Skocz do zawartości

Yamaha 683 + Zensor 7 -> przytłumione średnie i wysokie tony


Jarcio

Recommended Posts

Cześć,

kupiłem ostatnio zestaw Yamaha 683 + Dali Zensor 7, na którym ostatnio słucham raczej muzyki niż filmów (tak, wiem, trzeba było brać stereo, ale zależało mi jednak na lepszym dźwięku z TV i Netflixa z Miboxa przez HDMI). Przy słuchaniu muzyki (dezeer, zripowane CD do FLAC, mp3) na wielu utworach mam wrażenie, że dźwięk jest przytłumiony jeśli chodzi o średnie i wysokie tony. Dla kontrastu na niektórych mam wrażenie, że wszystko jest w porządku. Robiłem kalibrację, resetowałem raz Yamahę do fabrycznych i jeszcze raz robiłem kalibrację, ale niezbyt to pomogło. Yamaha prawidłowo wykrywa dwie kolumny (duże wg nazewnictwa). Muzyki słucham na programie straight, bo pure audio jeszcze pogarsza sytuację.

Zastanawiam się, czy to połączenia AV i kolumn "tak ma", czy coś można poprawić, a może sprzęt nie do końca jest sprawny i ktoś powinien do niego zajrzeć (kupowany jako nowy, jakieś 1,5 miesiąca temu). Zawsze jest opcja, że jestem przewrażliwiony :)

Pozdrawiam,

Jarek

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam ten amplituner. Słuchałem z Dune solo poprzez HDMI. Wszystko w porządku.

Spróbuj w ustawieniach YPAO zmienić na neutral czy coś innego.

Ja mam jedynie wrażenie ,że czasami jest mocno krystaliczny dźwięk. Ale to kwestia dobrania odpowiednich kolumn i dobrego ustawienia w opcjach.

Edytowano przez modelarz01
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no raczej nie jest to złe ustawienie lub ustawienia ampli !mam też ten amplituner kupiony w salonie jako nowy,też czasami gra bardziej przejżyście,mam wrażenie że bas jest soczyściejszy nawet na tym samym utworze lub filmie,wysłałem nawet ten amplituner do serwisu w markach ale panowie nic nie stwierdzili i po 2 tygodnich wrócił z powrotem,próbowałem już wszystkich ustawień,nawet miałem szpeca od kina domowego w domu i nic!poddałem się i stwierdziłem że ten typ już tak ma!ewentualnie może aktualizacja oprogramowania coś pomoże ale muszą nową wypuścić bo jest 1,09 od listopada!

Cytat

 

!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm. Ja tego tak nie odbieram jak wy. Stereo słucham w 5.1

Mam podpięte do Mission m34i

Centralny mission-mv-c np. w filmie "Deepwater Horizon" dialogi są dość krystaliczne . soprany podkręcone za mocno. W poprzednim amplitunerze tak nie miałem Onkyo 606

Reszta filmów jest okej. W stereo dźwięk oceniam na równi z Onkyo 606 (zależy od utworu raz lepiej bywało ,że Onkyo 606 zagrał lepiej , a przy innym utworze Yamaha dlatego stawiam ich na równi)

Wklejam cytat z testu Yamaha 683

"O ile Denon od początku do końca gra w sposób łatwy i przewidywalny, a Pioneer zdecydowany i ostry, to Yamaha potrafi się kamuflować, a raczej sięgać do szerokiej palety "środków wyrazu", prowadząc nas przez różne klimaty"

Więcej":

https://audio.com.pl/testy/kino-domowe/amplitunery-av/2824-yamaha-rx-v683

 

 

 

Dnia 7.04.2018 o 09:56, S4Home napisał:

W tam. Podeslij do nas to ci go ustawimy :)

Piotrek

Proszę podaj ustawienia w YPAO

Edytowano przez modelarz01
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Jarcio napisał:

Po dłuższym wsłuchiwaniu mam wrażenie jakby brakowało niektórych ścieżek muzycznych, tzn. słychać je cicho, w oddali, jakby przeznaczone były dla innych kolumn, których nie mam. Ten efekt oczywiście nie występuje cały czas, niektóre utwory wydają się pełne.

Czy kalibracja je przeprowadzales przy opcji dwóch kolumn? Czy miałeś więcej a później odłączyłeś?

No ewidentnie to kwestia ustawienia. 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem reset jeszcze raz, uruchomiłem znowu YPAO, ale mikrofon ustawiłem trochę bliżej, na stoliku przed kanapą (wcześniej na zagłówkach kanapy). Trochę lepiej, ale teraz mam dudniący bas (taki powodujący lekki dyskomfort w uszach). Wydaje mi się, że to właśnie kwestia zbliżenia mikrofonu YPAO do kolumn, przez co kalibracja była robiona do pozycji jakby przed słuchaczem a nie za.

Mam tylko dwie kolumny Zensor 7, więc kalibracja zawsze robiona na parę głośników. Przełączyłem teraz ustawienia systemu z basic na 5.1.2 + II strefa. Nic to chyba nie zmienia, bo nadal mam tylko dwa głośniki główne, ale tak dla testów spróbowałem.

