Skocz do zawartości

Włączanie / wyłączanie "wywalanie korka"


JaDe

Recommended Posts

Mam pytanie - podczas wyłączania sprzętu (końcówka mocy + przedwzmacniacz Rotel i odtwarzacza sieciowego) "wali mi" bezpiecznik w skrzynce.
Dzieje się to jeżeli wyłączę w pierwszej kolejności końcówkę i przedwzmacniacz i zostanie włączony odtwarzacz sieciowy.
Jeżeli wyłączę najpierw odtwarzacz sieciowy i dalej przedwzmacniacz i końcówkę to wszystko jest ok.

Jak może być tego przyczyna?

Wiem jak jest prawidłowa kolejność włączania/wyłączania ale w moim przypadku jak robię to zgodnie z zasadami to wywala mi korek a jak odwrotnie to wszystko jest ok.
"Włączanie zaczynamy od źródła i posuwamy się w tej kolejności w jakiej płynie sygnał do kolumn głośnikowych. Oto przykładowe sekwencje:
odtwarzacz CD - wzmacniacz
odtwarzacz CD - przedwzmacniacz - wzmacniacz mocy
odtwarzacz CD - tuner - magnetofon - przedwzmacniacz - wzmacniacz mocy (magnetofon, tuner i odtwarzacz CD można w tej sekwencji przestawiać)
odtwarzacz CD - przedwzmacniacz - kolumny aktywne
Przy wyłączaniu stosujemy odwrotną kolejność, czyli posuwamy się od kolumn do źródła. Oto przykładowa sekwencja:
wzmacniacz mocy - przedwzmacniacz - odtwarzacz CD"


pomożecie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JaDe

zrob może taki test.

Jak będzie całkowicie cicho w domu, to włączaj i wyłączaj osobno sprzęty i słuchaj uważnie czy ze skrzynki bezpiecznikowe nie dobiegają trzaski. U mnie tak właśnie jest. Najgorzej jest jak prawie nie ma obciążenia a ja włączam końcówki mocy. Trzask z bezpiecznika a czasem wywala całkowicie, pomimo tego że teoretycznie zapas mocy jest spory. Czekam teraz na kogoś kto wymieni mi ten bezpiecznik.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
19 godzin temu, Jurek5551 napisał:

Liczy się nie tylko wartość bezpiecznika ale też zwłoka w zadziałaniu. Możesz mieć bezpiecznik z krótką zwłoką. Albo na obwodzie pracuje np. pralka.

W obwodach końcowych stosuje się zabezpieczenia bezzwłoczne typu np B (pomijam A), no chyba, że zasilasz np silnik o dużej mocy bez rozruchu wstępnego albo jest to zasilanie jakiegoś obwodu głównego np WLZ wtedy stosujesz zabezpieczenia zwłoczne  typu C. (pomijam D)
Generalnie zadaniem zabezpieczenia nadmiarowoprądowego jest ochrona obwodu (przewodu, kabla) zasilającego, a nie urządzenia do niego podłączonego, w zależności do jego przekroju, napięcia,

Występujące zjawisko przeciążenia takiego obwodu w związku z załączeniem urządzenia zachodzi wtedy, kiedy w takim obwodzie załączymy zasilacze o dużym prądzie początkowym pracy, przeważnie źle wykonane/zaprojektowane układy na przetwornicach, wadliwe układy zasilacza np z kondensatorami o dużych pojemnościach, lub jednoczesne załączanie grup urządzeń, np włącznikiem w listwie.

Kolejność załączania urządzeń nie ma znaczenia, to jakieś bajki. Trzeba to po prostu robić "pomału" .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...