Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze zestawu KD


lakibar

Recommended Posts

Cześć Wszystkim,

chciałbym prosić Was o poradę jako znawców tego zagadnienia. Przymierzam się do skompletowania swojego pierwszego zestawu KD. Im więcej czytam i szukam, tym mam więcej problemów z decyzją. Nie znam się na tych wszystkich specyfikacjach amplitunerów i kolumn. Nie umiałbym poprawnie dobrać kolumn do amplitunera. Nie jestem do końca zdecydowany, ale myślę, że chcę KD, a nie stereo. Gdybym miał warunki wybrałbym jedno i drugie :P 

Celem jest podłączenie zestawu audio z TV [Samsung UE48H6200AW] i dopiero co zakupionym Xbox One (jako odtwarzaczem). W ramach TV posiadam pakiet UPC z dekoderem Horizon. Obstawiam wykorzystywanie 60% filmy/mecze/gry, 40% muzyka (z czego większość niestety tylko ze Spotify, radio, laptopa). Chciałbym, żeby mimo wszystko dźwięk muzyki był w miarę możliwości jak najpełniejszy/jak najprzyjemniejszy.

Pomieszczenie to salon z otwartym aneksem kuchennym, na jednej ścianie 3 okna - 26,5m2, wysokość 2,7m. W załączeniu rysunek poglądowy.

Posiadam (podobno w pełni sprawny) amplituner Yamaha RX-V363, który dostałem, nie używałem, nie testowałem, bo nie mam z czym. Ale z tego co czytałem to dno więc nie muszę go wykorzystywać. Wcześniej upatrzyłem sobie np. RX-V481.

Chciałbym kupić coś nowego - amplituner + kolumny (najchętniej system 5.1). Niestety budżet nie jest za wysoki, do 3000 zł. Pomóżcie wybrać coś sensownego w tej cenie - liczę na Was :) Ewentualnie zakup subwoofera mogę odłożyć na trochę później.

 

To co przeglądałem:

Yamaha HTR-2067 + Ferguson Dream Tower + YST-SW012 / cena ok 2100 - raczej kiepski wybór

Yamaha RX-V483 + NS-F51 / NS-P51 / cena ok 3000

Yamaha RX-V483 + NS-PA40 / cena ok 3000

 

 

pomieszczenie.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet rzeczywiście nie jest duży, natomiast moim zdaniem na początek możesz wykorzystać posiadany amplituner. Oczywiście to klasa budżetowa, ale to co możesz wybrać w aktualnym budżecie poza na pewno lepszym wyposażeniem, dźwiękowo będzie niewiele lepsze. W takim przypadku pozostaje Ci cały budżet na zestaw kolumn, a w danej kwocie możesz kupić już przyzwoity komplet 5.0, który może stać się początkiem budowy do rego systemu.

Wracajac do konkretów, na pewno sugeruję sponrzeć na dwa polskie zestawy - Pylon Audio Pearl 25 Set 5.0 oraz STX Electrino 250 Set. Pylon to pełne, dynamiczne, równe, uniwersalne granie, STX natomiast oferuje bardziej efektowny dźwięk z wyraźniej eksponowanymi skrajami pasma, szczególnie górą. Ciekawą opcją jest także Audio Pro Avanto HTS 5.0. To mocne, grające energicznie kolumny. Jeśli natomiast chciałbyś zbudować system z subwooferem, spójrz na Jamo S 807 HCS z subwooferem SUB 810 lub Polk Audio T531 do których dobierzemy odpowiedni subwoofer.

Zapraszam na odsłuchy i wycenę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście pod wzgledem odsłuchu muzyki wolałbym STX lub Pylon niż Taga, która rzeczywiscie zagra mocniej basem, bardziej twardo, zdecydowanie. Ale jeśli docelowo subwoofer pojawi się, nie jest to przecież priorytet, a w odsłuchu muzyki poczujesz różnice na korzyść tych pierwszych. Spójrz jeszcze na Audio Pro, to także ciekawa propozycja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki.

Załóżmy, że na tę chwilę wybiorę Taga bez suba - wybieram się też na jakiś odsłuch i potem decyzja i zakup.

Prośba jeszcze o pomoc w doborze odpowiedniego okablowania :)

Pytanie jak to wygląda technicznie jak chce na tym sprzęcie słuchać muzyki - bo chyba teoretycznie powinna iść tylko z kolumn frontowych (nie z 5.0) to muszę coś przepinać (2 zestawy kabli?) albo wybierać w ustawieniach apli?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście nie musisz dublować kolumn lub okablowania :-)

W amplitunerach kina domowego zazwyczaj możesz przypisać do każdego wejścia ustawienie ilości kolumn (2 czy 5, jest sub czy go nie ma).
A jeśli wybierzesz model który tego nie ma, to po prostu wybierasz (na pilocie lub na panelu frontowym amplitunera) tryb stereo (ewentualnie w menu).

Zaś co do okablowania - to ile zamierzasz na to wydać? Podstawowe kable (na początek) to miedź beztlenowa (koszt pare złotych za metr bieżący), przekrój np. 2.5mm^2 będzie wystarczający.
Jeśli masz ciut więcej do wydania, to możesz kupić coś firmowego - ceny zaczynają się od 10-15 złotych za metr bieżący (choćby Melodika).

Nie musisz też kupować kabli z konfekcją (np. banany) jeśli nie nie będziesz często odpinał kabli. To też będzie oszczędność pieniędzy. Poza tym kable można kupić używane. Ważne jest to, by długość kabla do lewej i prawej kolumny była taka sama (nawet jeśli jedna kolumna będzie stała przy amplitunerze, a druga daleko - wtedy po prostu jeden kabel ułożysz za kolumną lub stolikiem ze sprzętem, ale nie zwijaj go wkoło tylko puść bezwładnie).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Pomógłby ktoś w podłączeniu tego wszystkiego w najlepszy możliwy sposób?

TV + Yamaha RX-V363 + taga 606v3 + dekoder UPC + XBOX ONE

Potrzebowałbym wskazówki jak dokładnie podłączyć kolumny bo mają podwójne wejścia, połączone mostkiem. Na ampli nie wiem które wyjścia dokładnie wykorzystać.  Aktualnie grają ale albo 2 fronty albo 3 pozostałe. Chyba muszę je podłączyć drugą parą kabli, tak? Żeby grały albo wszystkie 5 szt albo tylko stereo. Nie chce nic uszkodzić a się na tym nie znam. TV podłączyłem kablem optycznym do ampli, a dekoder i xboxa po hdmi też do TV.

@S4Home 

@Markcox

@RoRo

@Q21

Edytowano przez lakibar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Z tyłu amplitunera masz podpisane gniazda głośnikowe. Tu nie ma się co rozwodzić. Front to przód, surroundy to tył. Prawy lewy i tyle.

W kolumnie masz podwójne wejścia, ale!! 

Podłączasz tylko pod jedną parę. Nie wyjmujesz tych blaszek.

Dekoder podłączasz po HDMI albo po optyku. Jak ci wygodniej. W zależności ci kino ma chodzić cały czas czy czasem. 

Jeśli słuchasz muzyki lub oglądasz tv domyślnie będą grały tylko fronty. Jak puścisz film w dd lub dts to włączy się wszystko. To oczywiście możesz zmieniać także.

Co jeszcze?

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...