Skocz do zawartości

5.0.2 a PS4 (wyjście tylko 5.1) i inne...


reaper1

Recommended Posts

Hej,

Witam wszystkich. To mój pierwszy post.

Słowo o mnie: jestem kompletnym laikiem i się nie znam, ale kupiłem głośniki i proszę o pomoc w zrozumieniu kilku rzeczy.

Mam zestaw 7 głośników, które zamierzam używać jako 5.0.2 (Czyli Atmos bez subwoofera).

Głosniki (słusznie czy niesłusznie, tak musi być) rozmieściłem nastepująco:

- 2x front i centralny - z przodu (co raczej nikogo nie dziwi)
- 2x Atmos - sufit z lewej i prawej strony kanapy
- 2x Surround - sufit tył kanapy w rogach salonu (wiem, przekroczyłem kąt, powinny być bliżej, trudno).

Całość zasila Marantz SR5012.
I teraz coś czego nie rozumiem.

Dźwięk przekazywany jest przez konsolę PS4 po HDMI wpiętym do amplitunera. Konsola jest w stanie wysyłać maksymalnie dźwięk 5.1 (bez Atmos).
Wiedząc to spodziewałem się, że głośniki Atmos będą kompletnie nieaktywne, ale nie.

Przy niektórych filmach z YouTube dźwięk leci tymi głośnikami ATMOS (Surround niekatywne), przy innych głośniki Atmos są niekatywne a Surround grają.
Netflix - działają wszystkie głośniki mimo tego, że dla filmów mam dostępne tylko 5.1 - Atmos i Surround grają co innego - tego nie rozumiem.

W grach ... podobnie, jak w netflixie, działają wszystkie głośniki i Surround i Atmos grają co innego - np. Atmos wydają tylko dźwięk silnika pojazdu, Surround otoczenie, itd.

Ogólnie bardzo mi to pasuje, ale chciałbym zrozumieć skąd to wynika.
Ustawienia w amplitunerze mam Multi + Surround (mam jeszcze do wyboru Stereo, Multi + Neural:X, Multi Channel oraz Virtual).

Multi + Neural:X nie słyszę różnicy między Multi + Surround w grach - tu słychać różnicę w muzyce - przy Multi + Surround Atmosy dają dodatkowy pogłos - (a głośniki Surround nic nie grają).

 

Ogólnie rozchodzi się o to dlaczego grają głośniki, które grać nie powinny?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atmos ci zagra oryginalnie jeśli na wejściu ścieżka dźwiekowa jest taka, czyli filmy (netflix  ma pare filmów), gry (Star Wars Battlefront 1 i 2 ,tylko te 2 gry są nagrane są w atmosie) Youtuba nadaje w stereo ,amplituner ci dekoduje do reszty kolumn sztucznie. Od ciebie zależy co włączysz na pilocie np. dolby surround czy dts x neuteral. Poczytaj najlepiej w instrukcji Marantz "tryby odwarzania. 

 

ps. Po co ten Multi włączasz? (w konsoli ustawienia audio)to on ci chyba miesza , Moim zdaniem ustaw tak jak jest na wejściu czyli oryginalnie. Amplituner sam ci będzie przestawiał jak będzie zmiana wejścia. Jak będziesz chciał rozszerzyć dźwięk przy filmach czy grach ,które nadają w stereo włączysz któryś z trybów surround.

 

 

Edytowano przez anderg
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat brakiem subwoofera w ogóle się nie przejmuję, bas mam srogi*, musiałem go ograniczyć odpowiednim ustawieniem w amplitunerze, bo trochę zbyt odczuwalny.
 

Natomiast doczytałem tu i ówdzie i dowiedziałem się, że Dolby Surround oraz DTS: Neural: X (bo tylko przy tych dwóch ustawieniach grają wszystkie głośniki), to upscaling - coś, co ma być podobne do ATMOSa. Dlatego grają wszystkie.

Gdy włączę opcję Multi Ch In (nie mylić z Multi Ch Stereo) - wtedy zestaw gra jako 5.0 (bez sufitowych atmosów).

*srogi bas - bardzo głęboki, nie dudni, nie rzęzi, nie charczy, czuć wibracje na podłodze i w jelicie cienkim, jednak za mocny - przy cicho ustawionych grach, nie da rady grać w nocy, bo bas daje o sobie mocno znać - ograniczyłem go jakąś funkcją: Dynamic Volume (gdzie różnice między najgłośniejszym dźwiękiem a najcichszym są niwelowane czy łagodzone).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Halo, z tego co wiem to ps4 atmos tylko film bluray zagra,to bedzie najlepsze do testów. Netflix jak i gry będą max 5.1/7.1, a youtube to tylko stereo.

Jak masz zrodło 5.1 to tylko te 6 glosników bedzie grac, a jak stereo np. z youtube to wzmacniacz ''rozbije'' dzwięk na wszytstkie głośniki jeśli tak jest ustawiony.

Do atmos najlepiej nowy telewizor-wybrane modele, laptop-ale musi być skonfigurowany lub Xbox one-on tez również w niektórych grach obsługuje atmos 

Wszystko oczywiscie podpięte przez hdmi-również kabel musi być odpowiedni, a żródła to głównie filmy bluray i netflix, niektóre gry na xbox

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...