@modelarz01: Pisałeś o ustawieniach YPAO: ustawiłem na YPAO: Flat. Mam włączony Enhancer + YPAO music na ON  oraz STRAIGHT. W szczegółach YPAO: Flat widzę podbicie +2 dB na niskich tonach i chyba tyle samo na wysokich. Czy da się to jakoś wyciągnąć w szczegółach z aplikacji, czy trzeba robić zdjęcia ekranu?

Pzdr,

Jarek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Jarcio napisał:

Wydaje mi się, że to właśnie kwestia zbliżenia mikrofonu YPAO do kolumn, przez co kalibracja była robiona do pozycji jakby przed słuchaczem a nie za.

Witam. Mam trochę inny amp. Yamahy, ale to samo YPAO. Ponieważ długo walczyłem z tym ustrojstwem (YPAO) proponuje przed pomiarem wyłączyć wszystkie polepszacze , ustawić na Natural ,ustawić mikrofon ( najlepiej na statywie fotograficznym) na wysokości uszu w miejscu w którym zazwyczaj siedzimy słuchając min. 30 cm. od tylnej ściany lub oparcia kanapy. Nie wiem ile punktów pomiarowych obejmuje Twój amp. ale następny punkty to 50 cm. w lewo i prawo od centralnego , następnie trzy pomiary 50 cm. przed poprzednimi i dwa pomiędzy centralnym punktem a skrajnymi.  

U mnie tylko tak przeprowadzona kalibracja daje w miarę zadawalający rezultat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W yamaha 683 jest jeden punkt pomiarowy. Jeśli jest ich więcej to nie wiem jak to włączyć. Najlepiej mikrofon ustawić na statywie i w czasie pomiarów schować się i siedzieć grzecznie ,czekając cicho.

Jeszcze winą może być twój Mibox.

Spróbuj uruchomić muzykę z pendrive poprzez USB do amplitunera. Wiem ,że jakość będzie słabsza ale dowiesz się czy wina leży po stronie odtwarzacza czy amplitunera. ..ewent. pomieszczenia, ustawień Mibox, kabla.... itp... i grono podejrzanych zmaleje do minimum :)

Moje ustawienia: Widać na pomiarach ,że centralny coś nie teges. Dlatego na niego tak narzekam:

 

0aabd1002701df61.jpg

 

f835658b66b597fc.jpg

Edytowano przez modelarz01
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego się uparłeś na automat,przecież recznie można dopasować pod siebie.Nie wiem jak u Yamahy ale Onkyo tragiczną mi zrobił kalibracje. Też dźwięk był przytłumiony ,słaby bas i wycofane wszystko.(Dlatego może że mam male pomieszczenie)Zrobiłem tylko pierwszą kalibracje żeby mieć dostep do ustawień ,pózniej wszystko na off. Odcięcia , odlegości czy podbicia ręcznie i gra elegancko.

Edytowano przez anderg
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Po co ci kalibracja ypao jak masz dwa fronty?

W sumie racja , ciekawe , bo do Yamahy 803 D też wrzucili YPAO, a są tylko dwie kolumny :)

1 godzinę temu, anderg napisał:

Nie wiem dlaczego się uparłeś na automat,przecież recznie można dopasować pod siebie.

Święta racja , żadna maszyna nie powinna nam dyktować jak mamy słuchać. Kalibrację traktuje jako bazę , ewentualną sugestię, co można przestawić ( adaptacja akustyczna :) ) w pokoju by było lepiej . 

1 godzinę temu, Jarcio napisał:

Jak włączę Pure Direct to płasko, bez wyrazu, sucho.

Dokładnie tak się działo przed podłączeniem zewnętrznej końcówki , podawana moc W na kanał w amp. KD jest czysto teoretyczna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.04.2018 o 08:13, Jarcio napisał:

Po konfiguracji trochę lepiej. Jak przełączę na YPAO volume off to gorzej. Jak włączę Pure Direct to płasko, bez wyrazu, sucho. Generalnie tragicznie :).

Witaj w świecie stereo z amplitunera AV :)

Dnia 13.04.2018 o 09:25, tomek4446 napisał:

W sumie racja , ciekawe , bo do Yamahy 803 D też wrzucili YPAO, a są tylko dwie kolumny :)

I pisałem o tym. Na razie Ypao z RN803 to własnie to okrojone z amplitunera. Ale do stereo powinno być deczko inne. Dlatego potencjał na rozwój jest olbrzymi.

Zobacz jak działą pod tym kątem DIRAC LIVE.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak. Albo stereo albo kino. Ja mam porównanie do poprzedniego amplitunera to wiem,.

Generalnie jak chcesz do stereo amplituner to lepiej kup używany za 500zł i będziesz miał to samo co w amplitunerach nowych za 2000-3000zł. Po co przepłacać?

