Skocz do zawartości

Antyszumowe zaślepki RCA i XLR... Warto je użyć?


Gość

Recommended Posts

Dla przypomnienia, choć ja tego nie potrzebuję, juz zmierzono efektywność zaślepek, chcesz podważać @elektron6 jako fachowiec dokonania innych fachowców? Tylko na śmieszność się narażasz.

 

31 minut temu, Fafniak napisał:

Niezależnie od tego czy masz w domu 700 telefonów komórkowych czy radar 9no np. nastawiony na nowości) to Ty słyszysz a inni... :D

Nie pleć głupstw!

36 minut temu, elektron6 napisał:

Tak tak wiem - można użyć anteny o 10 - krotnie mniejszej długości ale będzie również mnoejszy zysk anteny.

"można użyć anteny o 10 - krotnie mniejszej długości" Policzmy więc długość anteny (wezmą falę długą powiedzmy rzędu 5000 m) 5000:10=500m Takiej mam, używać do swojego radia Pioneer F-5L?

1508266996_PioneerF5.PNG.38632ab4a09a90fe963aad72456a34e8.PNG

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wpszoniak napisał:

Policzmy więc długość anteny (wezmą falę długą powiedzmy rzędu 5000 m) 5000:10=500m Takiej mam, używać do swojego radia Pioneer F-5L?

Wojtek, właśnie dipola o takiej długości powinieneś użyć. Ale nikt już takich anten nie używa odkąd wymyślono antenę ferrytową właśnie na zakres fal długich i średnich. I taką właśnie antenę powinieneś mieć w zestawie ze swoim tunerem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wallace, pewno, że mam antenę ferrytową, ale zapewne się zorientowałeś, że gdy ktoś tu chce sprowokować powątpiewanie w to czy może "zmieścić" się w gnieździe RCA fala radiowa to wtedy zapomina o tym, że nie ma przełożenia 1:1 w takich przypadkach, ale gdy ja ujawniam, że długie fale wymagają 500 metrowych drutów antenowych to nagle sobie przypominają o innych możliwościach... Nie jest to znamienne? Dyskusja nie ma polegać na manipulacjach, bo druga strona (w tym przypadku ja) nie będzie dłużna. Tak czy siak, RFI/EMI jest problemem, którego nie należy bagatelizować, a dokładniej ja już wiem, że nie warto bagatelizować, a czy Wy też? Nie, nie macie takiego przekonania, ale rodzi się wciąż podobne pytanie- kto tu traci? Na pewno nie ja, bo się zaślepkami zabezpieczyłem, a Wy? Pozostawię to pytanie do Waszego rozważenia.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, wpszoniak napisał:

gdy ktoś tu chce sprowokować powątpiewanie w to czy może "zmieścić" się w gnieździe RCA fala radiowa to wtedy zapomina o tym, że nie ma przełożenia 1:1 w takich przypadkach, ale gdy ja ujawniam, że długie fale wymagają 500 metrowych drutów antenowych to nagle sobie przypominają o innych możliwościach... Nie jest to znamienne?

W takich przypadkach jest przełożenie 1:1, to jest po prostu fizyka. Albo mamy klatkę Faradaya dla pewnych częstotliwości, albo nie (patrz kuchenka mikrofalowa).

Żeby skutecznie odebrać audycję na falach długich masz 2 opcje: rozwieszasz kilkusetmetrowy dipol, albo podłączasz antenę ferrytową. Wejście audio RCA bez wetkniętej w nie dodatkowej anteny może stać się dipolem dla dokładnie określonych przez prawa fizyki częstotliwości radiowych. Nie ma tu miejsca na żadne manipulacje czy wątpliwości. Czysta fizyka.

33 minuty temu, wpszoniak napisał:

Nie, nie macie takiego przekonania, ale rodzi się wciąż podobne pytanie- kto tu traci? Na pewno nie ja, bo się zaślepkami zabezpieczyłem, a Wy?

Pisałem już Tobie - ja nie zabezpieczam wejść, bo nie mam przed czym: sprawdzałem i u mnie bez zaślepek jest zupełna cisza, więc po co mam coś wtykać?

