Skocz do zawartości

Buczenie suba przy podłączeniu przez lfe


ma9num

Recommended Posts

Witam Wszytskich,

ostatnio podczas sprzatania (przecierania glosnikow i suba) zauważyłem, a raczej uslyszałem delikatne buczenie (brumienie) suba, gdy jest włączony nawet jak reszta sprzetu jest wylaczona.

Amplituner Marantz 7011 podlączony do Suba  REL T9i (przewod lfe (kabel Qed Profile Sub) + HiLevel). Zacząłem krótkie dochodzenie, ktore pokazało, że problem ustępuje, gdy odłącze kabel lfe.

Troche poczytałem i wygląda to na pętle mas, czy coś w tym rodzaju.

Pytanie w jaki sposob da sie to zniwelować? Czy moze to być kwesta zastosowanego kabla?

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Wiec tak, buczy zarowno przy włączonym jak i wylaczonym ampli (stan czuwania), buczenie ustaje po paru sekundach jak całkowicie wyłącze ampli z sieci. Jest to slabo slyszalne, trzeba sie zblizyc na ok 1m do suba. Poziom buczenia moge zwiekszyc przekrecajac na max pokretlo regulacji lfe, wtedy slychac to z 2metrow, przy skreceniu na minimum praktycznie tego nie slychac.

Pytanie czy ma to jakis zly wplyw na suba? W miejscu odluchu nie jest to slyszalne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Hej.

Pierwsza przyczyna:

To najprawdopodobniej pętla mas. Ja miałem kiedyś podobny problem. Miałem suba podłączonego pod wzmacniacz i też bardzo delikatnie buczało z bliskiej odległości. Później wymieniłem wzmaka i buczenie ustało. Możesz spróbować jakoś wzmaka uziemić {wujek Google} i zobaczyć czy nadal to występuje.

Druga przyczyna:

Gdyby przewód połączeniowy między Ampli a Subem był nieekranowany to mogłoby również dawać taki efekt, jednak Twój przewód jest ekranowany więc raczej odpada taka przyczyna.

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jeśli masz amplituner AV z wyjściem niskopoziomowym , to powinno ono wystarczyć samo. Ewentualnie trzeba by się było zdeklarować na samo wejście wysokopoziomowe w subie. Wtedy odpada pętla masy. Drugie najprostsze wyjście jeśli z jakichś powodów muszą być wykorzystane oba połączenia to odłącz przewód masy w przewodzie HiLevel. Powinno to pomóc, bo masa urządzenia jest doprowadzona przewodem lfe. Gdyby masy jednak były osobne dla tych obwodów, to problem nie tkwi w pętli masy ( najpewniej ) . Takie buczenie nie szkodzi subwooferowi, poza tym że automatyczne wyłączanie może nie działać i należało by suba wyłączać ręcznie. Przynajmniej gdy przez dłuższy czas nie będziemy używać sprzętu. Problem może się znacznie zmniejszyć przez użycie przewodów w obu obwodach o tej samej długości.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest podłączony sam kabel lfe i nie buczy, to nie jest jego wina. Kabel wysokopoziomowy z zasady nie będzie ekranowany i również nic nie powinno buczeć ( głośno ) gdy tylko on jest podłączony. Takie podłączenie jednym i drugim przewodem to zwykłe dziwactwo  ( bo tworzy pętlę masy i dlatego nie przewiduje się takiego podłączenia nigdy ). Subwoofery zwykle troszkę buczą bo zawsze trochę przenika z przydźwięku sieci nawet poprzez ekran. Częstym problemem są nieekranowane przewody audio do podłączenia subów przy ich dużej długości. Często problemem jest to ze przewody do podłączenia suba biegną blisko lub przecinają przewody zasilające. Już samo odsunięcie przewodów lub ich dobre ułożenie często rozwiązuje problem.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Dzieki za podjęcie tematu, wcześniej nie miałem dostępu do komputera więc piszę teraz.

Wykonałem troche testów: odłaczylem kabel Hi-Level (pozostało samo połaczenie przez LFE) i problem nadal wystepował, więc nie będzie to raczej temat połaczenia dwoma kablami na raz (w sumie takie połączenie rekomenduje REL). Przy podłaczeniu przez Hi-Level bez LFE jest kompletna cisza, brak jakiegokolwiek buczenia.

Co do przewodu LFE, rzeczywiscie biegnie on blisko zasilajacego, jednak nawet jak poprowadzilem go w odleglosci 1m od zasilania to problem nadal wystepował.

Wiec pozostaje podmiana tego przewodu LFE i sprawdzenie. Jeszcze gdzies czytałem, że mozna np Suba podlaczyć do gniazdka bez bolca uziemiajacego, ale nie wiem czy to dobry pomysł?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość producentów zaleca podłączenie w sprzęcie stereo do wyjścia subwooferowego lfe lub do wyjścia z preampu , a REL zaleca podłączenie pod wyjścia głośnikowe. Wtedy subwoofer ma uzupełniać niskie częstotliwości kolumn których one nie przetwarzają. Omija się wtedy zniekształcenia pochodzące od końcówki mocy wzmacniacza. Ludzie z REL-a uważają ze lepiej jest podać sygnał z końcówki mocy do sterowania subwooferem , bo wtedy oddaje on lepiej właściwości dynamiczne wzmacniacza. Jest to dość kontrowersyjne. Jednak podłączanie subwoofera w wyjść głośnikowych w systemie wielokanałowym wydaje się nie mieć żadnego sensu, bo można je podłączyć wyłącznie pod kanały L I P, czyli chyba do poszerzenia pasma. Wejście LFE musi w nim być stale nie filtrowane i doprowadzony do niego sygnał będzie odfiltrowany w amplitunerze. Ma to sens gdy kolumny frontowe przetwarzają całe pasmo przenoszenia, bez filtrowania. Sądze ze jednak lepiei było by podłaczyć amplituner jednym przewodem lfe i filtrować również kanały przednie. Jeśli buczenie występuje przy podłączeniu samym przewodem RCA, to znaczy że problem tkwi w nim.

Przy podłączeniu przewodem RCA warto pobawić się ustawieniami tak aby po kalibracji sygnał z amplitunera był możliwie silny i potem został stłumiony w ustawieniu pokrętła w subie ( możliwie nisko ) . Wtedy poziom przydźwięku powinien być najniższy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, dlatego REL zaleca podłączenie LFE + Hi-Level przy amplitunerze kina domowego. Wtedy do samej muzyki niskie tony ida po Hi-Level, a przy fimach dodatkowo po LFE.

Sprobuje kupić jakis inny kabel, na paczatek jakis tani zeby wyprobować, jak rzeczywiście buczenie sie zmniejszy, albo ustanie to wymienie na jakis lepszy. A jaki kabel polecacje w budżecie ok 200zl?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem, kabel z marketu TechLink za 35zl i okazuje sie, że buczenie prawie całkiem ustało. Slychać tylko delikatnie jak podkręci sie pokrętło LFE na max. Przy ustawieniu na 1/3 po kalibracji suba, przydźwięk ten jest prawie niewyczuwalny. Wiec temat myśle można zamknąć. Dzieki za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.06.2018 o 13:39, ma9num napisał:

Zakupiłem, kabel z marketu TechLink za 35zl i okazuje sie, że buczenie prawie całkiem ustało. Slychać tylko delikatnie jak podkręci sie pokrętło LFE na max. Przy ustawieniu na 1/3 po kalibracji suba, przydźwięk ten jest prawie niewyczuwalny. Wiec temat myśle można zamknąć. Dzieki za pomoc.

Bardzo proszę :)

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...