Skocz do zawartości

Diory Polaris w 10m2, słaba akustyka i zmiana kolumn na diy


Jakub991227

Recommended Posts

Witam!

Od długiego czasu borykam się z problemami akustyki w moim pokoju, jest to pokój o dziwacznym kształcie, ale obecnie jako syn na utrzymaniu nie mam możliwości zmienić pomieszczenia na jakieś o normalnym kształcie, więc zaczynam kombinować. Im starszy jestem, tym bardziej zależy mi na jakości dźwięku i dobrym stereo.

Czego słucham? Praktycznie wszystkiego, rock, pop, rap, hip-hop, dubstep, dance itp.

Jakie kolumny/zestawy posiadałem? Z trochę sensownych Logitech X530, Z623, Altusy 110, Fendy R50 (bardzo polecam, aktywne za 250 zł nowe i bardzo przyzwoicie grają, jakość wykonania także).

Co posiadam obecnie? Pioneer SX-339 kupiony okazyjnie w idealnym stanie za 150 zł, kolumny Diory Polarisy 180, wszystko podpięte do źródła takiego jak laptop (obecnie zintegrowany realtek, w przyszłości wleci zewnętrzna dźwiękówka lub/i jakiś budżetowy dac), Sony Xperia X F5121 który wspiera HiRes audio (na słuchawkach gra bardzo ładnie, ale czy dźwięk w tej jakości idzie przez jacka do ampli, trudno mi stwierdzić, czytałem że to tylko współgra z słuchawkami które to wspierają). Wszystkie piosenki słucham z Tidala (Master i HiFi) lub z wgranych na laptoka i telefon bezstratnych flac.

Jaki mam problem? Otóż jeden wielki problem z akustyką w pokoju, niezależnie jakie miałem kolumny, czy małe, czy duże, był problem z dobrym mięsistym czystym bassem w pokoju, u mnie albo jest twardy, albo dudniący, albo nie ma go wcale. Teraz wiem że przesadziłem kupując sobie Polarisy 180 do pokoju, bo są stanowczo za wielkie (kupiłem okazyjnie w idealnym stanie, a wiem że są wartościowe i ogólnie jedną z bardziej udanych konstrukcji). Dałem je do salonu na dole, ok 16m2, wtedy już grały dużo lepiej, bass był dużo mocniejszy, głębszy i przyjemniejszy. U siebie w pokoju we wszystkich miejscach miałem już wszystkie z posiadanych kolumn, poza fendami, i jest strasznie ciężko z przyjemnym odsłuchem. 

Moim miejscem do odsłuchu ma być moje łóżko w tym miejscu, mam też możliwość zamiany łóżka z biurkiem. Niżej foty poglądowe pokoju:

29342821_464740457262r0uwd.jpg

29468648_464740517262onu4b.jpg

Obecne rozstawienie kolumn jest bez sensu, 60cm od ścian tutaj wyklucza estetykę pokoju która tak czy siak już jest słaba.

I tak, przechodząc do sedna sprawy, mam kilka planów, jeden z nich chcę zrealizować.

1. Sprzedać polarisy w czort, sprzedać ampli, kupić jakiegoś lepszego brzmieniowo, jeśli do 250 zł da się w tym stanie znaleźć, i zrobić monitory Diy na standach do 600 zł, ustawione jak na którejś wersji jak na obrazku poglądowym trochę niżej;

2. Sprzedać polarisy, zostawić ampli i wykorzystać go (ogólnie przyjemnie dla mnie gra, 55w na kanał przy 8Ω, ma fajny basik i nie brakuje wysokich tonów przy już cichych polarisach w górze, średnica nie jest wycofana) i zbudować Diy monitory na standach.

Tutaj poglądowy obrazek z góry na pokój:

pokojjyonx.jpg

I tak, najbardziej interesuje mnie druga wersja z zostawieniem ampli, ale jeśli według was lepsza będzie pierwsza, tak też rozmyślę, w końcu po to tu jestem.

Co do monitorków Diy, najbardziej interesują mnie te popularne z fora diy na stx, w budach od 10 do 20 litrów, (dokładnie ten projekt https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/24722-Stx-wm-stx-5-1-140-8-f-s-mc-x-(gdn-14-100-scx)-t-stx-4-1-200-8-f-a-pc-x tylko w większej budzie żeby pozyskać lepszy basik) to chyba że macie jakieś inne projekty, z takimi monitorami które spełniły by moje wymagania co do dźwięku. Zamówić wszystko nie problem, wykonać budy też nie bo materiały mam, stolarzów z fachem w domu też nie brakuje :)

Jakie mam wymagania do dźwięku? Otóż nie oczekuję cudów bo wiem że w tym budżecie ciężko, dlatego chcę stworzyć coś Diy, ale chcę żeby grały miękkim fajnym basikiem, bez żadnego charczenia (nie mówię o o kręceniu wzmaka na maksa żeby bimbało) tylko żeby głośnik wydawał z siebie dźwięk i lekkie ciśnienie niż jakieś inne przestery itp, i żeby bass reflex też nie charczał powietrzem bo mnie irytuje to bardzo, w kilku poprzednich zestawach to wkurzało niesamowicie. Średnica może być lekko wycofana ale nie za mocno, wiem że w 2way cięzko o dobry bass i średnicę, ale żeby było lepiej z niskimi tonami i średnio z średnimi, i żeby wysokie fajnie przyjemnie grały, były wyraźne ale nie krzyczały jak w przypadku altusów (tak wiem, tam są tubowe).

Z obrazka poglądowego najbardziej interesują mnie monitory jedynki na fioletowo, jeśli mogłyby tak grać w trochę wolnej przestrzeni, ewentualnie trójka zielona z tym że lewa byłaby w roku przy samym oknie, miedzy komodą a grzejnikiem, a prawa tak po środku komina, bliżej komody.

W pokoju za rok, może dwa zrobię porządny remont wraz z wygłuszeniem ścian i zaprojektowaniem tego pod przyjemne miejsce do słuchania.

Proszę o pomysły, sugestie i rady co do najlepszego wyboru.

Z góry przepraszam jeśli zły dział, jestem nowak na forum

 

Edit. Mam teraz lewego polarisa między komodą a oknem i jako tako przy leżeniu bass się poprawił, trochę ciężko mi sprzedawać je bo mają fajne średnie tony i fajny głęboki dźwięk, da się z monitorów wycisnąć więcej niż z tych polarisów w tym pokoju?

Edytowano przez Jakub991227
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...