Skocz do zawartości

Model większy, czy mniejszy.


Focal

Recommended Posts

Dzień dobry forumowicze.

Chcę wybrać kolumny do pokoju 18 m , urządzony, jest dywan, zasłony i sporo gratów. Kolumny nie za duże, z twardym jędrnym basem i wyraźną górą, czytelną. Nowe, używane, lub powystawowe do maks 2600zł . 

Mam dylemat z wyborem ponieważ czytałem np o Monitor Audio silver 8 i 6 . Recenzent branżowy pisał że 8 są lepsze. Ja rozumiem opisywane plusa 8 nad 6, ale co z tego jak mam mniejszy pokój? Boje się że 8 nie zagrają lepiej wtedy lepiej, może i gorzej? Jak sądzicie ? Słuchałem 8 i 6 chyba poprzedniej serii  RX w salonie, no ale w pokoju 25m więc większym niż mój, słyszałem plusy 8, , czy jednak 6 nie będą jednak lepsze w mniejszym pokoju ?  Bardzo podobało mi się kiedyś granie krajowych Phoebe III,  był bardziej melodyjny od troche twardych silver 6, czy jednak nie będą za małe, bo też były w salonie z 25 m.

Zainteresowały mnie też Tannoy 7.4 , wyczytałem że mają ładną wyraźną górę i lepszą podstawę basową niż oszczędnie grające w basie wyższe serie  typu DCt, precysion- na takie mnie i tak nie stać. Czy może branża jakoś odniesie się do grania silverów 6 lub Phoebe 3 ?

Nie do końca  spodobało kiedyś tam, Dali zensor 7 niby dobre , przyjemne góra ładna, ale zbyt luźny bas. Indiana line Tesi 650 to samo, a nawet gorzej ale teraz jest model 651, jest lepszy ? IL Nota 550 lepsza od Tesi 650, ale ciut słabe dociążenie w basie, jest niski bas, zwarty, ale nieco mało.

Magnat quantum 675 jazgotnik, teraz jakaś seria nowsza 725 ? Wharfedale diamond 240 w Media markt ale słuchałem dużych 4 głośnikowych , słaba góra, ale piękny głęboki bas,ciekawe jak mniejsze wersja 230.

Proszę o porady.

 

Edytowano przez Focal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie nie wpisałem, dla niektórych marka Yamaha gra ostro i może zaczęto by sugerować  łagodnie grające kolumny.  Yamaha RN 803 jaką mam taka nie jest. Mam prawie 50 lat i widzę, że nieraz żyją schematy z dawnych lat. Starsze yamahy bywały ostre, nawet obecne modele a-s 300, a-s500 które debiutowały z dekadę temu, też może i mają taki styl, ale nowsze nie, , kiedyś Pioneer grał łagodnie , a teraz ostro. To samo jest z  kolumnami Monitor Audio które mnie własnie zaciekawiły,  czytałem że stare RS były dużo bardziej ostre i zimne od nowszych RX 6, czy nowszych silverów 6. Monitor Audio silver nie odebrałem jako kolumn ostrych. Często pokutuje stereotyp dawnego brzmienia i jest bezmyślnie powielany.

W pokoju  jest Yamaha rn 803, jest też Denon pma 860,ale pójdzie na działkę, jest CD Denon 710. Obecne kolumny to bardzo stare Koda 5300, duże kolumny z ładną średnicą i bezbarwnym basem i górą. Słucham głównie rocka tego starszego, muzyki instrumentalnej, muzyka wokalna, priorytetem jest jędrny, ale nie miekki bas, dobra średnica, góra dźwięczna, dobrze słyszalna, efektowna, bo może tracę słuch ?

Szukam opinii czy MA 6 w małym pokoju nie będą jednak lepsze, niż lepsze, ale duże 8.  To samo z Phebe III czy da radę w 17m ? Bo i MA 6 i AA phoebe III w salonie 25 m2 wypadły gorzej od większych modeli. Podoba mi się też ten Tannoy 7.4 ale ma bas refleks z tyłu i nie wiem jak ma się do tamtych. Będę zobowiązany salonom i forumowiczom  za odpowiedzi na moje pytania  i ewentualnie inne propozycje .

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg opisu czego szukasz , odpowiedzią są focal chorusy 716 (takie posiadam , niestety ze starym wzmacniaczem yamahy lekko męczą , na co dzień słucham na ampli onkyo) , rozważałem ma silver 6 , ale tam brakowało dołu , którego praktycznie nie było ;) 

Tak więc popatrz czy nie ma gdzieś używanych , ew. jak MobyDick pisał pod starą nazwą JM Lab

 

https://www.youtube.com/channel/UC0DI-9WfPQgT8B452I7bSgQ <-- na dobrych słuchawkach może coś usłyszysz o co chodzi ;)

Edytowano przez Kubakk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje

Greatweasel dziękuje za propozycję, ale jakbym miał wybierać Magnat quntum tej nowej serii to te mniejsze 725, a nie  727 . Tutaj pytanie do salonów audio czy ta seria 725 to nie jest lifting modelu 676 z dodanymi nóżkami ?  Quantum serii 676 można już kupić za 1650 zł a nowe quantum 725 kosztuje dwa razy tyle 3 tys.  ta ich wysoka cena wynika z wyższej klasy, czy to po prostu nowość ?   Słuchałem quantum 676, 677w MM i nie do końca mi pasowało, bo dokładność i przejrzystość uzyskano tu tanim sposobem rozjaśnienia średnicy i góry, ale bas niezły . Gdybym miał wybrać z marszu między AA phoebe III i  quantum 676 wybrałbym bez zastanowienia Phoebe III bo to zupełnie inny poziom. Oby seria 7 quantum  taki miała, to posłucham.