A czy Ty zabezpieczyłeś się przed wpływem telefonu komórkowego? Sprawdzałeś jego wpływ na system?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wallace, nie zrozumiałeś co chciałem wcostatnim poście przekazać, ale nc nie szkodzi, bowiem....

37 minut temu, wallace napisał:

A czy Ty zabezpieczyłeś się przed wpływem telefonu komórkowego? Sprawdzałeś jego wpływ na system?

...nie sprawdzałem. Ale to, że nie sprawdzałem nie znaczy, że nie zdołałem (choćby przez przypadek) się zabezpieczyć.

Różnica zdań pochodzi od różnego podejścia do problemu: 

  • 5 lat wstecz  postanowiłem sprawdzić przez próby czy zaślepki zmeniają coś w dźwięku. Nie interesowało mnie co ta zaślepka miała robić w sensie fizycznym, tylko to co ja miałem usłyszeć. I zostawiłem założone (opisywałem zaślepki Oyaide, które szkodziły dźwiękowo).
  • Ty zaś , jak sądzę, postanowiłeś najpierw poznać ich działsnie i od tego uzależniłeś zakup (bez próby co zmieniają w dźwięku). 

Spór wynika z tego, że zapominasz po co używamy akcesoria w systemach audio. Nie po to żeby jeden fizyk ucierał nosa innemu fizykowi, lecz po to by lepszym efektem dźwiękowym się cieszyć. Gdyby zaślepka psuła, to (zapewniam Ciebie) nie zastosowałbym za cholerę, nawet wówczas gdybym był w 100% zaznajomiony z fizycznym wyjaśnieniem ich działania.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przypomnienia, choć ja tego nie potrzebuję, juz zmierzono efektywność zaślepek, chcesz podważać [mention=44573]elektron6[/mention] jako fachowiec dokonania innych fachowców? Tylko na śmieszność się narażasz.

 

"można użyć anteny o 10 - krotnie mniejszej długości" Policzmy więc długość anteny (wezmą falę długą powiedzmy rzędu 5000 m) 5000:10=500m Takiej mam, używać do swojego radia Pioneer F-5L?

1508266996_PioneerF5.PNG.38632ab4a09a90fe963aad72456a34e8.PNG

To co pokazujesz to żaden dowód. Ja widzę oscyloskop i gościa, który coś tam opowiada. Natomiast nie wiem co on mierzy. Rzecz kolejna. Jak wielkość tego co zmierzył ma się do wielkości np nagranego szumu liści, oddechu (niech będzie Ciemna strona księżyca) czy podobnie cichego dźwięku.

To zwykła ściema. By pomiar był wiarygodny to obok powinien stać np cd + jakiś tam wzmacniacz. I to on powinien być mierzony. Te blyskotki powinien wpinać do wzmacniacza i wtedy byłoby to rzeczywiste.

 

Kable zasilające, kondycjonery, bezpieczniki, no a teraz to. Ciekawy jestem co będzie kolejne. Ci co wymyślają takie bzdury mają niezła żyłkę do interesów. Niestety powinni być sadzani i posadzeni do pierdla za oszustwa....

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, wpszoniak napisał:

Nie pleć głupstw!

uhm...

Jak zwykle gdy rozmowa schodzi z bezpiecznego toru ( w tym wypadku chodzi o Twój argument o NOSPR i wyłaczanie telefonów i kwestię skali problemu) to porzucasz go szybko nawet nie próbując się do niego odnieść.

Być może twój lampowy wzmacniacz reaguje na wszystko co masz w domu, ale wiesz... jeżeli tak jest to wstyd dla producenta że w sprzęcie za grubą kasę nie umieścił prostych zaślepek za 50 zł. Chociaż... może nawet nie przyszło im do głowy że trzeba ? Interesujące :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Fafniak napisał:

 

wstyd dla producenta że w sprzęcie za grubą kasę nie umieścił prostych zaślepek za 50 zł. Chociaż... może nawet nie przyszło im do głowy że trzeba ? Interesujące :)

O czym Ty piszesz? O sprzęcie NOSPR'u? Proszę pisz precyzyjniej.

