Skocz do zawartości

Stereo z wifi do mieszkania


Jedrzejo

Recommended Posts

Cześć!

Planuje rozpocząć przygodę z winylami. Zrodziła się więc potrzeba zbudowania pierwszego, 'trochę lepszego' zestawu stereo. Jestem nowicjuszem w temacie sprzętu domowego, dlatego proszę Was o wskazówki - co warto rozważyć i osłuchać :)

Wstępnie myślałem o głośnikach podłogowych + amplitunerze, ale jestem otwarty na wszelakie konfiguracje.

Poniżej wypunktowałem kilka rzeczy, które mam nadzieje pomogą nakreślić obraz, czego szukam.

1. Jestem gitarzystą więc znaczną część muzyki jaką słucham można określić jako gitarowe brzmienia (z dość dużą odchyłką w stronę brzmień cięższych). Nie mniej jednak lubię też od czasu do czasu posłuchać muzyki klasycznej, czy innych klimatów. Zgaduje, że nie istnieje wzmacniacz/amplituner, na którym każdy gatunek zabrzmi dobrze. Czy istnieje? :P 

2. Na zestaw kolumny + wzmacniacz/amplituner mogę przeznaczyć ok 4000 zł.

3. Interesuje mnie sprzęt zarówno nowy, jak i używany.

4. Posiadam gramofon Unitra GS424 "Adam", który zamierzam odświeżyć (m.in. wymienić wkładkę). Prawdopodobnie w przyszłości wymienię gramofon na jakiś inny, ale na chwile obecną chciałbym zostać przy tym.

5. Powierzchnia pokoju to ok 20m2 (4m x 5m). Zestaw będzie stał na krótszej ścianie.

6. Zaraz po jakości odtwarzanego dźwięku, najważniejsza jest dla mnie możliwość odtwarzania muzyki z różnych źródeł:

- gramofon, CD, komputer (musi być to połączenie bezprzewodowe. Planuje kupić router, do którego podepnę dysk zewnętrzny z muzyką. Nie wiem czy jest to optymalne rozwiązanie, ale z tego co udało mi się zorientować, to z perspektywy kosztów chyba tak. Będę miał dostęp do muzyki nawet bez włączania komputera).

- radio oraz serwisy typu spotify. Fajnie jak będą, ale nie jest to mus.

- możliwość podłączenia tv - w zasadzie to nie wiem, czy warto to w ogóle rozważać?

7. Fajnie jakby była możliwość odtwarzania muzyki na innych odbiornikach - np. bezprzewodowy głośnik w kuchni/łazience :) 

 

Z powyższego wynika, że celuje w system multiroom z możliwością odbierania/przesyłania muzyki po sieci wifi. MusicCast Yamahy cieszy się chyba najlepszą opinią. Prawda to?

 

Z góry dziękuję, za wszelkie wskazówki, które pozwolą mi złapać właściwy trop :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1Powinieneś posluchać jakiś 4 -5 modeli kolumn, by wybrać swoje brzmienie. W tym budżecie ok 2 tys.na nowe i dobre kolumny będzie ciężko, ale fajne rockowe są Jbl arena 180, wharfadale diamond 230, może Tannoy 7.4, czy magnat quantum 675/677. Za 2 tys z używanych kupisz sporo lepsze niż tamte.

Czy istnieje amplituner co zagra wszystko, tak ,bo każdy lubi inne brzmienie nawet w metalu, czy muzyce barokowej. Warto skupić się na kolumnach bo niektóre ,,pogubią,, się w trudnych kawałkach.

Ad.6 połączenia bezprzewodowe, a jakość. Mając usb w amplitunerze kupujesz pendrive np. 128Gb i masz dobrze i wygodnie. Stremując po bth tracisz co by niemówić na jakości, a co do dysku pod rutetem to można, ale wolę w usb.

Co do podłączenia Tv to wejście optyczne mają wszystkie amplitunery, a nawet sporo wzmacniaczy, fajne jak oglądasz np koncerty;)

ad.7 Zbytek łaski, czasem lepsze zwykle mini radyjko z usb za 50zl niż konfigurowanie amplitunera/ tel z kiepskiej jakości głośniczkiem bth itp.

PS. Daj sobie czas na odsłuchy, ucho najlepiej poradzi, zwłaszcza że budżet nie jest z gumy. Zresztą lepiej posłuchać więcej zestawień, niż kupić w ciemno nawet coś droższego, kasa niezawsze gra.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

6 godzin temu, jacek75 napisał:

Ad.1Powinieneś posluchać jakiś 4 -5 modeli kolumn, by wybrać swoje brzmienie. W tym budżecie ok 2 tys.na nowe i dobre kolumny będzie ciężko, ale fajne rockowe są Jbl arena 180, wharfadale diamond 230, może Tannoy 7.4, czy magnat quantum 675/677. Za 2 tys z używanych kupisz sporo lepsze niż tamte.

