Skocz do zawartości

dobór zestawu stereo na 16m2


donel

Recommended Posts

Witam Wszystkich Forumowiczów,

od jakiegoś czasu śledzę dyskusję na forum i coraz bardziej dojrzewam do tego aby nabyć swój pierwszy zestaw audio. Sprzęt ma mi służyć do słuchania muzyki (głównie rock, pop), jak również co jakiś czas chciałbym obejrzeć film wykorzystując walory dźwiękowe zestawu. Czytając Wasze posty wiem już, że oprócz doboru samego sprzętu równie ważne jest jego rozmieszczenie. Bazując na przeczytanych postach nie znalazłem odpowiedzi na wszystkie moje problemy więc postanowiłem założyć nowy temat i rozwiać swoje wątpliwości.

Zestaw jaki chciałbym stworzyć postanowiłem zabazować na kolumnach Dali Zensor 5, o których dużo dobrego czytałem i które idealnie wkomponują się w wystrój mojego pokoju (wymogi żony :)), jednak mam wątpliwości czy te kolumny nie będą za "duże" w porównaniu do metrażu pokoju i czy zagrają poprawnie w tym otoczeniu? (miejsce odsłuchu na kanapie).

Proszę Was o opinie/porady odnośnie mojej koncepcji. Dalszym krokiem będzie dobór wzmacniacza.

 

 

1. Kwota na zakup zestawu ok 3500 zł,

2. zakładam, że sprzęt będzie używany,

3. obecnie nie posiadam żadnego sprzętu audio,

4. pokój ok 16m2 - patrz rys.

5. chciałbym aby dobrany zestaw posłużył mi przez kilka lat,

6. dwa wymagania dla zestawu:

 - kolumny podłogowe (odrzucam monitory - głównie ze względów wizualnych),

 - wysokość wzmacniacza do 12cm, ponieważ wysokość półki to 13cm, 

na razie planuje podłączenie do TV z czasem rozbudowa o radio, cd ...

7. mieszkam w Mysiadle (okolice Warszawy).

 

ustawienie kolumn.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od ustawienia - najlepiej będzie, jeśli lewa kolumna stanie bardziej w lewo do ściany. Będzie lepsza scena, odległość pomiędzy kolumnami będzie wtedy wynosiła 250-280cm. To optymalne ustawienie. 

Jeśli wybrane są już kolumny Dali Zensor 5, dobrą opcją będzie wzmacniacz NAD. Takie połączenie sprawdzi się dobrze w popowych i rockowych kawałkach. Dobrą opcją jest także Atoll, ale ze względu na budżet będzie zapewne wchodził tylko sprzęt używany. Jeśli nie boisz się lampy, to spójrz na Yaqin MS-30L. To praktycznie bezobsługowa konstrukcja, bezawaryjna, a czarująca dźwiękiem. Na koniec propozycja hybrydy lampowe Yaqin VK2100. Fajny wzmacniacz z mocą, dynamiką, szybkością w połączeniu z lampowym, ocieplonym charakterem dżwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź. Napisałeś, że korekta ustawień poprawi scenę czyli rozumie, że same kolumny nie będą problemem i są akceptowalne w moim wnętrzu? Przepraszam, że dopytuje ale przeglądając forum zauważyłem, że do mniejszych pomieszczeń zalecane są głośniki podstawkowe typu monitor, których u siebie nie chce stosować.

Jeśli chodzi o wzmacniacz czy masz na myśli jakiś konkretny model/ modele, który z Zensor 5 mógłby stworzyć fajne brzmienie?

Ewentualnie może jakiś amplituner, chociaż z tego co zauważyłem z wypowiedzi na forum to Koledzy preferują wzmacniacze.

znalazłem coś takiego NAD 7220PE http://allegro.pl/nad-7220pe-i7118872257.html#thumb/1

pozdrawiam

Paweł

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zensor 5 spokojnie zagrają dobrze w 16 m2. Może ewentualnie jako alternatywa warto jeszcze spojrzeć na Indiana Line Nota 550X. 

