Skocz do zawartości

Kolumny podłogowe do Onkyo


Dydex

Recommended Posts

Na wstępie witam wszystkich serdecznie, ponieważ to mój pierwszy post.
Chciałbym prosić o pomoc w wyborze kolumn podłogowych. Zakupu zamierzam dokonać w okolicy maja lub czerwca, chociaż może uda się w kwietniu. Założenia to:

1. Budżet to ok. 2000 - 2500 PLN.

2. Chętnie używane (do 2000 PLN), ale nowe skłaniam się ku nowym (2500 PLN).

3. Kolumny do grania w stereo.

4. Kolumny mają zagrać z Onkyo TX-8050. Właściwie ten amp jest przypadkiem, ponieważ kupiłem go bardzo okazyjnie i w efekcie stwierdziłem, że na nim się oprę na początek.

5. Pomieszczenie to salon z kuchnią o powierzchni ok. 32 m2. Pomieszczenie na planie prawie kwadratu, urządzone "ascetycznie" lub jak ktoś woli "nowocześnie", czyli brak dywanu, brak obrazów i innych elementów zawieszonych na ścianach, brak kwiatów, dużo wolnej przestrzeni. Dźwięk z telewizora jest słyszany wyraźnie z odległości może 3 m. Znajdując się dalej trzeba mocno zwiększyć głośność.

6. Moje preferencje muzyczne to metal i rock, czasem inne gatunki, ale jedynie okazyjnie.

7. Zakładam, że ten zestaw będzie jakimś punktem wyjścia. Nie mogę wyskoczyć z zestawem za 10 k PLN, ponieważ kobieta urwie mi za to głowę, ale jeśli za jakiś czas kupię nowy wzmacniacz, dokupię DAC, zmienię kolumny to jakoś przejdzie ;)

8. Źródłem będzie komputer (Tidal HiFi) lub iPod+Pure i20 (pliki ALAC). Przy okazji mam pytanie dotyczące źródła jakim jest komputer. Karta dźwiękowa, jakiś Realtek zintegrowany na płycie, ma wyjście optyczne. Jeśli użyję takiego połączenia z Onkyo to czy karta dźwiękowa wpływa bezpośrednio na jakość dźwięku, czy sygnał cyfrowy jest przesyłany do amplitunera i przetwarzany dopiero przez układ w niego wbudowany, czy może oba te elementy mają wpływ? W sumie podobne pytanie dotyczy Pure i20, które także ma swój DAC. Wtedy lepiej podłączyć je do amplitunera przez SPDIF lub Coaxial, czy przez RCA?
 

Po lekturze wielu tematów wytypowałem kilka kolumn, którymi byłbym zainteresowany:

- Heco Victa 701/702

- Indiana Line Tesi 560

- STX Electrino 250

- Melodika BL40

 

Bardzo chętnie poznam inne propozycje. Wspomniałem wyżej, że raczej nowe, jednak głównym powodem jest możliwość umówienia się w jakimś salonie i odsłuchania tego co mnie będzie interesowało. W przypadku używanego sprzętu sprzedający musiałby być z Warszawy lub bliskich okolic. Oczywiście może akurat się trafi wkrótce ktoś z czymś używanym i godnym uwagi z Warszawy lub okolic, więc nie wykluczam.

EDIT: Tak jeszcze pomyślałem, że chyba nie wszystkie wymienione przeze mnie propozycje będą dobre, ponieważ kolumny mają stać raczej blisko ściany, więc bass reflex z tyłu może być ograniczeniem. Oczywiście jeśli się mylę, proszę wyprowadzić mnie z błędu.

Edytowano przez Dydex
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo pojawią się pylon pearl 27 (mogą być warte odsłuchu)

dynavoice df-5 , jeśli nie potrzebujesz mega basu to te kolumny cudnie prezentują stereo/scenę

w tym budżecie są też Monitor Audio Monitor 200 , ale nie wiem jak to gra ;)

Gdybym miał wydać 2000-2500zł na kolumny wybrałbym dynavoice-y i wspierałbym się subwooferem jeśli chciałbym mieć "łomotanie" ;) wg mnie są to kolumny wybitnie w tym budżecie jeśli chodzi o generowane brzmienie ,ale to już musisz sam ocenić , zależy co lubisz słuchać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno warto posłuchać najnowszą konstrukcję Pylon Audio Pearl 27. To większa wersja, która bez problemu nagłośni Twój salon, dodatkowo ma bass-reflex z przodu, co będzie dużą zaletą. Indiana Line i Heco raczej bym odpuścił, do Twoich gatunków muzycznych szukałbym kolumny o szybszym, trochę twardszym charakterze brzmienia. Można posłuchać Monitor Audio Monitor 300, pomimo ze kolumna ma dwa kanały bass-reflex, nie wymaga odległego odstawienia od ściany. STX także jest ciekawą opcją.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łomotania i łupania szczególnie nie lubię, za to bardziej wyrównane i w miarę szczegółowe brzmienie, ale nie wpadające w analityczność. Nie jest jednak tak, że ma to grać głównie środkiem i górą.

Zorientuję się gdzie w okolicy będę mógł posłuchać Dynavoice i może się umówię po świętach na pierwsze odsłuchy. Wiadomo kiedy w sprzedaży pojawią się Pearl 27?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Możesz napisać o jakim modelu Focal Chorus myślisz? Pylony z rynku wtórnego są właściwie niedostępne, a Heco jednak przewyższają budżet, więc raczej obie pozycje potraktuję jak ciekawostkę, choć posłuchać nikt mi nie zabroni.

 

Może mi ktoś wyjaśnić jak wygląda kwestia wpływu źródła na jakość dźwięku, przy przesyłaniu sygnału kablem optycznym do amplitunera?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dydex napisał:

Dzięki za odpowiedź. Możesz napisać o jakim modelu Focal Chorus myślisz? Pylony z rynku wtórnego są właściwie niedostępne, a Heco jednak przewyższają budżet, więc raczej obie pozycje potraktuję jak ciekawostkę, choć posłuchać nikt mi nie zabroni.

 

Może mi ktoś wyjaśnić jak wygląda kwestia wpływu źródła na jakość dźwięku, przy przesyłaniu sygnału kablem optycznym do amplitunera?

Może takie jakie ja mam u siebie podpięte pod ampli onkyo ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...