W nowych amplitunerach lepiej skalibruje Ci jedynie kino 5.1/7.1/5.2.2.... Bo jeśli chodzi o używane amplitunery za 1000-1500zł to mają taką samą kalibrację akustyki albo i lepszą niż nowe amplitunery w cenach 2-3tys. (plusikiem jest atmos)

Edytowano przez modelarz01
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, S4Home napisał:

Ale do stereo powinno być deczko inne.

Piotrek , powiedz uczciwie, po cholerę system kalibracji w systemie stereo ? Robiłem próby z moim amp. KD ,w całkowicie nieprzystosowanym akustycznie nowiutkim domu znajomych, duży, minimalistycznie umeblowany, otwarty salon z kuchnią, schodami, jadalnią , przeszklenia na 2,8 m. Podłączyliśmy amp KD + końcówkę mocy BC Acoustique EX-502 + ich kolumny JBL Studio Monitor 4425. Chodziło o to , czy warto zainwestować w KD przy tak fatalnej akustyce ,i czy da się słuchać w stereo z amplitunera KD ( bo ma być minimalizm i Pani domu nie życzyła sobie ,by jakieś obce elementy zakłócały linię białej , lakierowanej szafki RTV :)).Powiem wprost YPAO ,nie było w stanie zlikwidować pogłosu, ani w żaden sposób wyrównać pasmo. Dużo  lepszy efekt uzyskaliśmy ze zwykłym wzmacniaczem, o 20 cm. przesuwając kolumny w stronę słuchacza. Rozumiem , że bez mikrofonu nie jestem w stanie na słuch ustawić pięciy kolumn , ok. Ale dwie ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze ale tak szczerze powiedzieć ci po co?

Sprawdź kalibrację Dirac Live w amplitunerze stereo arcam sr250 to będziesz wiedział. :)

O ile kalibracja podstawowa ta która dostajemy w amplitunerach AV ma na celu zmierzenie odległości, mocy, dynamiki przy odpowiednim poziomie głośności. O tyle Dirac live mierzy mody akustyczne pomieszczenie. A przypominam mamy z takimi do czynienia także przy stereo. 

Więc ypao jest dodatkiem. Ustawiamy prawidłowe stereo, z czym już jest problem. I zapewni dynamikę przy odpowiednim poziomie głośności. Takie założenie. Ale Dirac wyeliminuje ci mody, pogłosy, wszystko co jest skutkiem negatywnym akustyki pomieszczenia. 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Yamaha ma własną kalibrację YPAO skonfigurowaną pod swoje amplitunery. Uważamy, że działa to całkiem nieźle, ale w trybie wielokanałowym. Przy dwóch kolumnach najlepiej gra na wyzerowanych ustawieniach dźwięku, bez żadnych dodatkowych "ulepszaczy". Ewentualnie załącz tryb Pure Direct, jednak tu nie zawsze jest lepiej.

Co do połączenia Yamaha + Dali, uważamy, że jest dobre, jednak te kolumny zasługują na lepszą elektronikę niż ten model. Jeśli ma być to amplituner kina domowego, to zwróć uwagę na serię Aventage Yamahy. Rekomendujemy model RX-A870. Warto wypożyczyć i przetestować czy jest warty grzechu.

Pozdrawiamy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie rozwiązanie polecacie, które spełniłoby jak najwięcej z poniższych wymagań:

1. zostawiam Dali Zensor 7

2. sprzedaję RX-683 i biorę w zamian coś innego (jeden lub więcej elementów zestawu)

3. muzyka w stereo ze Spotify, USB i NAS brzmi znacznie lepiej niż teraz

4. mam możliwość korzystania z TV (dekoder Vectra) z dźwiękiem idącym na kolumny stereo (tv mam starszego typu LCD, nie ma optyka, nie wiem jak dekoder Vectry, który z TV łączą po HDMI)

5. mam możliwość korzystania z MiBox z dźwiękiem idącym na kolumny stereo (z tego co patrzę w specyfikację, Mibox ma port SPDIF Out / 3.5mm audio output);

6. jest radio FM lub DAB lub NET

7. cenowo wychodzi w miarę podobnie do aktualnie posiadanego zestawu

Pozdrawiam,

Jarek

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamaha wxad10 nie znam tego ale zapowiada się ciekawie. Warto zwrócić na niego na pewno uwagę.

Jarcio na pewno musisz tym razem pożyczyć do domu sprzęt i sprawdzić  jego możliwości żebyś tym razem był zadowolony z zakupu.

Ja tak samo zrobiłem z Yamaha 683. Długo się zastanawiałem czy go zostawić. Raz było lepiej, a raz wszystko stanęło pod znakiem zapytania. Wiem ,że w Yamaszce jest potencjał! Przygarnąłem Y683 ze względu na lepszą kalibrację akustyki i obsługę DOLBY ATMOS - to chyba jedyne argumenty :)

Myślę ,że jak wymienię centralny głośnik i wszystko dobrze poustawiam będę z niego jeszcze bardziej zadowolony. Jest w nim moc. Iskierka ,którą trzeba wydobyć! :)

 

Edytowano przez modelarz01
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...