Skocz do zawartości

koaks czy opt


makro

Recommended Posts

Chociaż budowa i zasada działania tych połączeń jest różna, to jakość przesyłanego sygnału jest bardzo zbliżona i praktycznie niezauważalna. Wybór połącznia w zasadzie należy do własnych preferencji, i nie można jednoznacznie określić który jest lepszy. Są ludzie co wolą coaxial, i są tacy dla których lepszy jest toslink.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Miełem ten sam dylemat - jaki kabel zastosować: "optyczny", czy elektryczny "coaxialny". Zapytałem - jak zwykle zresztą - Panów z poznańskiego salonu TOP HI-FI. Bez zastanowienia stwierdzili, że lepszym kablem - przynajmniej w przypadku amplitunerów Yamahy - będzie połączenie za pomocą kabla "coaxialnego". Ale to tylko w kinie domowym... Jeżeli chodzi o poczciwe stereo - nie ma to jak analogowe RCA.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Wracając do tematu, zawsze jest zasada słabego ogniwa, więc składając sprzęt nie można bagatelizować kwesti jakości kabli . Tani coaxialny, wypadnie znacznie gorzej, od dobrego optycznego kabla. I odwrotnie! Trudno tu jednoznacznie rokować, ale mimo wszystko coaxialnych kabli jest znacznie więcej na rynku i w różnych sektorach cenowych. Też mimo wszystko poleciłbym taki zastosować...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Zasada nielogiczna. Nie jak najsłabsze, ale pod dyktando tego, które da od siebie najwięcej dobrego. Kolumny za 20 000zł nie zaczną grać jak kolumny za 1000zł tylko dlatego, że podłączysz je marnym kabelkiem (słabym ogniwem), nawet wtedy ich dźwięk będzie bardzo dobry (przewody co najwyżej sprawią, że zagra jeszcze ciutke lepiej - ale tylko ciutkę). Dlatego najważniejsze jest aby dobierać sprzęt uwzględniając priorytety, a nie ślepo wierzyć, że wyeliminowanie najsłabszego, ale najmniej istotnego ogniwa wzniesie np. marny wzmacniacz na wyżyny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wzniesie. On wtedy będzie tym najsłabszym ogniwem. Wiadomo, że słabe kable nie zepsują tyle ile słabe kolumny czy wzmacniacz, ale według mnie zasada jest jak najbardziej logiczna. Z kolei jeżeli do audiofilskiego wzmacniacza podepniesz kolumny np. Voice Kraft, zestaw zagra tak na ile pozwolą te kolumny.

P.S. Właśnie spojrzałem na tytuł wątku. Chyba jesteśmy w off-topicu. icon_neutral.gif Wracając do tematu, ze względu na konstrukcję, kabel optyczny musi być kilkakrotnie droższy od koaksjalnego porównywalnej jakości. Stąd uważam, że połączenie optyczne warto stosować przy kablach w cenie kilkuset zł/metr. W przeciwnym razie lepiej sprawdzi się połączenie cyfrowe elektryczne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przerabiam to codziennie kilka razy .Mam trzy żródła CD.MD,DVD i jednego DAC-a
z dwoma wejściami optical i coaxial i często mieszam tymi kabelkami i mogę jedynie powiedzieć
że nie spotkałem jeszcze kabla optycznego który miałby lepsze brzmienie od coaxiala w tej
samej cenie.
Aktualnie posiadam: coaxiale Qued,Stereovox,Sonus Oliva oraz opticale Monster /dałem 600 zł/,
Xindak oraz Kimber V-21.
Osobiście nie spotkałem jeszcze opticala za np. 1kzł ,czyżby nikt nie produkował ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...