Skocz do zawartości

Zestaw stereo na start do 6 tys. - amplituner i kolumny


Recommended Posts

 

Witam,

Przyszedł dla mnie czas zakupu mojego pierwszego systemu stereo. Jako, że jestem całkowitym laikiem w tym temacie pomyślałem, że zwrócę się z prośbą o poradę do Was.

Szukam zestawu stereo: dwie kolumny + amplituner. Chcę by sprzęt był nowy. Budżet jakim dysponuję to maksymalnie 6 tys. zł.

Sprzęt jest przeznaczony do salonu o powierzchni okolo 19 m^2. Odległość między głosnikami to ok. 3 m, odległość głośników od słuchacza to ok. 2.7 m (ustawienie na planie trójkąta równoramiennego).

Źródłem dźwięku ma być głównie telewizor (filmy i seriale) oraz okazjonalnie jakiś odtwarzacz płyt i radio. Muzyka jakiej słucham to przeważnie mocniejsze brzmienia, typu rock i metal, ale również muzyka filmowa oraz sporadycznie coś bardziej nastrojowego i subtelnego (pianino, skrzypce).

Mam nadzieję, że podałem wszystkie potrzebne informacje, w razie potrzeby mogę je uzupełnić. Nie jestem audiofiliem i jak wspomniałem będzie to mój zupełnie pierwszy zestaw, więc prosiłbym o jakieś wskazówki jakim sprzętem powinienem się zainteresować w tej kwocie. Będę bardzo wdzięczny za wszystkie opinie.

Pozdrawiam

 

Edytowano przez Piter “Cicerone” Peter
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeśli zależy Ci na klasycznym amplitunerze sieciowym, wybierałbym pomiędzy Yamaha R-N602 a Onkyo TX-8250. Obydwa urządzenia mają pełną funkcjonalność sieciową, pewne różnice są słyszalne przy bezpośrednim porównaniu brzmienia. Yamaha jest bardziej efekciarska, wyraźniej eksponuje skraje pasma. Onkyo jest trochę spokojniejsze, bardziej równe, pełne, dokładne. Alternatywą dla powyższych amplitunerów jest wzmacniacz NAD C338, który ma wbudowany Google Chrmoecast. Daje to także praktycznie nieograniczone możliwości dostępu do funkcjonalności sieciowej. Na koniec ostatnią opcją jest zakup możliwie najlepszego wzmacniacza stereo np. NAD C356, który w Twoich gatunkach muzycznych sprawdziłby się idealnie i dokupienie zewnętrznego odtwarzacza np. Yamaha WXAD-10. Takie rozwiązanie jest na pewno najdroższe, ale też wyraźnie najlepsze dźwiękowo.

Kwestia kolumn - bezpiecznym, dobrym wyborem jest polska, bardzo uniwersalna konstrukcja Pylon Audio Sapphire 25. Kolumny oferują świetną dynamikę, szybkość, dociążenie. Warto także spojrzeć na najnowszą serię Monitor Audio Monitor 300 oraz Magnat Quantum 727. Troszeczkę droższą propozycją będzie Focal Chorus 716 oraz świetne System Audio Saxo 40. W przypadku wyboru urządzenia Onkyo i preferencji dźwięku bardzo swobodnego, dynamicznego, koncertowego spójrz proszę na Klipsch Rp-260F.

Zapraszam serdecznie na odsłuchy do naszego salonu, w przypadku pytań oraz specjalnej wyceny dla forumowicza, służę pomocą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Jeśli amolituner czyli wszystko w jednym to Yamaha RN 803 a jeśli akceptujesz sieć osobno to np nad 326 lub xindak 06 , atoll in 80 oraz Yamaha wxad10.

Co do kolumn natomiast masz szeroki wybór. Od dokładnych jasnych magnat 727, poprzez równiejsze Polk tsx550 i skończywszy na heco 700 czy sensie 7.

Wpadnij na odsłuch albo wypożyczamy sprzęt do siebie.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

zgadzam się z przedmówcami co do elektroniki. Jeśli potrzebujesz funkcjonalności sieciowych (serwisy streamingowe, radio internetowe, odtwarzanie po DLNA i wejścia cyfrowe), najlepiej wybrać amplituner sieciowy. Warto zwrócić uwagę na amplitunery Yamahy. W danym budżecie najsensowniejszy będzie model R-N602. Do tego, przy Twoich preferencjach muzycznych szukałbym małych kolumn podłogowych lub dużych podstawkowych. Zapraszamy do przesłuchania zestawów: Yamaha R-N602+Elac Debut F5 i Debut B6 (podłogowe vs podstawkowe). Kolumny podłogowe w tak małym pomieszczeniu mogą się dusić. Z kolumn grających miękko (zbawiennie do ciężkich brzmień) polecam także posłuchać Mission LX-3, Indiana Line Diva 552 i Diva 262.