Co do wzmacniacza, to 7220PE to bardzo stare urządzenie, poszukaj bardziej nowszych wzmacniaczy, myślę źe będą to lepsze rozwiązania. Zresztą nie wiem, czy dobrze dzielisz budżet. Wybrałeś droższe kolumny i pozostał mały budżet na elektronikę. Może lepiej spojrzeć na trochę tańsze kolumny, co zwiększy możliwości doboru dobrej elektroniki. Jakie są wymagania żony w kwestii wyglądu i koloru kolumn?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.03.2018 o 08:21, S4Home napisał:

Jeśli sprzęt ma być używany to polecam ci elac fs77. Magiczne kolumny. Jak na wielkość to magia. Idź w używane w tym budżecie. Z małych możesz polować jeszcze na poprzednia serię kefa. Modele 500 i 700.

Jak wybierzesz kolumny to dobierzemy dobry używany wzmak.

Piotrek

 

Przejrzalem w necie kolumny, które zasugerowałeś, niestety każdy z tych modeli posiada bas reflex z tyłu, co oznacza że kolumny musiały by być odsunięte od ściany a taki układ mi troszkę nie pasuje. A co sądzisz o kolumach KEF q5?

Zastanawiam się czy Zensor 5 zagrają poprawnie ze wzmacniaczem NAD C316BEE? no i jskiś DAC do tego chciałbym dobrać.

Pozdrawiam

Paweł

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, S4Home napisał:

Realnie zapytam

Co ma bass reflex do grania? Jeśli myślisz że przedni bas reflex spowoduje że możesz je bardziej dosunąć do ściany to tak nie jest :)

Cena kosmos. Ciekawe co z tym odbarwieniem

Przyznaje, że taki tok rozumowania przyjmowałem.

Wiele osób pisze, że jeżeli bass reflex jest usytuowany z tyłu kolumny to przy jej niedostatecznym odsunięciu od ściany występuje efekt dudnienia i wtedy  zalecają wypełnienie ich gąbką (zatyczkami).

W moim przypadku kolumny będą odsunięte od ściany ok 15 cm, więc pomyślałem że przedni bass reflex to lepszy pomysł ale widzę, że niekoniecznie... :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali zensor 5 do rocka nadają się dość przeciętnie, wolą spokojną muzykę, bo "pazura" mają niewiele, jak dla mnie ciekawsze są już z tej serii 3ki, czy 7ki(choć mają trochę poluzowany bas). Kolejna rzecz,  cena 5ek( powiedzmy 2,8-3 tys) jest mocno wygórowana, jak na ich możliwości i wykonanie, w cenie zdecydowanie niższej nawet poniżej 2 tys, można nabyć ciekawsze kolumny, bardziej rockowe i generalnie bardziej jakieś, oczywiście nie muszą być większe, mam na myśli coś podobnego 2,5 drożnego na 14-15kach. Tak na szybko z dość popularnych i niedużych, Indiana lina nota550 ( swoją droga  jedne z ładniejszych niedrogich kolumn) , czy Tesi, Monitor audio BX5( tak ten starszy, nie bronze5, choć bronze 5 też posłuchaj jak chcesz) będąc przy Monitor Audio model mr4, Tannoy V4, nowszy mercury . Może coś bardziej wyrafinowanego brzmieniowo i wzorniczo jak ma być ładnie , ale ciut drożej Castle knight 4, lub 3 , czy Audio Academy Phoebe III  (tak Castle i AA mają prawdziwy fornir) obydwa grają czarująco.  Oczywiście gdybyś celował w używane kolumny z tym samym budżetem 2,5-3 tys to kupisz z 3 klasy lepsze kolumny niż zensor 5, oby też pasujące bardziej od nich brzmieniem do oczekiwań wyższe serie Monitor Audio, Elac, Dynaudio, jak Dali i nieduże to wyższa seria Siute ?, a może coś z innych krajowych manufaktur? Moje propozycje kolumn są różne brzmieniowo ( niemniej chyba bardziej rockowe), ale w sumie nie napisałeś tak naprawdę jakie brzmienie lubisz, czego oczekujesz  w tym zakresie.

Posłuchaj kolumn, a nie kieruj się tylko położeniem br-u, tylko tym jak kolumna gra,  tylny jak i przedni można zatkać.

Edytowano przez jacek75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele osób pisze. I tyle. Audio to podatny grunt. Łatwo jest komuś coś wmówić na odległość. Bo wierzysz w to co piszesz. A kto to pisze gdziei jak to już nie wiesz. Niestety tak to działa. 

Zgadzam się z Jackiem. Słuchaj! A jeśli dwie kolumny finalnie zostaną na placu boju i będą grać równie dobrze to wtedy czynnik bas refkexem możesz brać pod uwagę. 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...