla dużo lepiej sprawowały niż firmy Oyaide, a u innego audiofila mogłoby być na odwrót, bo w audiofiliźmie nie ma niczego pewnego i sprawdzającego się wszędzie tak samo (synergia!)

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Fono Master napisał:

czy jak mój wzmacniacz ma trzy wejścia i do każdego mam coś podłączone to do

"odsłuchu krytycznego" mam zostawić jedno żródło ,resztę poodłączać i te nieużywane w tym momencie wejścia zaslepić

tymi zaślepkami ?

Pytanie czy używasz wszystkich tych źródeł czy tylko masz podłączone? Jeżeli używasz regularnie to może lepiej ich nie ruszać. Sam fakt że są zaślepione w sposób ,,naturalno- urzytkowy" że tak powiem to już dużo. Na pewno stanowi to barierę antyzakłóceniową.  Czy antywibracyjną i w jakim stopniu to zależy od tego z czego są dokładnie same wtyki i jak dobrze przylegają do styków gniazda.

Przypomniała mi się sytuacja jak zaślepka xlr Acoustic Revive BSIP przegrała u mnie właśnie z kabelkiem diy. Wtyki jego wchodziły w gniazdo bardzo ciasno. Z początku nawet myślałem że coś z tym kablem jest nie tak, bo za pierwszym razem w ogóle nie chciał wejść. To była miedź pokryta rodem bodajże lub srebrem. Długo go trzymałem tylko i wyłącznie dla wspomnianej potrzeby. Inne kable już tego efektu nie dały. Tak więc w audio jest dużo niespodzianek które trzeba samemu odkryć. Ogólnie założeniem zaślepek jest wykorzystanie ich w nieużywanych terminalach. 

Edytowano przez mario100007
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wpszoniak już Ci wspominałem o zatyczkach na puste gniazda zasilające Oyaide mwa-ec. Jakimś cudem okazało się, że mam jedno gniazdo we wzmacniaczu puste więc wyjąłem zaślepkę z listwy i je tam zamieściłem. W efekcie dźwięk stał się głośniejszy, bliższy, bardziej detaliczny z bardziej energicznym przekazem. Nie do końca mnie to usatysfakcjonowało, ale kierunek ogólnie dobry. Reszta jest do nadrobienia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mario100007.
ważna informacja! Dzięki. A czy zechciałbyś podać jakieś namiary gdzie kupić podobne akcesoria na gniazda schuko? Mam nadzieję, ze nie nadużywam Twojej życzliwości.

4 godziny temu, Fafniak napisał:

@mario100007 - czy możesz wskazać gdzie naukowcy przedstawiali dowody ?

Przepraszam, że się wtrącam, ale mam wrażenie, że Ty Fafniaku masz obsesję jakowąś. A jak dowodów naukowych nie ma bo akurat zajmowali się ciemną energią albo pili piwo to co? To zjawiska nie słyszy Mario10007? Zapewniam Ciebie, że naukowe dowody są potrzebne ale wyłącznie samym naukowcom, a nie nam, bo to niczego w naszym postrzeganiu nie zmienia.
Tak samo jak nie były potrzebne starożytnym architektom rzymskim gdy budowali amfiteatry (przypomnę, że słyną z doskonałej akustyki)

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, mario100007 napisał:

Co do zatyczek EU to nie widziałem jeszcze, a szkoda, bo to działa tak samo jak zatyczki RCA i xlr. Azjaci robią dla siebie na razie takie rzeczy. Może to się zmieni? A może w końcu jacyś rodzimi producenci dołączą te akcesoria do swojej oferty? 

Byłoby dobrze gdyby tacy zechcieli produkować, ale że to bardzo niszowa sfera to nie sądzę żeby tacy się znaleźli. Ryzyko duże, zysk niewielki (przy małoseryjnej produkcji).

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z uczestników dyskusji pomylił chyba fora, a na pewno sposób pisania i przez dłuższy czas będzie nieobecny na Forum.

A drugi się chyba "jajko po jajku" zbliża do tego momentu...

pozdrawiam

PS. Pare razy już wspominałem, że jak ktoś nie ma nic do powiedzenia a pisze chyba tylko po to by pisać lub robić na złość innym-to nie tędy droga i znowu stąpa po cienkim lodzie :-(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.3.2018 o 07:52, mario100007 napisał:

Wpszoniak masz u mnie wielki szacunek za wytrwałość w tłumaczeniu rzeczy tak oczywistych. 

Pozdrawiam 

Ja rowniez zaliczam sie do tych "slyszacych" bo w przeciwienstwie do malkontentow sam wyprobowalem i sie przekonalem jaki wplyw maja te i inne diabelskie ustrojstwa na dzwiek.

Mario pozdrawiam i niestety musze sie pozalic, ze zaliczam sie do tych, ktorzy sie nie zalapali na zatyczki ( a juz prawie o tym zapomnialem).

Ps."Więc dlatego z punktu mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było". 

Koledzy korzystajmy z wiedzy i doswiadczenia tych, ktorym sie chce sprawdzac i kombinowac. Dobrze, ze nie ma audiofilskiej inkwizycji, bo drewna moglo by zabraknac.

Edytowano przez Wuwuzela
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wuwuzela napisał:

...niestety musze sie pozalic, ze zaliczam sie do tych, ktorzy sie nie zalapali na zatyczki ( a juz prawie o tym zapomnialem).

nie ma co się żalić, bo lepiej słyszeć niż nie słyszeć (takiego jestem zdania)
Pozdrawiam Ciebie, WP

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • RoRo locked this topic
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...