Skocz do zawartości

Technics SA-AX 530 + D&K 120: w jakim kierunku z modernizacją?


Giuseppe

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Chciałem się do Was zwrócić o pomoc przy modernizacji zestawu audio, który mam obecnie. Pokój ma ok. 23m2. Nagłośnienie to wiekowa zbieranina, z której jestem "w miarę" zadowolony, ale tylko "w miarę" i chętnie coś bym w niej ulepszył:

Amplituner Technics SA-AX 530
Kolumny stereo D&K 120 - jedna w stanie oryginalnym, druga po przejściach (głośnik wysokotonowy wymieniony na GDWK 10/80). Oryginalnie kolumny te oparte są na 2x TVM ARN-188-03/4 + 1x TVM ARN-104-04/8.
Od niedawna mam subwoofer m-Audio SUB W750 (ale nie upieram się przy pozostawieniu tego elementu, jeśli same kolumny byłyby w stanie zagrać odpowiednio)

Mam też opcję na stary wzmacniacz Technics SU-V650 praktycznie za darmo (drobny serwis do wykonania) oraz kolumny m-Audio HTS 700 za grosze (ale z tego co czytam, są one grosza warte).

Czego słucham: muzyki (kino baardzo rzadko, stąd wystarczy mi stereo), za to z szerokiego przekroju: jest Luxtorpeda i Marit Larsen, Modern Talking i Strachy Na Lachy, Sylwia Grzeszczak i Indios Bravos, Mieczysław Fogg i The Cuts. Nie ma jazzu, metalu i hip-hopu, poza tym chyba wszystko. Muzyka z CD, winyli i komputera.
Jak słucham: niezbyt głośno. Zestaw nie musi kruszyć betonu, ale chcę, żeby grał możliwie czysto i (że tak to ujmę) dobrze wypełniał pokój dźwiękiem przy niskim/umiarkowanym poziomie głośności.
Co muszę mieć: wejście phono
Co byłoby mile widziane: wyjście na dodatkową parę kolumn stereo

Chciałbym, żeby zestaw po modernizacji był na lata, tak jak lata korzystam z tego obecnego.

Budżet na modernizację: 1500zł plus to, co dostanę za obecny sprzęt. Gdyby dało się taniej to super. Preferuję sprzęt nowy, ale jeśli miałoby to uzasadnienie to i używany dopuszczam. W grę wchodzi tylko wymiana kolumn, jeśli okazałoby się, że wzmacniacz daje radę.

Moje wstępne typy to:
Wzmacniacz Yamaha A-S201
Pylon Pearl 20 (przy zachowaniu subwoofera), lub
Pylon Pearl 25 (same)

Będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi.

Edytowano przez Giuseppe
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zapytam inaczej: czy sama wymiana tych no-name'owych kolumn na coś lepszego (przy pozostawieniu obecnego amplitunera) powinna dać zauważalną poprawę brzmienia? Chciałbym uniknąć sytuacji, w której mimo inwestycji w kolumny obecny amplituner ciągnie zestaw w dół. Ten Technics ma chyba ze 20 lat i jestem przekonany, że wielu z Was spotkało się z nim lub którymś z pokrewnych urządzeń.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doradziłbym ci jednak wymianę tego amplitunera na wzmacniacz stereo. Miałem kiedyś SA-AX730 i był to niezawodny sprzęt, ale jednak z brzmieniem i dynamiką nie jest najlepiej. 
SA-AX530 to praktycznie taka sama konstrukcja, tylko o mniejszej mocy. Oba te amplitunery są zbudowane na hybrydowych końcówkach mocy.

Tego Technicsa stereo, o którym pisałeś też raczej bym odpuścił. Poszukaj może używanego wzmacniacza TEAC A-R650, który jest mało popularny, ale wart uwagi - solidnie zbudowany, brzmienie ciepłe z bardzo dobrą dynamiką. Ma też wejście gramofonowe.

Co do kolumn to nie pomogę, ale na początek zmieniłbym amplituner, bo może się okazać, że to wystarczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...