Skocz do zawartości

Kabel zasilający - jak podłączyć?


Recommended Posts

@MarcinBest,
ekran połącz od strony "wejścia" (we wtyku typu schuko) z uziemieniem (tzw masą, gniazdo środkowe), natomiast od strony urządzeń (we wtyku IEC) nie łączy się ekranu w ogóle (ucinasz na równi z izolacją). Ekran ma połączenie tylko jednostronne.
Pozdrawiam, WP

Zwróć uwagę, proszę, na połączenie zgodne z najczęściej spotykaną polaryzacją- popatrz tu: http://wpszoniak.pl/portfolio/fazowosc-i-polaryzacja/

Montaż od strony schuko wygląda następująco (w tym miejscu pragnę podziękować anonimowemu dawcy fotografii, którego reportaż teraz jest instrukcją dla audiofili):

5ae23ee72add9_FP3TS762przewdzeViaBlue5.thumb.jpg.5cb8f07c43163071fb3c9fe1bfd1913f.jpg

5ae23ee9f1902_FP3TS762przewdzeViaBlue6.thumb.jpg.f6a21b0f680a7a4c88ba5bcef97a73ec.jpg

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...

Tyle, tylko, że sama miedź utlenia się wolniej niż cyna i kabel cynowany szybcie się utleni niż bez cyny. Abstrahując od tego , że z wiązki żył kabla miedzianego po pocynowaniu uzyskuje się pojedyńczy drut. Przetrabiałem to na klablu Supra PLY 2.0. Trzeba czyścić co kilka miesięcy, bo ocynowanie koroduje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na codzień do czynienia z cyną, ba wieloma tonami cyny, która użyta jest w pewnym procesie technologicznym i utlenianie się cyny a właściwie zapobieganie temu jest wielkim wyzwaniem i podejmowane jest mnóstwo ekstremalnych starań by ograniczyć ten proces. Przede wszystkim ograniczenie do przesady wręcz dostępu tlenu, otoczenie mieszanką azotowo wodorową i stworzenie wokół nadciśnienia, by ograniczyć dostęp tlenu. Mimo to cyna stara się jak może, by się utleniać. Dodam tylko, że w "moim" przypadku akurat nie chodzi o przewodnictwo elektryczne lecz inne aspekty procesowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Wito76 napisał:

Dodam tylko, że w "moim" przypadku akurat nie chodzi o przewodnictwo elektryczne lecz inne aspekty procesowe.

Tworzysz jakieś dzieła artystyczne np.ozdoby witrażowe? 

19 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Dla Nas liczy sie przewodzenie w glownej mierze. Jesli to nie ma na to wpływu, to można chyba pominąć tę kwestię

Jeśli ja bym miał wybór,  a zawsze mam, to zastosowałbym tulejki zaciskowe i odpowiednią matrycę do ich zaciskania, by druciki "skompresować" i przytulić do siebie, druciki się nie utlenią, nie ma bata.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, DiBatonio napisał:

Jeśli ja bym miał wybór,  a zawsze mam, to zastosowałbym tulejki zaciskowe i odpowiednią matrycę do ich zaciskania, by druciki "skompresować" i przytulić do siebie, druciki się nie utlenią, nie ma bata.

Miałeś może przyjemność "rozbierać" po "x" czasie przewód zaciśnięty tulejką? Czy faktycznie druciki wyglądają "jak nowe"? 

Czy tylko tak wnioskujesz bez powyzszego sprawdzenia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Miałeś może przyjemność "rozbierać" po "x" czasie przewód zaciśnięty tulejką? Czy faktycznie druciki wyglądają "jak nowe"? 

Czy tylko tak wnioskujesz bez powyzszego sprawdzenia?

Miałem okazję, wielokrotnie zresztą.

Ale mogę pokazać, co zresztą też niejednokrotnie pokazywałem jak wyglądają po zgnieceniu druty i też po X czasie, miałem też takie cynowane, również po X czasie.

Miro poczytaj:

Cyt.

"

Gdy końcówki rurkowe są prawidłowo zaciśnięte, twarde warstwy tlenku są mechanicznie łamane, a poszczególne linki przewodu skręcanego są ściskane tworząc gazoszczelne dopasowanie. Kształt zaciskania tulejek – czy to prostokątny, sześciokątny, czy trapezowy – nie ma tu większego znaczenia.

Podstawowym warunkiem tej analizy, wraz z wysokiej jakości materiałami poszczególnych komponentów, jest wzajemne oddziaływanie między przewodem, końcówką rurkową i narzędziem do zaciskania. Trwale niezawodne połączenie elektryczne można utworzyć tylko wtedy, gdy wszystkie składające się na nie czynniki są właściwie skoordynowane."

Źródło 

https://blog.phoenixcontact.com/marketing-pl/czy-koncowki-rurkowe-sa-konieczne/

https://blog.phoenixcontact.com/marketing-pl/czy-koncowki-rurkowe-sa-konieczne-czesc-2-2/

 

Natomiast co do końcówek, to zazwyczaj we wtykach IEC są zaciski, które pozwalają użyć widełek i wtedy to robię.

Większe pole powierzchni, równomiernie rozłożona siła docisku na obie strony zacisku itd.

 

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.06.2023 o 23:05, toolpusher napisał:

Mam cynę audio Cardasa.  Mam też zaciskarkę i tulejki. Ponieważ mam kabel Furutecha na YT jest filmik jak zarabiać Furutechy. Tam nic nie robią z końcówkami tylko po prostu nie dotykają palcami. Skręcanie drucikow ręcznie przez folię.

 Cyna i tak się utleni, a do bielenia drutów  najlepiej nadaje się tygielek do cynowania.

Tak wyglądają druty ocynowane po X czasie 😉

Do tego paskudnie potraktowana izolacja.

 

IMG_20211208_112142.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.06.2023 o 10:35, toolpusher napisał:

Myślałem rownież o połączeniu 2 metod. Zaciśnięcie tulejek z wkładem cynowym - 3-4 laseczki na długość. Następnie podgrzanie tulejki palnikiem gazowym albo lutownicą do stopienia się cyny.

Nie, nie, nie.

Po co jeszcze cyna pod tulejką?

Znam (bezpodstawne) głosy sprzeciwu stosowania tulejek, bo to dodatkowy element na styku przewód-zacisk wtyczki, ale cyny bym naprawde już nie dawał pod tulejkę.

Tę trzeba tylko zacisnąć odpowiednią matrycą w zaciskarce lub zaciskarką jakąś tanią do tulejek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...