Jak najbardziej rozważam kupno używanych kolumn. Pewnie trochę ciężej będzie je 'upolować', osłuchać i porównać. Warto spróbować. Jakieś wskazówki co do używanych modeli?

 

6 godzin temu, jacek75 napisał:

Ad.6 połączenia bezprzewodowe, a jakość. Mając usb w amplitunerze kupujesz pendrive np. 128Gb i masz dobrze i wygodnie. Stremując po bth tracisz co by niemówić na jakości, a co do dysku pod rutetem to można, ale wolę w usb.

Obie opcje brzmią ok. Dysk pod routerem wydaje mi się być troszkę wygodniejszym rozwiązaniem.

 

6 godzin temu, jacek75 napisał:

Co do podłączenia Tv to wejście optyczne mają wszystkie amplitunery, a nawet sporo wzmacniaczy, fajne jak oglądasz np koncerty;)

Oglądam! Zapomniałem o tym, a w sumie ważna sprawa :)

 

6 godzin temu, jacek75 napisał:

ad.7 Zbytek łaski, czasem lepsze zwykle mini radyjko z usb za 50zl niż konfigurowanie amplitunera/ tel z kiepskiej jakości głośniczkiem bth itp.

Może i racja.

Edytowano przez Jedrzejo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie tak. Grasz. Znasz dźwięki. Nie ma co doradzać. Odwiedź nas posłuchasz sobie kilku zestawów i zobaczysz który jest ci najbliższy. Tyle.

Moim zdaniem z nowych Pioneer sxn30 ae + aurora 700

Z używanych Denon pma 1500r + elaci

Tu kwestia ci uda się znaleźć w założonym budżecie.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.04.2018 o 20:15, Jedrzejo napisał:
Dnia 30.04.2018 o 14:59, jacek75 napisał:

Ad.6 połączenia bezprzewodowe, a jakość. Mając usb w amplitunerze kupujesz pendrive np. 128Gb i masz dobrze i wygodnie. Stremując po bth tracisz co by niemówić na jakości, a co do dysku pod rutetem to można, ale wolę w usb.

Obie opcje brzmią ok. Dysk pod routerem wydaje mi się być troszkę wygodniejszym rozwiązaniem.

Hmm opcja po bth nie brzmi bardzo ok;)  Co do tego, że dysk pod routerem nie jest wygodniejszy od dysku/pendriva w usb bezpośrednio w amplitunerze to nie bardzo wiem co masz na myśli. Jednym i drugim możesz przecież starować przez smartfon, generalnie wygoda taka sama.  Według mnie dysk pod routerem ma sens jeśli na dysku masz też swoje filmy i stremujesz je bezpośrednio na TV który ma wifi. Jeśli z dysku ma być tylko muzyka to lepiej dać go bezpośrednio w usb sprzętu, a nie w router. Być może to moja subiektywna opinia, ale jakość jest nieco lepsza pod usb bo jednak omijasz aspekt odczytu utworu muzycznego przez dysk, potem jego transmisji przez router i potem odbioru sygnału i zamiany na klasyczny sygnał w amplitunerze.

Co do poszukiwania np używanych kolumn najlepiej oczywiście  szukać w okolicy, aby móc posłuchać i obejrzeć samemu( samemu zabrać, bez ryzyka uszkodzenia w transporcie kurierskim). Bardziej ryzykowne jest kupno używanego wzmacniacza, cd. Dziwią nieco obawy przed używanymi kolumnami, a ich brak przy kupnie np. używanego auta ( no ale w tym temacie jest w kraju 38mln specjalistów;))

Kolumna jest "prosta konstrukcyjnie" ( choć nie projektowo) jeśli chodzi o składowe, jest zwrotnica i 2, 3 , czy 4 głośniki, jak gra dobrze i nie ma widocznych uszkodzeń głośników to grać będzie tez za godzinę i za rok.  Skrzynia też powinna być cała, wszelkie spękania, czy spuchnięcia mdfu dyskwalifikują ofertę, ryski na obudowie są do przyjęcia-tu nie ma co przesadzać. Sam przyznasz że auto ma w sobie więcej składowych elementów i możliwych niespodzianek.

Jakie wybrać używane, ano też stylem wpisujące się w oczekiwania brzmieniowe, masz ponad 500 testów na forum https://audio.com.pl/testy/stereo, . 

Oczywiście taki przeczytany test (oby ze zrozumieniem i najlepiej jakimś odniesieniem do doświadczenia) i jeśli się spodoba opisywany produkt to tylko przesłanka do odsłuchu w realu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...