Zapraszamy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sieciowiość nie jest dla mnie zbyt istotna. Nie interesuje mnie używanie radia internetowego, systemów streamingowych typu Spotify, czy przesyłanie muzyki przez wi-fi. Jeśli chodzi stricte o słuchanie muzyki, to interesuje mnie jej odtwarzanie z płyt cd lub z plików mp3 z podłączonego pendrive'a (lub okazjonalnie normalne radio). Rozumiem, że w takiej sytuacji lepiej zainwestować we wzmacniacz stereo, np. NAD C326 lub C356, i darować sobie amplituner? Czy miałoby sens podłączyć do takiego wzmacniacza, np. konsolę czy odtwarzacz bluray, które miałyby wszystkie wymienione wcześniej interesujące mnie funkcje odtwarzania muzyki?

Jeśli chodzi o kolumny to mam lekki zawrót głowy, bo padło wiele różnych propozycji. Moją uwagę przykuł zestaw SYSTEM AUDIO SAXO 50, jako że ma małą szerokość, co jest bardzo wskazane w mojej sytuacji. Jednakże wtedy cały zestaw byłby droższy o około 2-3 tys. zł od tego co zakładałem. Widzę, że bez odsłuchu się raczej nie obędzie, bo z tylu różnych sugestii ciężko mi wybrać jedną konkretną opcję.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak jest to zdecydowanie odrzuć amplituner. To nad 326 + nawet prosty CD zagra dużo lepiej.

Szczerze daruj sobie te Saxo 50. Taki wymysł modern design. Ale z takich głośniczków to będzie pierdzialo a nie grało basem. 

W tej cenie znajdziesz dużo lepsze i także wąskie kolumny. Elac uni fi, czy monitor audio silver 300.

Zapraszam na odsłuch.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Piter “Cicerone” Peter napisał:

Sieciowiość nie jest dla mnie zbyt istotna. Nie interesuje mnie używanie radia internetowego, systemów streamingowych typu Spotify, czy przesyłanie muzyki przez wi-fi. Jeśli chodzi stricte o słuchanie muzyki, to interesuje mnie jej odtwarzanie z płyt cd lub z plików mp3 z podłączonego pendrive'a (lub okazjonalnie normalne radio). Rozumiem, że w takiej sytuacji lepiej zainwestować we wzmacniacz stereo, np. NAD C326 lub C356, i darować sobie amplituner? Czy miałoby sens podłączyć do takiego wzmacniacza, np. konsolę czy odtwarzacz bluray, które miałyby wszystkie wymienione wcześniej interesujące mnie funkcje odtwarzania muzyki?

Jeśli chodzi o kolumny to mam lekki zawrót głowy, bo padło wiele różnych propozycji. Moją uwagę przykuł zestaw SYSTEM AUDIO SAXO 50, jako że ma małą szerokość, co jest bardzo wskazane w mojej sytuacji. Jednakże wtedy cały zestaw byłby droższy o około 2-3 tys. zł od tego co zakładałem. Widzę, że bez odsłuchu się raczej nie obędzie, bo z tylu różnych sugestii ciężko mi wybrać jedną konkretną opcję.

 

Przed podobnym sylematen staje mnóstwo klientów. W bezpośrednim porównaniu rzeczony NAD C326BEE gra zdecydowanie lepiej niż Yamaha R-N602. Ale tutaj dochodzimy do kwestii funkcjonalność/ cena. Żeby osiągnąć funkcjonalność amplitunera musiałbyś dokupić tuner, cd, odtwarzacz sieciowy (albo jakieś combo np. Yamaha RN-301). Na odsłuchu będzie Ci zdecydowanie łatwiej podjąć decyzję na podstawie indywidualnych odczuć. Idąc dalej każdy z salonów posiada trochę inny asortyment i dlatego masz sporo różnych propozycji. Sprzęt kupuje się na lata, warto poświęcić na to trochę czasu żeby być w pełni usatysfakcjonowanym.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie pozostań przy dobrym wzmacniaczu stereo do którego oczywiście możesz podłączyć zewnętrzne źródła. NAD C356 BEE jest bardzo dobrą opcją, chociaż oczywiście w podobnym budżecie warto także posłuchać jeszcze kilku innych opcji. Bardzo ciekawa jest oferta francuskiej manufaktury Advance Acoustics, może Atoll IN50SE, hybryda lampowa Yaqin VK-2100. 

System Audio to bardzo dobra dźwiękowo propozycja, niestety kolumny są trochę droższe, warto jednak posłuchać. W końcu mamy także kredyt 0% nawet na 20 miesięcy. Zapraszam serdecznie na odsłuchy, proponuję najpierw w salonie w jednych warunkach posłuchać możliwie największej liczby konfiguracji i wybranie rozwiązania, które najbardziej będzie Ci pasowało, wtedy warto wypożyczyć na odsłuch i sprawdzenie w domu.

Aha, nie wiem czy rozważaleś także porządne monitory. W Twoim salonie także miałyby rację bytu. Mam tu na myśli np. Buchardt Audio S300 MK, może System Audio Mantra 10 lub Focal Chorus 706.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...