Dnia 23.12.2018 o 23:02, Fafniak napisał:

.Nie mam pojęcia  jak to się procentowo przedstawia ale doskonale wiem jak szybko zużywa się bateria w telefonie przy całym dniu pracy w filharmonii . To właśnie jest związane ze wzrostem mocy emisji

Teraz tą wzmocnioną emisję telefonu pomnóż x 700 osób (?) - chcesz powiedzieć że podobne warunki masz w domu ?

Tu podobna sytuacja... Co ma do rzeczy działanie baterii z falami RFI? I w ogóle co oznacza "cały dzień pracy w NSPR"? Nie potrafię odpowiadać na takie pytania, tym bardziej że nie widzę związku z wpływem szumów RFI pojawiających się w kablach mikrofonowch.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Fafniak napisał:

Być może twój lampowy wzmacniacz reaguje na wszystko co masz w domu, ale wiesz... jeżeli tak jest to wstyd dla producenta że w sprzęcie za grubą kasę nie umieścił prostych zaślepek za 50 zł. Chociaż... może nawet nie przyszło im do głowy że trzeba ? Interesujące

To jest całe zdanie - znaczenia raczej nie trzeba wyjaśniać. Dlaczego wybrałeś tylko fragment ?

14 minut temu, wpszoniak napisał:

Co ma do rzeczy działanie baterii z falami RFI? I w ogóle co oznacza "cały dzień pracy w NSPR"? Nie potrafię odpowiadać na takie pytania, tym bardziej że nie widzę związku z wpływem szumów RFI pojawiających się w kablach mikrofonowch. 

Nie działanie baterii.

Wcześniej napisałem :

Chodzi o to że sala NOSPRu (budynek) to kawał "mebla" ludzie z telefonami komórkowymi wchodzący do środka nawet pewnie nie wiedzą jak bardzo telefon zwiększa moc emisji by utrzymać jakiś rozsądny kontakt z bTSem.

I jest to fakt.

@wpszoniak przestań udawać że nie rozumiesz o czym piszę bo jest to niepoważne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, chemix7473 napisał:

.Kable zasilające, kondycjonery, bezpieczniki, no a teraz to. Ciekawy jestem co będzie kolejne. Ci co wymyślają takie bzdury mają niezła żyłkę do interesów. Niestety powinni być sadzani i posadzeni do pierdla za oszustwa....

Już długo na forum nie było tekstu tak mocno zionącego dziwną nienawiścią do producentów akcesoriów audio. Możnaby skomentować Twoje słowa w podobny sposób, ale nie chcę... Napiszę tak- ja jestem wdzięczny producentom, że próbują popychać "wózek" audiofilski do przodu, a Ty w swoim bezsensownym zaślepieniu nie chcesz postępu... Nie to nie! Kompletnie mi nie zależy na tym by Ciebie tu na forum, czy na blogu, do czegokolwiek przekonywać.

Pozdrawiam i liczę, że mi nie odpowiesz, WP

17 minut temu, Fafniak napisał:

To jest całe zdanie - znaczenia raczej nie trzeba wyjaśniać. Dlaczego wybrałeś tylko fragment ?

Nie działanie baterii.

Wcześniej napisałem :

Chodzi o to że sala NOSPRu (budynek) to kawał "mebla" ludzie z telefonami komórkowymi wchodzący do środka nawet pewnie nie wiedzą jak bardzo telefon zwiększa moc emisji by utrzymać jakiś rozsądny kontakt z bTSem.

I jest to fakt.

@wpszoniak przestań udawać że nie rozumiesz o czym piszę bo jest to niepoważne.

Niestety, to co dla Ciebie oczywiste dla mnie jest zbyt trudne... Nie rozumiem o czym piszesz.

Jeśli chodzi o wzmacniacze Lebena to nie potrafię odpowiadać za producenta, napisz do firmy i zapytaj...