MobyDick nawet znalazłem test tego modelu ! Jest podobny model na allegro, tylko że rozklejony !  Modle Focal aria są cenione, o Utopiach nawet nie wspomnę,  o  chorusach są różne zdania , zaciekawił mnie ten test i model 716 http://www.hi-fi.com.pl/kolumny-testy-lista/1049-focal-chorus-716-v.html. Model 726 będzie za duży, 714 mały, a 716 powinny być w sam raz  i ciekawie opisany ! Może poszukam używek, tylko te odłażące okleiny, bo znalazłem takie na aukcjach. One tak mają, czy ktoś je moczył i klej puścił, czy winylowa okleina  się kurczy i obłazi ?

Szkoda, że nie ma branży, która miałaby porównanie kolumn z pierwszego wpisu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem u siebie w salonie 18m2 przez tydzień Tannoy mercury 7.4 i mimo, że bassreflex z tyłu to mogą stać blisko ściany. U mnie 20cm przerwy i dudnienia nie było. Gdzieś czytałem, że różnica między bassreflex przednim a tylnym jest taka, że jak jest z tyłu to dzieci zabawek nie wrzucają do środka. Same kolumny mają super przestrzeń i fajną górę oraz nisko zchodzący bas, ale nie jest go za dużo. Wg mnie trochę za mało do ostrzejszego rocka. Ja wymieniłem na MA Bronze 6.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubakk, dziękuje , stare brzmienie Yamah było inne, pamiętam z zeszłego wieku yamaha RX496 , było ostra. 803 taka nie jest , to zupełnie inny styl i jakość. Nie wiem jaką masz Yamahę  i Onkyo, ale jak kupowałem 803 to słuchałem też polecanego amplitunera Onkyo tego sieciowego, ale nie pamiętam modelu, ale był za jasny w graniu.  Może ten Focal 716 to kierunek, a jak u Ciebie z okleiną coś się dzieje ? 

Stachox, czyli mercury 7.4 warte posłuchania, o MA bronze czytałem niezbyt dobre opinie, aco było na plus po zmianie z Tannoy , a co na minus jeśli jesteś jeszcze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Focal napisał:

Kubakk, dziękuje , stare brzmienie Yamah było inne, pamiętam z zeszłego wieku yamaha RX496 , było ostra. 803 taka nie jest , to zupełnie inny styl i jakość. Nie wiem jaką masz Yamahę  i Onkyo, ale jak kupowałem 803 to słuchałem też polecanego amplitunera Onkyo tego sieciowego, ale nie pamiętam modelu, ale był za jasny w graniu.  Może ten Focal 716 to kierunek, a jak u Ciebie z okleiną coś się dzieje ? 

 

Tam na moich filmach masz podany model yamaha a-560 z okolic 83 roku ;)  Masz 2 te same kawałki z winyla nagrane na yamaszce i onkyo by było porównanie.

Onkyo gra wg mnie spokojniej względem mojej yamahy , tzn. nie wali tak skrajami , a focale mają je lekko podbite co mi pasuje ;)

W chorusach 716 :

- bas masz punktowy , szybki , ale np. jak zmienię sygnał na optyka to jest większe dociążenie , realnie schodzą do ~40Hz , chociaż wg mnie 45Hz to takie fajne minimum gdzie nie przesterowuje jeszcze

- średnica klarowna , w kawałkach jazzowych itp. słychać sapy,ochy,achy,powietrze itd. ;)

- góra niekiedy przytłacza szczególnie w kiepskich starych nagraniach (a być może tak to jest z kiepskimi nagraniami ,że na lepszym sprzęcie słychać te uchybienia) - natomiast perkusyjne są bardzo dobrze rozgraniczone , w połączeniu z resztą pasma jesteś w stanie powiedzieć który element zestawu bębnów gra ;) 

W sumie muzyka instrumentalna / klasyczna prezentowana jest fenomenalnie jak na ten budżet kolumn , dobrze zrealizowane wokale tak samo , w sumie każdy kawałek w dobrym masteringu daje radę , pop , rap , hip hop , tzw. umca umca zatrzęsie pomieszczeniem.

Kolumny odsłuchiwałem w salonie na podobnym metrażu jak Twój więc nie ma problemu z nagłośnieniem wg mnie do 30m^2.

Z okleiną po pół roku nie ma problemu , ale widzę ,że trzeba uważać jak się czyści by nie "wyrwać" jakby się szmatka zaczepiła.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Dnia 4.04.2018 o 20:32, MobyDick napisał:

Obecnie na allegro są 3 pary Cobalt 816S . MAGNAT QUANTUM 725 to wyższa seria od 675. Dlatego są droższe.

Zauważyłem Twój post odnośnie Quantumów, a planuję właśnie zakup kolumn. Będą grały z Yamahą RX-V685.

Po wstępnym rozpoznaniu rozważam Magnat Quantum 675 lub 725. Dopłata do tych drugich to obecnie ok. 500 zł za parę. Warto? Czy są lepsze?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...