Skocz do zawartości

klipsch 260f+marantz pm6006 problem z niskimi tonami


core1

Recommended Posts

Witajcie!
 

Pisze tu swoj pierwszy post w nadziei na pomoc. Otoz kupilem niedawno zestaw stereo klipsch 260f wraz ze wzmacniaczem marantz pm6006. Testujac nowy zestaw zauwazylem, ze bas w zaleznosci od czestotliwosci rozni sie glosnoscia, niestety nie w naturalny sposob, czyli im blizej granicy zakresu tym ciszej, lecz bardziej wybiorczo. Postanowilem rzecz sprawdzic za pomoca testu na youtube https://www.youtube.com/watch?v=fwrbFj9r10Y Okazalo sie, ze przy czestotliwosci 70hz bas jest glosniejszy niz przy 90hz, natomiast naglosniejszy jest zakres 50hz gdzie wszystko sie trzesie w pokoju. Sprawdzilem ten sam test na swoich sluchawkach denona ah gc20 i tam wszystko dziala jak nalezy czyli slyszalna glosnosc spada rownomiernie. Czy ktos moglby mi podpowiedziec czego to moze byc wina? Dadam, ze testowalem rozne ustawienia glosnikow bez sukcesu. Z gory dzieki za odpowiedz

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomieszczenie to 17m pokoj. Pierwszy moj strzal to byl wlasnie ustawienie kolumn, lecz pozniej probujac przeroznych ustawien wlacznie z obracaniem ich o 180 stopni, zeby bass reflex by zwrocony w moja strone niewiele sie zmienialo. Zastanawialem sie jeszcze czy moze to nie wina niewyrabiajacego wzmacniacza, lecz nie wiem jakby to sie objawialo

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test na Youtube to już zły pomysł. Ściągnij do tego specjalne pliki a nie takie coś.

Wracając do tematu. Moim zdaniem to normalne. Niższe pasmo powinieneś słyszeć coraz ciszej. A poniżej 20 Hz już nic. 

Sproboj podłączyć też wzmacniacz do samej sekcji niskotonowego i zobacz wtedy. Wyciągnij zworki. 

 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. ok, przetestuje jeszcze na lepszych plikach wieczorem
2. Tak, oczywiscie, im nizsze pasmo tym powinienem slyszec ciszej, jednak tutaj sytuacja ma sie tak, ze 50hz w przypadku ww testu slychac chyba najglosniej do tego buczy 
3. probowalem juz tego i nic sie w zasadzie nie zmienia

zastanawiam sie na ile to moze byc kwestia akustyki w pokoju, a na ile ewentualna rzecz zwiazana ze sprzetem, Dodam, ze z zakresu fal wysokich i srednich jestem zadowolony. Poczytalem tez troche o ustawieniu glosnikow i teraz stoja na planie trojkata rownobocznego z mebranami wycelowanymi lekko za glowe wzgledem miejsca odsluchu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.05.2018 o 09:29, core1 napisał:

50hz w przypadku ww testu slychac chyba najglosniej do tego buczy 

kolega ma chyba zdudnienie dla 50Hz (i pewnie okolic tej częstotliwości oraz ich wielokrotności) wynikające z modów pomieszczenia.
Ja zainwestowałbym w panel akustyczny taki jak ten:
http://www.akustyczny.com.pl/pl/p/Panel-akustyczny-Premium-XL-Isover-PT-80/110
Taki panel o grubości 10cm powieszony na ścianie za kanapą znacznie zmniejszy pierwsze odbicie w szerokim zakresie częstotliwości:  Isover PT80 charakterystyka tłumienia
U kolegi układ pomieszczenia jest niekorzystny jeszcze z tego względu, że miejsce odsłuchowe jest bardzo blisko tylnej ściany. Z tego powodu może dochodzić punkcie odsłuchu do wygaszania niektórych wyższych częstotliwości po pierwszym odbiciu od ściany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdzilem glosiki a flacach i sytuacja wyglada tak samo jak wczesniej. Dotarlem jednak do pewnych wykresow, ktore pokazuja to co slysze, czyli znaczne peaki na 50 hz. Wyglada jakby to byla specyfika tych glosnikow. Myslicie, ze zakup subwoofera cos poprawi w tej materii?

755309555651f5371ed6.jpg

@wallace dzieki za Twoje spostrzezenia. Na pewno zbadam temat

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowujac Wasze wypowiedzi moge sprobowac wygluszyc tylna sciane, lub kupic subwoofer dla wyrownania zakresu basu, przychodzi Wam do glowy cos jeszcze? O subwooferze myslalem o klipsch 110sw lub 112sw. Czy przy moim nieduzym pokoju jest sens inwestowac w tak duzy glosnik jak 112?

Dodatkowo pytanie czy marantz jako wzmacniacz stereo sobie z nim dobrze poradzi?

Edytowano przez core1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sub tak jak wyżej pisane daje trochę inny pogląd na niskie Hz , kolumny przy tych samych Hz mogą mieć np -9dB ;)

Po za tym muzyka może generować dane Hz z różnymi dB +/- zależnie jaki był mastering utworu , tak więc nie ma co się spinać.

Suby klipscha poprawią Ci bas , jednak jeśli chcesz mieć go dobrej jakości do muzyki to tak jak Piotrek S4home pisał , sprawdzone rozwiązania ;) a jak budżet nie jest z gumy to bierz takiego 10" klipscha , da radę w 17metrach , mój 10" jbl daje ,ale nie mam porównania z rel-em. A jak nie ma porównania to mamy "szał" hehe

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, wiec trzeba dozbierac na subwoofer. Zmienilem tez ustawienie glosnikow w miedzyczasie rozsuwajac je szerzej, dalej od sciany i bawiac sie katem. Zaowocowalo to poglebieniem sceny i "uszlachetnieniem" basu. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz. Skad taki peak przy 50hz dla tego modelu? Jest on wyrazny i poporstu zbedny. Jaki cel przyswiecal producentowi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...