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.12.2018 o 23:02, Fafniak napisał:

Chodzi o to że sala NOSPRu (budynek) to kawał "mebla" ;) ludzie z telefonami komórkowymi wchodzący do środka nawet pewnie nie wiedzą jak bardzo telefon zwiększa moc emisji by utrzymać jakiś rozsądny kontakt z bTSem.

Nie wiesz o co chodzi ale problemy NOSPR-u przenosisz 1:1 na swoje mieszkanie i "słyszenie" zakłóceń ...

W dużym skrócie - telefon musi się połączyć ze stacja bazową. Nadajnik telefonu musi wyemitować falę o określonej mocy by to zrobić. Gdy ma problem zwieksza moc nadajnika. Problem występuje w pomieszczeniach, budynkach. Jak zwiększa moc to prawdopodobieństwo  zakłóceń zwieksza się. Najczęściej nachodzi na mikroporty.  W specyficznych warunkach , także na kable i to faktycznie słychać.(choć zakłócanie na kablach jest mniej częste - chyba że występuje jakaś "kumulacja" ;) mikrofon/kabel, ułożenie, długość) - to jest już specyfika danego ukladu raczej.

Teraz pomnóż ten problem przez jakiś procent uczestników koncertu (dla przykładu wybrałem 700) To może stanowić realny problem.

Koncertu nie przerwiesz żeby szukać problemu.

A Ty ten poziom problemu przeniosłeś do prywatnego mieszkania....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Fafniak napisał:

Nie wiesz o co chodzi ale problemy NOSPR-u przenosisz 1:1 na swoje mieszkanie i "słyszenie" zakłóceń ...

Nie przenoszę 1:1 bo o to rzeczywiście trudno. Jednak podaję ten przykład żeby uzmysłowić co poniektórym że RFI stanowi zagrożenie dla sygnału elektrycznego. W NOSPR'ze wg tego co usłyszałem na organizowanych przez tę instytucję warsztatach szkodzą przede wszystkim sygnałom w kablach mikrofonowych, a co to ma wspólnego z moim systemem? Ja nie mam długich (i w ogóle) kabli mikrofonowych. A więc powtórzę: to tylko przykład tego że problem jest realny i słyszalny (w NOSPR'ze realizatorzy audycji radiowych to słyszą jako trzeszczenie o ile sobie dobrze przypominam).

Wracając do zaślepek- jak mogę przenosić "bóle" NOSPR'u na mój pokój? Ja "walczę" z RFI/EMI na paru etapach- już w listwie, później używając filtrów X-blocków i dwu X-bulków a na koniec zaślepek Cardasa. Słyszę efekt fantastyczny. To wszystko! Co tu mam tłumaczyć? Efekt opisałem tu na forum i na blogu... Chcesz to wierz albo nie wierz, ale jeszcze raz zwrócę uwagę- audio to nie religia, wiara tu nie czyni cudów.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w takim razie wstyd dla producenta że nie dodał tych zatyczek za 50 zł w sytuacji gdy wyprodukował tak wrażliwy na zakłócenia sprzęt ;)

 

Co do przenoszenia "bóli" :) - powoływanie sie na NOSPR jest deczko nieopważne. Nie ta skala problemu :D

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatyczki na końcówki to żaden postęp tylko marketing.
Zwykle bezczelne naciągactwo, jeśli można użyć takiego słowa.

Postępem było by gdyby producenci budowali wzmacniacze,które tego nie potrzebują.

Ja śmiem twierdzić ze oni to robią ale ktoś (producenci nakładek) jednak chcą odciąć kupony i zarobić.

Pan od oscyloskopu ani nie pokazał ani nie powiedział jakiego poziomu i w jakim zakresie są szumy na filmiku. Zakrył zatyczką „gorące” złącze i cieszy się ze się mu wykres poprawił a ciemny lud robi „łoooooo”.

Powtórzę jeszcze raz - gorące złącze sondy oscyloskopu vs nieaktywne wejście wzmacniacza audio. Zakres czułości wejścia oscyloskopu a zakres czułości wzmacniacza audio. Ktoś może pokazać takie porównanie?

