Skocz do zawartości
joe_black

Słuchawki dokanałowe a słuch

Recommended Posts

Siema. d:

Ostatnio przypadkiem starszy (dziadek 80 letni ha) znajomy zwrócił i uwagę na słuchanie muzyki w słuchawkach dokanałowych. I stąd moje pytanie do Was - czy natknęliście się na badania naukowe, opinie naukowców, laryngologów itd. którzy by ostrzegali przed używaniem takiego sprzętu? 

Czy możesz ktoś zauważył u siebie pogorszenie słuchu? 

Peace.:10_wink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony bardzo głośne słuchanie może faktycznie pogorszyć słuch. Tu rodzaj słuchawek właściwie niema znaczenia. Do pewnego stopnia może mieć wpływ to że słuchawki dokanałowe o niskiej impedancji często mogą zapewnić większe maksymalne poziomy głośności przy tym samym sprzęcie na którym słuchawki innego typu będą grały ciszej. Druga sprawa polega na tym ze na słuchawkach dokanałowych mogą być zanieczyszczenia. Wprowadzając je do ucha możemy łatwiej doprowadzić do rozwoju różnych mikroorganizmów , szczególnie w atmosferze wilgoci. Na tej zasadzie również używanie aparatów słuchowych również może uszkadzać słuch.

Dlatego warto dbać o czystość i nie przesadzać z głośością. Wtedy powinno być ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli słuchasz dźwięków głośniej niż 90 dB przez średnio osiem godzin dziennie, najprawdopodobniej nastąpi utrata słuchu. Dźwięk o poziomie 85 dB lub niższym jest uważany za bezpieczny. Aby zachować słuch, lekarze zalecają słuchawki nauszne/wokółuszne  zamknięte, a nie douszne. Głównym powodem jest to, że douszne w naturalny sposób dodają około 9 dB głośności, ponieważ są bliżej kanału słuchowego. Dodajmy do tego, że słuchawki douszne nie blokują tak skutecznie szumu tła, więc większość z nas zwiększy głośność na niebezpieczne poziomy. Przenośne odtwarzacze mogą wytwarzać dźwięki o wartości do 120 decybeli. Na tym poziomie utrata słuchu może nastąpić już po około godzinie i 15 minutach.

Źródło: http://www.osteopathic.org/osteopathic-health/about-your-health/health-conditions-library/general-health/Pages/headphone-safety.aspx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się


×