NOSPR - fajnie się podpierać informacją „że tam byłem i tam tak mają to ja wiem”.
Skoro Pan Wojtek tam bywa i wie, i się tym podpiera to rozumiem ze ma tam jakieś znajomości. Takie obiekty są budowane przez inżynierów, akustyków itp itd. Nakaz wyłączania komórek na pewno wziął się z jakiejś potrzeby technicznej jeśli mówimy o zakłóceniach. Może Pan popyta o pomiary i wymagania? Może ktoś z NOSPR się wypowie?
Mnie Fafniak przekonuje ale to się ma nijak do warunków domowych.
O wiele bardziej przekonuje mnie to, żeby po prostu komuś w czasie trwania wydarzenia nie zadzwoniła Karyna żeby kupił bułki wracając do domu.

Jeszcze jedno pytanie.
Czy taki prawdziwy audiofil dbający o jakość odsłuchu nie powinien eliminować zakłóceń w bardziej prosty i radykalny sposób? Mam na myśli wyłączanie na czas odsłuchu wszelkich komórek, routerów WiFi czy innych emiterow. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Skoro czeka 8h na rozgrzanie wzmacniacza to wie kiedy i jak długo będzie słuchał. Wtedy na pewno odcina się od świata i skupia na muzyce.
Taka informacja na mnie zrobiła by wrażenie, a gadanie o zaślepkami to takie blinkblink audiofilskie.




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Fafniak napisał:

Co do przenoszenia "bóli" :) - powoływanie sie na NOSPR jest deczko nieopważne. Nie ta skala problemu :D

Niestety dalej się nie rozumiemy, więc skończmy piramidę tych samych "argumentów" , bo to nudne zczyna być.

27 minut temu, Fafniak napisał:

No to w takim razie wstyd dla producenta że nie dodał tych zatyczek za 50 zł w sytuacji gdy wyprodukował tak wrażliwy na zakłócenia sprzęt ;)

I co ja tu mam napisać? Wygląda na to, że najznakomitsze konstrukcje (a parę takich słuchałem) są czulsze niż te kiepskie, które są wystarczająco wybitne żeby niwelować wpływ RFI/EMI... Są tak wybitne, że nie potrzebują filtrów dodatkwych, ani porządnie zbudowanych listew, ani kabli bardziej skomplikowanych niż proste komputerowe. Ciesz się tym co masz, bo tak jest znakomicie... Pozdrawiam Ciebie, WP

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, wpszoniak napisał:

Ja "walczę" z RFI/EMI na paru etapach- już w listwie, później używając filtrów X-blocków i dwu X-bulków a na koniec zaślepek Cardasa. Słyszę efekt fantastyczny. To wszystko! Co tu mam tłumaczyć? Efekt opisałem tu na forum i na blogu... Chcesz to wierz albo nie wierz, ale jeszcze raz zwrócę uwagę- audio to nie religia, wiara tu nie czyni cudów. 

Tu jest podsumowanie.

Wojtek to nie jest forum Audiofilskie, a raczej użytkowników sprzętu RTV. Jesteś tu rodzynkiem i nie znajdziesz wielu osób słyszących takie rzeczy. Szkoda marnować zdrowie na tłumaczenie że słychać coś, czego nie ma prawa być (z pkt widzenia tego co dzisiaj wiedzą oponenci).

Wesołych Świąt !!!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I twórca Lebena tego nie wiedział.... ;)

24 minuty temu, Smerfciamajda napisał:

Pan od oscyloskopu ani nie pokazał ani nie powiedział jakiego poziomu i w jakim zakresie są szumy na filmiku. Zakrył zatyczką „gorące” złącze i cieszy się ze się mu wykres poprawił a ciemny lud robi „łoooooo”.

Od dawna o tym piszę ale Wpszoniak nigdy nie odniósł sie do tego elementu.

(pomijając - co mnie to obchodzi, ja słyszę) ale jako argument praktycznie zawsze podaje to wideo

26 minut temu, Smerfciamajda napisał:

Mnie Fafniak przekonuje ale to się ma nijak do warunków domowych.

i tak i nie...

Bardzo dużo zalezy od konkretnego typu telefonu (sa takie które "sieją" przeokropnie) i ich ułożenia względem sprzetu. Najczęsciej wystarcza odsuniecie na większa odległość :)

To już z autopsji nagraniowej :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pboczek, dziękuję za życzenia świąteczne, chętnie się Tobie zrewanżuję- też Ci życzę miłego czasu świątecznego.

A co do forum naszego: większość tematów jest o pdstawowych problemach audio, jednak ten dział (przynajmniej w zamiezeniu) miał być miejscem spotkań audiofilów, którzy mieli wymieniać SWOJE doświadczenia... Niestety, jest inaczej i trzeba się z tym pogodzić albo edejść (ja przywykłem do takiej rzeczywistości, co nie znaczy, że czasami tnie racę cierpliwości).

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w kwestii formalnej - "problemy z zakłócaniem przez telefony komórkowe" opisuję własne doświadczenia z obserwacji dźwiękowców :)( no mam ich na codzień )

 

I obiecuję solennie - to był mój ostatni wpis w tym temacie. Niechże kolega Wpszoniak ma wolną od RTVowców własną piaskownicę (od SANDBOX - bez urazy :) )

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Fafniak napisał:

Od dawna o tym piszę ale Wpszoniak nigdy nie odniósł sie do tego elementu.

(pomijając - co mnie to obchodzi, ja słyszę) ale jako argument praktycznie zawsze podaje to wideo

Bo nie znam innego lepszego materiału poglądowego na temat zaślepek. Fakt- mi to akurat wisi co zmierzą, bowiem interesuje mnie wyłącznie efekt- jeśli dobry to stosuję jeśli zły to nie stosuję.. A Wy? Opierając się na przypuszczeniach wciskacie kity czytającym to forum... Napisałem "kity" bo nie macie twardych argumentów przeciwko, nie poznaliście działania zaślepek ani u siebie ani gdzie indziej, a wpływ (co w ogóle dla mnie jest dziwaczne) bagatelizujecie. 

Tłumaczenie, że tym co zechcą sprawić sobie zaślepki i tak na nic te Wasze dywagacje, trafiają w próżnię. Naprawdę można lepiej czas wykorzystywać niż tracić na zmarnowane apele: "nie kupujcie bo..."

Pozdrawam Was, WP

6 minut temu, Fafniak napisał:

obiecuję solennie - to był mój ostatni wpis w tym temacie. Niechże kolega Wpszoniak ma wolną od RTVowców własną piaskownicę (od SANDBOX - bez urazy :) )

Bardzo mnie ucieszyłeś swoją decyzją, bo przesypywanie piasku w piaskownicy w Twojej obecności jest złym pomysłem.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorytetu dźwiękowcow telewizyjnych to akurat bym nie wzywał. Chyba, ze tych najlepszych czyli 3 :)

Pomijalny jest tez fakt, że linia zasilajaca dźwięk nie może być tą sama co światło i najchetniej nie tej co woz.

Fafniaku jak pogadasz z kolesiem po drugiej stronie kabla podlączonego do kamery to się dowiesz ile urzadzeń może zaklucać sygnał z mikroportow i ile razy muszą szukać wolnej czestliwosci bo im zakluca ( w dobie cyfrowej zanika). Telefon to akurat pikuś.

Czizas Wojtek, masz zaciecie. Rozmawiasz tu z laikami, daj spokój.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, audiowit napisał:

Kuba, najpierw skladaj kasę na klocki. Później voodo gadżety. Ulepszać musisz mieć co. W lepsze lampy zainwestuj.

No ja wiem ;) właśnie kukam sobie czy jakieś starsze , "lepsze" 5c3s istnieją :P

Ale zastanawia mnie po co osoby które nie zamierzają bawić się w zaślepki w ogóle dyskutują o tym ? To takie pisanie dla samego pisania , są Święta lepiej odpalić sobie soundtrack z Harry Pottera , jest w klimacie Świątecznym :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • RoRo locked this topic
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...